Tema: Zapali
Pogledajte određenu poruku
Staro 22. 10. 2010.   #3
Vladimir Rodic
Webeloper
Professional
 
Avatar Vladimir Rodic
 
Datum učlanjenja: 19.10.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 348
Hvala: 136
33 "Hvala" u 24 poruka
Vladimir Rodic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Vladimir Rodic
Default

Za lekare imam "neproverene" informacije da se dosta traze u Irskoj! Verujem da im se cak i priznaje strana diploma ili je nostrifikacija dosta jednostavna.

Kako otici: nadjes posao

Iskustva: uvek ali uvek ce biti licna, tj. drugacija, tako da o njima ne vredi pricati. Neki problemi se rese, neki novi se stvore. Mozda je razlika u tome, sto si na ove domace probleme vec navikao i maltene odustao od resavanja istih, a kad dodju novi, inostrani, valjda se i sa paljbom napolje javi nova doza energije pa pozelis da probas da ih resis, imas onu istu energiju koju imas kao dete, kad na neki problem nailazis po prvi put (sta zna dete sta je 200 kila varijanta).

Gde: Gde ti srce iste, gde nadjes posao, ne mozes nikad unapred znati gde ce ti biti lepo, a gde nece niti ti moze neko drugi reci da ce TEBI biti lepo i dobro bas tu. Eventualno uzmi u obzir, ako znas neki strani jezik ili imas nekog vec tu ko bi ti mogao malko pomoci.

E sad bez filozofije na ono prvo kako, malo bolji odgovor: Zaista je varijanta sto vise CV-ja posaljes jedan ce da uleti. Treba da se poklopi da te bas u tom momnetu dovoljno zeli neko i da ima zelju da se cima oko tebe, a ima zaista cimanja. Kad firma jednom to prodje i vidi da "ne boli" lako ce da pristane na tako nesto drugi put, za drugu osobu (u mom slucaju su se cimali oko mene i morao sam i ljude van firme angazovati da pomognu firmi da odradi taj deo, a sad za kolegu smo odradili sve bez problema, jer firmi nije bio tabu, da na pitanje gde da nadjemo novog programera, dobiju odgovor, ajd da dovedemo stranca). Takodje pomaze PUNO odluciti se za zemlju iliti govorno podrucje i poceti uciti taj jezik i kontaktirati ljude iz te zemlje, Xing, LinkedIn, direkt mejlovi, head hunteri, na konferencijama koje su inostranog karaktera predstavljati se ljudima iz tog dela... Veoma bitno je takodje i licni dolazak, lokalna adresa ili mobilni (nadji nekog iz zemlje u koju oces i daj njegov mobilni nek se on javi na prvi poziv za intervju i predstavi se kao ti i dogovori vreme intervjua, a lako ces TI onda stvarno doci, a firmi je opet bliskije i verovatnije da ces ti doci na razgovor, ako vec misle da si tu, jer je njima neverovatno, da ti iz druge zemlje dodjes na razgovor, a tebi nije, ne daj da oni odustanu, jer misle da je tebi cimanje).

Nista konkretnije ne bi navodio, jer je sve JAKO JAKO individualno i ne moze se generalizovati, niti ima koristi da pricam o svom slucaju, jer ti konkretno nista ne znaci prakticno!

Jedino sto mogu da kazem jeste da je mnogo lakse otici nego sto se misli (ja nisam ROCK STAR programer i dobio sam radnu dozvolu bez problema od prve firme), ali se treba posvetiti i nekim zivotnim okolnostima (integracija, znanje jezika, dolazak licno da vide da si normalan) a ne samo budzenjem tehnicke strane CV-ja, jer ako ides samo na tu kartu nista se ne razlikujes od nekog indijca koji je preko neta kao i ti poslao 1000 CV-a.

Dakle konkretno: odluci govorno podrucje(zemlju), pocni da ucis jezik, nadji nekog ko je vec tu (sigurno ce imati sta da ti pomogne), pici po konferencijama koje su na tom jeziku i zakazi razgovore sa headhunterima iz te zemlje (oni dobijaju velike pare za tebe i trebas im kolko i oni tebi).
Valjda je to to, nista mi drugo ne pada na pamet.

Da, nemoj da jurcas po svaku cenu na velike i poznate gradove, jer tu ima puno firmi, ali ima i puno vise ljudi koji konkurisu na te pozicije. Ne odustaj ako vidis neko manje mesto, jer je velika verovatnoca, da tu firma ne moze da nadje nikog i da ce se radije iscimati za tebe, a lako ces posle prve radne dozvole kojom si vezan za tu firmu, dobiti sledecu s kojom si free, pa mozes onda da radis gde hoces i da biras...
__________________
Before you criticize someone, walk a mile in their shoes.
By the time they get angry you're a mile away and you've got their shoes!
Vladimir Rodic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Vladimir Rodic za poruku: