Pogledajte određenu poruku
Staro 26. 03. 2010.   #15
rex
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 30.12.2005
Poruke: 54
Hvala: 5
2 "Hvala" u 2 poruka
rex is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Visa Business Electron koju dobijaš skoro po defaultu (meni su za DOO odmah dali nisam ni tražio, dok sam bio preduzetnik podnosio sam zahtev) može da se veže za namenski devizni račun i fercera i za plaćanja putem Interneta. Ne baš svuda, ali radi. Konkretno ThePlanet radi, GoDaddy radi. iWeb hosting recimo neće...
Pretpostavljam da imas knjigovodju (cujem da neki samo zavrsni daju na izradu knjigovodji, zbog relativno malog obima prometa), kako "pravdas" ovakve troskove u knjigovodstvu i da li se oni mogu voditi kao troskovi osnovnog poslovanja?

Citat:
Originalno napisao mileusna Pogledajte poruku
Šta me najviše nervira kod Inteze?! Dranje prilikom realizacije ino čekova po osnovu troškova "korespodentske banke" kada se ček realizuje na pravno lice/preduzetnika. Dakle ako će ti ino prilivi da ti budu neki AdSense ili affiliate čekovi, traži drugu banku.
Sigurno necu imati cekove za naplatu. Uglavno wire transfere (loro doznake?) od strane resellera ili krajnjeg kupca softvera (pravna lica) sto namece par novih pitanja koja su verovatno zanimljiva i ostalima. Mozda neko vec ima iskustva sa ovakvim scenarijem pa moze da pomogne:

Poslovanje sa resellerom softvera:

1. Da li je generalni ugovor na engleskom jeziku sa resellerom dovoljan osnov za izradu mesecnih faktura koje bi pratile doznake? Reseller jednom mesecno vrsi uplatu na racun firme.

2. Po svemu sto sam do sada uspeo da iskopam PDV se ne naplacuje u ovom slucaju (pruzanje usluga pravnom licu sa sedistem u inostranstvu).

Poslovanje sa krajnim kupcem (pravno lice - inostranstvo)

3. Da li je dovoljna faktura (takodje bez pdv-a) za ucinjene usluge (softver) ili mora da postoji i neka vrsta ugovora za svaki priliv?

Poslovanje sa krajnim kupcem (fizicko lice - inostranstvo)

4. Da li je neko ko je organizovan kao doo imao ovakav slucaj?

Za sve one koji razmisljaju o zapocinjanju poslovanja vrlo korisne informacije mozete naci na adresi: http://www.mena.rs/kakopoceti/sadrzaj.html
rex je offline   Odgovorite uz citat