Pogledajte određenu poruku
Staro 11. 09. 2007.   #5
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao zoro Pogledajte poruku
Zanima me da li je moguce da se u 777 folder na neki drugi nacin (sem mog scripta) nesto ubaci. Desavalo mi se da u tim folderima nalazim neke .htm fajlove koji nema sanse da su prosli kroz moj skript. Kako su se oni tu nasli?
u principu javno (preko weba) dostupni direktorijumi ne treba nikad da budu writablini od strane apacha ili bilo kog drugog korisnika osim tebe (odnosno ako mora tako onda zabrani pristup preko weba tom dir-u). Cak i ono sto sam ja pominjao da se apache doda u grupu nije dovoljno resenje, jer bilo ko ko na sistemu pokrece svoje skripte preko apacha onda ima pristup tvojim fajlovima.
Ovo sto pominjes je vrlo verovatno taj slucaj, neko na shared hostingu pokrene skriptu (bilo namerno, bilo da je uhakovana) koja kreira fajlove u tvom folderu. Posto to radi apache onda moze da pise sta hoce gde hoce, jer si mu dozvolio.

To se resava pomocu chroot-ovanja, ali to opet zahteva rekompajliranje apacha, a i stvara citav niz problema oko privilegija. Ja nisam nikad administrirao shared hosting tako da mi ovo nije trebalo, pa ne znam bas puno o tome, ali ima da se nadje howto-ova za chroot, pa pogledaj..

Za izmenu usera ne moras da rekompajliras nista, samo promenis httpd.conf i restartujes apache ( i naravno promenis privilegije svih bitnih fajlova, i kreiras novog usera koga zelis da apache koristi). Obicno se apachu daje poseban user i grupa, mada ne znam ni sto bi nobody bilo lose (ako se koristi samo za apache)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 11. 09. 2007. u 03:00.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat