DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 04. 01. 2007.   #1
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
srdjan:
Zasto je problem sto su bile samo 2 ideje, koliko ih je trebalo biti ... ?!
Stalno se poteže rječ ideja, nije zamisao bila da se predstave ideje, već biznis planovi, prototipovi, poluproizvodi ili proizvodi. 5 bi bilo sasvim dovoljno, jedna od tih 5 da dobije pare za start bila bi dobra polazna tačka.

Citat:
Ili blog.co.yu i donesi.com i limundo ili moja ideja nisu dovoljno dobre?
Blog.co.yu i Donesi.com nisu ni bili prijavljeni. A javno da napišem, da se blog.co.yu prijavio u ovakvoj formi i sa ovim konceptom, ne bi prošao selekciju.

Citat:
Kad smo kod dobre 2 ideje, ne znam da li je moja medju te dve, ali nije mi receno da jeste pa da se radujem...
Tvoja ideja je bila jedna od te dvije dobre. I mislim da imaš ogromne šanse da dobiješ investitorski kapital. Kao što sam rekao, u danima koji slede, poslaćemo lično svim ljudima koji su aplicirali mailove i obrazložanja o njihovim konceptima, pokušaćemo da ih spojimo mailom sa jednim brojem investitora i naravno ostaćemo u kontaktu.

Citat:
Mislim da uopste nije problem u postojanju 2 ideje na startup show i da se pravi prezentacija. Koliko startupa ima u Portugalu ili Grckoj, ne vidim da njima nesto fali. Da ne pricamo o zemljama pribliznijim nama, tipa, Zambija i sl.
Ovdje se vraćamo na stav da si ti Bogom dan kao ideaman i neko tebi treba da dođe na vrata i da ti da pare. Jel ima još neko ovdje da misli da treba da potežemo 30-tak investitora da svoja 2,5h potroše na to da čuju dvije ideje o Internet biznisu? Alo, jel iko od vas ikad pričao sa srpskim direktorom?

Evo na primjer, jedan od investitora koji je trebao da se pojavi, skoro je otvorio prodajni salon u Beogradu. U prvom danu po otvaranju, bez ikakve reklame imao je prodaju od 5K evra i čistu zaradu od oko 2,5K evra. To je biznis.

Citat:
Nikola Vavić:
ali situacija je takva da neki klinci samo pricaju a nista ne rade i ti "nasi" prijatelji sa parama nemaju gde da investiraju, nema kvaliteta.
Ja ne vidim razlog zašto tebe ova priča toliko pogađa, koliko znam nisi aplicirao.

1) Niko ništa kvalitetno ne radi. Ovu tvrdnju pokazuje broj novih kvalitetnih servisa koji se pojavio u zadnje dvije godine. Ajmo realno, koliko ih je, da ih nabrojimo ovdje, ili da otvaram posebnu temu.

Možda ti za rad smatraš to što digneš sajt na Wordpressu i kopiraš tekstove sa Index.hr i drugih medijskih sajtova i misliš da možeš tako da zaradiš od AdSense, ali tu nema asne.

2) Ovdašnji klinci iz garaže ne postoje. NEMA IH!. Spavaju na predavanjima po fakultetima ili vise u igranicama u WoW svijetu po 8h dnevno. Startup nije Wordpress blog koji zaradi mjesečno $5 od AdSensea.

Meni nije jasno da ni jedan mladi geek ne prati sajtove recimo tipa Internodium. Okej, moguće da ga ne zanima ništa na domaćem Webu, pa je fokusiran isključivo na inostrane sajtove. U tom slučaju ioanako će investiciju tražiti direktno u Silicijumskoj dolini, nego ovdje.

Ako postoje ti klinci, na koji način da ih animiramo da se jave evo ovdje i napišu u jednom pasusu šta rade? Da sledeće live okupljanje možda pravimo u McDonaldsu, da ih mama dovuče za ruku. Donesi.com nisu napravila nadobudna dječurlija, već ljudi koji se godinama profesionalno bave developmentom (Zira) i poslovnom administracijom (Zirina supruga). Ono što je Boccio govorio, ovdje pored preduzetničke kulture ne postoji ni sistem koji bi favorizovao istu, sa izgrađenim mehanizmima.

Meni je moto za prošlu godinu bio "Prokleta mogućnost izbora mora da postoji" (c) Džoni Štulić", jer sam živio u ubjeđenju da mogućnost izbora mora da se stvori. Dali smo vam priliku, niste je iskoristili. A što je najjače, pokazalo se da se masa ljudi javila sa željom da investira, iako smo imali u startu dogovorenu grupu investitora. Ovogodišnji mi je: Pare definitivno nisu problem. Problem ste vi.

Poslednja izmena od mungos : 04. 01. 2007. u 17:25.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #2
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Mozda je ovo resenje za startupove:

http://www.readwriteweb.com/archives...anthropy20.php
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #3
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Lepo izgleda, ali sta se desava ako se kredit ne otplati? Banka ima mehanizam naplate u tim slucajevima, ali Kiva ima li? Mogu da zajmim i ovde ako zelim, ali naplatu zajma u Zambiji ne bih zeleo.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #4
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
Stalno se poteže rječ ideja, nije zamisao bila da se predstave ideje, već biznis planovi, prototipovi, poluproizvodi ili proizvodi. 5 bi bilo sasvim dovoljno, jedna od tih 5 da dobije pare za start bila bi dobra polazna tačka.
OK, slazem se da "ideja" nije rec koja adekvatno obuhvata ceo proces.

Ako se drugi nisu javili (npr. oni pomenuti u temi "vruca web jesen u srbiji") mislim da je to njihov problem.

Cak i ako se oni ignorisu, zasmetalo mi je potenciranje "developeri su krivi".

Mozda je i ocekivano da ima vise ljudi sa novcem/investitora kod nas gledajuci ukupno situaciju u drustvu. Ne mislim nista lose o investitorima i njihovom novcu nego o cinjenici da software IT nije bas isplativ biznis i da ljudi uglavnom gledaju da se "uvale" u strane/outsourcing firme ili odu.

Umesto da napises rezigniran blog post nakon koga krece flejm na sve strane, pritom prilicno licnim osnovama, treba povuci crtu i videti kako je izgledala kampanja (ima propusta - pogledaj sta vam svi prebacuju), kako odziv (shodno kampanji) , kako ocekivanja (shodno realnosti) i napraviti nesto vise od toga za sledeci put.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #5
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Trebala je da se pravi kampanja? Mozda ne bi bilo lose objasniti kojim sredstvima? Dalje, koliko vidim, mungos tebi cini uslugu, ne obrnuto.

Citat:
Cak i ako se oni ignorisu, zasmetalo mi je potenciranje "developeri su krivi".
Mozda jesu, a mozda si u pravu da nisu, sto ja prosudjivati necu, ali koja je poenta tvoga posta? Ako su mungosu krivi developeri koji se nisu prijavili, zasto sebe tu svrstavas?
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #6
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Ne mislim kampanja bilbordima i TV Pink, vec recimo neke stvari koje su ljudi negativno prokomentarisali na ovom i drugim forumima:

- netransparentnost
- gmail
- reference

...zbog cega neki od developera prihvatili da ucestvuju u show koji su, verujem sa pozitivnim namerama, hteli da izvedu.

Na ovom forumu je bilo jos primera da se ljudi ne shvataju ozbiljno, zbog njihovog loseg nastupa, pa se posle ispostavi da je osoba OK. Retko kad imas drugu priliku za prvi utisak.

To vazi u oba smera, kako u investitorskom (via mungos) tako i u developerskom i zato ne treba krivicu prebacivati na jedne ili druge.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #7
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Dobro, ja necu komentarisati. Mislim da mungos sam jedini i moze proceniti da li je organizacija showa bila idealna ili ne, kroz introspekciju, i ne ocekujem da komentarise, nadam se da ucesnici u diskusiji mogu razlikovati kritiku od ponavljanja iste.

Srdjane, zelim da tvoj posao bude uspesan.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 01. 2007.   #8
Nikola Vavic
Scarface
Qualified
 
Avatar Nikola Vavic
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Lokacija: Karaburma
Poruke: 185
Hvala: 29
4 "Hvala" u 2 poruka
Nikola Vavic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
Ja ne vidim razlog zašto tebe ova priča toliko pogađa...
Mene pogadja to sto mislis da u Srbiji nema nikakvih projekata ako se neko nije odazvao na show koji si ti organizovao.

Citat:
Originalno napisao mungos
...koliko znam nisi aplicirao.
Reci mi da li je svakom startup projektu potrebna investicija ?

Ako tako vec volis da "opipavas puls" potrudi se da pre toga malo ispitas situaciju a ne da se blamiras s nekim promasajima koji ti drasticno smanjuju ugled kod drugih.

Sta ti zelis da pokazes tvojom porukom?
Da se ne pravi startup sa WordPressom, sada si mi kao rekao nesto novo, otkrio si Ameriku filozofskom izjavom i otkricem. Bravo!


Citat:
Originalno napisao mungos
Možda ti za rad smatraš to što digneš sajt na Wordpressu i kopiraš tekstove sa Index.hr i drugih medijskih sajtova i misliš da možeš tako da zaradiš od AdSense, ali tu nema asne.
Posto vidim da si tako lepo upucen u neke stvari da ti dam jos neke korisne informacije koje ce ti mozda posluziti.

Mislis da si mi otvorio oci tom filozofijom koja bi impresionirala samo malu decu ali evo da ti objasnim zasto sam to uradio.

1. SEO optimizacija
Posto si sam rekao da se ne razumes u SEO optimizaciju onda da te obavestim da nije na odmet imati na sajtu dobru optimizaciju i "unutrasnje linkove".

Situacija: Sajt mi je under construction a uskoro zelim da ga pokrenem, kako da malo poboljsam poziciju na pretrazivacima?
Napravio sam podsajt gde sam objavljivao veliki broj vesti. Optimizovao sam templejt tako da imam veliki broj unutrasnjih linkova. Posto si posecivao taj sajt verovatno si primetio link na kraju svake vesti.

Rezultat: Vise od 500 poseta dnevno sa Google-a, za nekoliko dana. Na Alexi skok od 5,5 miliona pozicija unapred i sto je najvaznije za veliki broj kljucnih reci koje mi trebaju zauzeo sam dobre pozicije.

2. Da li su AdSense reklame isplative?
Ranije dok sam slabije poznavao celu situaciju oko AdS zarade nisam imao nekih boljih rezultata tako da nisam bio siguran da li AdS stvarno moze/ne moze doneti vecu dobit. Komentarima tipa "to je lose", "nema prave zarade od toga" nisam previse verovao jer je kod nas sve tako. Niko nece da napravi sajt koji ce dovesti posetioce a hoce klikove. Posle im je kriv Google, kao nemam 100$, prvo treba da se zapita ko mu je kriv sto nema ni 100 poseta.

Situacija: Dvoumim se oko toga da li na buduci sajt da stavim neke reklame. Zbog korisnika ne bih ali moram nekako da isplatim sredstva koja planiram da ulozim u reklamnu kampanju kojom bih privukao nove posetioce. Situacija sa oglasavanjem je losa ali ja moram nekako da vracam pare koje cu ulagati u kampanju na pocetku.

Citat:
Originalno napisao mungos
Startup nije Wordpress blog koji zaradi mjesečno $5 od AdSensea.
Opet plasiras ne proverene informacije da bih ja ispao glup a ti pametan. Nije 5$ vec 75$ za 15 dana na novom sajtu.

Malo sam ispitao situaciju i sada znam kako cu finansirati deo reklamne kampanje. Da nisam proverio nikada ne bih saznao da li se od AdS-a moze zaraditi neki novac.

Dakle, tim potezom "wordpress startup portal" uradio sam dve veoma korisne stvari, i nemoj molim te da plasiras neke nepotpune izjave pune neproverenih informacija. Ako nisi siguran zasto sam nesto uradio onda nemoj to da okreces na neki nacin koji ti odgovara.

Citat:
Originalno napisao mungos
2) Ovdašnji klinci iz garaže ne postoje. NEMA IH!. Spavaju na predavanjima po fakultetima ili vise u igranicama u WoW svijetu po 8h dnevno.
Ne znam za druge ali moja situacija je potpuno drugacija, niti idem na fakultet niti u igraonice, igrice ni kuci ne igram. Za prvu izjavu opet ne mozes biti siguran jer ne znaci da neko ne postoji ako se ne odazove tvom pozivu.

Citat:
Originalno napisao mungos
A što je najjače, pokazalo se da se masa ljudi javila sa željom da investira, iako smo imali u startu dogovorenu grupu investitora. Ovogodišnji mi je: Pare definitivno nisu problem. Problem ste vi.
Masa ljudi a nijedno ime konkretno, opet neke skrivene informacije.

Napisacu uskoro na svom blogu kako sam isplanirao sve segmente sajta koji planiram, onda ces videti da li meni zaista treba investitor? Siguran sam da ima barem nekolicina ljudi koji su u istoj situaciji.

p.s Nagradno pitanje: Da li bi me shvatio ozbiljno da sam ti stvarno poslao prijavu ili bi ti prva pomisao bila "opet ovaj sa svojim glupim planovima".

Poslednja izmena od Nikola Vavic : 04. 01. 2007. u 21:43.
Nikola Vavic je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
s3 slide show Blood Code snippets 4 15. 10. 2008. 17:38
Startup Show, Analiza i Predlog tesliana e-Business 9 07. 01. 2007. 12:04
Issey Miyake 2006-2007 blogowski Linkovi 0 26. 07. 2006. 01:00


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:22.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.