DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 11. 03. 2006.   #111
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

pridružujem se zahvalnici ....
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2006.   #112
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Armitage, hvala na brzom odgovoru i pokazanom entuzijazmu. Ako nije preveliki problem dobiti takvo misljenje od Ministarstva verujem da ce mnoge ovde biti veoma zainteresovani za to.
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2006.   #113
Mister Twister
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 24.02.2006
Poruke: 47
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Mister Twister is on a distinguished road
Default

Ja ne znam cemu se vi zahvaljujete?

Ovde ama bas nista nema sto bi razjasnilo ovu situaciju.. U redu je za onog ko prodaje software i sl. ali samo to i nista vise...

I ovo se odnosi na ugovor o delu i sl. i ovo je sve tacno.. ali ovo u zakonu jasno i pise te tu i problema nema... Ali ne zakljucuju svi ugovor o delu i ako ga zakljuce firme u inostranstvu u vecini slucajeva ne placaju porez na zaradu..

Ali ajde vi svi mozete verovati i misliti da se sve zarade ostvarene preko interneta mogu ovako tretirati.. ali ja sam usao mnogo dublje u ovu tematiku i ovo uopste nije ovako... Ali sad svako se moze braniti da u zakonu ni ne postoje stavke koje tretiraju zaradu preko neta...

I jos veci je problem jer ljudi ne razumeju da se moze zaradjivati preko neta... A i mali je broj ljudi koji zaradjuje na ovaj nacin...

Poslednja izmena od Mister Twister : 11. 03. 2006. u 02:30.
Mister Twister je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2006.   #114
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

aaa? Ja sam se zahvalio coveku pre svega na trudu, a i meni su neke od ovih stvari vrlo korisne...

Svakako su dati podaci mnogo konkretniji od sveg praznog mudrovanja do sad recenog na ovu temu... ukoliko tebi ne radi posao, ti pronadji bolje, podeli ih ovde sa nama, pa cu i tebi isto tako da se zahvalim na trudu...

a sve ostalo je cisto trosenje bandwidth-a ....
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2006.   #115
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Mister Twister
Ovde ama bas nista nema sto bi razjasnilo ovu situaciju.. U redu je za onog ko prodaje software i sl. ali samo to i nista vise...
Cak ni to nije razjasnjeno. Procitao sam 5 puta i dalje mi nije jasno kako se prodaja shareware programa preko interneta uklapa u ovu pricu. Narocito ako se ne predje cifra od 2.000.000 din godisnje, kad se postaje PDV obveznik.
Ostatak price, u kojoj se pominje "najmanje 10.000.000 eura" nije bas primenjiv na nas slucaj. U svakom slucaju vidim da postoji zelja da se pomogne ali nisam siguran da postoji pravo razumevanje nase situacije.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2006.   #116
vlador
član
Certified
 
Avatar vlador
 
Datum učlanjenja: 26.01.2006
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 53
Hvala: 18
19 "Hvala" u 6 poruka
vlador is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Yahoo za vlador Pošaljite poruku preko Skype™ za vlador
Default

Napokon neko ko je kompetentan da razresi nedoumice. Takodje se pridruzujem u zahvalnosti.

Citat:
Originalno napisao Armitage
Drugo, što se poslova sa inostranstvom tiče, kada je u pitanju izvoz usluge, ne postoji poreska obaveza koja se tiče svakog pojedinog takvog posla, već postoji porez na dohodak građana koji je u obavezi da plati fizičko lice koje je u periodu od godinu dana i to od 1.1. do 31.12. ostvarilo prihod veći od 1.200.000,00 dinara u bilo kojoj valuti.
Ovo zvuci sjajno. Ipak, tu mi nesto i dalje ne stima. Kada se popunjava obrazac PPDG-5, u koju grupu se uvrstavaju ovakvi prihodi? Pretpostavljam da je u pitanju grupa 3.7. ("...za koje je obveznik duzan sam da obracuna i plati porez i doprinose"). Sta se u tom slucaju pise pod 3.7.2. ("Porez i doprinosi na teret primaoca")?

Clan 107. Zakona o porezu na dohodak gradjana pominje ovakav nacin samostalnog obracuna poreza, ali (bar meni) nikako nije jasan nacin na koji bi taj porez trebao da bude obracunat i po kojoj stopi.

Ako mozete ovo da pojasnite verujem da ce mnogi sa foruma biti dodatno zahvalni.

Citat:
Originalno napisao Armitage
Ako ostavreni prihod u pomenutom periodu premaši 2.000.000,00 dinara u bilo kojoj valuti, takvo lice postaje obveznik PDV-a.
Da li se ovo odnosi i na fizicka lica? Nisam znao ona mogu biti obveznici PDV-a?
vlador je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2006.   #117
voya69
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.03.2006
Poruke: 14
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
voya69 is on a distinguished road
Default

I ja sam malo zbunjen. Fizicka lica obveznici PDV-a? Molim za objasnjenje. Hvala
voya69 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2006.   #118
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Armitage je napisao da fizicka lica koja ostvare preko 2 miliona dinara u toku godinu dana postaju obveznici PDV-a.
Mada, za ovo prvi put cujem.
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2006.   #119
voya69
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.03.2006
Poruke: 14
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
voya69 is on a distinguished road
Default

<Citat>

("Sl. glasnik RS", br. 24/01 i 80/02)
Z A K O N
O POREZU NA DOHODAK GRAĐANA

Član 107.

Obveznik koji ostvaruje zarade i druge prihode iz inostranstva, kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane države, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika i službenika takvog predstavništva, odnosno organizacije, dužan je da u roku od osam dana od dana kada je primio zaradu ili drugi prihod sam obračuna i uplati porez po odbitku po odredbama ovog zakona, ako porez ne obračuna i ne uplati isplatilac prihoda.
Ako porez iz stava 1. ovog člana obračuna i uplati isplatilac prihoda, obveznik je dužan da nadležnom poreskom organu dostavi potvrdu da je porez obračunat i plaćen, u roku od osam dana od dana kada je primio zaradu ili drugi prihod.
Nadležnost poreskog organa iz stava 2. ovog člana određuje se prema mestu prebivališta obveznika.

<Kraj citata>


<Citat>

("Sl. glasnik RS", br. 24/01, 80/02 i 135/04)
Z A K O N
O POREZU NA DOHODAK GRAĐANA

Član 107.

Obveznik koji koji ostvaruje zarade i druge prihode u ili iz druge države članice, odnosno druge države, kod diplomatskog ili konzularnog predstavništva strane države, odnosno međunarodne organizacije ili kod predstavnika i službenika takvog predstavništva, odnosno organizacije, dužan je da sam obračuna i uplati porez po odbitku po odredbama ovog zakona, ako porez ne obračuna i ne uplati isplatilac prihoda.

Obavezu obračuna i plaćanja poreza u skladu sa stavom 1. ovog člana, obveznik poreza ima i u slučaju ako porez po odbitku ne obračuna i ne uplati drugi isplatilac, kao i ako prihod ostvari od lica koje nije obveznik obračunavanja I plaćanja poreza po odbitku.

U slučaju iz st.1. i 2. člana, obveznik je dužan da sam obračuna i uplati porez i da nadležnom poreskom organu dostavi poresku prijavu o obračunatom i plaćenom porezu najkasnije u roku od 15 dana od dana kada je primio zaradu ili druge prihode.

Nadležnost poreskog organa iz stava 3. ovog člana određuje se prema mestu prebivališta obveznika.

Obrazac poreske prijave iz stava 3. ovog člana propisuje ministar finansija.

<Kraj citata>

Ovde imate jedan isti clan iz prvobitnog Zakona o porezu na dohodak gradjana (vazio od jula 2001) I isti taj clan iz istog zakona nakon njegovih izmena I dopuna (izmenjeni I dopunjeni zakon vazi od 1 januara 2005)

Obratite paznju na drugi stav u clanu 107 izmenjenog Zakona, koji je ubacen.

Scenario je poznat: Sedim u Beogradu, radim za stranu firmu koja nema predstavnistvo I nije registrovana u Srbiji, zaradu mi swift-uju iz inostranstva na moj devizni racun.

Pitanje glasi: koji porez placam?

a) Godisnji porez (prema potvrdi iz banke o deviznom prilivu, samo 10% preko famoznih 1.200.000 dinara I nista vise (prijava ppdg-5).
b) Mesecni porez po odbitku (20% na svaku uplatu u roku od 15 dana (obrazac pp-opo) plus godisnji porez iz gornje tacke.
voya69 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 03. 2006.   #120
Mister Twister
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 24.02.2006
Poruke: 47
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Mister Twister is on a distinguished road
Default

Ma samo godisnji... Plati i uzivaj...
Mister Twister je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Naplata Adsense - vaše uplate su trenutno zadržane! ljtruba Sva početnička pitanja 8 07. 09. 2010. 11:03
Gde se Placa Porez buksula e-Business 1 06. 03. 2010. 13:22
Zakup servera u EU i porez? LiquidBrain Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 9 16. 01. 2010. 21:50
porez - ugovor o posredovanju dali83 e-Business 4 16. 08. 2009. 20:25
Affilate i porez. Ima li ko konkretan odgovor? markos e-Business 18 15. 08. 2009. 18:57


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:47.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.