DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 27. 07. 2008.   #11
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Kako sad stoje stvari sa Internet naplatom na relaciji pravno lice-banka i online uplata od strane fizickog lica nekom pravnom licu? Znaci, da naplata ne ide preko stranih servisa nego u saradnji sa bankom u Srbiji ili nekog domaceg payment gatewaya. Pretpostavljam da je i dalje najkorisceniji nacin naplate sadrzaje od fizickog lica putem SMS, fizicko lice-SMS provajder-pravno lice.

Poznato je da Banca Intesa nudi primanje uplate preko kreditnih kartica putem Interneta ali me zanima sledece:

1) Da li i dalje vazi da se mora imati promet od 500 000 evra godisnje, da si njihov klijent par godina i slicno? Cuo sam da ce uskoro biti mogucnost pojave sub-provajdera, sto znaci da ce neka veca firma kroz svoju firmu tu uslugu moci da nudi manjim kompanijama koji ne ispunjavaju te prvobitne usluge. Kako je pravo stanje stvari kada je rec o tome ko moze da prima online uplate preko Intese? Da li neko sem Intese u Srbiji nudi online naplatu za Visu i Mastercard?

2) Druga stvar koja me zanima je da kada neka firma vec ima tu mogucnost da primi online uplatu direktno na svoj racun u Srbiji ili racun firme provajdera, kolika je automatizacija procesa i koje se sve usluge nude? Na primer, da li je moguce u tom slucaju uraditi da neki sajt za oglasima naplati agenciji npr. 1000 dinara za postavljanje njihovog inventara za taj mesec ili fizickom licu neki iznos koji zeli da njegov oglas bude uocljiviji a da automatski tih 1000 dinara bude u nalogu tog klijenta bez potrebe da neko "rucno" iz firme koja ima sajt za oglase doda tih 1000 dinara nakon dobijanja potvrde iz banke da je novac uplacen? Ako to ne moze da se uradi direktno na relaciji firma-banka, da li moze firma to nekako sama tehnicki da resi, npr. preko API-ja? Kada neko primi uplatu putem kreditne kartice preko Intese koliko brzo je to vidljivo na racunu firme - odmah, isti dan ili naredni dan npr. ako je uplata izvrsena uvece?

3) Da li postoji neki podatak koliko Internet korisnika (kako pravnih tako i fizickih lica) u Srbiji placa razne racune putem e-bankinga ili barem da imaju tu mogucnost?

4) Da li znate za dobre domace primere, poslovno orijentisanih sajtova (npr. sajtovi za male oglase) koji naplatu najvise vrse online (ovde me pre svega zanimaju modeli naplate koji nisu SMS ako ima takvih primera).
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 27. 07. 2008. u 23:29.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 07. 2008.   #12
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Na primer, da li je moguce u tom slucaju uraditi da neki sajt za oglasima naplati agenciji npr. 1000 dinara za postavljanje njihovog inventara za taj mesec ili fizickom licu neki iznos koji zeli da njegov oglas bude uocljiviji a da automatski tih 1000 dinara bude u nalogu tog klijenta bez potrebe da neko "rucno" iz firme koja ima sajt za oglase doda tih 1000 dinara nakon dobijanja potvrde iz banke da je novac uplacen?
Ja sam jedno vreme primao neke naloge iz (čini mi se) Alpha banke, a kao attachment je išao i nalog u XML format, tako da bi u tom slučaju imao sve što je potrebno da proces automatizuješ. Otvoriš jedan mail za naloge npr. nalozi@firma.com i onda napraviš softver koji periodično proverava mail na tom nalogu, skida XML i parsira... Imaš poziv na broj i sl. čime možeš uplatu da povežeš sa accountom na tvom sistemu.

Dakle radi se uopšte o nalozima iz banke, nevezano za e-banking. Ne znam samo koliko banaka nudi naloge kao XML. Nije mi to do sada trebalo pa se nisam raspitivao...
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mileusna za poruku:
Staro 28. 07. 2008.   #13
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

Intesa nudi u PDF, XML, XLS i HTML
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 07. 2008.   #14
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Eto, znači pre je pravilo nego izuzetak... Ja sam trenutno u Intezi, ali primam HTML naloge na mail, pa nisam znao da i oni nude XML uslugu...
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 07. 2008.   #15
Peca
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 02.10.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 1.618
Hvala: 263
275 "Hvala" u 104 poruka
Peca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoroPeca će postati "faca" uskoro
Default

ugovor o e-bankingu sa intesom mi je upravo igrom slucaja na stolu, pa sam pogledao opcije koje se stikliraju ako hoces izvod na email.

btw, isto to ima i Procredit.
mrzi me da trazim ugovor, ali primam i od njih PDF izvod, koji je potpuno isti kao Intesin, pa kontam da isti softver koriste obe banke, pa verovatno i procredit nudi sve te formate.
__________________
Vesti | MyCity | Igrice | Zaštita od virusa

Poslednja izmena od Peca : 28. 07. 2008. u 02:35.
Peca je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 07. 2008.   #16
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Reiffeisen - Summary u mailu, ceo izvod kao PDF + XML kao attachment.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 07. 2008.   #17
pcigre
Miloš Vučić
Grand Master
 
Avatar pcigre
 
Datum učlanjenja: 11.08.2006
Lokacija: Niš, Serbia
Poruke: 786
Hvala: 106
33 "Hvala" u 20 poruka
pcigre is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za pcigre Pošaljite poruku preko AIM za pcigre Pošaljite poruku preko MSN za pcigre Pošaljite poruku preko Yahoo za pcigre Pošaljite poruku preko Skype™ za pcigre
Default

@Dejan:

1) ne mora baš 500k, tj. to nije uslov zbog koga bi nekog odbili. traži se pre svega ozbiljnost u poslovanju (šta god to značilo). Kriterijume lagano spuštaju, ne na papiru ali u praxi ih tope.

3) ne. I ja bi voleo da dođem do tih podataka.
__________________
Kotler je bio u pravu. Ko radi srcem nema konkurenciju.
pcigre je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 07. 2008.   #18
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

Postoji neki Pakom Payment Gateway. Uslovi se nalaze na njihovom sajtu. Mislim da oni na neki način sarađuju sa Intesom.
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Staro 28. 07. 2008.   #19
pcigre
Miloš Vučić
Grand Master
 
Avatar pcigre
 
Datum učlanjenja: 11.08.2006
Lokacija: Niš, Serbia
Poruke: 786
Hvala: 106
33 "Hvala" u 20 poruka
pcigre is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za pcigre Pošaljite poruku preko AIM za pcigre Pošaljite poruku preko MSN za pcigre Pošaljite poruku preko Yahoo za pcigre Pošaljite poruku preko Skype™ za pcigre
Default

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
Postoji neki Pakom Payment Gateway. Uslovi se nalaze na njihovom sajtu. Mislim da oni na neki način sarađuju sa Intesom.
Ne baš. Pakom PG procesira samo Diners kartice. Pakom.com Visa i Master kartice procesira preko Intese ali ne pruža tu uslugu trećim licima.
__________________
Kotler je bio u pravu. Ko radi srcem nema konkurenciju.
pcigre je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 07. 2008.   #20
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

1. Za Intezu definitivno više ne mora biti promet od 500.000 EUR, ali gledaju promete na računu da bi videli koliko je ozbiljna firma (učestalost i visina prometa).

Telekom je na Etrgovini predstavio njihov all-in-one shop sistem koji omogućuje i online naplatu, a mislim da će to uskoro postati operativno - ako već nije (nisam posle pratio). Još će nekoliko firmi ponuditi uslužno naplatu online ako kod njih kreirate shop-ove, a neki već to nude - kao npr. http://shop.oaza.co.yu.

Sa druge strane, još od aprila sam čuo da će i Komercijalna banka ponuditi Visa i Mastercard online naplatu, ali nisam posle toga ništa čuo o ovoj implementaciji... Uskoro bi trebalo konačno da saznam šta se dešava sa Dina online i bankama (sve to veoma sporo ide).

2. Kao što se vidi iz drugih odgovora, automatizacija je moguća, ali ne trenutno, jer je ovaj tip izveštavanja vezan za sistem kliringa (od 11:00 do 17:00, na svaka dva sata), preko kojeg neke banke izveštavaju i putem SMS-a o uplati na račun firme.

3. Interesantno je da neki sajtovi za prodaju proizvoda veoma lepo koriste mogućnost naplate putem e-bankinga (nalog za prenos). I to je to: jedna od mogućnosti plaćanja koju ja obavezno preporučujem kao opciju - da je naznačena kao mogućnost.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
SMS naplata u EU Ivan Komunikacije 3 05. 06. 2010. 20:23
Za danas je... dee Opušteno 11 14. 11. 2006. 03:19


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:08.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.