DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 12. 05. 2012.   #11
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Kao fizicko lice da radis nema prevelike koristi vise.

Ni humanitarne organizacije ne mogu da imaju volontere bez "dobiti", tehnicki gledano. Oni bi morali za to da nekog drugog unajme, kao ne-volontera.
Isto moze i neka firma da unajmi fizikalca, kaze on radi posao na kome inace ne bi bilo radnika, nego eto.. stice iskustvo. Sve to moze da se proturi kroz knjige. Pitanje je ko to gleda, i koliko gleda knjige. Uvek se nesto moze naci u knjigama, pa ako hoce inspektor moze da nadje nesto (ne mora da nadje ono sto misli da nije u redu, dovoljno je da nadje nesto drugo). Ne znam kakve to veze ima sa tobom... ako ti odavde radis, ti nemas veze sa tim.

Ako placas filipincima, nemas ti njima da placas poreze/doprinose. Oni ne rade ovde, vec tamo. Oni su duzni da srede porez/doprinose sebi. Tebi je to obican trosak. Jedini problem je ako kupujes softver (ne izradu, kao uslugu, vec konkretan softver) - to onda potpada pod autorska prava gde imas 20% poreza po odbitku, kojim mozes da se slikas.
Ali, da, najbolje je da direktno radis sa firmama, a oni neka se j*** sa radnicima u toj zemlji

Zamisli da ti radis za neku svedsku, nemacku, jordansku firmu.. ona ne placa neke poreze/doprinose u svojoj zemlji za tvoje usluge kada ti ih placa, ali ti si duzan da ovde sam placas poreze/doprinose.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 05. 2012.   #12
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

^ oko placanja poreza postoje cudni zakoni, bar u EU. Meni je recimo klijent trazio potvrdu da sam platio porez u Srbiji, jer bi inace oni u Rumuniji morali da plate doprinose za honorar koji su mi isplatili, cak iako su mi platili kao firmi.

To je verovatno EU regulativa koja sprecava da zivis u drugoj zemlji, a ne placas porez ni tamo ni u svojoj maticnoj drzavi. Ovako neko mora da plati porez, ako ne ti onda tvoj klijent. Tako da je sasvim moguce da i kod nas postoji nesto slicno...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 05. 2012.   #13
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

To je neki banana knjigovodja te firme rekao Kakvi crni doprinosi kada se plati firmi.
Jedino Tajvan ima neke potpuno sasave zakone, gde bilo kakav odliv iz zemlje podleze nekoj vrsti poreza, pa to ti je.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 05. 2012.   #14
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
^ oko placanja poreza postoje cudni zakoni, bar u EU. Meni je recimo klijent trazio potvrdu da sam platio porez u Srbiji, jer bi inace oni u Rumuniji morali da plate doprinose za honorar koji su mi isplatili, cak iako su mi platili kao firmi.
.
Da su ti naplatili, ti bi bio prvo fizicko lice koje je ikada platilo porez u Rumuniji. Ipak prva osoba koja bi takav porez (ikada) bi trebala da bude iz Rumunije.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 05. 2012.   #15
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Kao fizicko lice da radis nema prevelike koristi vise.

Ni humanitarne organizacije ne mogu da imaju volontere bez "dobiti", tehnicki gledano. Oni bi morali za to da nekog drugog unajme, kao ne-volontera.
Isto moze i neka firma da unajmi fizikalca, kaze on radi posao na kome inace ne bi bilo radnika, nego eto.. stice iskustvo. Sve to moze da se proturi kroz knjige. Pitanje je ko to gleda, i koliko gleda knjige. Uvek se nesto moze naci u knjigama, pa ako hoce inspektor moze da nadje nesto (ne mora da nadje ono sto misli da nije u redu, dovoljno je da nadje nesto drugo). Ne znam kakve to veze ima sa tobom... ako ti odavde radis, ti nemas veze sa tim.

Ako placas filipincima, nemas ti njima da placas poreze/doprinose. Oni ne rade ovde, vec tamo. Oni su duzni da srede porez/doprinose sebi. Tebi je to obican trosak. Jedini problem je ako kupujes softver (ne izradu, kao uslugu, vec konkretan softver) - to onda potpada pod autorska prava gde imas 20% poreza po odbitku, kojim mozes da se slikas.
Ali, da, najbolje je da direktno radis sa firmama, a oni neka se j*** sa radnicima u toj zemlji

Zamisli da ti radis za neku svedsku, nemacku, jordansku firmu.. ona ne placa neke poreze/doprinose u svojoj zemlji za tvoje usluge kada ti ih placa, ali ti si duzan da ovde sam placas poreze/doprinose.
U principu kao fuzicko lice moras da radis. Cak i kada imas doo ti si u radnom odnosu, pa cak i kada si preduzetnik. A naravno ostatak uzimas kao dividendu (za doo).

Ne znam sta je porez po odbitku ali pretpostavljam da su samo 20% od cene software-a troskovi tvog preduzeca.

Jesi li siguran zato za software, Zato sto je 43% odbitka za prodavanje autorskih prava. A ti ne dobijas autorska prava, nego samo pravo na korisecenje software-a.


Mislim da strane zamlje ko nemacka nemaju te doprinose, oni imaju samo poreza koje placaju rezideni. A kod nas imas de doprinose, koji cini mi se placaju svi.

Ali da naravno da bi trebalo da bude bitno samo odakle radis a ne za koga radis. Pa porez placas na mestu odakle radis.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 05. 2012.   #16
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
U principu kao fuzicko lice moras da radis. Cak i kada imas doo ti si u radnom odnosu, pa cak i kada si preduzetnik. A naravno ostatak uzimas kao dividendu (za doo).
Ogromna je razlika da li je nesto promet firme, ili je "income" fizickog lica.

Citat:
Ne znam sta je porez po odbitku ali pretpostavljam da su samo 20% od cene software-a troskovi tvog preduzeca.
Jesu, ali su oni DODATNI trosak, na cenu softvera. I iznose efektivno 25% od neto cene (jer je 20% od bruto = 25% od neto).

Citat:
Jesi li siguran zato za software, Zato sto je 43% odbitka za prodavanje autorskih prava. A ti ne dobijas autorska prava, nego samo pravo na korisecenje software-a.
Nazalost Po zakonu o autorskim pravima, sav softver se vodi kao autorsko delo! Glupost ziva, koja ne verujem da je igde drugde takva
Plus, dodaj 18% za PDV, ako si samo izvoznik, kao sto vecina programerskih firmi jeste

Citat:
Mislim da strane zamlje ko nemacka nemaju te doprinose, oni imaju samo poreza koje placaju rezideni. A kod nas imas de doprinose, koji cini mi se placaju svi.
Imaju i oni, to sto to ide kroz isti racun, a ne 7 kao kod nas je nebitno.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:24.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.