DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 09. 2006.   #21
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
http://www.port80software.com/survey...000appservers/

Interesantno zar ne? Ne znam da li imaju milionske posete, ali sigurno 1000 najvecih americkih kompanija nisu macji kasalj, pogotovo sto se tice da servisi budu dostupni 24/7.
Ali nije se pricalo o tome sta koriste velike kompanije, nego da li LAMP moze da se koristi za sajtove sa velikim brojem hitova. To su babe i zabe.

U fortune 100 ti se na vrhu nalaze Exxon Mobil, General Motors, Ford Motor, General Electric, ChevronTexaco, itd.. i jesu to ogromni sistemi, ali nisu neki ultra poseceni sajtovi, ja sam pre govorio o myspace, yahoo, google, craiglist, slashdot, digg, i slicno.

A od doticnih niko ne radi pod ASP-om (AFAIK). Velike kompanije su,kao sto si i sam rekao, druga prica, iz prostog razloga sto velike korporacije imaju izuzetno razvijene intranete, i web servisi su samo jedan mali, javno vidljiv, delic toga, i logicno da ih integrisu u vec postojecu platformu.

Citat:
Originalno napisao degojs
Iskreno mislim da je PHP stekao popularnost samo zbog licence - slobodno se rasturao sa raznim distribucijama. Da je Sun imao slobodniju licencu za Javu mislim da bi Java danas drzala komplet PHP trziste.
jeste to, ali i lakoca rada.. php je bio prvi solidan web orijentisan jezik..oces kukije, imas funkciju za to. Oces da posaljes header, imas funkcij za to. Submitujes formu, hopa, sve varijable su ti dostupne. Ko je radio sa CGI-om zna koliko je smarao rad sa tim u perlu ili ne daj boze C-u. Tako da php-u Java nikad nije ni bila konkurencija, nego ASP, a od njega je bio bolji (pricam o ASP, ne o ASP.Net)... u sustini je php za web ono sto je VB za desktop programiranje, jezik u kome svaki klinac moze brzo da napravi nesto..

Citat:
Originalno napisao degojs
Ovo definitivno nije tacno. Kod jave se razlikuju dva izdanja: Java SE (Standard Edition) i Java EE (Enterprise Edition).
U pravu si, ali nisam uopste mislio na to. Samo sam hteo da kazem da nekome ko je navikao da radi u .Net okruzenju Java mozda prirodniji nastavak od PHP-a. Php je u tom slucaju korak u nazad u smislu OOP nacina razmisljanja.

Inace PHP4 jeste imao objekte, ali tek u PHP5 su napravili poptuno OO resenje. Takodje Mysql 4 ima vecinu tih stvari koje pominjes osim valjda triggera, koji su dodati u 5-ci. Ali niko ne kaze da moras da ides na laMp, mozes da koristis i laPp , da ti baza bude PostgreSQL, nije to nista manje lamp od LAMP-a
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 09. 2006.   #22
dedamunila
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.09.2006
Poruke: 34
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
dedamunila is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
I ne zaboravi da je u LAMP, samo jedno slovo PHP, i to je najednostavniji deo posla. Za high-perfomance sajtove ostala 3 slova su ti mnogo bitnija, a administracija ta 3 servera je dosta komplexnija stvar od cistog programiranja web-strana.
U [L]inux i [A]pache nemam ni trunku sumnje (cak i ja kao "MS covek" sam na pragu odluke da postavim jedan mali interni Apache, doduse na Windows, jer je Subversion, koga korsitim za SCC, stvarno poluresenje sam za sebe. Jedini problem je sto nemam pojma kako se stvar administrira ). Ali [M] i [P] nekako vise spadaju u developerski deo posla pa je verovatno prica malo vise skrenula na MySQL i PHP. Najlosije misljenje ipak imam o MySQL-u. Ali dobro, polako i ja skrecem u tehnologiju... a za to postoje drugi topic-si.
dedamunila je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2006.   #23
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
ivanhoe:
ja sam pre govorio o myspace, yahoo, google, craiglist, slashdot, digg, i slicno.
Mislim da te firme kao Google ili Yahoo nisu dobar primer (kao ni Microsoft, Sun i slicno) iz prostog razloga sto oni imaju resurse u ljudstvu koji nisu na raspolaganju nikom drugom - tu su top programeri sveta, oni stvaraju nove tehnologije i slicno (npr. mislim da je sef odeljenja za Javu kod Google - Joshua Bloch, koji je, cini mi se, bio odgovoran za stvaranje delova Jave kao platforme). To retko koja obicna firma moze da priusti, niti ima potrebe za tim.

Oni cesto koriste open source resenja upravo iz razloga sto mogu da menjaju izvorni kod sistema, baze, servera i slicno. Mislim da Google koristi i vlastiti server (GWS - Google Web Server), cini mi se i vlastiti fajl sistem, itd, itd. Retke su firme koje imaju ljude sposobne da to rade (ili uopste da trose vreme na to - nije im ni potrebno). Dalje ne verujem da te firme nemaju delove sistema koji rade pod ASP/ASP.NET-om. Možda samo nije vidljivo spolja.

Stoga mislim da je mnogo bolje gledati klasicne firme kad gledas sta da ucis, itd. - ako gledas da pre dobijes posao.

Sto se tice ocene da je PHP kao VB nekad - slazem se. Radi super posao koji treba, jos je lako za nauciti i to je to, vozi misko

(Inace, zar myspace ne koristi Windows/ASP.NET?)
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 18. 09. 2006. u 04:02.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2006.   #24
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Nasao sam:

MySpace koristi Windows/ASP.NET i imaju oko -- pazi sad ovo:
Citat:
MySpace.com is now processing 1.5 Billion page views per day
MySpace.com handles 2.3 million concurrent users during the day
MySpace.com’s average server CPU utilization went from 85% to 27% after moving (from another technology) to ASP.NET 2.0
1.5 BILLION Au! Sa 85 na 27%

Dalje kazu i:
Citat:
In case you were wondering, the top-6 domains in terms of page-views in February according to Media Metrix were:
1) Yahoo,
2) MySpace,
3) MSN,
4) Ebay (mada, za njih je u komentarima pojasnjeno da Win/IIS serviraju samo staticki sadrzaj, ostalo je Java),
5) Google, and
6) Hotmail.

P.P.S. 4 of the top 6 sites (MySpace, MSN, Ebay and Hotmail) run on IIS and Windows.
http://weblogs.asp.net/scottgu/archi...P.NET-2.0.aspx

Eto, mada i dalje mislim da je prakticno retko koja od tih firmi dobra za ovakvu raspravu iz razloga koje sam naveo u prethodnom postu..

Ne znam koliko su tacne statistike navedene ovde, ali siguran sam da bez problema mozemo naci jos ASP/ASP.NET sajtova sa milionskim brojem posetioca (npr. u komentarima kazu da je i Dell.com jedan od posecenijih ASP.NET sajtova - a lako je poverovati da imaju milionski broj poseta, zbog modela prodaje, itd).

(I sad moram da stanem jer ce dinke da mi kaze da pravim advocacy )

//update:
Recent numbers for MySpace put the service at 75 million plus users, 15 million daily unique logins, 240,000 new users per day, and nearly 30 billion monthly page views - that’s 10,593 page views per second.
http://www.techcrunch.com/2006/07/11...-week-hitwise/
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 18. 09. 2006. u 07:31.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2006.   #25
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

^
10,593 page views per second
wooosh

ontopic:
po meni ne vredi menjati tehnologiju
tacka


7-8 godina iskustva nikako nisu malo
spominje se domace trziste: tacno je - ovde ce se lakse naci projekat za LAMP od .NET arhitekture
i to zato sto .NET projekti kostaju vise (a, stvarno nemam pojma zasto ...)
kostaju vise = tebi vise ostaje + ne moras da ucis 1 godinu nov jezik
svakako, PHP se brzo uchi, pogotovu ukoliko ga uchi neko sa programerskim iskustvom
ali ne vredi
zasto?
ukoliko te brine samo pitanje o licenzama - blues ti je lepo odgovorio - cak i da ti stignesh dotle da imash licne projekte koji che traziti dedicated servere - ne verujem da neces moci to da otplatis
ja sam vrli pristalica PHP i uopste open source-a, ali sam vam oduvek zavideo na IDE-u, a odskora i na frejmworku
e, da, zasto onda pishem u PHP
1) imam vise od 4 godina profesionalnog iskustva
2) svidja mi se to sto mogu da 'zavirim ispod haube', cak i kad koristim neki tool, frejmwork i slicno
3) stvar licnog ukusa - nije PHP najbolji, ali eto navikao sam se
ukoliko neko uspe da me ubedi da predjem na nesto drugo (recimo Ruby, ili .NEt, zashto ne) precicu. Ali za to sto radim PHP je odlican jezik, lagan, free, sa gomilom opcija i mogucnosti. I znam ga

mislim da je kod tebe slicna situacija
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2006.   #26
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Vidim da se diskusija pretvara u advocacy, ali probacu da taj deo ignorisem

Elem, ja takodje zivim u uverenju da nije pretesko naci posao i za .net. Sa LAMP-om bi to svakako bilo lakse, ali mislim da se nakon 7 godina iskustva sa MS tehnologijama prebacivanje na LAMP niposto ne isplati.

E sad, odgovor bi bio drugaciji za nekoga ko tek treba da odabere sta da uci, ali ti nisi u toj prici.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 09. 2006.   #27
BraMom
Branimir Momcilovic
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Hvala: 47
25 "Hvala" u 8 poruka
BraMom is on a distinguished road
Default nije to samo biznis pitanje

Da malo ne preterujemo sa idejom gde se više zarađuje?
Meni nije jedina motivacija novac. Radim u .NET u i PHP-u paralelno već neko vreme, a bacim pogled i na neke druge alate koji me zainteresuju. Da li sam u "pravu" ili nisam, to je individualna stvar. Sigurno je da zarađujem manje, jer nisam ultra specijalizovan za jednu vrstu projekata i jedan alat, ali nisam ni gladan.
Sa druge strane, posao mi, povremeno, donosi i neko zadovoljstvo, a zadovoljstvo obično dolazi kad naučim nešto novo, ili "ukradem" neku ideju koju sam video u drugom alatu, tako da dobijem što elegantnije rešenje... Pored toga poznavanje više programskih jezika (mislim na različite pristupe programiranju, ne na 10 proceduralnih jezika) smatram "opštom kulturom" u ovom poslu.

Oko 50% mojih klijenata i ne interesuje u kom ću alatu da radim (na moju nesreću nisam stigao do sajtova nivoa MySpace), uglavnom ih interesuju troškovi, tako da je u tim slučajevima izbor moj.
BraMom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2006.   #28
kaizen
old school
Professional
 
Avatar kaizen
 
Datum učlanjenja: 07.02.2006
Poruke: 340
Hvala: 32
44 "Hvala" u 20 poruka
kaizen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao dedamunila
Tu je i Java (koju bih svakako lakše usvojio od LAMP-a), ali za koju mi se čini da ne postoji gotovo nikakvo interesovanje u svetu Web freelance-inga (mada ne znam zašto).
Verovatno preskupa hosting rešenja za Javu, a što je to tako to ne umem da objasnim.

Ja takođe ne bih menjao platformu na kojoj imam najviše iskustva sve dok mogu na njoj da zarađujem znatno više nego na nekoj drugoj(da, novac nije jednini faktor motivacije, ali je na prvom mestu kada si ti taj koji plaća sve račune). Dobro je s vremena na vreme pogledati šta se dešava i negde drugde(zato ja i visim na ovom phpprotalk.com forumu ), pa čak i isprobati u kućnim uslovima neku tehnologiju sa kojom nisi radio. Meni je kratak izlet u Ruby, proširio shvatanja Java programiranja i programiranja uopšte.
kaizen je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Voditi e biznis u Srbiji Markok e-Business 8 26. 11. 2009. 23:21
Biznis ekosistem mungos e-Business 2 16. 04. 2006. 15:18
IT biznis inkubator u Banjaluci: pričam ti priču mungos e-Business 6 04. 03. 2006. 13:12


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:37.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.