DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 14. 12. 2006.   #31
BraMom
Branimir Momcilovic
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Hvala: 47
25 "Hvala" u 8 poruka
BraMom is on a distinguished road
Default

Potpuno se slažem, ali imam i dodatak
[edit] mislio sam na bluesov post, dok sam pisao ovaj esej uleteše još dva komada između[/edit]

Samo da podsetim kako se u našim školama formiraju tzv. odeljenja. Đaci se pri upisu rangiraju po znanju (u osnovnoj na osnovu testa koje uradi pedagog pri upisu, u srednjoj na osnovu uspeha, ali peonta je ista) onda ako npr. ima 100 đaka i treba napraviti 4 odeljenja po 25, uzmu četiri najbolje rangirana i raspodele ih redom u odeljenje, pa onda četiri sledeća i tako redom. Na kraju dobiješ četiri prosečna odeljenje, tj. imaš u svakom odeljenju đake od svake fele i svakog mogućeg socijalnog porekla (uzuzetak su verovatno škole u nekim sredinama gde su đaci sličnog socijalnog porekla, ali naravno ni oni nisu jednaki po predispozicijama). Ali školovanje se ne igra na ispadanje, nije to svetsko prvenstvo u fudbalu, pa da praviš nosioce grupa da se ne bi sreli pre polufinala.

Naravno najbitnije je koje su posledice? Pa koje bi bile, po mom mišljenu taj sistem je potpuno pogrešan i forsira prosek. Oni ispod proseka ubrzo odustanu od trke, jer ne mogu da se takmiče sa najboljima. Najboljima brzo ponestane motiva jer su već najbolji u svojoj grupici od 25 i zašto bi dalje radio kad si već najbolji? Moje mišljenje je da u našem školstvu najdalje doguraju oni koji su malo iznad proseka + ambiciozni. Čak bi se usudio da kažem da taj tip ljudi vlada srbijom i da je to posledica (između ostalog) i tako organizovanog školstva. Naravno, ima i izuzetaka.
__________________
Važnije je biti ljubazan, nego biti u pravu.
BraMom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 12. 2006.   #32
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
BraMom:
Moje mišljenje je da u našem školstvu najdalje doguraju oni koji su malo iznad proseka + ambiciozni. Čak bi se usudio da kažem da taj tip ljudi vlada srbijom i da je to posledica (između ostalog) i tako organizovanog školstva. Naravno, ima i izuzetaka.
Ovaj pasus je odličan i predstavlja suštinu! Upravo to, likovi koji su malčice iznad prosjeka i koji konstantno rade. Škola je u suštini sistem, i ko se na vrijeme uhoda i provali cake (prvi utisak u prvoj sedmici školovanja, šliftanje profesorima, prepisivanje, bubanje nekoliko sati devno, prefesori često na kontrolnim daju iste zadatke koji su bili i u svesci na vježbama, profesori često daju iste zadatke različitim odjelenjima, itd itd.) i veoma lako može da prođe zapaženo kao isti, iako u uslovima realnih okolnosti postoji šansa da se snađe veoma loše.


Inače koja je svrha školovanja?

- da opismenuje narod (koliki je procenat nepismenih u Srbiji?)
- da proizvodi kvalitetne stručnjake u svim sferama (koliko je takvih u Srbiji, plus da se nisu školovali i radili negdje u inostranstvu?)
- da proizvodi kvalitetan akademski kadar (ovo je tek bez komentara)

Samim tim, jasno i glasno, aktuelni domaći školski sistem sucks.

Poslednja izmena od mungos : 14. 12. 2006. u 15:30.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 12. 2006.   #33
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao nixa
Školovanje koje ti spominješ je aktivno u Americi pa je njihov skor na školskim takmičenjima ( na svetskom nivou ) jedan od najnižih u svetu.
To je još jedan od onih legendi o nebeskom narodu i nebeskim hakerima. Razlika je kako se deca školuju, kod nas svi uče sve, a tamo uče ono što ih interesuju, za šta su talentovani i prema čemu osećaju afinitet. Naravno u osnovnim školama se kreće uvek od opšteg znanja, ali što pre treba dozvoliti da se neki razvijaju u smeru za koji su talentovani.

Citat:
Originalno napisao nixa
Današnji školski sistem je isti ko i pre 30 godina ,ali ono što meni nije jasno što ako nastave ovim tempom ja neću umeti da objasnim mom detetu neke stvari koje oni uče u osnovnoj školi ... ono što si ti Gorane radio u osnovnoj i ono što današnji osnovci rade su nebo i zemlja ... ali u globalu se ja slažem sa tobom ..stim da mora da se malo pogleda šira slika ... nastavak u sledećem broju ...
To sam i ja mislio dok mi dete nije krenulo u školu... iskreno, nisam ni razmišljao o školovanju do pre par meseci. Uče iste stvari i na isti način, u tome i jeste problem. Naravno, osim istorije i sličnih predmeta koji se kod nas menjaju svakih par godina u zavisnosti od toga ko je na vlasti

Problem kod nas je što nemamo top-top-vrhunske stručnjake. Oni koje svojatamo su se školovali u drugim zemljama (ovo bi trebalo da je dovoljan argument za svaku dalju diskusiju. Evo i ovaj leskovčanin koji "klonira", obrazovao se i stekao ugled i novac preko, a onda se vratio kod nas pa je sada "naš"). Pravimo državu mediokriteta (ovde nije pogrdna reč, već više mislim na "svaštare" koji od svega znaju po malo) umesto da stvaramo vrhunske stručnjake u raznim oblastima. Po meni je bolje imati 1 vrhunskog stručnjaka godišnje koji nema premca u svojoj oblasti iako se recimo ne razume u 1000 drugih stvari, nego 100 prosečnih koji znaju sve prosečno. Ti prosečni neka se takmiče na onim kvizovima opšteg znanja

Svi smo imali problem da se definišemo, naravno bez ičije pomoći a najmanje države i obrazovnog sistema. Ja sam jedno vreme radio čak i 3D (za one koji nisu znali) a onda sam jednog trenutka shvatio da ne možeš sve da radiš i sve da znaš. Bolje je da budeš dobar u jednoj ili dve stvari nego prosečan u 20 oblasti.

Za sve što znam danas obrazovanje je zaslužno jako malo, sam sam se obrazovao posle školovanja, umesto da sam iz škole izašao obrazovan. To je problem.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 14. 12. 2006. u 16:23.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 12. 2006.   #34
blogowski
Pušelja Predrag
Professional
 
Avatar blogowski
 
Datum učlanjenja: 12.08.2005
Lokacija: Strasbourg, France
Poruke: 339
Hvala: 22
40 "Hvala" u 13 poruka
blogowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za blogowski Pošaljite poruku preko Skype™ za blogowski
Default

@bluesman
Prvo mora da kazem da je odlicna ideja to sto si uradio za tu skolu, da je vise takvih licnih inicijativa sigurno bi se mnogo bolje napredovalo. Pre svega bi rekao da jako postujem tvoj rad kao i razmisljanje koje imas (samo jedan primer). Zbog svega toga, mogu ti reci da si me malo iznenadio sa pristupom problema :// Drugacije receno, mislim da jako dobro shvatas kada je nesto lose, ali nisam siguran da i vidis zbog cega je to lose.

Znaci 100% se sa tobom slazem u svim primerima posledica koje navodis, ali nikako ne mogu o uzrocima. Evo ono gde mi najvise ne pije vodu.

Citat:
Originalno napisao bluesman
Ne nego treba svi da se utope u sivilo i čemer.
Naravno da ne treba da se svi utope u sivilo i cemer, kako kazes. Ali sta raditi sa ljudima koji se ne uklapaju u tvoje (ili moje, Perine, Jocine ili bilo cije) ideale ?? Da ih posaljemo na neko pusto ostrvo, zatvorimo u neku ustanovu ili mozda propustimo kroz dimnjake ?? Svaka drzava je na odredjenom civilizacijskom nivou, u Srbiji ima jako puno posla da se poradi na evoluciji, tu se slazem. Ali sigurno neces nista uraditi brisanjem ljudi koji "nisu podobni" (pogotovo ne dece) ..

Citat:
Originalno napisao bluesman
Oni koji mogu treba da se školuju na najbolji način. Šta fali i rasljavanju.
Naravno da treba da se sva deca skoluju na najbolji nacin i da se iz svakog deteta izvuce maximum. A sto se raslajavanja tice, pa mislim da je feudalno drustvo i Hitler ideologija prevazidjena ?? Ili nije ?? Pa celo napredno covecanstvo bas tezi sto manjem raslojavanju i nekoj globalizaciji i apsorbovanju loseg u dobro gde bi se to lose ispravilo na dobro. Sta je po tebi resenje ? Vi "dobri" na levu stranu, a vi "losi" na desnu. I sta ces onda sa tim "losima" ??

Citat:
Originalno napisao bluesman
Pa naravno da nismo svi jedanaki. Neko igra bolje fudbal od drugih, neko bolje igra WoW od drugih, neko bolje uči, neko ima više para, neko više pameti.
U ove dve recenice, jedna posle druge si samog sebe demantovao Naravno da smo SVI JEDNAKI. Samo neki imaju veceg talenta za fudbal, drugi za kompjutere treci za matematiku... A pare nisu uopste dobro poredjenje posto pare dolaze samo kao neki rezultat rada. I sam znas da PUNO para moze da se zaradi tako sto ces zavrsiti fakultet, ali isto tako sto ces da budes u nekom rock bendu ili sta god. Ovo o pameti neb'i uopste komentarisao jer je jako relativno i ne znam sa kojim argumentima mozes da kazes za nekoga da je pametan ili glup ??

Citat:
Originalno napisao bluesman
pusti te komunisitčke fore "svi smo jednaki"
Izvini, ali ovde mora da ti kazem da lupas gluposti. Potpuna zamena teza! Odakle ti to da je "svi smo jednaki" uopste komunisticka fora ?? Da li si cuo o povelji o ljudskim pravima ? I da nisu i nju mozda pisali Staljin, Lenjin i ostala banda ?? Licno mislim da je komunizam na nasim prostorima doneo mnogo zla, ali jos vise su nastradali poljaci, madjari ili cesi na primer. Gde su oni bili ekonomsko i uopste generalno gledajuci pre 16-17 godina, a gde smo mi bili. Pa bili smo za njih Amerika, a i kod nas je bio komunizam, zar ne ?? Gde su oni danas, a gde mi? I ko nam je sada kriv sto se nista ne pomera, opet komunisti ? Ne bih rekao, nema to veze sa komunizmom nego sa mentalitetom i karakterom naroda..

Citat:
Originalno napisao bluesman
oni koji prednjače treba da dobiju svu našu pažnju.
Opet nesto slicno kao gore, ja ti postavljam pitanje sta da radimo sa ljudima koji nisu performantni kao ti. Ne treba da zive ?? Da ih zatvorimo ? I koje ti kvalifikacije imas da kazes za nekog da nije performantan ? I da li uopste neko ima takve kvalifikacije ?

Eto zato te pitao da li zaista mislis ili ti los dan..

************

Sto se tice privatnog skolovanja, pitao bih ovde prisutne da li je neko pohadjao neku privatnu skolu na zapadu ili ima mozda dete koje pohadja istu ? Ili su ove price samo iz nekih informacija iz druge ruke ??


P.S.
Jedno pitanje. Ko je zaduzen za regulisanje sata na forumu ? Kad god dodje do prelaza vremena zimsko-letnje-zimsko treba par nedelja (citaj meseci) da se nasteluje. Ne znam ko je zaduzen za to, da nije mozda opet neki komunista ?
blogowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 12. 2006.   #35
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Pazi glupo je da se ubedjujemo, ocigledno imamo razlicito misljenje i nemam nameru da te ubedjujem niti da seckam tvoj post, samo da ispravim neka tvoja pogresna tumacenja (da sam paranoican rekao bih i "podmetanja" ).

Nisam rekao da one koji nisu napredni treba "zatvoriti" ili bilo sta slicno, ako si tako shvatio, procitaj moj post ponovo. Ja govorim da naprednijoj deci treba omoguciti vise nego ostalima jer svojima talentom i trudom to zasluzuju. Nisam cak ni spominjao onu "vecinu" prosecnih, a kamoli bilo kakvo ignorisanje takvih. I non stop praviti selekciju, oni koji se isticu idu napred, oni koji se isticu negativno odu dole... ostali su u sredini. To je prirodna selekcija, a "svi smo jednaki" je totalno neprirodno i anti-evolucijski.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 12. 2006.   #36
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Znas kako, skola je na neki nacin i mjesto gdje se ljudi uce i druge stvari, a ne samo ono sto ih nastavnici ispituju. Ucis se drustvu i svom mjestu u njemu, odnosu sa drugim, raznim ljudima. A takve ces ljude sretati kasnije u zivotu. Ne znam kakva su u inostranstvu iskustva, ali da li je moguce da ako si odmalena u nekom "elitistickom" drustvu, jos od osnovne skole, da mozda sutra gledas svijet nerealno? Ne znam da li sam ovo dobro srocio, ali se nadam da shavatate sta pitam...
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 12. 2006.   #37
blogowski
Pušelja Predrag
Professional
 
Avatar blogowski
 
Datum učlanjenja: 12.08.2005
Lokacija: Strasbourg, France
Poruke: 339
Hvala: 22
40 "Hvala" u 13 poruka
blogowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za blogowski Pošaljite poruku preko Skype™ za blogowski
Default

Ma ni ne postoji nikakva namera sa moje strane da se ubedjujemo, jednostavno pokusavam po nekim argumentom da te demantujem, na kraju krajeva najobicnija civilizovana diskusija

Nisam hteo da ti "podmecem" nego provokativnim pitanjem samo da iznudim odgovor na pitanje, posto si samo konstatovao bez resenja naravno pitanje je bilo provokativno posto je i konstatacija bila extremna

Mislim da naprednijoj deci ne treba dati vise nego jednostavno RADITI vise sa njima. Kako u kuci tako i skoli. Taj rad se se ne sastoji samo time sto cemo im dati vecu paznju nego i vecu odgovornost ! U stvari nisam ja to izmislio, to se vec radi u svakoj kako JAVNOJ tako i privatnoj skoli u francuskoj (sigurno i u drugim zemljama, ali za fra. znam). Sto se tice konstatacije da je izjava "svi smo jednaki" totalno neprirodna i anti-evolucijska voleo bih da mi das neki argumenat (naravno sa naucne strane, ne religijski).. Zamisli sutra neko kaze za tvog sina, koji je izuzetno napredan u fizici i isto vremeno velika nula u stranim jezicima, da treba da se stavi po strani zato sto je fizika bulja nauka, a jezici su trenutno buducnost ?? I u to ime tvoj sin treba da bude sklonjen iz neke skole i stavljen u neku "specijalnu" skolu.

Totalno se slazem sa Zirom. Zamisli skolu gde su sve natposecni klinci u matematici. Drzis ih tako zajedno 15 godina i samo fulujes znanjem. Kad budu izasli ima da budu JAKOOO dobri u tome sto su ucili, ali ce generalno gledajuci biti totalni idioti. (kako Zira naziva) "Elitisticka" fora je propala jos pre vise od 200 godina. To je totalno nerealno, a i sa moralne i eticke strane totalno prevazidjeno...
blogowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 12. 2006.   #38
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Citat:
Mislim da naprednijoj deci ne treba dati vise nego jednostavno RADITI vise sa njima.
Ne više, nego drugačije.
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 12. 2006.   #39
BraMom
Branimir Momcilovic
Qualified
 
Datum učlanjenja: 15.02.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 167
Hvala: 47
25 "Hvala" u 8 poruka
BraMom is on a distinguished road
Default svi smo jednaki, samo se po malo razlikujemo

Ovde već počinje filozofska rasprava, a da nismo jednaki nismo, ali ja ću malo o elitizmu.

Elitistička fora nije propala, gde se god okreneš videćeš elitizam. Ovaj forum je elitistički, naše rasprave (stručne) može da prati nekoliko procenata ljudi, a mi se i ne trudimo da naši postovi ovde budu razumljivi nekome ko nije iz branše. Dakle, elitizam po definiciji. Da ne nabrajam dalje, sport, umetnost, nauka, vojska (čak postoji izraz elitna jedinica)

Šta te više zainteresuje jedan ekstra bloger, ili masa prosečnih? Kome daješ prednost? Meni lično više znači jedan dobar, nego celi neki blog servisi za koje verovatno ne bih ni primetio kada bi nestali.
Zašto je Peđa otišao u Francusku? Tamo su jednaki ljudi jednakiji? Ne, već zato što je bolje, ekonomski, kultrurno, svakako. Znači izabrao elitu. Zašto onda ne i elitnu školu? Ili ti je franak drag samo zbor tri reči na njemu?

Sa druge strane ideologija koja je proklamovala jednakost je propala krajem prošlog veka, bili smo svedoci kako.

Elitizam sam po sebi ne nosi ništa loše, možda je problem u terminima, ne znam šta pod elitizmom tačno podrazumevate, ali meni je ovo tumačenje ok:
Citat:
елита (л. eligere изабрати, фр. elite), латиницом: elita
оно што је најбоље,најодабраније, кита, цвет нечега, нарочито друштва; вој. најодабранија војска, језгро војске.
A što se škole u tom smislu socijalizacije tiče, ima to neku svoju logiku, ali to je sasvim druga stvar. Iskreno, ja se ne bih toliko socijalizovao sa ispod prosečnima, možda sam elitista?
__________________
Važnije je biti ljubazan, nego biti u pravu.
BraMom je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 12. 2006.   #40
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

U pitanju je vrlo pipava tematika. Koliko god da segregacija koristi "naprednijem" delu dece, toliko i škodi onom manje naprednom, jer im uskraćuje priliku i motivaciju da se trude da dostignu ove naprednije.

Po mom mišljenju ne bi trebalo deliti decu, ali bi trebalo pružiti naprednijima priliku da se iskažu, dakle što više dodatne nastave i fakultativnih aktivnosti. Ono što takođe može jako mnogo da koristi je smanjivanje broja dece u odeljenjima. Manji broj dece, osim što poboljšava odnos nastavnika sa svakim detetom ponaosob, omogućava i to da se tempo i/ili detaljnost gradiva bolje prilagode đacima.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Stanje online tržišta fit Marketing i SEO 10 10. 09. 2007. 10:56
Stanje srpskih web prezentacija bluesman e-Business 31 12. 10. 2006. 16:52
Pratiti "stanje" ? [nq] Marketing i SEO 8 10. 09. 2005. 18:44


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 05:04.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.