DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 03. 07. 2010.   #31
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao vidak Pogledajte poruku
Vidi... smisao naplate poreza jeste da država vrši transfer dohotka ka grupama koje nisu profitno orijentisane, kao što su vojska, policija, lekari, učitelji...

Što više ima onih koji izbegavaju plaćanje poreza tako sve manje para ima za nabrojane grupe. Što manje para ima za nabrojane grupe to više ima takvih lekara...
To je jasno - zato i placam porez.Ali ne 50%.

Medjutim naravno ako nesto zaradim onda to i potrosim pa na to ide pdv + u lancu dobavljaca svi placaju porez .... tako da je za nehalapljivog i previse.


Generalno transfer ide ka profitni orijentisanim grupama kao Pacov,Tadic i cela tajkunska ekipa ....

Jednom trovac - zauvek trovac - a siguran sam da je sa obzirom na bednu direktorsku platu morao da doda jos nesto.

Ali ja tu ne vidim kako formalnost kao bus/ind adsense account moze da bude neki problem. Tu postoje 2 resenja:
a) Ne radim nista - nista ne kupujem - sbe uzgajam za sebe - placam 50% poreza na 0 din.
b) Placam 15% poreza i zaradjujem npr 20 000E godisnje.

Sta je bolje?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2010.   #32
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Pa u tome je stvar, kad je samo ime osnivaca isto kao i skraceno ime firme, ne zna se na KOGA ide cek.
Formalno se zna da ide na ima firme - meni u licnoj karti pise jedno - a na resenju iz apr-a pise nesto drugo. Naravno to sto je slicno moze da bude slucajnost. Osim toga sto su mi odobrili takav naziv firme ako to potencijalno moze da bude lose.

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Pa oni ne znaju na STA (coveka ili firmu) ide cek... imaju pravo i da ti ne unovce cek uopste bez razloga u stvari
Da ali ja ne znam nijedan od puno ljudi koji unovcavaju cekove koje su ikada odbili. Po tome bi cek bio nestabilna stvar.

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Kako nisi jbt, pa kad si podnosio prijavu imao si da stavis "naziv firme", ili si izostavio to, ili si stavio ime svoje... nije ti APR sam ignorisao tvoj zeljeni naziv i dodelio ime fizickog lica kao ime firme
Ime (tj naziv - sto nije isto kao i skraceno puno poslovno ime) sam posle promenio. Nisam ih primoravao - ne znam zasto dozvoljavaju takva imena ako posle ima problema.

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Probaj kao sto mile kaze - SZR "Ime Prezime".
Probacu da stavim skraceno poslovno ime - Agencija za Marketing Pera Peric
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2010.   #33
Gargoyle
old school
Professional
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 372
Hvala: 139
70 "Hvala" u 43 poruka
Gargoyle će postati "faca" uskoro
Default

Ala ste ga zakomplikovali.

- Kao što čovek reče, neće valjda Google da te penalizuje ako si promenio podatak o primaocu čeka, a usput daje tu opciju. Odakle ti uopšte takva ideja? Pa neće oni da te upropaštavaju nego valjda da posluju sa tobom. I sad ti nameštaš/menjaš naziv firme da ti se uklapa sa onim šta piše na Google? Čemu to?
- Ako je unovčio ček na agenciju, onda je to ček na agenciju, ako je lično onda je to lični ček . Konačno, kakve veze ima na koga je ček? U oba slučaja sledi obaveza plaćanja odgovarajućeg poreza. A banku tu jedino interesuje da ček naplati, a o'š ti platiti porez, da li lično, kao firma, ili nećeš - to je dalje tvoj problem a ne njihov.
- Ne znam o kakvoj utaji poreza se ovde priča, kako god on da unovči ček, on je dužan da plati porez, bio agencija ili fizičko lice. I kakva onda utaja?


E sad čovek je možda malo preterao sa (trivijalnim) pitanjima, možda i nije, setite se koje ste Vi imali dileme pri započinjanju svog biznisa, ja lično ga razumem i podržavam u naporima da sazna sve što ga interesuje. Naravno treba malo i sam da se potrudi. A država je ta koja bi kao prva trebala da na službenim stranicama objavi procedure i načine popunjavanja odgovarajućih obrazaca i dokumenata, tako da bi taj topic sa skeniranim (i primerno popunjenim) kontrolnikom izvoza zapravo trebao oficijelno da krasi sajt ministarstva finansija . A glupih pitanja nema, ima samo glupih odgovora . Tako da ja uopšte ne krivim njega jednog što pita, koliko državu što ne daje precizne i pravovremene informacije nama svima.
Gargoyle je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Gargoyle za poruku:
Staro 03. 07. 2010.   #34
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao vidak Pogledajte poruku
3. Ostaje pitanje da li je sistem koji je buksula pokušava da sprovede poreska utaja ili ne?
Utaja poreza je ne placanje poreza NAKON sto novac primis (ili posaljes u slucaju firme ako treba da se odbije porez od slanja).
Biranje na koji ces nacin primiti novac i eventualno smanjiti porez nije utaja nego normalno razmisljanje

Nemac moze i da primi novac na racun fizickog lica koji je namenjen njegovoj firmi - samo posle to deklarise kroz racunovodjstvo firme i to je to. Kao fizicko lice nije duzan da plati nikakav porez na to.

Aj prekini vise... cudo nisi vec banovan.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2010.   #35
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Gargoyle Pogledajte poruku
Ala ste ga zakomplikovali.

- Kao što čovek reče, neće valjda Google da te penalizuje ako si promenio podatak o primaocu čeka, a usput daje tu opciju. Odakle ti uopšte takva ideja? Pa neće oni da te upropaštavaju nego valjda da posluju sa tobom. I sad ti nameštaš/menjaš naziv firme da ti se uklapa sa onim šta piše na Google? Čemu to?
U pocetku sam mislio da je lakse da sredis ime firme tako da se poklapa sa onim u google accountu nego obrnuto.Ali videcemo.

Npr jedan od dodatnih problema sto i nemam adresu (tj broj) a i to treba da stoji na ceku kada su preduzetnici u pitanju dok za fizicka lica je taj podatak nebitan - tako da sam stavljao ulicu/broj posto je bb.


Citat:
Originalno napisao Gargoyle Pogledajte poruku
- Ako je unovčio ček na agenciju, onda je to ček na agenciju, ako je lično onda je to lični ček . Konačno, kakve veze ima na koga je ček? U oba slučaja sledi obaveza plaćanja odgovarajućeg poreza. A banku tu jedino interesuje da ček naplati, a o'š ti platiti porez, da li lično, kao firma, ili nećeš - to je dalje tvoj problem a ne njihov.
U ponedeljak cu da probam da nadjem takvu banku/expozituru koja cita cirilicu i latinicu ..... i razlikuje slova i reci


Citat:
Originalno napisao Gargoyle Pogledajte poruku
E sad čovek je možda malo preterao sa (trivijalnim) pitanjima, možda i nije, setite se koje ste Vi imali dileme pri započinjanju svog biznisa, ja lično ga razumem i podržavam u naporima da sazna sve što ga interesuje. Naravno treba malo i sam da se potrudi. A država je ta koja bi kao prva trebala da na službenim stranicama objavi procedure i načine popunjavanja odgovarajućih obrazaca i dokumenata, tako da bi taj topic sa skeniranim (i primerno popunjenim) kontrolnikom izvoza zapravo trebao oficijelno da krasi sajt ministarstva finansija . A glupih pitanja nema, ima samo glupih odgovora . Tako da ja uopšte ne krivim njega jednog što pita, koliko državu što ne daje precizne i pravovremene informacije nama svima.
Hvala na podrsci. Ja sam se dosta raspitivao na raznim mestima ali na ovom forumu sam najvise naucio. Zakone - onda kod vise poreskih inspektora u beogradu - naravno u mojoj opstini sam smorio ali su sami insistirali na komunikaciji ).

Zapravo ja sam jako zadovoljan sa ministarstvom finansija - isao sam juce da pitam kako se popunjava onaj kontrolnik - i pustili su me unutra sto uopste nisam ocekivao i jedna zena mi je lepo objasnila sve i bila veoma ljubazna kao i svi u ministarstvu finansija pocev od portira koji i sam sve zivo zna.

Pretpostavljam da je to za kontrolnik trivijalno pitanje ili ne?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2010.   #36
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Utaja poreza je ne placanje poreza NAKON sto novac primis (ili posaljes u slucaju firme ako treba da se odbije porez od slanja).
Biranje na koji ces nacin primiti novac i eventualno smanjiti porez nije utaja nego normalno razmisljanje

Nemac moze i da primi novac na racun fizickog lica koji je namenjen njegovoj firmi - samo posle to deklarise kroz racunovodjstvo firme i to je to. Kao fizicko lice nije duzan da plati nikakav porez na to.

Aj prekini vise... cudo nisi vec banovan.
Da doduse to jedino on vidi
Ovde je samo bitno da je sistem unovcavanja novca isti - ko sto kaze Peca.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2010.   #37
webgazda
Zepter Digital Media
Professional
 
Avatar webgazda
 
Datum učlanjenja: 13.01.2009
Poruke: 229
Hvala: 10
6 "Hvala" u 5 poruka
webgazda is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
A da li ako je naziv preduzeca=Marjan D Maric onda i skraceno poslovno ime moze da bude Marjan D Maric?

Ili mora da bude npr Agencija Marjan D Maric
A sto nazivate agencije i firme svojim imenom i prezimenom, to nikada nisam skontao!??? I na sve to ne napises tacno sta je to, STR, SZR, Agencija, DOO, AD. Imao sam brdo faktura gde je stajalo XXXXX i kraj. Takav racun nisam prihvatio, to nije zakonski ispavan dokument bez recimo XXXXX DOO ili sta vec.

U skracenom nazivu bilo cega, OBAVEZNO ima SZR, STR, DOO, AD, sada da li je pre ili posle naziva to je stvar izbora, ali je sastavni deo skracenog naziva preduzeca ili recimo Agencije.

Prijateljski savet, ti nisi preduzece niti firma, ti si PREDUZETNIK, ogromna razlika cak i pred zakonom.
Osnivaci preduzeca pred zakonom odgovaraju do visine ulozenog kapitala a preduzetnik celim licnim kapitalom.

Da sada osnivam nesto novo sigurno bih izabrao DOO i ako su porezi i sve ostalo puno veci nego kod preduzetnika.

Pravite razliku izmedju Agencije i DOO. NEMAS firmu ako si SZR ili STR ili Agnecija, niti preduzece, ti si preduzetnik!

Inace za popunjavanje kontrolnika za izvoz, mozes da pitas racunovodju, verujem da ce ti rado pomoci! Nisam bas siguran kako ces izvesti da Googlu saljes racun za cek...
__________________
Zepter Digital Media -- WebGazda -- ITBOX.RS - IT Magazin -- me@Twitter -- ZepterADS.rs
webgazda je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2010.   #38
webgazda
Zepter Digital Media
Professional
 
Avatar webgazda
 
Datum učlanjenja: 13.01.2009
Poruke: 229
Hvala: 10
6 "Hvala" u 5 poruka
webgazda is on a distinguished road
Default

evo primera,



cak i Google pise sta je, koja vrsta pravnog ili fizickog lica npr Ltd

Ne znam cemu placate knjigovodje kada ne skrecu na to paznju?!
__________________
Zepter Digital Media -- WebGazda -- ITBOX.RS - IT Magazin -- me@Twitter -- ZepterADS.rs
webgazda je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2010.   #39
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao webgazda Pogledajte poruku
A sto nazivate agencije i firme svojim imenom i prezimenom, to nikada nisam skontao!??? I na sve to ne napises tacno sta je to, STR, SZR, Agencija, DOO, AD. Imao sam brdo faktura gde je stajalo XXXXX i kraj. Takav racun nisam prihvatio, to nije zakonski ispavan dokument bez recimo XXXXX DOO ili sta vec.
Tako je jednostavnije za neke ljude. A i zakonski je dozvoljeno. Samo mi nije jasno cemu onda sluzi naziv preduzetnika. Niti zasto dozvoljavaju agencijama se tako zovu. Tj verovatno dovoljavaju zato sto se naziv nigge ne koristi niti ista znaci.

Da li su zakonski ispravni ako na fakturi kaze:
1) Puno poslovno ime preduzetnika
2) Skraceno poslovno ime preduzetnika

Ili da li je i zakonski ispravno: Agencija XXXXXX (cak iako XXXXX=ime i prezime=naziv preduzetnika) i po kom zakonu?


Citat:
Originalno napisao webgazda Pogledajte poruku
Inace za popunjavanje kontrolnika za izvoz, mozes da pitas racunovodju, verujem da ce ti rado pomoci! Nisam bas siguran kako ces izvesti da Googlu saljes racun za cek...
Vec sam se obavestio za kontrolnik. A fakture naravno saljem kao i ostali - emailom.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 07. 2010.   #40
webgazda
Zepter Digital Media
Professional
 
Avatar webgazda
 
Datum učlanjenja: 13.01.2009
Poruke: 229
Hvala: 10
6 "Hvala" u 5 poruka
webgazda is on a distinguished road
Default

ako se zove Agencija Pera Peric, onda stavis Agencija "Pera Peric" a ne samo Pera Peric
__________________
Zepter Digital Media -- WebGazda -- ITBOX.RS - IT Magazin -- me@Twitter -- ZepterADS.rs
webgazda je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Commision Junction (CJ) - Da li iko od njih dobija cekove buksula Marketing i SEO 4 26. 10. 2010. 18:20
Gde unovciti TLA cekove? dinke Opušteno 18 01. 08. 2009. 08:12
Naziv igrice, ako se neko seća... Vokic Opušteno 14 04. 12. 2006. 12:50
Naziv firme jasmanac e-Business 23 14. 06. 2006. 10:07
Oglas za posao... samo prave kandidate primaju bluesman Opušteno 4 25. 01. 2006. 19:38


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:05.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.