DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 05. 07. 2010.   #51
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
U principu moze na ceku da ti pise bilo sta, samo treba pricati sa pismenim bankarskim sluzbenicima.
Vec sam nesto upoznat sa strucnoscu bankarskih sluzbenika. 2 sata sam sedeo i u banci mi je napravljen potpuno netacan racun. Ne preterujem - sve netacno i inconsistentno - jedino je broj telefona tacno ubola.

Ja sam zakljucio da od toga koliko su nepismeni bankari onda je veca/manja verovatnoca da prime cek ali ocu nesto sto je u potpunosti u skladu sa zakonom. Tako da glupe banke ne mogu da me odbiju (tj da budem siguran da se nece desavati da izgubim neke pare)

Kako bilo sta?
Npr moze li naziv preduzeca samo?
Jer je logicno da treba da se ubaci nesto [Tip]+[Naziv]= Agencija Marjan D Maric
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #52
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Pa racuna firme/PR-a nije na nivou filijale ili grada, vec na nivou drzave. Ako samo stavis WebGazda PR, ne zna se da li je WebGazda PR Nis ili Bor. Ti si dobar primer - registrovao si firmu u... Tajkovce, a radis u BG i (nadam se...) u BG-u ides u banku. Ona bi po tvojoj logici trebalo da misli da je WebGazda PR Beograd a ne PR Tajkovce?
Ne mislim da se nismo bas razumeli. Po zakonu ime preduzetnika mora da bude unikatno u okviru maticne opstine. Znaci po zakonu je u redu da stavis samo Webgazda PR. .

I npr kada u bg idem u banku ja na resenju APR-a imam adresu gde je registrovana firma i to mi sluzi za razlikovanje od nekog iz druge opstine a i tako je po zakonu ko sto rekoh.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #53
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

@alfaunits: U pravu si za naziv, potpuno sam zaboravio da se to promenilo od uvodjenja APR-a. My bad.

Za ovo drugo sam potpuno siguran, bar 10 puta su mi pogreno napisali ime preduzeca pri slanju wire-a i svaki put je uredno stiglo. (dovoljno je da nalikuje, inace niko nikada ne bi uspeo da radi sa kinom )

Poslednja izmena od McKracken : 05. 07. 2010. u 01:36.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #54
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
I npr kada u bg idem u banku ja na resenju APR-a imam adresu gde je registrovana firma i to mi sluzi za razlikovanje od nekog iz druge opstine a i tako je po zakonu ko sto rekoh.
OK ali sta te razlikuje na ceku? Mozda si ukrao cek istoimenom licu? Ili ako si stavio samo svoje ime a to je i skraceno ime radnje, ne znaju da li je na fizicko ili pravno lice?
(nisam siguran da li mora, meni je logicno da mora ovako)
E, sad, probaj u drugoj filijali, mozda i moze... ja imam barem 10 Intesa i 7 RF-a u krugu od 10 minuta od mene.. tako da cim je nesto sto nije prosto za Intesu idem u Knez, za RF Bezistan.. inace biram sta mi je najblize ili usput.
Cudi me kakve stvari su mi napricali u nekim filijalama za kartice za firme, dok u Knezu maltene sve znaju (nikad nisu morali da zovu da pitaju da li ide ovako/onako).

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
@alfaunits: U pravu si za naziv, potpuno sam zaboravio da se to promenilo od uvodjenja APR-a. My bad.
U je... ja mislio da oduvek nije moglo Znaci mogao sam da napravim "Telekom Srbija"

Citat:
Za ovo drugo sam potpuno siguran, bar 10 puta su mi pogreno napisali ime preduzeca pri slanju wire-a i svaki put je uredno stiglo. (dovoljno je da nalikuje, inace niko nikada ne bi uspeo da radi sa kinom )
Da, da, dovoljno je posiljaocu da se priblizno slaze. To nije obaveza tvoja, to je njima dodatna pomoc da se ne cimaju ako si ti pogresio IBAN
Ali sa nase strane sam na fakturi koju saljem inspektoratu morao ceo (skracen) naziv da napisem (Ime PR Grad).
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #55
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Lako se proveri ko je radio inkaso ceka i ko je uradio endorse ceka. Zato se i ceka toliko dugo naplatu

Takodje, kad je PR u pitanju ista je stvar, u oba slucaja je fizicko lice, tako da nema nikakve razlike.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #56
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
OK ali sta te razlikuje na ceku? Mozda si ukrao cek istoimenom licu? Ili ako si stavio samo svoje ime a to je i skraceno ime radnje, ne znaju da li je na fizicko ili pravno lice?
(nisam siguran da li mora, meni je logicno da mora ovako)
E, sad, probaj u drugoj filijali, mozda i moze... ja imam barem 10 Intesa i 7 RF-a u krugu od 10 minuta od mene.. tako da cim je nesto sto nije prosto za Intesu idem u Knez, za RF Bezistan.. inace biram sta mi je najblize ili usput.
Cudi me kakve stvari su mi napricali u nekim filijalama za kartice za firme, dok u Knezu maltene sve znaju (nikad nisu morali da zovu da pitaju da li ide ovako/onako).
Slazem se - mozda negde i uspe - tj probacu na ostalim mestima gde su mi rekli da moze tako (RF,comercijalna). Mada mi je krajnji cilj da mi normalno stizu cekovi i da ne moram da brinem u kojoj ce ga filijali primiti.

Ne ne mogu da znaju da li sam fizicko ili pravno lice mada naziv=moje ime (vec se razlikuje za jedno slovo - c na kraju prezimena) - tako da ne mogu da povezu na formalan nacin sa mojim imenom.

A sigurno nisam nekom ukrao cek jer je na moju adresi - mozda sam mazno od samoga sebe. Ili od odobe koja se slucajno zove isto ko ja i zivi na istom mestu kao ja i kojoj sam dopustio da otvori "preduzece" kod mene kuci.

Mislim da cak i ne moze da se stavi npr na ceku samo Naziv Firme kao sto rece webgazda - cak iako se zove Beta Rupe ili slicno nego mora minimalno Agencija Beta Rupe ako je to jednako skracenom poslovnom imenu. Naravno pod uslovom da je skraceno poslovno ime ima isti pravni znacaj kao i puno poslovno ime tj da ne mogu da te ne unovce cek?

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Ali sa nase strane sam na fakturi koju saljem inspektoratu morao ceo (skracen) naziv da napisem (Ime PR Grad).
Sto saljes fakture? Samo treba prilog 1.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #57
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
Lako se proveri ko je radio inkaso ceka i ko je uradio endorse ceka. Zato se i ceka toliko dugo naplatu
Nisam bas razumeo?
Oces da kazes da pri endorsovanju (tj potvrdjivanju ili clereovanju ceka) google salje neki podatak po kome kaze da li je placanje namenjeno fizickom ili pravnom licu?

Koliko sam ja video - cak je cek pa je nebitno da li je fizicko ili pravno lice i nema razlike izmedju ta dva tipa cekova/accounta.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #58
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Pa ako u jednoj filijali prodje kako treba, posle u svojoj odes i kazes "E mucak, tamo je proslo, evo - NJA, NJA, NJA" (nesto slicno se desilo na Lelenoru, pa harikiram )
Za fakturu, saljem za svaki slucaj. Nisu trazili ili nesto...

Ne vidi se da li je cek za fizicko ili pravno lice prilikom naplate, verovatno. Mozda se jedino cek razlikuje po serijskom, ili nekom drugom kontrolnom broju. Ta provera ide samo da se vidi da li je cek validan, tj. da banka ne ispadne ovca
Zato i kazem, mozda bude zabune, ali ako vec imas tu razliku od jednog slova... jbm li ga... kazem, odi u Intesu u Knezu (ako si u Intesi), ili neku slicnu VECU filijalu druge banke.

OT: koliko ti je cek otprilike? > 1000e mesecno ili ispod? Ako si kod Intese javi kakav kurs daju kad prodajes $ (ili EUR?) na tvoje sume.
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 07. 2010.   #59
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Pa ako u jednoj filijali prodje kako treba, posle u svojoj odes i kazes "E mucak, tamo je proslo, evo - NJA, NJA, NJA" - ja to koristim cak iako u jednoj filijali nije proslo.

Znam za(za sada)
- komercijalnu .. daju povoljniji kurs za >25 000E
- Procredit ima (tako kazu - ali mozda i lazu bem im sunce) oko 1 din vise za pravna(u koja ukljucuju preduzetnike) nego za fizicka lica. I to je najbolji kurs koji sam video osim ako ne lazu.
- a i neko je reko (ovde na forumu) da je Rajfajzen najpovoljnija.Tj da mozes da se trazis i skoro do srednjeg kursa
- za intesu ne znam.

Visina je tu negde oko 1000E za sada - medjutim to je mala suma za ikakav povoljniji kurs. Cak i u menjacnicama su mi davali max + 0.3 za npr 2kE.

@Ne vidi se da li je cek za fizicko ili pravno lice prilikom naplate, verovatno. Mozda se jedino cek razlikuje po serijskom, ili nekom drugom kontrolnom broju.

Mislim da je eventualno neki broj samo za USA bitan tj za njihovu poresku sluzbu.Tj znam da je za USA bitno - a verujem da za ostale nije.

Poslednja izmena od buksula : 05. 07. 2010. u 17:27.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 07. 2010.   #60
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Naziv koji je zakonski po pravniku iz APR-u je:
[ime i prezime] [PR] [naziv] [mesto] [adresa]

A u intesi,rajfajzen,vojvodjanskoj i procredit banci (naravno u glavnim ekspoziturama) kazu da je [ime i prezime] [PR] [naziv] takodje sasvim odgovarajuce - pretpostavljam jer se mesto i adresa svejedno nalazi nalazi na ceku.

Takodje najverovatnije (jer se nisam raspitivao za taj format jer mi bas i ne odgovara a i manje je zakonski) da im je jos jedan odgovarajuci format bio i nesto tipa: Agencija Za To i To + Naziv

Poslednja izmena od buksula : 06. 07. 2010. u 19:54.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Commision Junction (CJ) - Da li iko od njih dobija cekove buksula Marketing i SEO 4 26. 10. 2010. 18:20
Gde unovciti TLA cekove? dinke Opušteno 18 01. 08. 2009. 08:12
Naziv igrice, ako se neko seća... Vokic Opušteno 14 04. 12. 2006. 12:50
Naziv firme jasmanac e-Business 23 14. 06. 2006. 10:07
Oglas za posao... samo prave kandidate primaju bluesman Opušteno 4 25. 01. 2006. 19:38


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:35.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.