DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 15. 12. 2006.   #61
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Kada ste vi bili u školama? Da li ste čuli za "specijalce" (specijalna odeljenja po srednjim školama, znam da sigurno jedno postoji u Novom Sadu pošto znam dvojicu mehatronaca koji su izašli iz njega). To su ljudi koji otkidaju prirodne nauke (matematika, fizika itd), koji imaju razvijene radne navike i sa kojima se uvek radi na višem nivou.

Nema tu nikakve diskriminacije. Ako si položi prijemni sa dovoljnim brojem bodova da upadneš u specijalce upadaš, ako ne ideš u regularno odeljenje. Ako se pokažeš kao jak u regularnom odeljenju možeš da tražiš da te prebace u specijalce gde se na osnovu testa ili dosadašnjeg rada odlučuje da li ideš ili ne.

Prosto kao posalj. Sorry Peđa, ali to o ljudskim pravima je besciljno tupljenje i razvodnjavanje diskusije, bar u konktestu ove teme.

Meni uvek na pamet pada scena iz jednog filma:

Klinac sedi sa ostatkom razreda na matematici dok se uči deljenje. Učiteljica na tabli napiše par brojeva:

3, 5, 4, 12, 30, 2.5, 18, 5.1

I pita:

"Koji su brojevi deljivi sa 2?"

Pošto je klinac rasejano zvera u sve samo ne u ono što ona priča njega pita i on potpuno neobavezno pogleda na te brojeve i kaže: "Pa svi su". Ostali klinci tek uče celobrojno deljenje i u tom kontekstu im se posavlja pitanje. U takvoj atmosferi napredniji klinci se smaraju (ja se sećam da sam non stop crtao - veliki problema kada se na kraju polugodišta nosila sveska na pregled ).

Što se privatnih škola tiče to je jedan od načina da raditelji mogu da utiču na uslove u kojima njihovo dete uči, ništa više.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #62
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija
Kada ste vi bili u školama? Da li ste čuli za "specijalce" (specijalna odeljenja po srednjim školama, znam da sigurno jedno postoji u Novom Sadu pošto znam dvojicu mehatronaca koji su izašli iz njega). To su ljudi koji otkidaju prirodne nauke (matematika, fizika itd), koji imaju razvijene radne navike i sa kojima se uvek radi na višem nivou.
Čekaj malo, to je srednja škola. Ovde se priča o đacima prvacima.
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #63
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ilija
Meni uvek na pamet pada scena iz jednog filma:

Klinac sedi sa ostatkom razreda na matematici dok se uči deljenje. Učiteljica na tabli napiše par brojeva:

3, 5, 4, 12, 30, 2.5, 18, 5.1

I pita:

"Koji su brojevi deljivi sa 2?"

Pošto je klinac rasejano zvera u sve samo ne u ono što ona priča njega pita i on potpuno neobavezno pogleda na te brojeve i kaže: "Pa svi su".
Scena je iz filma "Little Man Tate", ali Ilija tu se radi o deci koja su 100% genijalci. To je između ostalog klinac koji noću ne može da spava zbog ozonskog omotača..

Osim toga, u tom istom filmu, ima i scena kada mali počne da sabotira to pametovanje tipa "kad porastem biću naučnik za rakete i lasere" i on počne da priča da hoće da bude vatrogasac (na šta se svi prisutni zgroze - čuj ti tako pametan, pa da budeš vatrogasac?) i da hoće da ide kući, da bude sa majkom. Tu scenu si preskočio ili nisi skontao da je mali namerno počeo sve to da sabotira?
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 15. 12. 2006. u 04:35.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #64
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Čekaj malo, to je srednja škola. Ovde se priča o đacima prvacima.
U čemu je razlika? Postoje metodi kojima se može sa izvesnom sigurnošću utvrditi kojom brzinom klinac kapira koje stvari i na osnovu toga ga rasporediti u odgovarajuće odeljenje. Po čemu bi se razgovor sa psihologom razlikovao od prijemnog ispita?

Ako se inicijalna odluka pokaže kao pogrešna, lako je izmeniti je. Takve odluke nisu za vjek vjekova, a osnovna škola traje celih 8 (9? šta je bilo sa tim?) godina.

Citat:
Originalno napisao degojs
Scena je iz filma "Little Man Tate", ali Ilija tu se radi o deci koja su 100% genijalci.

Osim toga, u tom istom filmu, ima i scena kada mali počne da sabotira to pametovanje tipa "kad porastem biću naučnik za rakete" i on počne da priča da hoće da bude vatrogasac i da hoće da ide kući, da bude sa majkom. Tu scenu si preskočio ili nisi skontao da mali počne namerno sve to da sabotira?
Sećam se samo scene koju sam spomenuo, ne i ostatka filma i opisao sam je čisto kao ilustraciju, ništa više. Uvođenje specijalnih odeljenja opet povlači neke svoje probleme, ali tako je uvek - ništa nije savršeno. There is no silver bullet.

Bah, duga diskusija. Nisam stručnjak, samo koristim neki osnovni zdrav razum i iskreno mislim da treba pružiti brži tempo / bolje uslove klincima koji iz toga mogu izvući nešto, a ne sve tretirati jednako.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 15. 12. 2006. u 04:41.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #65
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
U čemu je razlika? Postoje metodi kojima se može sa izvesnom sigurnošću utvrditi kojom brzinom klinac kapira koje stvari i na osnovu toga ga rasporediti u odgovarajuće odeljenje. Po čemu bi se razgovor sa psihologom razlikovao od prijemnog ispita?
Nisam u to ubeđen, jer kako rekoh - deca su u pitanju i ima vremena da se promene. Pa najbolje da se deca odmah razdvoje prema tome u kojoj dobi je naučilo da priča, možda? Eh...

Znaš li nekog ko je "propao" ili nije imao priliku da se usavrši i iskaže u životu, samo zato što je u osnovnoj školi bio u odeljenju sa "prosečnim"?

Citat:
Ako se inicijalna odluka pokaže kao pogrešna, lako je izmeniti je. Takve odluke nisu za vjek vjekova, a osnovna škola traje celih 8 (9? šta je bilo sa tim?) godina.
E tu mislim da grešiš i to opasno. U toj dobi nekom servirati da je glup i slično, verovatno može da ima žešće posledice, možda i da psihički ubije dete u smislu da pokopa i svaku šansu da se promeni. A dete može samo da bude povučenije i slično.

Opet, nisam stručnjak, ali verovatno ima razlog zašto je kako jeste..
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 15. 12. 2006. u 05:06.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #66
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

I za kraj od mene jedno pitanje za bluesmana: ako bi se na nekom testu pokazalo da njegov sin ima IQ npr. 150, a on i supruga npr. 110, da li bi bilo OK da im se dete oduzme, jer ga zaglupljuju?
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #67
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Ne znam... meni se cini da je sasvim dovoljno (ako moze, valjda moze) izabrati dobru skolu, uvijek je neka osnovna skola bolja, neka manje dobra, i ne razdvajati klince. Mnogo je to rano. Ima uvijek napredne djece i oni ce lakse i brze savladati gradivo i ostace im vremena kuci da rade dodatne stvari, da idu u muzicku skolu, da uce jezike, koriste racunar ili igraju fudbal.
Izdvajanje djece u tom uzrastu moze biti lose i za njih, i za ostalu djecu. Sve ovo uz ogradu naravno, da mi djete ne ide u skolu, pa ne znam tacno kakvo je stanje, mada imam prijatelja u prosvjeti.

Off Topic:
Pred prosle izbore sam na TVu vidio gospodju Branku Bosnjak iz G17 stranke, koja je kao svoju bitnu osobinu navela da je preskocila 4. razred osnovne skole, kao veoma pametna i napredna. Meni nesto nije bila simpaticna.
__________________
Donesi.com SrediMe

Poslednja izmena od zira : 15. 12. 2006. u 09:09.
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #68
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Inače, školstvo se izmenilo - uveden je prvi razred bez numeričkog ocenjivanja da bi se stavio veći akcenat na socijalizaciju dece. Kad već moraju da se orobe višečasovnim sedenjem u klupi - makar da ne brinu još i o ocenjivanju.

A u drugom razredu ... prvo pumpanje dece da za svako zaboravljanje sledi minus, po formuli: 3 minusa - kec! To je "da deca postanu urednija i savesnija". A domaći zadaci ... bio sam na roditeljskom sastanku i tamo lepo čujem da će deca dobijati domaći ali "to je lagano, da stiču radne navike" ... i sad, nakon par meseci, vidim da to "lagano" odnosi oko 2 sata rada! U drugom razredu osnovne!

Gradivo je toliko napumpano da mi se u ovom trenutku čini da su neosnovani strahovi da daroviti neće biti u prilici da osete opterećenje, pitam se upravo kako izdržavaju oni ostali. Krenu da pljušte kontrolni zadaci - rezultat bude recimo jedna petica u odeljenju od 26 dece ... uglavnom četvorke, ima naravno i trojki, dvojki, a grune i poneki top. ... Drugi razred osnovne - izdvajaju se deca koja tegle gomilu dvojki, vrlo je jasno da se hvataju u koštac s nečim neodgovarajućim - naravno da će brzo poneti epitete "tupana" među vršnjacima, a ovde se upravo vodila priča o nekoj jednakosti.

...

Domaći zadatak, matematika. Žali mi se ćerka da joj nije jasno kako se rade zadaci koje je dobila. Pogledam - geometrija, prave i poluprave... omg ... Prevrtim radnu svesku i nalazim definicije (!) da je prava duž koja je produžena u beskraj s obe strane, a poluprava samo s jedne. Ahah, blago nama, razmeću se bez problema s beskonačnostima! Ovde radi aritmetiku - celobrojno sabiranje i oduzimanje do 100 (da, celobrojno, jer je lepo skontala da ako od manjeg broja oduzmeš veći rezultat mora biti manji od nule), a u geometriji definicije i beskonačnosti. "prave se obeležavaju malim latiničnim slovima a, b, c" - jedino što oni još uvek nisu učili latinicu. ... Dakle, za domaći zadatak, između ostalog, treba da se nađe odgovor na sledeća pitanja:

- Koliko pravih prolazi kroz dve tačke?

- Koliko pravih prolazi kroz jednu tačku?
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #69
oliver78
profesionalac
Professional
 
Avatar oliver78
 
Datum učlanjenja: 03.09.2005
Lokacija: Glogonj, Pančevo
Poruke: 250
Hvala: 2
2 "Hvala" u 2 poruka
oliver78 is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver78
Default

Otisli ste malo sa teme.

Sto se tice "specijalaca" trebalo bi uvesti nivoe na predmete, ili jednostavno vec posle 6. razreda vrsti usmeravanje - prirodne nauke, drustvene nauke, pa 9. razred, pa opet usmeravanje.

Ja sam za prvu varijantu. Pa kome ne ide mat, vezbamo osnovne racunske operacije. Ako savlada dobije 5 i svi zadovoljni.
__________________
http://oliver.glogonj.net
oliver78 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #70
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

^ Ne mogu da vjerujem da se to radi u drugom razredu osnovne skole?!
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Stanje online tržišta fit Marketing i SEO 10 10. 09. 2007. 10:56
Stanje srpskih web prezentacija bluesman e-Business 31 12. 10. 2006. 16:52
Pratiti "stanje" ? [nq] Marketing i SEO 8 10. 09. 2005. 18:44


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 09:58.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.