DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 03. 2006.   #71
igors
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 46
Hvala: 1
1 "Hvala" u 1 poruci
igors is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA
Ok, super je to, e sad se malo vrati u Srbiju 2006., prosecna plata 180e (po poslednjem izvestaju zavoda za statistiku), cena specijalistickih studija 1200e godinu dana. Student ciji roditelji skoro 7 meseci rade za tu sumu treba da se pomiri sa cinjenicom da tokom studija treba da obigrava oko ljudi, moli ih za posao i slicno da bi mozda nekako uspeo da vrati tu sumu.
Vidis, stanje u Srbiji jeste sjajno kada je gledas iz perspektive nekoga ko ima xxxx$ platu i zivi xxxx Km dalje.
Ne mozes da gledas prosecnu platu u Srbiji - treba da gledas koja je prosecna plata u struci za ljude koje interesuje elektronsko poslovanje (setimo se preduslov za upis je zavrsen fakultet) - pa nece sigurno neki postar ili mesar (ne omalovazavam ova postena zanimanja, samo dajem primer) da upisuje specijalisticke studije!? Ja sam shvatio da je poenta sa ovim spec. studijama (kao sto je i poenta sa MBA studijama) da ih upisu ljudi koji vec rade, i mogu to sebi da priuste, a realno je da prosecna plata u IT-ju kod nas sigurno 500e mesecno. U ostalom - ne vidim zasto postoji tolika jed i zavist - to sam primetio kod mnogih ljudi koji su na "drzavnim" fakultetima. Ja sam radio 3 godine posle srednje skole da bih sakupio pare za skolarinu na DRZAVNOM fakultetu - niko ne tera ljude da upisuju nista. Ako ti je skupo ti sedi i kukaj kako je skupo.
igors je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 03. 2006.   #72
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
U ostalom - ne vidim zasto postoji tolika jed i zavist - to sam primetio kod mnogih ljudi koji su na "drzavnim" fakultetima. Ja sam radio 3 godine posle srednje skole da bih sakupio pare za skolarinu na DRZAVNOM fakultetu - niko ne tera ljude da upisuju nista. Ako ti je skupo ti sedi i kukaj kako je skupo.
Poenta drzavnih fakluteta i jeste u tome da omoguce svakome da studira.
U IT je recimo godna na Bocconi-u 10 000e a na drzavnom fakultetu oko 1000e. Kod nas su cene skoro iste.

Citat:
Ne mozes da gledas prosecnu platu u Srbiji - treba da gledas koja je prosecna plata u struci za ljude koje interesuje elektronsko poslovanje (setimo se preduslov za upis je zavrsen fakultet) - pa nece sigurno neki postar ili mesar (ne omalovazavam ova postena zanimanja, samo dajem primer) da upisuje specijalisticke studije!?
Sve i da jeste plata 500e, kazes to su ljudi koji zive od svoje zarade, tj. ljudi koji su zavrsili fakultete. Vidis, 500e nije bas neka plata ako zivis sam a pritom placas kiriju, sto vecina i radi. Tesko je ocekivati da tek svrseni diplomac ima stan u vlasnistvu i platu od 500e.

Poslednja izmena od STELLANOVA : 09. 03. 2006. u 09:52.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 03. 2006.   #73
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Čekaj, a što si baš toliko neozbiljan? Buniš se da si neshvaćen, a napadaš sve redom i olako daješ usputno ocene.

Ako te pitam "zašto da ja verujem da su navedene pojave u potpunosti isključene iz prakse na Zapadu?" kako može da me dočeka odgovor "Zato sto jesu. Da si bio znao bi."???

Pazi, ovo je uvreda. Ne odgovaraš na moje pitanje ... pročitaj još 16 puta i shvati zašto smatram tako. I šta znači ono "Da si bio znao bi" - hoćeš da mi nabiješ kompleks zato što nisam bio pa ne znam ili da istakneš da si ti bio pa zato znaš - a ja opet pitam kako možeš da znaš samo po tom osnovu jer pitam "u potpunosti isključene iz prakse" ... kako možeš da znaš da takva pojava nije moguća? Hajde, makar me prosvetli ako ništa drugo.

...

I da se vratim generalno na ton koji si dao ovoj diskusiji (a bogami i nekim prethodnim)
Citat:
Uostalom, nije valjda da su njih dvojica nesto najbolje sto ova zemlja ima ili sto FTN moze da predstavi polaznicima studija koje su uzgrad bezobrazno skupe za ono sto nude.
Uz svo uvazavanje spomenute dvojice mislim da ce se sloziti samnom da postoje ljudi koji znaju i vise od njih iz te oblasti i da oni nisu dostigli vrhunac znanja iz iste da bi mogli da predaju studentima na specijalistickim studijama koje kostaju kao da se studira u EU.
Prva rečenica je napad na integritet ličnosti a u drugoj pominješ njihovo uvažavanje ... ništa posebno, ali takav jezik je otrovan.

Konačno, mogao bi da i po tom pitanju makar ne ostaneš nedorečen - da li MISLIŠ ili ZNAŠ da postoje adekvatniji ljudi? Ako samo MISLIŠ, onda nagađaš i praviš flame. Ako ZNAŠ, onda možeš i da imenuješ koji su to ljudi.
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 03. 2006.   #74
BluesRocker
profesionalac
Professional
 
Avatar BluesRocker
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 294
Hvala: 93
525 "Hvala" u 19 poruka
BluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished roadBluesRocker is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao igors
Ja sam radio 3 godine posle srednje skole da bih sakupio pare za skolarinu na DRZAVNOM fakultetu - niko ne tera ljude da upisuju nista. Ako ti je skupo ti sedi i kukaj kako je skupo.
I te 3 godine si plaćao porez za sve i svašta od čega su primali plate zaposleni na tom fakultetu. Ako neko hoće da dere studente, neka otvori svoj privatni fakultet, a ne da koristi zgradu koja nije njegova niti plaća zakup, ugled koji je godinama stican, novac iz budžeta koji se odvaja za školovanje da bi svako imao šansu da u ovoj zemlji završi fakultet a ne samo deca lopova.

Upravo i služe državni fakulteti da bi ih upisali oni kojima je sve skupo umesto da sede i kukaju.

Ja lično nikad nisam dao ni dinara za školarinu (osim za ZPU), ali mi smeta da gledam kako šišaju današnje studente, koji se ništa ne bune.

Da ne pomisli neko da imam nešto protiv ovih specijalističkih studija, naprotiv baš mi se sviđaju. Samo je problem što nemam ni vremena ni novca da ih pratim. Što se tiče zvanja, na većini naših fakulteta je to jedino što profesori imaju, tako da mi uopšte nije bitno ko ima koju titulu. Više me nervira činjenica da oni koji imaju znanje teško mogu da dođu do titula.
BluesRocker je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 03. 2006.   #75
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
Ako te pitam "zašto da ja verujem da su navedene pojave u potpunosti isključene iz prakse na Zapadu?" kako može da me dočeka odgovor "Zato sto jesu. Da si bio znao bi."???

Pazi, ovo je uvreda. Ne odgovaraš na moje pitanje ... pročitaj još 16 puta i shvati zašto smatram tako. I šta znači ono "Da si bio znao bi" - hoćeš da mi nabiješ kompleks zato što nisam bio pa ne znam ili da istakneš da si ti bio pa zato znaš - a ja opet pitam kako možeš da znaš samo po tom osnovu jer pitam "u potpunosti isključene iz prakse" ... kako možeš da znaš da takva pojava nije moguća? Hajde, makar me prosvetli ako ništa drugo.
Uvreda je samo ono sto shvatis kao uvredu. Rekao sam to jer znam da su iskljucene, a znam jer sam bio tamo i video i procitao njihov zakon o Univerzitetu bar 10 puta. Da, hteo sam da istaknem da sam bio tam pa zato znam. Drzavni univerziteti imaju striktne propise oko toga ko moze da bude predavac. Razlog je prost, sukob interesa, jer jednostavno to su drzavni univerziteti i njih finansira svaki poreski obveznik te zemlje. KOd privatnih fakulteta je skroz druga situacija ali i za njih postoje odredbe u zakonu koje se ticu nastavnog kadra.

Citat:
Prva rečenica je napad na integritet ličnosti a u drugoj pominješ njihovo uvažavanje ... ništa posebno, ali takav jezik je otrovan.
Uvazavm ja njihovo znanje i postujem to ali trebalo bi da se raspitas sta je sve potrebno da bi bio predavac na fakultetu...

Citat:
Konačno, mogao bi da i po tom pitanju makar ne ostaneš nedorečen - da li MISLIŠ ili ZNAŠ da postoje adekvatniji ljudi? Ako samo MISLIŠ, onda nagađaš i praviš flame. Ako ZNAŠ, onda možeš i da imenuješ koji su to ljudi.
Jednostavno sam to stavio u kontekst pitanja. Znaci, recenica bi za one koji ne mogu bez predrasuda da citaju moje postove glasila ovako: "Da li je to najbolje sto FTN moze da prikaze polaznicima specijalistickih studija?"
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 03. 2006.   #76
igors
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 46
Hvala: 1
1 "Hvala" u 1 poruci
igors is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA
Sve i da jeste plata 500e, kazes to su ljudi koji zive od svoje zarade, tj. ljudi koji su zavrsili fakultete. Vidis, 500e nije bas neka plata ako zivis sam a pritom placas kiriju, sto vecina i radi. Tesko je ocekivati da tek svrseni diplomac ima stan u vlasnistvu i platu od 500e.
E to si lepo reko - i to sam hteo da cujem. Upravo se svodi na to - specijalisticke studije NISU za sve i svakog. Neko ko misli da od toga moze da ima koristi u buducnosti ce stedeti, pozajmiti, uzeti kredit i platice. Vrlo jednostavan princip - kako na zapadu roditelji stede ceo zivot da posalju decu na fakultet. Tako funkcionise kapitalizam - ako imas kupices ako nemas neces.
__________________
Failing to plan is a plan to fail.
igors je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 03. 2006.   #77
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Državni fakulteti koriste upravo klauzulu u zakonu da formalno stručnjaci iz prakse imaju status gostujućih profesora. Upravo sutra u istom svojstvu (gostujući profesor) idem u Podgoricu gde ću na magistarskim studijama Ekonomskog fakulteta učestvovati u delu predmeta Informatička ekonomija i predavaću deo koji se odnosi na E-poslovanje.

Razlog zašto je ovakva praksa veoma uobičajena i kod nas i u svetu (verovali ili ne) jeste upravo zbog toga što na strukovnim specijalističkim i MBA studijama dolaze kao predavači stručnjaci iz svoje oblasti. Npr. UBI MBA iz Brisela (sa kojim je FTN napravio MBA joint degree) šalje na FTN predavača iz Holandije g. Rodenberga (www.rodenberg.nl), koji je između ostalog bio brand manager Camel-a (inače, g. Rodenberg će najverovatnije imati dva predavanja na E-trgovini).

Što se tiče profesora koji će predavati na Specijalističkim studijama spisak nije ranije objavljivan jer nije konačan. Za sada se zna da će na studijama predavati sledeći profesori:

dr Viktor Pocajt (Metalurški fakultet, iqm.co.yu)
dr Dejan Tošić (ETF)
dr Milan Kukrika (UBG)
dr Zora Konjović (FTN)
dr Branko Milosavljević (FTN)
dr Mirjana Drakulić (FON)
dr Vojkan Vasković (BPS)

Poslednja izmena od Dragan Varagić : 09. 03. 2006. u 11:55.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 03. 2006.   #78
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA
"Da li je to najbolje sto FTN moze da prikaze polaznicima specijalistickih studija?"
Pitanje nije na mestu - izrazio si sumnju u kompetenciju predavača isključivo na osnovu nedostatka formalnog obrazovanja, a nisi predložio alternativu - dakle u tim okolnostima je nedvosmislen odgovor "da, to je najbolje što FTN može da prikaže polaznicima specijalističkih studija". Ako smatraš da postoji nešto što bi govorilo u prilog drugačijeg odgovora ...

(... izgleda da je ovde puno onih koji su puni predrasuda prema tebi, inače ne bi imao ni razloga da se toliko često pozivaš na to)
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 03. 2006.   #79
Blood
Boban Karišik
Expert
 
Avatar Blood
 
Datum učlanjenja: 05.11.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 556
Hvala: 36
186 "Hvala" u 21 poruka
Blood is on a distinguished roadBlood is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Blood
Default

STELLANOVA: kao prvo, ja ne znam zasto se toliko pozivas na zakon kad si i sam rekao da je ovo Srbija, ovde se zakon i ne postuje toliko, a kao drugo svako ko se iole bavi e-poslovanjem ovde, zna ko su Goran Pilipovic i Goran Anicic.

A sada pitanje za tebe, sta bi ti vise voleo, da ti predaje neki dr,mr,gr,br i sta god vec koji je diplomirao 1955g. i stekao sva ta zvanja tada, da ti prica o internet poslovanju, kako je to nekada bilo(u njegovo vreme) koji nema nista iza sebe sem tih zvanja(ne kazem da je to malo, ali...), ili ljudi koji sada haraju ovde u Srbiji i koji su postigli toliko u oblasti e-poslovanja, koji zapravo imaju o cemu da ti pricaju i iskustvo da prenesu na "mladje" generacije?

Zapitaj se malo!

A kad si vec kod zakona, da li je po zakonu da te interventna na ulici isprebija pa tek onda pita za licnu kartu? O kom zakonu onda ti pricas?!

Poslednja izmena od Blood : 09. 03. 2006. u 14:02.
Blood je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 03. 2006.   #80
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
Gostujući profesor
Члан 66.
Високошколска установа без расписивања конкурса може да ангажује наставника из друге самосталне високошколске установе ван територије Републике, у звању гостујућег професора.
Изузетно, у случају потребе извођења наставе у пољу уметности, гостујући професор може бити и истакнути уметник.
Права и обавезе лица које је изабрано у звање из става 1. овог члана уређују се уговором о ангажовању за извођење наставе, под условима и на начин прописаним општим актом високошколске установе.
Pitam se iz koje su samostalne visokoskolske ustanove ljudi koje pozivate...

Citat:
Razlog zašto je ovakva praksa veoma uobičajena i kod nas i u svetu (verovali ili ne) jeste upravo zbog toga što na strukovnim specijalističkim i MBA studijama dolaze kao predavači stručnjaci iz svoje oblasti. Npr. UBI MBA iz Brisela (sa kojim je FTN napravio MBA joint degree) šalje na FTN predavača iz Holandije g. Rodenberga (www.rodenberg.nl), koji je između ostalog bio brand manager Camel-a (inače, g. Rodenberg će najverovatnije imati dva predavanja na E-trgovini).
Uobicajna je uz postovanje zakona i to na fakultetima ciji osnivac nije drzava. Opet, poredite brand managera Camel-a sa ljudima koji realno nisu ni blizu znanja koje ima taj covek.

Citat:
Pitanje nije na mestu - izrazio si sumnju u kompetenciju predavača isključivo na osnovu nedostatka formalnog obrazovanja
Smesno, zaista mislis da je formalno obrazovanje tako...neka sitnica ...koja treba da bude tu...eto tako...usput... Svasta....

Citat:
a nisi predložio alternativu
Nema alternative izgleda...posto vidim da se uopste nepostuje zakonska procedura... Srbija TM!

Citat:
"da, to je najbolje što FTN može da prikaže polaznicima specijalističkih studija"
Jadan nas univerzitet onda...

Citat:
(... izgleda da je ovde puno onih koji su puni predrasuda prema tebi, inače ne bi imao ni razloga da se toliko često pozivaš na to)
Sta da ti kazem, to je samo minus za takve ljude...
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
E-start: Udruženje za razvoj e-poslovanja i Internet preduzetništva Dragan Varagić e-Business 79 05. 09. 2013. 22:09
Kontrola deviznog poslovanja jasmanac e-Business 140 22. 10. 2009. 22:47
Etičnost online poslovanja firmi i pojedinaca u Srbiji Dragan Varagić e-Business 34 04. 10. 2007. 19:56
Studije u inostranstvu, od kuće Ilija Studen Opušteno 15 07. 02. 2006. 20:03


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 02:50.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.