DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > IT događaji
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

IT događaji Najava IT događaja, mreža Internet zajednice u pripremi događaja, kako organizovati IT događaj?

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 14. 10. 2008.   #91
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Eniac Pogledajte poruku
dobro ovo se svodi sad na prednosti i mane Jave svi je skoro imaju instaliranu, ali recimo da time sto izaberete Javu pucate na korisnike sa malo jachim racunarima jer onda doslovce jede memoriju...

U stvari mislim da vrlo mali broj desktop korisnika ima instaliranu Javu (ja je sigurno nemam ni na jednoj mašini) a i oni koji je imaju instaliranu imaju različite verzije.

Međutim, glavni problem je što Java (i ostali GC jezici, da ne bude da sam nešto posebno protiv Jave) jede memoriju kao luda što je čini vrlo lošim "građaninom desktopa". Ako je glavna aplikacija na kojoj radiš u datom trenutku pisana u Javi (npr Eclipse) đene-đene, ali za servis koji treba da bude što je moguće više neprimetan, Java je jako loš izbor.
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 10. 2008.   #92
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

Citat:
Originalno napisao Dragi Tata Pogledajte poruku
U stvari mislim da vrlo mali broj desktop korisnika ima instaliranu Javu (ja je sigurno nemam ni na jednoj mašini) a i oni koji je imaju instaliranu imaju različite verzije.

Međutim, glavni problem je što Java (i ostali GC jezici, da ne bude da sam nešto posebno protiv Jave) jede memoriju kao luda što je čini vrlo lošim "građaninom desktopa". Ako je glavna aplikacija na kojoj radiš u datom trenutku pisana u Javi (npr Eclipse) đene-đene, ali za servis koji treba da bude što je moguće više neprimetan, Java je jako loš izbor.
Java Support
Yes 89.15%

Ovo su korisnici Furke, a za ovo su mahom krivi chat klijenti poput pricaonice na krstarici koja zahteva Javu, dakle Java nije toliko nezastupljena tehnologija koliko ljudi nisu svesni cinjenice da je imaju na racunaru

Ali slazem se sa tobom da Java mozda nije najbolje resenje za ovako nesto, em je ona zahtevna em sami zahvtevi za edgios (1gb prostora, 512 ram) se mogu porediti sa zahtevima za neku relativno noviju igricu Kao logicno postavlja se pitanje, da li cu i zbog browsera morati da kupujem jachi rachunar XD
__________________

eniax.net - malo pišem
@eniac - puno tvitujem
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 10. 2008.   #93
bora2008
novi član
 
Datum učlanjenja: 14.10.2008
Poruke: 2
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bora2008 is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao xippi Pogledajte poruku
Поздрав Боро, и хвала што си одвојио време да нам се обратиш поводом Светске премијере тестирања претраживача Едгиос. Пошто се сам buzz одиграо виртуелно на српском језику, допринећу тако што ћу користити ћирилицу и поштовати правопис у мери у којој га се сећам. Овде xippi, и ја сам субверзивни елемент коме су закључали "Да ли сам кретен што сам купио Apple?", на коме је иначе планирао да истресе све што мисли о данашњем данашњем маркетинг пилићарењу и глобалној економији

Прво сам мислио да на твој пост одговорим цитирајући га део по део, али је он у тој мери погрешан да као такав заслужује да остане као целина. Мене јако радује чињеница да се сам софтвер развија у Србији и да те Силиконске инвестиције само што нису, те ми је крајње непријатно да те обавестим да скалабилне платформе способне за претраживање већ постоје Што се саме приче о новцу тиче, такво коцкарско инвестирање нас је и довело у ова глобална говна у којима се налазимо

Шалу на страну, мени није јасно како на овај начин можеш да се развијаш брже од било које компаније која купује сервере на кило? Колико корисника мора да подели 1 гигабајт да би се направио индекс чија би претрага имала икакву релевантност? Како ћете да скалирате мануелно одржавање црне листе? Како да спречим комшију да ме стави на црну листу? Што се саме приватности тиче, да не понављам аспект крајњег корисника, зар не мислите да су сви ти сајтови подесили свој robots.txt управо да не би били индексирани?

Са друге стране погледај против чега се бориш, рецимо један Google који има агресивног бота који ровари тражећи линкове, браузерски додатак који прати сваки корисников клик ( - хех, увек ме претекну ) и гомилу интернета у кешу.

Мени овде доста ствари једноставно није јасно и јако сам импресиониран да се неко упушта у овакав пројекат

Свако добро
Hvala na interesantnim komentarima. Skalabilnih platformi naravno ima, s tim sto su sve centralizovane . Nije mnogo poznato da u svetu postoji vrlo mali broj kompanija koji znaju i mogu da naprave indeks svetske klase ( > 1 milijarde linkova). To su Google, Yahoo, Microsoft, Ask, Cuil i Gigablast (u USA) kao i Baidu (Kina) i Yandex (Rusija). Ta lista je veoma mala i elitna, prakticno svi (osim Cuil i Gigablast) su veoma uspesne kompanije sa vrednoscu na trzistu vise milijardi dolara pojedinacno. Drugim recima, lepo je ukljuciti se u taj klub

Takodje ukoliko pogledamo konkurenciju na gornjoj listi, Yahoo je u veoma losem polozaju, a njihov pristup je od pocetka bio suboptimalan, MSN pokusava ali nikako da krene, Ask manje vise izlazi iz igre tako da se konkurencija smanjuje tj. nagrada u slucaju uspeha povecava.Baidu i Yandex su kompanije u usponu koje jasno pokazuju vrednost uspesnog ucestvovanja u ovj igri.

Polje u kojem smo mi (i Faroo, definitivno) su distribuisani pretrazivaci, i mi (i investitori) milsimo da je tu potencijal ogroman kao i sansa za ulazak u gornji specijalni klub

Inace u vezi riskantnih invsticija, enormni sadasnji problemi na svetskim finansijskim trzistima su primarno uzrokovani ne riskantnim investicijama (rizik uvek postoji u bilo kakvoj investiciji) nego kladjenjem na dug ("leverage") tj pozajmljivanje para za kladjenje tako da su gubici u slucaju neuspeha 20, 50 pa cak i 100 puta veci od uloga. U VC investicijama dug ne postoji, ukoliko kompanija ne uspe sve sto je izgubljeno je ta investicija i nista vise. Time naravno investitori nece biti odusevljeni, ali to je deo njihovog biznisa i naseg ugovora sa njima.

U vezi kupovine servera na kilo (tonu ) mislim da je najbolji primer Skype, oni su dostigli kriticnu masu prakticno bez ikakvih investicija u servere. To su dostigli neverovatno brzo (produkat lansiran leto 2003, prodat eBay za $2.6 mlrd jesen 2005) i to je mislim odlicna ilustracija prednosti distribuisanih pristupa.

Naravno, druga veoma velika prednost je vrednost korisnika u procesu rankiranja. Tu cinjenicu search industrija odlicno zna, to vam mogu potvrditi iz njihovih usta (off the record)

Manuelno skaliranje jeste uvek problem, ali nas pristup se zasniva na wisdom-of-crowds tj zajednickom menadzovanju tih aspekta. Inace, i Google i ostali imaju dosta stvari koje su manuelne, ali o kojime ne pricaju iz ociglednih razloga, narocito u oblasti rankiranja, spama kao i svezine rezultata.

Sto se tice razloga zasto se stvari stavljaju u robots.txt, ne mislimo da su svi stavili robots.tx samo iz jednog razloga, ima ih gomila. U svakom slucaju deljenje informacija o necemu sto ste videli je apsolutno vase pravo, npr. da li iko moze da vam zabrani da kazete nekome recimo pismom, ili telefonom, sta ste videli interesantno na Internetu? Ocigledno ne, zasto da vam zabrani da tu informaciju podelite kompjuterom. To spada pod tzv "fair use" doktrinu u Americi. Naravno postavlja se interesantno pitanje komercijalnog koriscebja toga, sto jeste druga stvar, medjutim tu je upravo Google onaj koji koristi ceo Internet u njihove komercijalne svrhe - ove cinjenice je veoma svesna svetska izdavacka industrija i pokusavaju godinama da urade nesto po tom pitanju , do sada neuspesno.

U vezi riskantnih stvari, ono sto je interesantno (meni) je da je najgora stvar sto moze da vam se desi da projekat ne uspe, s tim sto cak i u tom slucaju cete nauciti mnogo stvari, raditi na necemu sto vam se svidja i u sta verujete, kontrolisati svoju sudbinu. Naravno u slucaju uspeha, prica je potpuno druga. Poenta, sa moje tacke gledista, je da nemate sta da izgubite.

Pozdrav,

Bora
bora2008 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 10. 2008.   #94
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Boro, hvala na tvojim dosadasnjim odgovorima. Najpre da razjasnim: moja pitanja su sa stanovista obicnog korisnika tj. predstavnika te buduce kriticne mase od koje na kraju sve zavisi - dakle, marketinga. Vecina njih, naravno, nece biti sa Stanforda ali, pretpostavljam da cete na kraju imati sav moguc tehnicko-pravni large & fine print. Ono sto korisnike najpre zanima su odgovori na zdravorazumska pitanja o samom konceptu, o ideji iza projekta, radije nego o detaljima.

Koliko sam shvatila, a vi me molim vas ispravite ako negde gresim, vi polazite od pretpostavke da su klasicne crawler/bot/whatever-based search engines nepouzdane zato sto poseduju absolutnu kontrolu i monopol, kako nad obimom i vrstom indexa, tako i nad rezultatima pretrage i prikupljenim podacima.

Vas p2p nacin pretrage direktno povezuje korisnike kroz volontersku mrezu zaobilazeci informacione centre. Jednom recju, demokratizacija search-a. Pri tom je svaki korisnik i dalje prikljucen na velike indexe i odatle kopa po katalogu po svom nahodjenju. Uspeh projekta zavisi od broja ucesnika ali i od kolicine i vrste materijala koju ovi “data miners” iskopaju. Ako znamo da “people go where bots don’t”, realno je kao rezultat ocekivati sveobuhvatniju i dublju pretragu.

Prikupljeni podaci nece biti smesteni po centrima vec ce biti rasuti po nekoj vrsti “self-generating” mreze. A net around a net (wrap-around?), if you wish. Kad su u pitanju vlasnistvo nad i pristup informacijama, korisnici imaju opciju filtriranja podataka pre pustanja u mrezu cime se dobija veca kontrola i bolja zastita licnih podataka. Sa druge strane, content providers prirodno nastoje da sacuvaju tajnost podataka. Eliminacijom search engine middle man-a, povecava se privatnost. Prikljucenje na mrezu zahteva instaliranje aplikacije koja je besplatna.

Evo neliko pitanja:

1. Da li mene kao korisnika obavezuje privacy policy u odnosu na search engines i kompanije sa kojima saradjujem? Ako ja sa svojih ekspedicija donesem i dalje pustim u promet neciji private and protected information, da li mogu da me tuze zbog toga?
2. Koji je ovde business model? Kako se planira komercijalizacija podataka prikupljenih od strane samih korisnika i sta korisnik dobija zauzvrat? Sponsored search profit sharing? Social networking utilities? Da li cemo zauzvrat imati Nick and Norah’s Infinite Search Lists? Any other benefits?
3. Koje su mogucnosti zloupotrebe? Tu ne mislim samo na security leaks nego i na manipulaciju rezultata pretrage. Da li cemo imati worldwide data mining sweatshops?

Poslednja izmena od Lalaland : 14. 10. 2008. u 22:00.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Staro 14. 10. 2008.   #95
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Boro, hvala na pojasnjenjima i iskustvima.

Imam jos dva pitanja, oba o pravilima indeksiranja:

1. Ako je jedna od ideja da se (kako je navedeno gore) otvori mogucnost indeksiranja stranica koje inace nisu indeksirane (popularni oglasnici npr.) koji to ne dozvoljavaju standardnim metodama, zar nije realno da cete ubrzo dobiti pismo od njihovih advokata da ih stavite na globalnu blacklistu i da ih vise ne indeksirate?

2. Sto se tice robots.txt, jasno je da ima onih sto ih ne postuju. Da li vas slucaj ipak nije toliko drugaciji od ostalih ukoliko se stvari gledaju iz drugog ugla (ukoliko sam ja razumio pojasnjenja sa prethodnih strana?): Posmatrajmo racunar sa Edgios-om koji indeksira neku stranu (dakle, ne originalni posjetilac, vec racunar u mrezi koji ce stranu ubaciti u indeks) i njegovu aktivnost. To je u sustini softver koji programirano obilazi zadatu/e adresu/e u cilju indeksiranja. Pitanje je: uopsteno gledano, zasto je to drugacije o botova drugih pretrazivaca i zasto za njega ne bi trebala da veze pravila kao i za prave botove?

Hvala unaprijed i puno uspjeha
__________________
Donesi.com SrediMe

Poslednja izmena od zira : 14. 10. 2008. u 22:50.
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 10. 2008.   #96
misk0
majstor
Wrote a book
 
Avatar misk0
 
Datum učlanjenja: 30.01.2006
Lokacija: Lugano - Switzerland
Poruke: 1.251
Hvala: 219
106 "Hvala" u 67 poruka
misk0 će postati "faca" uskoromisk0 će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za misk0 Pošaljite poruku preko Skype™ za misk0
Default

Citat:
Originalno napisao zira Pogledajte poruku
Imam jos dva pitanja, oba o pravilima indeksiranja:
Ne odgovaram u Borino ime, ali kontam da je to jos neka 'siva zona' buduci da primjer sa google-om itekako ooslikava trenutnu situaciju, kad novinske kuce pokusavaju da zabrane da google indeksira njihove clanke i publikuje ih ali mu ipak ne mogu nista tj jos nisu dobili zabranu na to. Tako da mislim da jos nema pravne osnove da im to neko moze zabraniti.
misk0 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 10. 2008.   #97
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

^ problem sa robots.txt se resava lako
stavite na vashem sajtu info kako da sajt zabrani vasem botu (pardon, softwaru) da siri info o tom sajtu

kao: posto smo mi razliciti, mi ne citamo standardne direktive u robots.txt
ali, posto smo fini i kulturni, evo kako mozete da nam ukazete sta da radimo s vasim sadrzajem (i onda ide red koji trebaju dodati u robots.txt)

ovo bi bilo neko srednje resenje
licno mislim da nepostovanje robots.txt-a nije lepo, iako ima tu i toga da ovo nije klasicni 'dodatni' bot

inace, interesantna ideja, ima dosta stvari koje treba izjasniti - privacy, kako cete privuci kriticnu masu itd
u svakom slucaju ocekujem da ce se indeks puniti segment po segment
recimo, ako ovo pocnu da koriste IT people onda ce takvi sajtov biti dobro indeksirani te ce za tu oblast edgios biti relevantan.

praticu s interesovanjem razvoj

srecno
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 10. 2008.   #98
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Zanimljivo je krenuti na ovo polje, mogucnosti su zaista velike, slazem se, ali i jos veca ocekivanja korisnika koje necim boljim treba navesti da ne koriste pretrazivac koji vec koriste.

Citat:
Originalno napisao bora2008
Inace Skype je odlican primer, posto su investitori isti

Druga bitna poenta je da se sve vise siri u javnosti svest da je tzv "user attention data" npr. istorija vasih pretraga i klikova koju cuvaju pretrazivaci veoma bitna i moze da bude osnova za veliko poboljsanje kvaliteta. Nas pristup je da otvoreno kazemo svima da su ti podaci bitni i zasto su bitni (za rankiranje) i da korisnici imaju kontrolu sta zelite da se deli a sta ne , za razliku od sadasnje industrije gde tu opciju nemate - oni cuvaju vase podatke koliko se njima svidja. Ogroman broj ljudi ne zna npr da Google Toolbar salje ne samo istoriju pretraga na Google nego i sve druge klikove na Google servere.
Sto se tice price o dostizanju kriticne mase i poredjenja Skypea i Edgiosa mislim da se to bas i ne moze porediti. Skype je skolski primer za viralni efekat jer da bi se Skype koristio mora da postoje bar dve strane a ako zelite da ispunite svoju zelju da pricate sa nekim ko nema Skype ili drugi Voip vi cete mu to preporuciti da instalira. Skype ispunjava potrebu onih koji zele besplatne/jeftine long distance razgovore. Koju potrebu ispunjava ovaj sajt? Bolja pretraga? Mislim da je 99% korisnika itekako zadovoljna sa onim sto dobija preko Googlea a Google je stalno bolji i bolji. I ovde isto ima vise korisnika ali ovde trenutno ne vidim uopste takvu mogucnost za viralni efekat. A iako svakodnevno koristim Skype kao jos 200 miliona drugih korisnika, nisam siguran da eBay danas smatra da im je to najpametnija kupovina.

Ne bih se bas slozio "da se sve vise siri u javnosti svest da je tzv "user attention data" npr. istorija vasih pretraga i klikova koju cuvaju pretrazivaci veoma bitna i moze da bude osnova za veliko poboljsanje kvaliteta." Pre bih rekao da su pretrazivacke kompanije sve vise na udaru zbog tih istih istorija pretraga kao i kompanije koje se bave behaviour advertajzingom. Slazem se da to moze da bude korisno za korisnike da dobiju relevatnije rezultate pretrage nego sada ali ko im moze garantovati da informacije o njihovim aktivnostima nece biti iskoriscnei u druge svrhe. Mnoge stvari kada zele da se uvedu se predstavljaju u smislu "to je u najboljem interesu korisnika", ali znate i sami kako ide ona izreka gde se spominje poplocani put i najbolje namere. To je isto kao kada bi se promovisalo u svetu da je RFID cipovanje ljudi jako dobro i u njihovom najboljem interesu zbog njihove bezbednosti.

Takodje, problem je u tome sto je potrebno instalirati softver da bi se vrsila pretraga. Mislim da su idealna ciljna grupa za ovakve pretrazivace korisnici koji vole da koriste i druge P2P mreze ali iako sam na Internetu vise od 10 godina i nikad nisam koristio njednu P2P mrezu za skidanje programa, takva stvar je ok za razmenu fajlova ali mislim da instaliranje softvera zbog pretrage i insistiranje na Javi nije bas najbolje za osobe koje bas nisu web savvy. Ne treba se bas pravity hype oko ovoga, i Cuil je predstavljen kao the next Google killer i pre nego sto je lansiran samo zato sto su ga osnovali XGooglersi pa nisam siguran da je praksa pokazala to. Isti slucaj i sa Mahalom.

Sustina: Da li mislim da ce ovaj sajt biti the next big thing? Ne mislim. Da li mislim da ce se vremenom ovaj sajt zbog necega dobro prodati? Vrlo moguce. Ali kada kazem "dobro prodati" ne mislim na cifre koje se spominju za Yandex i druge iz heavyweight kategorije.

Btw. ime za sajt je moglo biti znatno bolje od ovog, barem je neko postojece ime moglo biti otkupljeno kada vec postoje investicije. Ovako jako lici na propali projekat Michael Arringtona Edgeio.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 15. 10. 2008. u 18:15.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 10. 2008.   #99
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Slazem se sa Bizingerom, plasim se da ovo nikada nece postati "everyday app", ko god hoce da pretrazuje verovatno ce uvek koristiti google ili yahoo (tradicionalne search engine), a bojim se da ce edgios i slicni alternativni search engine ostati samo za slucajeve kada pozelis 'malo da se igras". Nije pretraga samo "da li postoji" vec i koliko je relevantno, a ako sam ja dobro shvatio ceo koncept, relevantnost pronadjenih podataka preko edgios jako zavisi od subjektivnih elemenata.

Veliki problem je i to instaliranje, mora odmah da se oduzme deo populacije koji to ne zna da uradi i deo koji to ne zeli. Eto odmah velikog problema sa subejtivnoscu. Zar nije Alexa imao isti problem iz istih razloga (alexa toolbar).

Da sam ja na vasem mestu, verovatno mi ne bih palo na pamet da se promovisem kao konkurencija tradicionalnim pretrazivacima, pre bih isao na nesto geek-ish.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 10. 2008.   #100
Lalaland
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 11.01.2008
Poruke: 272
Hvala: 14
29 "Hvala" u 21 poruka
Lalaland is on a distinguished road
Default

Meni licno najvise smeta sto je ceo koncept, ovako kako je dosad predstavljen, u sustini parazitski (loaded word, I know...): zivi na tudjem hardware-u, hrani se vec postojecim indexom koji mu donose pcele radilice a da za uzvrat ne dobijaju nista (osim mozda liability). Tough sell. Al' to smo sad vec svi rekli, da ne davim dalje.
Lalaland je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Digitalna svetska elita u Minhenu - DLD 07 Dejan Bizinger Opušteno 3 28. 01. 2007. 23:12


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:11.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.