DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 15. 12. 2006.   #1
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Unhappy Ko brine o kompanijskim web sajtovima (a ko bi trebao?)

Kad kažem "brine" mislim na ažurnost podataka.

Par godina sam radio u, što bi se popularno nazvalo, "firmi".
Tu o sajtu godinama nije brinuo niko pa smo onda mi iz novoosnovanog sektora za marketing to preuzeli na sebe.

Radeći potom godinama kao novinar sretao sam se sa kompanijskim sajtovima koji se:
- naprave pa se godinama ne ažuriraju (ubedljivo najčešći slučaj)
- ažuriraju povremeno (redak slučaj)
- kontinuirano ažuriraju (veoma redak slučaj)

Posledice ovakve ne(brige) o kompanijskim websajtovima očigledno mogu da se vide u istraživanju koje sam radio među kolegama novinarima.

Pošto se ovde okupljaju ljudi koji učestvuju u izradi a ponekad i u održavanju kompanijskih web sajtova zanimaju me iskustva:
- sa kime razgovarate o pravljenju ili redizajnu sajtova i ko taj posao koordiniše (koja služba u kompaniji je zadužena za to),
- ko vam dostavlja materijal i koliko je to oranizovano,
- kako reaguju na ideju o plaćanju povremenog ažuriranja i kako u tom slučaju sarađujete,
- koliko su radi da plate više ali dobiju sajtove koje mogu sami da ažuriraju
- uspevate li da im objasnite kako se to radi i kako sve to funkcioniše u praksi?

Tokom ovih godina iskristalizovalo mi se mišljenje o ovim pitanjima ali bi voleo da čujem vaša iskustva da svoje stavove proverim.

Miloje
-
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #2
ZeroStyle
profesionalac
Qualified
 
Avatar ZeroStyle
 
Datum učlanjenja: 22.09.2006
Poruke: 115
Hvala: 0
2 "Hvala" u 1 poruci
ZeroStyle is on a distinguished road
Default

Miloje druze, kod vas u Srbiji je situacija puno bolje nego ovdje u BiH.Jedno sam vrijeme poceo da se bavim iskljucivo tim da radim web stranice za lokalne firme ali poslije izvjesnog vremena sam odustao od svega. Naime par direktora znaju sta je racunar, ili hajde da kazem znaju sta je internet pa su htjeli web site i napravili a onda stupaju onih 80% koji su culi da im je konkurencija dobila neki web site, to je nesto vjerovatno dobro pa su se odlucili da imaju i oni web site. Nasli su nekog, gledali da ih sto jeftinije izađe, kada je site gotov stavili su smjesak na lice i ponosno rekli svojim prijateljima "Mi imamo web site" iako ga ni ocima nisu vidjeli jer surfaju jednom godisnje.

Jednom sam cak imao situaciju kada sam zavrsio stranicu i direktoru rekao url, on mene zove nakon nekog vremena i pitam me: Hej evo ja usao na onu stranicu sto si radio i cekam vec 10 minuta nista se ne desava samo imam svoj logo i one podatke sto sam ti poslao.

Uradio sam preko 20 web stranica za razne kompanje, ostavio im mogucnost za update, jednostavnu kao da mail pisu, objasnjeno uz dokumentaciju. Ni jedan firma se nije u toku godine sjetila da imaju web i da bi trebali nesto da urade. Nakon godinu dana polovina tih stranica je ugasena jer nisu platili hosting i domen za narednu godinu i sta da se tu prica.

I da vecina klijenata ukoliko im na pocetku ne kazete da svaka promjena na stranici se placa naknadno misle da si im ti duzan uvjek raditi na stranici jer kao oni su tebi to platili

Daleko smo mi jos od poslovnosti na netu i znacaja upotrebe. Opet to je situacija u BIH, kod vas je puno bolja situacija, evo uzmite za primjer samo forume, od ES, dizajn zone, DPT oni postoje rade i super su, u nas se pojavi takvo nesto i nakon 2 mjeseca vise ne postoji.
ZeroStyle je offline   Odgovorite uz citat
Staro 15. 12. 2006.   #3
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Evo odgovora iz mog iskustva.

1. O pravljenju/redizajnu najčešće sa direktorom ili marketing menadžerom.
2. Materijal dostavlja marketing menadžer ili za to zadužena kontakt osoba
3. Veće kompanije lakše pristaju na eksterno ažuriranje, a generalno sve kompanije na tehničku podršku rešenja koja im razvijemo
4. Veće kompanije su generalno radije da plate više za CMS kojim sami ažuriraju sajt. Naplaćuje samo tehničko održavanje & podrška.
5. Nakon projekta (što je izmeđuostalog i ugovorom definisano) obavimo jednodnevnu obuku zaposlenih za korišćenje sistema.

Međutim, veoma je bitan sektor delatnosti kompanije. Industrijske kompanije generalno su manje zainteresovane za potpun sistem ažuriranja prezentacije. Iz mog iskustva, najčešće se koristi kombinacija statičkog sadržaja i parcijalnog CMS-a kojim mogu unositi novosti ili nove projekte. Međutim, ustanove & kompanije koje imaju potrebu za konstantnijim ažuriranjem podataka i direktniji kontakt sa klijentima, generalno su spremne da dugoročnije ulože u potpuno dinamičan sajt/sistem koji mogu sami ažurirati. Ali naravno, ima tu još dosta faktora kao što su pogodnosti, cena, razumevanje aspekta poslovanja ili predstavljanja na internetu od strane marketing menadžera kompanije ili za odluku nadležne osobe, ali i sposobnosti naših agenata prodaje da nadležnu osobu iz određene kompanije ubedi u svrsishodnost jedne potpuno dinamične prezentacije.

Poslednja izmena od kai : 15. 12. 2006. u 12:24.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
CTR na domaćim sajtovima? aleksej e-Business 2 17. 07. 2010. 02:11
Ovo je trebao biti PHP6! Ilija Studen PHP 7 10. 08. 2008. 21:29
Ponude za oglasavanje na veb sajtovima Miloje Sekulic Marketing i SEO 1 09. 12. 2007. 21:03
Biseri na web sajtovima bluesman e-Business 15 30. 03. 2007. 20:11
Blokiranje reklama na sajtovima Ilija Studen Marketing i SEO 49 31. 12. 2005. 18:36


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:24.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.