DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 26. 05. 2012.   #21
Bojsi
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 24.01.2007
Poruke: 92
Hvala: 1
802 "Hvala" u 15 poruka
Bojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished road
Default

To sa advokatima je no-comment. Treba sad da odem po advokata za neku ne toliko veliku uslugu i vodeci se devizom vreme-je-novac izgleda da cu bas skupo da platim vreme Ne moze niko da me ubedi da ta usluga mora da kosta toliko mnogo. To je bar njima sve uhodano i sablonski. Kao kad bih ja otvarao ljudima sajtove kod hosting provajdera i podesavao neke osnovne parametre.

Secam se kako su galantno za samo par dana naterali vladu da se mane PDV-a za advokate. To ti je prava moc.
Bojsi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #22
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

^ Po tom rezonu ne znam što se podsmevate kad neko po drveću okači reklame "sajtovi za 20 EUR".

To je vrlo pristojna satnica za 1 radni sat posla da isklikće WP wizard, free temu i isporuči sajt po sistemu "password u ruke".
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #23
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Jedina bolja stvar u Nemackoj sa te strane je sto postoji neoporeziv minimum i ispod toga se nikakav porez/doprinosi ne placaju (tj. mozda se i plate pa se krajem godine i vrate)....
Jel moguće da si upravo poredio Nemačku i Srbiju i konstatovao kako je sve isto ovde i tamo. Da su mi ovo odgovorili samo bi se jako glasno nasmejao.

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Kao neko ko se stalno vozi taxiem, mogu ti reci, ne uzimaj taxiste za poredjenje. Mozda neki od njih napravi >500e (zarade, ne prometa), ali to su izuzeci, ne prosek.
Taksijem se vozim svaki dan već preko 10 godina, na posao i nazad ( a i šire ) i mnogo taksista su mi poznanici pošto su me vozili mnogo puta. Ne znam gde ti živiš ali ovde u Bg taksista ne ide kući ako nije uzeo 4-5k RSD pazara. Do the math.

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Kakav crni PDV? Ovde je rec o softveru koji se izvozi - PDV je nula, zilch, nema ga, ne knjizi se, nece ga biti i da imas milijarde prometa.
Kakav porez na priliv? Verovao ili ne, firma ne placa nista za prilive (cak ni banci - eventualno medjubanci 12eur, i to je to)
A taxista nema odrzavanje racuna? Ti kao pausalni programer mozes i bolje proci. Mozes jednom godisnje da dobijes sve uplate, platis sve poreze (i mozda neki unapred), ostatak podignes, tj mesec samo platis odrzavanje i to je to.
Firmarine vec zavise od opstine, ali negde ih nema za firme koje se ne isticu (a ti ako izvozis softver nemas razloga da se ikako istices ovde)
Poredio sam taksiste i developere ovde. Taksista ne plaća PDV a ja recimo, plaćam. Taksisa prima novac u kešu, plaća "firmu" u kešu, jedino doprinose pušta preko računa a ja svaku transakciju plaćam nekome nešto.

Citat:
Originalno napisao alfaunits Pogledajte poruku
Mislis, neisplativo je? To da.
Složio bi se jedino ovde sa tobom. Skoro da je neisplativo i ide na to da bude "nemoguća misija" da se radi i zaradi. Jer oni neće da jure velike firme i da se zamlaćuju sa njima već tebe i mene.
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #24
Bojsi
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 24.01.2007
Poruke: 92
Hvala: 1
802 "Hvala" u 15 poruka
Bojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished roadBojsi is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao srdjan Pogledajte poruku
^ Po tom rezonu ne znam što se podsmevate kad neko po drveću okači reklame "sajtovi za 20 EUR".

To je vrlo pristojna satnica za 1 radni sat posla da isklikće WP wizard, free temu i isporuči sajt po sistemu "password u ruke".
Da, ali daleko je to od 20 evra. Ranije dok nije bilo WP-a i sl. stvari ljudi su zaista radili sajtove od nule za male pare. Ne kazem da je to dobro za sve nas, naravno. Mogu ja to sam da uradim i nije neki posao, ali cu sigurno biti odbijen prvih par puta (to je valjda isti princip kao kod polaganja vozackog u mnogim skolama )
Bojsi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #25
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
Kako 500E.Lazu bre!! Pazi garant imaju voznji za 100E na dan (300 din X 30-tak voznji). A znam taksitu iz manjeg mesta pausalca koji zaradjuje 1500E mesecno. Ali je mesto malo budjavo i skoro nema ljudi. Mnogi iod njih prelaze 3K eura godisnje, saobzirom na to da kukaju za fiskalnu kasu. Da im kasa ne smeta i da ne zaradjuju mnogo, nebi se bunili.
Bila je dobra prica na ES MadZone o tome koliko se isplati taxiranje. Suma sumarum, 500e mesecno ZARADE je super za prosecnog taxistu!
Necu u ovoj temi o ciframa, koga zanima ovo, neka ide u taj soapbox

Citat:
Advokati
Skoro se slazem sa tobom, ne slazem se samo sto ih nisi vise ocrnio iskreno Sasvim si u pravu, oni su vec sasvim druga klasa!

Citat:
Originalno napisao buksula Pogledajte poruku
Ovo za offshore firmama nije dobro, zakoni su previse suplji, i nejasni. (to je zakon o porezu na dobit privrednih drustava) Jedini nacin da se radi po zakonu je raditi iz te offshore zemlje, medjutim obicno ako covek postane rezident iste, onda nema pravo na zero-tax frimu, tako da je vodjenje knjiga neminovno.
Ne... bitan je status FIRME. Npr. ti mozes i u Srbiji da otvoris "offshore" firmu unutar tax free zona, samo ne smes da poslujes sa Srbijom, ili se to oporezuje.
Svi Emirati, valjda, imaju tax free zone, gde sve dok ne poslujes sa Emiratima, nemas nikakav porez.
Ili ono najbitnije, da pomenem neke stabilne primere:
- UK firma, dok ne radi sa UK ima mnogo manje poreze
- Delaware firma, sve dok ne radi sa Delaware-om nema porez
- Kipar, najbolja ideja do skora (sada nestabilna zbog Grcke/Turske), nema poreza ali ne moze da radi sa Kiprom
- Sejseli, Bahame, Karipska Ostrva i slicno, uglavnom tax free ako se ne posluje sa tom zemljom, a negde cak i tada.
- Monako, nema poreza?

Znaci, nije bitno da li si ti rezident iste... uglavnom i ne mozes postati rezident te zemlje (tipa Sejseli i sl.) bez desetina miliona tamo.

Citat:
Sigurno je bolje ziveti u zemlji koja ne naplacuje prihod iz iinostranstva, ali postoji veoma malo takvih zemlja.
Jesi siguran da uopste postoje takve??? Mislim za fizicka lica? Ne ono da se kao kod nas ne kontrolise generalno, vec da stvarno u zakonu ne postoji stavka po kojoj se to naplacuje?

Citat:
Cini mise da je egipat ne naplacuje porez za prihode iz inostranstva, a takodje to bi trebalo da vazi i za Cile i Urugvaj i za tu Rumuniju. Kada bi to tako moglo da se radi u srbiji, onda niko ne bi
Proveri koliko je ovo konkretno tacno... u smislu, lako se ovaj iz ICT klastera baca raznim recenicama, ali koliko je fizicko lice u Rumuniji oslobodjeno placanja poreza na IT usluge stvarno i da li je? I po cemu se to onda ne bi moglo da zloupotrebi
Sumnjam da je igde tako kao sto kazes - da ima boljih mesta od Srbije je pod "naravno", ali mislim da nema nista toliko bolje

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
Jel moguće da si upravo poredio Nemačku i Srbiju i konstatovao kako je sve isto ovde i tamo. Da su mi ovo odgovorili samo bi se jako glasno nasmejao.
Kad neko nema cime da se odbrani on obicno tako odgovori...
Da, poredio sam Nemacku i Srbiju! Za IT freelancing ITEKAKO ne bih da sam u Nemackoj! Za skandinavske zemlje, Holandiju, Austriju itd. generalno ne znam kakva je situacija... ali za UK i DE sam siguran da se ne bih menjao sa njima.

Citat:
Taksijem se vozim svaki dan već preko 10 godina, na posao i nazad ( a i šire ) i mnogo taksista su mi poznanici pošto su me vozili mnogo puta. Ne znam gde ti živiš ali ovde u Bg taksista ne ide kući ako nije uzeo 4-5k RSD pazara. Do the math.
5000*30 = 150.000 mesecno, pod pretpostavkom da ima toliko. Manje 15-20.000 za poreze i udruzenje, manje barem 50% za gorivo, manje amortizacija vozila, troskovi odrzavanja...
Da taxistima uvedu fiskalne, samo bi im uveli dodatni trosak (kupovina kasa), i onda bi i poskupeo taxi Sredili bi nesto ono ludaka sto sede kod Usca, na Terazijama i slicno, ali to je to. Prosecan taxista bi bio u minusu za kasu otprilike.

Citat:
Poredio sam taksiste i developere ovde. Taksista ne plaća PDV a ja recimo, plaćam. Taksisa prima novac u kešu, plaća "firmu" u kešu, jedino doprinose pušta preko računa a ja svaku transakciju plaćam nekome nešto.
Zasto ti placas PDV??? Zasto ti placas PDV na izvoz softvera?
Nesto ti ne radi taj knjigovodja!
Da se razumemo... tema je IZVOZ softvera iz Srbije. Ako ti u Srbiji imas 4.000.000 RSD prometa, nemas prava da se zalis Ako nemas - PDV nema mesta u toj diskusiji.


Citat:
Složio bi se jedino ovde sa tobom. Skoro da je neisplativo i ide na to da bude "nemoguća misija" da se radi i zaradi. Jer oni neće da jure velike firme i da se zamlaćuju sa njima već tebe i mene.
+1
__________________
http://www.alfasp.com
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #26
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

nije u tome poenta, nego da nas poreski sistem ne dozvoljava ljudima da legalno rade na sitno, jer su porezi fizickim licima preveliki, a minimalni izdaci za preduzetnika (12k din/ mesecno) preveliki za nekoga ko tek pocinje. Time sve te ljude sistem prakticno tera u rad na crno, a onda da bi odrzali socijalni mir moraju da zmure na to, cime se ceo sistem zakona i poreza i pravne drzave obezvredjuje...

Po meni bi drzava trebalo da uvede neku minimalnu oporezivu zaradu za fizicka lica i ako imas npr. do 200e mesecno ukupne zarade onda ne placas poreze i dazbine (ovo drugo je jos besmislenije, ti kao fizicko lice moras da platis PIO, ali ti se nigde ne upisuje staz za to).

I nisu tu samo programeri, ima gomila drugih ljudi koji preko neta mogu da rade na sitno, tipa pletu kape i salove ili prodaju slike, i svasta drugo...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 26. 05. 2012. u 18:06.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #27
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Bojsi Pogledajte poruku
To sa advokatima je no-comment. Treba sad da odem po advokata za neku ne toliko veliku uslugu i vodeci se devizom vreme-je-novac izgleda da cu bas skupo da platim vreme Ne moze niko da me ubedi da ta usluga mora da kosta toliko mnogo. To je bar njima sve uhodano i sablonski. Kao kad bih ja otvarao ljudima sajtove kod hosting provajdera i podesavao neke osnovne parametre.

Secam se kako su galantno za samo par dana naterali vladu da se mane PDV-a za advokate. To ti je prava moc.
Nisu oni izuzeti placanja PDV-a, nego su oslobodjeni obaveza da imaju fiskalnu kasu.

Tako da oni koji preskoce granicu za pdv, a ne prijave se u pdv- postaju kriminalci, koji sveukupno osteciju zemlju za minimum 100 miliona EUR u porezima godisnje, a mozda i vise.

Zanimlji je ovaj url jer advokat tvrdi
1) Da advokat nije preduzetnik (iako placaju pausalni porez, koji je propisan uredbom za preduzetnicke radnje).
2) Da fiskalne kase narusavaju poverljivost odnosa advokat - klijent (iako je fiskalni racun mali papiric sa 3 broja koja ne govore mnogo).

http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...alne+kase.html
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #28
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe Pogledajte poruku
a minimalni izdaci za preduzetnika (12k din/ mesecno) preveliki za nekoga ko tek pocinje...
Kamo sreće da su samo 12k. Mnogo su veći izdaci. A i računali smo već 100 puta. Kad se na tu cifru doda i knjigovođa, jer su kazne toliko velike da se ne isplati da rizikuješ i sam brljaš po papirima, i ostali troškovi, ja sam 100% ubeđen da danas NIKO ne može da krene bilo koji posao, zanat da radi i da sve bude legalno. Šanse nema jer ti treba minimum 1 do 2k eura prometa mesečno a tek si otvorio, recimo molersku radnju, radiš elektriku, instalacije, "programiraš" u WP i Joomla CMS-u...

Mada, nešto razmišljam od kad sam pročitao ove tekstove. Samo nek oni rade šta god hoće u smislu kako oni to kapiraju i najavljuju. Nek oporezuju, jure, uteruju... Uvek će se naći metod da radiš na crno i tako će i biti sve dok se ne opamete.
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #29
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao kickloop Pogledajte poruku
Kamo sreće da su samo 12k. Mnogo su veći izdaci
Za preduzetnike pausalce su reda velicine 15k din mesecno. Knjigovodja je 50e mesecno, dakle ukupno oko 200E mesecno i to je to. Dakle troskovi nisu veliki, e sad to sto ja zbog svakog dinara koji ostavim ovoj lopovskoj drzavi dobijem plikove na mozgu to je vec druga prica.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 05. 2012.   #30
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

I veći su od 200€ čini mi se. Firmarina (ko se nije oslobodio), 12k doprinosi, pa porez, kod mene bar oko 150k godišnje..., sa troškovima poslovanja (telefon, internet...) mnogo više od 200€.

Bez bar 1k € mesečno prometa teško da može da se radi legalno!
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:19.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.