DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 05. 2006.   #1
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default Šta odgovorite ljudima kada vas pitaju čime se bavite?

Zanimljiva priča iz dot-coma o osnivačima Razorfisha koji su se pogubili pred TV nacijom kada ih je novinar 60minuata pitao prosto čime se to oni bave?

Citat:
http://www.wired.com/wired/archive/8...orfish_pr.html

The segment began innocuously enough - "They call themselves 'the dotcom kids.' They're cool, they're hip ... and their motto is Don't invest in anyone over thirty" - and immediately cut to Razorfish's downtown offices. There, silver-haired CBS correspondent Bob Simon, perfectly coiffed and wearing a suit of Al Gore earth tones, stood with Dachis and Kanarick. Dachis had a kind of mod Reservoir Dogs thing going - black suit, black tie, white shirt - while Kanarick looked more like an off-duty underwear model in his purple suit and yellow shirt, its collar pulled out and stretched across the suit's lapels, Travolta-like. He had a short nest of hair precisely moussed by some hundred-fingered stylist to approximate bed head. Their attire seemed perfectly chosen to make those who didn't "get it" feel more anxious about not getting it. Dachis was introduced to the country as Razorfish's CEO, Kanarick as the company's chief scientist.

Simon praised Razorfish as "one of the most successful companies on the Web," but then his tone abruptly changed.

"Successful at what?" he asked. "Good question."

The camera was now on Dachis.

"We've asked our clients to recontextualize their business," Dachis managed. "We've re- ... recontextualized what it is to be a business-services ... and that'll continually ... "

Simon's face went blank. It wasn't the look of helpless confusion millions of Americans were experiencing as Dachis stuttered at them through their TV sets. Rather, it was the sedate, self-satisfied gaze of a 60 Minutes reporter about to yank the lever of the show's legendary trapdoor.

"You know," Simon said, "there are people out there, such as myself, who have trouble with the word recontextualize." Anyone who had ever watched the show knew where this was going: "People out there, such as myself" meant "the rest of the goddamned United States." Dachis was on his own now. Even the chief scientist stood mute.

"Tell me what you do," Simon insisted, "in English."

"We provide services to companies to help them win," Dachis offered.

"So do trucking firms!" Simon snapped. Dachis seemed taken aback - the trucking remark was really uncalled for.

"What is it you do?" Simon pressed.

"Our talent is to do a certain thing, whereas the trucking firm ..."

"Yes, but what is - what is it you do?"

"We radically transform businesses to invent and reinvent them," Dachis said. It was his best shot.

"That's still very vague," Simon said cheerily. He looked as if he might high-five his cameraman. A pause of several aeons ensued - too much for even the scientist. Kanarick stepped in to summarize the professional services sector in a way that Bob Simon, and perhaps the rest of America, might understand: "Business strategy," he said.

For television, this was really rich. Here was the whole generational and cultural chasm between those who "get it" and those who don't, perfectly dramatized in prime time. Millions of viewers could click off their TV sets, confident they weren't being left behind after all. So much for the phenomenon of dotcom gazillionaires - these so-called geniuses of cyberspace couldn't even tell you what they did for a living!
Pitanje za vas kolege sa dpta, bez obzira kojim poslom se bavite jeste kako taj posao opisujete, šta kažete ljudima kada vas pitaju -- "A čime se vi to bavite?".

Dozvoljeni su odgovori i na srpskom i na engleskom jeziku
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2006.   #2
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Haha, dobro pitanje. Ja obično kažem da sam programer (to ajde svi kako-tako kapiraju), problem nastaje kad pokušam da im objasnim šta je CMS (kao odgovor na sledeće pitanje: a šta programiraš). "Hm, pa softver za pravljenje sajtova..." "A, znači nešto kao Dreamweaver?" "Hm, pa ne baš..." itd...
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2006.   #3
Blood
Boban Karišik
Expert
 
Avatar Blood
 
Datum učlanjenja: 05.11.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 556
Hvala: 36
186 "Hvala" u 21 poruka
Blood is on a distinguished roadBlood is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Blood
Default

Kao odgovor na pitanje "A sta to programiras?".
Ja kazem: "Dizajner se brine da taj sajt izgleda lepo, moj posao je da se pobrinem da on radi kako treba!"
Blood je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2006.   #4
oliver78
profesionalac
Professional
 
Avatar oliver78
 
Datum učlanjenja: 03.09.2005
Lokacija: Glogonj, Pančevo
Poruke: 250
Hvala: 2
2 "Hvala" u 2 poruka
oliver78 is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver78
Default

Citat:
Originalno napisao jablan
Haha, dobro pitanje. Ja obično kažem da sam programer (to ajde svi kako-tako kapiraju), problem nastaje kad pokušam da im objasnim šta je CMS (kao odgovor na sledeće pitanje: a šta programiraš). "Hm, pa softver za pravljenje sajtova..." "A, znači nešto kao Dreamweaver?" "Hm, pa ne baš..." itd...
Sigurno, pored programiranja radiš još brdo stvari koje nemaju direktnu vezu sa programiranjem. Onda je stvarno problem kada treba objasniti šta sve to radiš tj. čime se baviš.

Bilo je i rasprava na temu šta staviti kao zanimanje na vizit kartici na koju se nadovezuje ova tema.

Stvarno nije lako odgovoriti na ovo pitanje, jer sagovornik treba da poseduje neko predznanje kako bi vas razumeo. Šta kada treba odgovoriti na to pitanje nekom laiku?
__________________
http://oliver.glogonj.net
oliver78 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2006.   #5
Milos Vukotic
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar Milos Vukotic
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: Neđe ođe...
Poruke: 1.197
Hvala: 339
688 "Hvala" u 178 poruka
Milos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamenMilos Vukotic je pravi dragi kamen
Default

Najradije bih rekao "valjam neku robu"...
Moje trenutno zanimanje tj. mjesto koje "pokrivam" zove se "IT Expert" ali laicima obicno govorim "elektroinzinjer", ne samo zbog objasnjavanja vec i zato sto me, ako samo pomenem kompjutere, odma' hvataju da im objasnim "sto je to pa mi kompjuter kad kucam u wordu... bla-bla..." ili "mozes li mi sastavit konfiguraciju za dijete...".

Dopala mi se na ThinkGeek majica s natpisom "I wont fix your computer"
__________________
Чак Норис може да си ги врзе врвките на чевлите со стапалата.
Milos Vukotic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2006.   #6
srdjevic
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.06.2005
Lokacija: Chicago IL, USA
Poruke: 209
Hvala: 12
12 "Hvala" u 11 poruka
srdjevic is on a distinguished road
Default

Najcesce "programer".
Jer ako im kazem "web developer" (sto je opet vague), onda ispadne "web designer", ali uvek... :-)

Zato samo programer, ako pitaju sta, "internet aplikacije", "web aplikacije", "programe koji rade na serverima iza sajtova" ili tako nesto... Zavisi od tipa laika... :-)

Uglavnom im uvek pomenem Google/Yahoo/Hotmail kao idealne primere APLIKACIJA, a ne sajtova...

Ali i onda me gledaju belo... Zato sam odustao. :-)

Od skoro:
-cime se bavis?
-programiranjem
-jeli? a cega?
-pa programa, kako cega... :-)

Uglavnom ih ni ne zanima vise, odma' si samo "haker"... :-)
srdjevic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2006.   #7
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Genijalno, meni se to isto cesto desava... jednostavno sam helpless kad treba narodskim recnikom da objasnim svoje profesionalno bivstvovanje nekom ko se trudi da izgleda zainteresovano. U svakom slucaju, vremenom sam iskristalisao par fraza u zavisnosti od nivoa moje smorenosti i samog sagovornika.

Situacija 1: Poznanik ili prijatelj poznanika koji u duhu srdacne konverzacije izgleda vise nego zaiteresovan da udje u tematiku weba, programiranja i ostalih hi-tec-mumbo-jumbo stvari:
"Prodajem preko interneta neke kao programe za knjigovodstvo samo sto nisu za knjigovodstvo".

Situacija 2: Nepoznata osoba sumnjivog IT backgrounda koja je cula da radim na webu, pa mi trazi vizit-kartu (jerbo jel'te tu moze svasta da se progura, to je sad IN...) i podignutih obrva ceka moj odgovor:
"Programiram sisteme za rad na internetu uz pomoc web browsera i misa."

Situacija 3: Osoba zenskog pola, mladjeg doba kod koje je upotreba reci "programiranje" ravna suicidu:
"Bacam maglu."
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2006.   #8
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Moj odgovor je uvek "pravim internet prezentacije". Nema podpitanja.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2006.   #9
srdjevic
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 15.06.2005
Lokacija: Chicago IL, USA
Poruke: 209
Hvala: 12
12 "Hvala" u 11 poruka
srdjevic is on a distinguished road
Default

Nema sta, Pedja je najmudriji ovde. :-)
Sta ima kome da objasnjavas... I tako se na kraju sve svede na to... Svi to vide kao veb sajt. :-)

Boccio, situacija 3 (ribice):
meni se zacudo dosta puta desilo da te gledaju bolje kad misle da si "kapacitet"... Eh, kad bi samo znale... :-D
srdjevic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 05. 2006.   #10
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Heh, to je stvar procene tržišta a i pitanje je koju dijoptriju nose dok misle o "kapacitetu" :-....
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Šta svaki programer treba da zna o ljudima da bi bio dobar programer? vidak Opušteno 7 21. 06. 2010. 17:25
Kao odgovor lijenim ljudima Jin Kazama Linkovi 0 11. 02. 2009. 11:16
Chat sa ljudima koji uce neki jezik djoca Linkovi 4 26. 11. 2006. 11:22


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 00:06.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.