DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Planiranje i usability
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Planiranje i usability Planiranje, legalnost, privatnost, arhitektura, principi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 11. 03. 2011.   #1
martinluter
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 02.05.2009
Poruke: 193
Hvala: 27
8 "Hvala" u 6 poruka
martinluter is on a distinguished road
Default Turisticki portal banja

Sajt nema veliku posecenost, jer nije radjeno toliko na optimizaciji, jos uvek i marketignu, ali najveci problem je navesti ljude da upisu svoje smestaje.
Poslao sam 50-ak mailova ljudima koji nude smestaje po raznim banjama, ali su se 3 samo upisali.
Po vama, da li je sajt ne zanimljiv za upise ili jednostavno ljudi ne vide svrhu ovakvih sajtova, pa se ne upisuju?
Jel ima neko neku ideju kako najbolje da se navode ljudi da se upisuju na sajtu?
Sajt je: www.banje-srbije.com
martinluter je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2011.   #2
ajankovic
Aleksandar Janković
Qualified
 
Avatar ajankovic
 
Datum učlanjenja: 16.10.2010
Lokacija: Bg-Sd
Poruke: 165
Hvala: 70
54 "Hvala" u 36 poruka
ajankovic is on a distinguished road
Default

Najbitniji deo prostora na naslovnoj stranici si potrošio uzalud. Skloni one slike u neku galeriju.

U tom prostoru bi trebalo da ide promotivni tekst (ne znam kako drugacije da nazovem copy write). Objasni korisnicima prvo gde su došli, šta mogu da postignu na tvom sajtu i šta sledeće da urade da bi to postigli. Ovo poslednje učini toliko očiglednim da iz aviona može da se vidi da to trebaju da urade.

Takođe svi ostali elementi i detalji moraju da se promene tako da koriste posetiocu. Na primer ovo "O portalu", šta jednoj dami u godinama koja želi da sazna više o banjama to može da znači? Ništa.

Takođe možda je problem male posete malo tržište jer su banje popularne samo među starijim stanovništvom koje nije naviklo na korišćenje interneta.

itd.
__________________
ajankovic.com]
ajankovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 03. 2011.   #3
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Na prvu loptu, ne ulazeci u sam sadrzaj, vezano samo za vidno polje:

Sto kaze ajankovic...ova galerija zauzima prevelik prostor. Bilo koji link da otvorim, nista se ne deseva u vidljivom delu ekrana, sve se desava ispod i mora se svaka stranica skrolovati da bi se video sadrzaj
U eri siroke rezolucije monitora sajtovi sa sirinom 800 deluju prilicno retro.
Dakle, velika neiskoriscenost prostora.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 03. 2011.   #4
martinluter
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 02.05.2009
Poruke: 193
Hvala: 27
8 "Hvala" u 6 poruka
martinluter is on a distinguished road
Default

Hvala vam na odgovorima!
Slazem se s vama u onome sto ste napisali.
Evo poslusao sam vas pa sam sklonio onu galeriju i napisao kao neko objasnjenje, sad koliko je dobro nisam siguran, a i ne vidi se bas iz aviona.
Nisam dizajner, pa i nemam bas oko da preuredim izgled malo
Sirina portala jeste premala, ali tako je odradjeno od samog pocetka, pa ce nadalje, do nekog perioda raditi ovako.
Slazem se da su oblast banje nedovoljne za dovoljno ozivljanje i posecenost portala.
U planu je prosirenje sajta, da ne bude ogranicen samo na banje Srbije, vec i na sve vece gradove Srbije. Problem u tome ce mi predstavljati naziv domena, jer je vezan za banje.
Eto, trudicu se oko ovoga pa cemo videti, da li ce za godinu dana dati neke rezultate.
martinluter je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 04. 2011.   #5
Skyline
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.03.2011
Poruke: 10
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
Skyline is on a distinguished road
Default

Mislim da je oglasivacima bitna funkcionalnost, nacin i mogucnosti za prezentovanje koje sajt nudi, to ih motivise da se predstave na sajtu kada statistika posecenosti sama po sebi nije dovoljno stimulativna. Tvoj sajt nudi dosta toga. Mozda je dizajniran tako da je ono sto treba da primami oglasivace stavljeno pomalo u drugi plan.

Uvodni tekst kojim se sajt obraca posetiocima je donekle dug, nije formatiran, zauzima izuzetno vaznu poziciju na strani. Ukoliko bi se napravila 'heat map', moguce da bi glavno 'zariste' bilo tu gde je tekst. Podloga ispod teksta je bleda slika koja se tesko razaznaje, vidljiva je toliko da tekst cini pomalo nepreglednim jer se od obrisa slike otezava citanje slova, kao takva ima malu vrednost.

Tekst izgleda kao da je od sistemskog fonta, sto nije previse atraktivno. Ponavlja se isti tekst na mnogo strana. Oglasivaci verovatno zele da, ukoliko imaju svoju ponudu na strani posvecenoj njima, ona se nalazi 'above the fold' tako da posetioci ne moraju da koriste 'scroll down' da bi je videli.

Sajt ce mozda izgledati profesionalnije ukoliko se 'sponzorstvo' u meniju stavi na manje udarno mesto. Ko ima aspiracije ka sponzorisanju, videce link i sa strane, ovako svako ko dodje na sajt vidi ga medju prvim stvarima.

Date tamne boje pozadine za portal izgledaju donekle monotono, danas su u modu belkaste pozadine, pogotovo za web 2.0 sajteve, trenutno najpopularniji sajtevi na Internetu (google, yahoo, facebook..) imaju svetle pozadine. Upotreba slike za pozadinu dodaje vizuelnoj raznolikosti.

To je moj utisak, veoma funkcionalan sajt koji nudi dosta toga oglasivacima i posetiocima, mislim da dizajn treba da ide u pravcu tako da se te stvari stave u prvi plan.

Poslednja izmena od Skyline : 04. 04. 2011. u 18:27.
Skyline je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 04. 2011.   #6
martinluter
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 02.05.2009
Poruke: 193
Hvala: 27
8 "Hvala" u 6 poruka
martinluter is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Skyline Pogledajte poruku
Mislim da je oglasivacima bitna funkcionalnost, nacin i mogucnosti za prezentovanje koje sajt nudi, to ih motivise da se predstave na sajtu kada statistika posecenosti sama po sebi nije dovoljno stimulativna. Tvoj sajt nudi dosta toga. Mozda je dizajniran tako da je ono sto treba da primami oglasivace stavljeno pomalo u drugi plan.

Uvodni tekst kojim se sajt obraca posetiocima je donekle dug, nije formatiran, zauzima izuzetno vaznu poziciju na strani. Ukoliko bi se napravila 'heat map', moguce da bi glavno 'zariste' bilo tu gde je tekst. Podloga ispod teksta je bleda slika koja se tesko razaznaje, vidljiva je toliko da tekst cini pomalo nepreglednim jer se od obrisa slike otezava citanje slova, kao takva ima malu vrednost.

Tekst izgleda kao da je od sistemskog fonta, sto nije previse atraktivno. Ponavlja se isti tekst na mnogo strana. Oglasivaci verovatno zele da, ukoliko imaju svoju ponudu na strani posvecenoj njima, ona se nalazi 'above the fold' tako da posetioci ne moraju da koriste 'scroll down' da bi je videli.

Sajt ce mozda izgledati profesionalnije ukoliko se 'sponzorstvo' u meniju stavi na manje udarno mesto. Ko ima aspiracije ka sponzorisanju, videce link i sa strane, ovako svako ko dodje na sajt vidi ga medju prvim stvarima.

Date tamne boje pozadine za portal izgledaju donekle monotono, danas su u modu belkaste pozadine, pogotovo za web 2.0 sajteve, trenutno najpopularniji sajtevi na Internetu (google, yahoo, facebook..) imaju svetle pozadine. Upotreba slike za pozadinu dodaje vizuelnoj raznolikosti.

To je moj utisak, veoma funkcionalan sajt koji nudi dosta toga oglasivacima i posetiocima, mislim da dizajn treba da ide u pravcu tako da se te stvari stave u prvi plan.
@Skyline, hvala na odgovoru, pokusacu da nesto izmenim prema tvojim savetima, verovatno si u pravu. Samo mi je dizajn problem, ne umem ja to, nemam oko. U svakom slucaju, napravicu neke izmene, samo da dobijem malo vreme.
martinluter je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 04. 2011.   #7
Skyline
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 11.03.2011
Poruke: 10
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
Skyline is on a distinguished road
Default

U 'nadahnucu pisanja' prevideo sam da je Ajankovic dobronamerno predlozio dodavanje teksta ciju sam poziciju komentarisao, mozda samo da je tekst postavljen sa strane. Slozio bih se da 'O portalu' i slicno ne treba staviti na udarna mesta. Servisi poput www.clickdensity.com i www.feng-gui.com nude dosta resursa oko 'attention analysis', 'heatmaps' i sl.

Kada se pogledaju popularni sajtevi/portali kao sto su msn, youtube, dobiju se smernice kakav je dizajn i koncept trenutno u trendu. Verujem da ukoliko bi dizajn tezio da izgleda sto vise 'trendy', imalo bi uticaj na oglasivace. Slozio bih se sa 3banchi oko sirene strana. Suzeni portali apsolutne sirine nisu u trendu, pogotovo danas kada je mnogo 'widescreen' monitora. Definitivno bih dodao 'background' sliku ukoliko se zadrzi postojeca sirina strana.

Prijatan je utisak videti tako funkcionalan sajt na relativno malom trzistu kao sto je Srbija. Nudi oglasivacima mnogo toga, lepo uredjenu galeriju sliku, vremensku prognozu, sistem za rezervaciju, mapu, dodavanje informacija, komentara..
Skyline je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 04. 2011.   #8
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

Jedna sitnica (za sve osim za nas sitničare): Obrati malo pažnju na formatiranje teksta. Čak i ukoliko je sve ostalo savršeno, a tekst nije dobro formatiran, stiče se utisak površnosti i amaterizma (u lošem smislu). Uvek treba ostaviti razmak između pasusa (osim kada se koristi uvučena prva linija teksta). Sve kukice i kvačice na našim slovima, tekst bez slovnih grešaka... takođe obavezno.
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 05. 2011.   #9
martinluter
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 02.05.2009
Poruke: 193
Hvala: 27
8 "Hvala" u 6 poruka
martinluter is on a distinguished road
Default

Uradio sam redizajn sajta.
Raspored je slican samo sto je sve sa zobljenim uglovima, prosiren je sajt.
Sta mislite, da nije previse ove plave boje na sajtu?
martinluter je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 05. 2011.   #10
martinluter
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 02.05.2009
Poruke: 193
Hvala: 27
8 "Hvala" u 6 poruka
martinluter is on a distinguished road
Default

Moram da kukam
Uh, jako je tesko raditi s nasim ljudima, doduse ne znam kako je u ostalim zemljama.
Vecina njih koji imaju upisane smestaje na mom sajtu i kad dobiju poruku od posetioca sajta, potencijalnog njihovog musteriju, ne mogu da ih dovedem na sajt da procitaju poruku. To je uzas jedna. Zovem ih i telefonom, saljem sms-ove, emailove, ali je jako tesko.
Email postu, vlasnici smestaja, izgleda da retko proveravaju, naravno postoje izuzetci.
Celu poruku sa sajta dobijaju na email, sem kontakt podataka zainteresovanih osoba. Sve sto treba da urade je da kliknu na link i da procitaju poruku, bez ikakvog logovanja.
Sve mi to cudno, zasto se tako ponasaju ovi nasi ljudi. Dobijaju musteriju bez ikakve pomuke, ali nista ne cine da se bar malo zainteresuju.
martinluter je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:28.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.