DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Sva početnička pitanja
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Sva početnička pitanja Sva početnička pitanja bi trebala da se postavljaju u ovom forumu, a ako se pretvori u kvalitetnu diskusiju interesantnu svima - prebacićemo je u odgovarajući forum. Molimo "znalce" da ne omalovažavaju početnike, ako žele da pomognu svi ćemo biti zahvalni, ako ne žele, neka preskoče ovaj forum.

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 29. 10. 2007.   #1
Nemanja Avramović
emperor Selassie
Grand Master
 
Avatar Nemanja Avramović
 
Datum učlanjenja: 20.10.2006
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 754
Hvala: 361
576 "Hvala" u 88 poruka
Nemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko MSN za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko Yahoo za Nemanja Avramović
Default C - operacije nad bitovima i maske

Jel ima neko neki (kratak) tekst o maskama kad se radi sa operacijama nad bit(ov)ima i uopšte o operacijama nad bitima? Radimo C na faksu pa sam sve razumeo osim ovog. Takođe, imam jedan zadatak, pa bi možda nekome bilo lakše da mi pojasni malo to na primeru. Zadatak glasi ovako:
"Napisati program na C-u dz5Inver.c koji u zadatom celom broju od zadate pozicije p posmatra n-bitno polje (n zadato) i invertuje bitove u polju, a zatim prikazuje tako izmenjen ceo broj. Zadate vrednosti p i n moraju biti razumne pozitivne vrednosti. Pretpostavlja se da se bit pozicije 0 nalazi na desnom kraju. Potrebno je da program obrađuje više skupova ulaznih podataka."

Ova poslednja rečenica govori to da se radi o petlji while (1) koja se izvršava dok recimo ne unesemo nulu, i to je nebitno. Sad, ja razumem šta ovde treba da se uradi (ili se barem nadam da razumem): Npr. imam broj 8, binarno 00001000 i p stavimo recimo na 4 a n na 3, tako da nam je maska pretposlednje 3 cifre (tako?) tj. 00001110. Ona invertujemo binarne cifre samo u toj maski kod našeg broja, i dobijamo 00000110 što je decimalni broj 6. Ako je ovo što sam rekao tačno, onda sam ja to super shvatio, ali ne znam kako napraviti i koristiti masku, odnosno kako odraditi zadatak

Takođe, napominjem da ne želim samo rešenje zadatka, jer ću imati gomilu ovakvih zadataka a ne želim da vas smaram svaki čas da mi radite zadatke

Evo nečega:

Kôd:
#include <stdio.h>

main()
{
    int x,p,n,y; /* x je ulaz, y izlaz, p pozicija a n duzina bitnog polja */
    printf("Unesite ceo broj: ");
    scanf("%d", &x);
    printf("\nUneti poziciju i sirinu polja u reci: ");
    scanf("%d %d", &p, &n);
    y = x>>p-n+1; /* ovo sam uzeo iz nekog prethodnog zadatka, tako da ovde verovatno treba nesto drugo da stoji :( */
    y = ~y; /* ovo sam ja nesto brljao, tako da ovde SIGURNO treba nesto drugo da stoji :) */
    printf("Rezultat: %d\n", y);
}
__________________
Moj portfolio sajtić | wat?
Nemanja Avramović je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #2
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Evo jednostavnog primera, kome god sam ovako objasnjavao - shvatio je

imas recimo jedan bajt u kome cuvas neko flagove. Bajt je velicine 8 bitova i da cuvas space (to se nekada puno radilo kada se programiralo, sada niko i ne vodi racuna o tome, zato valjda i moderan softver tako zdere memoriju) ... ti mozes da 8 flagova zapises u 1 bajt umesto za svaki posebno... evo recimo, prakticno u sql:

imate u users tabeli polje:
...
send_newsletter tinyint unsigned not null default 0,
send_offers tinyint unsigned not null default 0,
send_email tinyint unsigned not null default 0,
..

Znaci ako je neko od tih polja 1 onda korisnik "zeli" ako je 0 onda "ne zeli".

I standardna procedura je :

if ($user->send_newsletter > 0) {
// posalji mu newlsetter
} else if ($user->send_offers > 0) {
// posalji mu offer...

i tako dalje...

Medjutim, mozes da koristis samo jedno polje za sva 3 flaga tako sto definises recimo

send_options tinyint unsigned not null default 0;

i refinises recimo MASKE:

define ('SEND_NEWSLETTER', 1); // binarno 00000001, odnosno 2^0
define ('SEND_OFFER', 2); // binarno 00000010, odnosno 2^1
define ('SEND_EMAIL', 4); // binarno 00000100, odnosno 2^2
define ('SEND_NESTO', 8); // binarno 00001000, odnosno 2^3
define ('SEND_DRUGO', 16); // binarno 00010000, odnosno 2^4

i kada pokupis polje `send_options` iz baze, proveravas:

if ($user->options & SEND_NEWSLETTER) {
// posalji mu newlsetter
if ($user->options & SEND_OFFER) {
// posalji mu offer...
if ($user->options & SEND_EMAIL) {
// posalji mu mail...

Na primer, ako je user izabrao da mu se salje offer i email, onda je upisano u polje: 00000110

jer je offer 00000010 a email 00000100, I onda je računica preko OR (bar jedna 1 u oba polja, znači 01, 10, 11)

Kôd:
00000010
00000100
-----------
00000110 - preko OR
     ^^    - u ova 2 slučaja se pojavljuje bar jedna 1
Kada to što je upisano u polje maskiras sa AND operatorom koji znaci "I JEDNO I DRUGO", za svaku masku pojedinačno dobijas:
Kôd:
00000110
00000010 // SEND_OFFER = 2, binarno 00000010
-----------
00000010 - sto znaci da je vece od nule i znaci da hoce da 
      ^ samo tu je 1 u oba slucaja
E sada, postoje razne operacije, pored AND, znas da postoji NOT, OR, XOR, XNOR

U tvom slucaju se trazi inverzija bitova u polju, znaci sto je bilo 0 da postane 1 i obrnuto. Dakle ako imas broj 4, cija je binarna vrednost: $value = 1000

$invertovani_broj = ~$value

Dobijaš: $invertovani_broj = 0111

Jedino što treba da paziš je sada broj bitova, a ako koristipš int to zavisi od maxint na sistemu, pa treba da ograničiš na neki razuman broj, recimo ako probaš samo ovako bez obzira na broj bitova, dobićeš:

$value = 1000
$inverted_value = 11111111111111111111111111110111;

Što je tačno jer je $value u stvari: 00000000000000000001000 a ne samo 1000 kako bi ti poželeo jer je int u stvari 4-bajtni broj (4x8 bitova) na 32-bitnim sistemima.

Ako ideš sa left / right shift, nećeš dobiti ono što se traži "ivertovane vrednosti bitova" jer kada uradiš >> (right shift) za broj 00001000 dobijaš:
Kôd:
00001000
    > right shift za jedno polje
00000100 
     ^ sada je ovde
a to nije ono što ti treba.

Generalno, ti bi uvek trebao da dobiješ negativan broj ako je unet pozitivan i obrnuto, jer je prvi bit uvek oznaka +- ( 0 = +, 1 = -)
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 29. 10. 2007. u 21:24.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje bluesman za poruku:
Staro 29. 10. 2007.   #3
Nemanja Avramović
emperor Selassie
Grand Master
 
Avatar Nemanja Avramović
 
Datum učlanjenja: 20.10.2006
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 754
Hvala: 361
576 "Hvala" u 88 poruka
Nemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko MSN za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko Yahoo za Nemanja Avramović
Default

Razumem ja tebe blues, bar donekle, ali ti si objasnio ovde menjanje bitova nad celim brojem, što je ok, ali ja treba da kreiram masku i da zamenim bitove samo na određenom polju. E to mene buni: Kako u C-u da napravim masku, da je "primenim" na određeni broj i onda da izvršim operaciju (u ovom slučaju komplementiranje) nad tim brojem ali samo u okviru maske

Ili ja opet propuštam nešto?
__________________
Moj portfolio sajtić | wat?
Nemanja Avramović je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #4
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Za pocetak bitovi se obicno pisu kao i svi drugi brojevi - tako da je bit sa najmanjom tezinom skroz desno. Tako da i brojanje kreces sa desne strane na levu.

Ovo je manje bitno. Vise je bitno kako da napravis masku i sta da radis sa njom.

Kako napraviti masku? Za tvoj primer, maska bi bila 01110000 (tj. samo sam obrnuo da se broji sa desne strane). Masku pravis tako sto napravis n jedinica na pocetku, a onda ih pomeris za p mesta.

Kako napraviti broj koji ima n jedinica? Gledaj na primerima:
binarno => decimalno
1 => 1
11 => 3
111 => 7
1111 => 15

Formula je:
x = pow(2, p) - 1, gde je pow funkcija za stepenovanje. Zaboravio sam tacno kako se stepenuje u c-u, u principu mozes i u petlji da mnozis.

Sad ti treba da tako dobijeni broj pomeris za n bita. Za to imas operator u C-u, <<, tj.
y = x << n

U ovom trenutku imas masku. Kako nju iskoristiti da obrnes bitove? Treba ti operacija zvana "ekskluzivno ili" (poznato i kao XOR), koja obrce bitove tamo gde je maska 1, a ne dira nista tamo gde je 0. Ako me secanje ne vara, to je operator ^

Znaci rezultat je

z = broj ^ y

Moze ovo i na jos koji nacin, ali mene sad zanima ovo - da li si cuo za ekskluzivno ili? Da li znas osnovne logicke operacije sa bitovima? Zanima me da li ste to radili na faksu ili se pojavilo tek sada sa C-om. I na kom si to faksu?
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #5
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Da bi invertovao bit, koristiš XOR (još se naziva i EOR; exclusive OR). Mislim da se u C koristi ^ da bi se izvršila ova operacija.

Mislim da će jedno:

rezultat = broj ^ maska;

biti dovoljno, valjda će neko da me ispravi ako ne valja

//update: eto Gruja me preduhitrio dok sam ja proveravao na Wikipediji koji je simbol u C za XOR. Valja, znači.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 29. 10. 2007. u 23:05.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #6
Nemanja Avramović
emperor Selassie
Grand Master
 
Avatar Nemanja Avramović
 
Datum učlanjenja: 20.10.2006
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 754
Hvala: 361
576 "Hvala" u 88 poruka
Nemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko MSN za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko Yahoo za Nemanja Avramović
Default

U pitanju je Viša PTT, učimo Osnove programiranja, C, i pravo ko grom iz vedra neba operacije na bitovima. Logičke operacije znam (valjda... radili smo to ranije ), ali me te maske užasno bune. Mislim, znam ja kako to radi, ali nisam znao kako da ih pravim i koristim. Nadam se da ću skapirati iz ove pretposlednje poruke. I da, jel ste sigurni da treba XOR, odnosno ^ za prebacivanje nula i jedinica (i obrnuto) [verujem da jeste ]? Mi smo imali neki zadatak i čini mi se da smo za menjanje bitova koristili ~... ma, sad sam se skroz zbunio :/ idem da spavam, sutra ću moći da razmišljam
__________________
Moj portfolio sajtić | wat?

Poslednja izmena od Nemanja Avramović : 29. 10. 2007. u 23:17.
Nemanja Avramović je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #7
filjo
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 31.07.2007
Poruke: 23
Hvala: 0
7 "Hvala" u 5 poruka
filjo is on a distinguished road
Default

naravno da mora xor posto treba da diras tj invertujes samo bitove pod maskom a tamo gde su bitovi u masci 0 ne diras nista...

mozda ce ti biti lakse: not A je isto sto i A xor #FFFFFFFF

kada ti treba da invertujes npr. bitove 8-23 uradis: A xor #00000FF0
filjo je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #8
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Pa šta te buni sa maskama? Imaš početnu poziciju (p) i broj bitova (n) koje trebaš da postaviš na 1, s tim da je prvi bit (najmanja vrednost) pozicija 0.

Možeš da sabereš potencije broja 2 na tim pozicijama.. Ovako nekako:

int kreirajMasku( int p, int n )
{
maska = 0;
for( int i = p; i<p+n; i++)
maska += pow(2,i);
return maska;
}
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #9
Nemanja Avramović
emperor Selassie
Grand Master
 
Avatar Nemanja Avramović
 
Datum učlanjenja: 20.10.2006
Lokacija: Mladenovac
Poruke: 754
Hvala: 361
576 "Hvala" u 88 poruka
Nemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoroNemanja Avramović će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko MSN za Nemanja Avramović Pošaljite poruku preko Yahoo za Nemanja Avramović
Default

Uf, uf, uf, ajde polako. Izgleda da nisam pratio predavanje kako treba. Kapiram ja šta je XOR i kako radi. Za šta je onda ~ operator u C-u? Evo vidim u svesci piše samo ~a = komplement od "a"

Dalje, razumeo sam da se maska pravi tako što stavim n jedinica na početku pa pomerim masku u stranu (recimo napravim 00000111 pa pomeram za 2 mesta ulevo i dobijem 00011100) i onda izlaz = ulaz OPERACIJA maska - tako?

Jel može onda neko da mi da klasičan primer. Ako unesem broj 8, i napravim masku 00001110, šta dobijam na izlazu za operaciju XOR?

Pozdrav i hvala unapred. Pišemo se sutra

edit: Degojs, hvala ti, sad tek videh tvoju poruku. Detaljnije ću je analizirati sutra, sad sam stvarno jako pospan a rano idem u školu...
__________________
Moj portfolio sajtić | wat?
Nemanja Avramović je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 10. 2007.   #10
filjo
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 31.07.2007
Poruke: 23
Hvala: 0
7 "Hvala" u 5 poruka
filjo is on a distinguished road
Default

broj ne moras da stepenujes vec pomeras bitove isto

maska = ~(~0 << n)<< p
filjo je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Bitwise operacije + Osnovne strukture podataka MrSteel Flash 5 12. 05. 2007. 20:24


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:35.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.