DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 10. 2011.   #1
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default Online narucivanje hardvera

Ovih dana pretrazujem domace online shopove u potrazi za laptopom. Vecina je iz Beograda, par njih ima ispostave i u Novom Sadu.

Na moje pitanje tim radnjicama u NS da li je moguce isprobati laptop u radnji, dobijam odgovor da ga mogu poruciti, da ga mogu videti fizicki ali da paljenje laptopa nije moguce (!!). I kako sad da se usudim da kupim laptop na slepo, kad nisam video kakav je kvalitet ekrana i slicno?

Inace, po sadasnjem zakonu o zastiti potrosaca, ukoliko narucim laptop na daljinu, tj preko eshopa, imam pravo da ga vratim i zatrazim povracaj novca u roku od 14 dana bez ikakvog pravdanja. Tako da ne vidim previse smisla u njihovom rezonovanju.

Sta vi mislite o tome?

PS. Pogledao sam korisnicku stranu i uslove koriscenja na vise domacih shopova. Nijedan od njih nije naznacio da je moguc povracaj, to je moguce samo u slucaju ostecene robe.. Par citata iz zakona:
Citat:
Potrošač može u roku od 14 dana od dana zaključenja ugovora na daljinu ili
ugovora koji se zaključuje izvan poslovnih prostorija da bez navođenja razloga
jednostrano raskine ugovor.

Kod elektronske trgovine trgovac je dužan da potrošaču omogući da, osim
raskida ugovora na način propisan u stavu 1. ovog člana, ugovor raskine
popunjavanjem i dostavljanjem obrasca iz člana 31. ovog zakona na internet stranici
trgovca u elektronskom obliku.
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho

Poslednja izmena od MorenoArdohain : 18. 10. 2011. u 13:05.
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2011.   #2
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Ne bih ti ja to testirao, ako nisi siguran bolje se prošetaj do Bgd da vidiš to uživo.
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2011.   #3
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

@nixa Takvo rezonovanje nece dovesti do bilo kakvog napretka
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2011.   #4
_korso_
profesionalac
Qualified
 
Avatar _korso_
 
Datum učlanjenja: 21.06.2007
Poruke: 166
Hvala: 27
42 "Hvala" u 23 poruka
_korso_ is on a distinguished road
Default

Ja sam pocetkom godine imao slicnu potragu.

Npr. laptop koji sam gledao u webshopu, iako je pisalo na sajtu da ga imaju, nisu ga imali na lageru pa sam morao da ga prvo narucim. Dalje, trebalo im je neko vreme (kazu ~15 dana) da ga nabave. Medjutim kako bi oni uopste krenuli u tu akciju, bilo je potrebno da se cela suma uplati unapred, pa tek onda da oni poruce. Na nevidjeno pa nema gde + sto das pare unapred.
Da su prilike u zemlji drugacije, verovatno da ovo ne bi bio problem i da se ne bi nesto opterecivali sa "sta bi bilo kad bi bilo". Bili bi smo verovatno 99% sigurni da nas neko nece izigrati, a ako se desi, po kratkom postupku cemo povratiti nas novac.

Inace gledao sam i po obicnim radnjama. Ono sto jeste interesantno, a sto si i ti potvrdio, je da ti koji su u izlogu mogu da se "pipaju" uz prisustvo prodavca, ali ne mogu da se pale (odgovor iz 2-3 radnje, posle sam batalio).

Sto se tice novog zakona, bez obzira sta pise, ako ces se oslanjati na to, dobro se pre svega raspitaj. Kada im jednom das pare, tesko se posle izvlace, bio ti u pravu ili ne. Cak u razgovoru sa prodavcima, i oni tumace zakon o zastiti potrosaca na ovaj ili onaj nacin. Cak i sama inspekcija priznaje pre svega fiskalni racun kao dokaz da si negde nesto kupio (koliko prodavaca ce ti dati fiskalni racun? Uglavnom zavisi od renomea prodavnice).
Priznaju i druge stvari, garancije itd... ali moras u zavisnosti na kakvog inspektora naletis, da objasnjavas manje ili vise, duze ili krace. Generalno sve se svodi, kao i n stvari kod nas, da ako dodjes u neku nepovoljnu situaciju po sebe (vezano za neku kupovinu), da imas jake zivce, strpljenja i vremena za celu avanturu.

Ovo pricam iz licnog iskustva, gde sam posle 2 dana koriscenja imao 4-5 mrtva piksela i da ne nabrajam.
Medjutim nije bas ni sve tako crno. Na kraju shop koji sam se odlucio se pokazao kao pravi izbor i nisam imao problema.
__________________
Twitter
_korso_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2011.   #5
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Probem je ako laptop dolazi sa originalnim Windows-om. On će prilikom prvog pokretanja da traži da se unese ime korisnika, da traži da se aktivira i da završi instalaciju. Kroz tu proceduru sam prošao samo jednom, sigurno može da se javi neko ko ima više iskustva, ali sam prilično sam siguran da može da se odustane na početku bez ikakvih posledica. Pošto se tu već digne GUI to je dovoljno da se proceni kakav je ekran i da li ima mrtvih piksela.

Mislim da je to glavni razlog zašto ne daju da se pali računar, frka im je da neko ne autorizuje Win i ako odustane od kupovine onda će možda sledeći kupac praviti problem. I onda je gazdi najlakše da kaže prodavcima "nema paljenja" i to ostane kao pravilo.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2011.   #6
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

Konkretan laptop koji sam gledao nema instaliran OS, moja ideja je bila da se ubaci neka distribucija linuxa na cd-u (live cd), kako bih pogledao ekran.

Malo sam se vec ohladio od cele kupovine, iskreno, bas zbog tih gluposti.
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2011.   #7
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

@MorenoArdohain pazi, ja ne kupujem u Srbiji ništa više ... i hardver koji ja kupujem je uvek isti ( Mac ), ja samo kažem da gledaš šta je najbolje za tebe, da se ne bi opekao.
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2011.   #8
stecko
stara koska :)
Professional
 
Avatar stecko
 
Datum učlanjenja: 24.10.2008
Lokacija: Ćuprija
Poruke: 230
Hvala: 32
44 "Hvala" u 21 poruka
stecko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za stecko Pošaljite poruku preko Skype™ za stecko
Default

Jedina DVA OnLine SHOP-a u Srbiji koji imaju regularni maloprodajni objekat sa fizickom adresom i prezentaciju svoje ponude sa REALNIM lagerom, tj. sto ima u radnji na internet shopu pise 'ima', sto nema u radnji, na lageru, i na internet shop-u pise 'NEMA' su ti:
Positive, Novi Sad i SteCom, Cuprija. Neka me neko ispravi ako gresim.

99% ON-Line shop-ova IT opreme i bele tehnike u Srbiji prodaje po sistemu 'izbacio sam spisak sa fotografijama i opisima na websajt, kad neko poruci, i PLATI, i ja porucujemi ODMA platim dobavljacu, zovem kurirsku sluzbu i isporucim kupcu'.

I sve to ide NA SLEPO. Nit ovaj sto prodaje, a sto je porucio zna da mu je roba koju preprodaje od VP magacija kroz virtuelnu maloprodaju do kupca ispravna, niti ga zanima, niti ima da mu zameni ako mu nedaj boze laptop recimo ne radi (a kupac se pozove na zakom o zastiti potrosaca).

A eShop-ova sve vise. I prodaju sve i svasta.
Pa pogledajte kakva je najezda svega i svacega za kupiti - onog koji samog sebe naziva najvecim.

I po pravilu skoro svaki drugi novootvoreni eShop radi iz kuce/stana sa 'prodavcem', maminim ili tatinim sinom koji eto nesto prcka oko racunara ('programira'), a ustaje u podne i sa 'kremeljivim ocima' prica sa potencijalnim kupcem preko mobilnog telefona koji je ostavio u svom virtuelnom shopu, jer fiksni nema - privatni broj je, nema registrovanu radnju (u sivoj zoni je), i ako i dodje do nekog veceg problema - nema problema, baci mobilnu karticu, ugasi sajt - i KRAJ, cao nema vise. Sledece nedelje ce otvoriti novi sa drugim nazivom i dizajnom.

Neko ce se pitati - ko uopste kupuje tamo. Ja cu Vam reci - SVI, a vodeci se jedinim pravilom - NAJNIZA CENA. CENA ??!!! Za uslugu, sigurnost, prevare - o tome cemo razmisljati kasnije !!!! Daleko je EU od nas

Da ne bude da mene nije zakacilo - od pre nekoliko dana ovako kupuje i moja zena

Pritom su se marze u IT svetu opasno priblizile nuli, skoro svi velikoprodajni lanci koji su do skoro radili SAMO veleprodaju otavraju, ili vec imaju otvorene maloprodajne objekte, sto realne, fizicke, sto virtuelne.
U Nisu, ukoliko do sada nemate informaciju se laptopovi po lokalnim shopovima vec poceli da prodaju sa 300-500 dinara zarade. Da, dobro ste procitali - prodavci prodaju laptop od 500 eura, a zarade 500 dinara!!!!

Moderatori, ukoliko se smatra da sam se i ovde izreklamirao - brisite i ovu poruku
__________________
SteCom.rs | HostingServis.com
stecko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2011.   #9
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Default

Mislim da je i ovim firmama sajt direct povezan sa lagerom, tako da cim nestane sa lagera proizvod bude nedostupan za prikaz/narucivanje (winwin.rs, cerka firma: emmi.rs, uspon.rs), a verujem da ih ima jos..

@MorenoArdohain kod nas tehnicku robu ne narucuj preko neta, mudriji izbor je videti & kupiti uzivo, trenutno
twix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 10. 2011.   #10
stecko
stara koska :)
Professional
 
Avatar stecko
 
Datum učlanjenja: 24.10.2008
Lokacija: Ćuprija
Poruke: 230
Hvala: 32
44 "Hvala" u 21 poruka
stecko is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za stecko Pošaljite poruku preko Skype™ za stecko
Default

@twix: kameleon.rs ? Cerka firma Pakom-a?
__________________
SteCom.rs | HostingServis.com
stecko je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:50.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.