DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 04. 10. 2007.   #41
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Slazem se sa Ilijom - nije nikakav problem prelazak na commercial model. Ext JS je presao na komercijalni model... I nista mu se lose nije desilo. Ne bih da tupim previse - ali koga interesuje nek malo probunari okolo i vidi sta se to kod njih razlikovalo od aC modela prelaska. Naravno, pored cinjnice da su i dalje zadrzali free verziju, inace bi verovatno imali jako velike probleme.

Cena aC-a po meni uopste nije (pre)visoka. S obzirom da vidim da je vec bilo nekih real-time menjanja cena, mislim da aC tim nije stao cvrsto iza svog migracionog plana u komercijalu - inace to ne bi dozvolili. Ali, mislim da moze da se stvori jedan mnogo ozbiljniji problem od cena licenci... support i value-added services. Profil ljudi koji koriste free aplikacije i imaju taj "duh" communityja se uveliko razlikuje od onih koji placaju softver i support... Ukoliko se ne pazi na "value" koji dobijaju placanjem licence i supporta, planove, jasan SLA, i projektuje gomila drugih stvari mogu dosta da se zakomplikuju. Razliciti nivoi ulaganja u licence i support ce logicno ocekivati drugaciji tretman support tima, u smislu responsa, kvaliteta podrske i broja iteracija koje mogu da prave. Neretko ljudi postuju po 20 ticketa dnevno, i ako nije postavljen odgovarajuci SLA - imaju pravo na 20 odgovora dnevno.

A tu je vec mnogo teze ad-hoc promeniti pravila igre
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.

Poslednja izmena od boccio : 04. 10. 2007. u 20:31.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2007.   #42
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Ilija, kao sto znas, ja sam vec probao nov u verziju i zadovoljan sam
Nego, cisto da se pridruzim prethodnicima u ocjeni da mi se cini da si se vjerovatno presao sa odlukom da ne ponudis nista besplatno. Kad vec odrzavas 2 verzije, zasto ne i trecu koja ce biti besplatna, pa makar i jako siromasna, ali funkcionalna. Zadovoljio bi veci broj ljudi koji se sada bune i imao izvandredno marketinsko sredstvo u rukama. I imao bi ljude koji bi radili i objavljivali svoje dodatke aC-u sto je takodje izvanredno, pa makar to bila i osnovna verzija.

Ne znam kakvo je ranije stanje bilo sa prilozima samom kodu od strane drugih developera dok je kod bio otvoren, ako ih jeste bilo u vecoj mjeri i naletis na hard core developere moze se desiti ono sto se Mambu desilo prije par godina. Sto bi bila prava steta za aC i tebe samog.

A ako se u nedoumici, jednostavno se upitaj da li bi aC danas bio toliko popularan da si prije godinu i po dana izasao sa danasnjim aC 1.0 i danasnjim cijenama. Mozda se varam, ali mislim da ne bi ni blizu.
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2007.   #43
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao Dejan Topalovic Pogledajte poruku
hehe, hvala, ja sam intervju inace citao na es-u, ali znam da si ga ti pravio

Dakle, deo koji sam ja parafrazirao:

Citat:
DT:
Kad bi MySQL prestao da bude OpenSource projekat i da se potpuno komercijalizuje (recimo iznos do $3000 za licencu), kako bi se to reflektovalo na budućnost MySQL-a? Tada bi dobijao više novca i mogao bi zaposliti više developera, pa bi i razvoj napredovao. Sa druge strane, OpenSource zajednica bi osudila taj postupak, a moguću reakciju ne može niko ni da zamisli. Da li je to uopšte moguće ili je to samo neostvariva i nezamisliva pretpostavka?

SM:
Ne. To nije moguće, to je neostvariva i nezamisliva pretpostavka. To bi imalo katastrofalne posledice po MySQL.

Šta bi se desilo ??
Svi oni koji džabe koriste MySQL bi prešli na nešto drugo.

Svi oni produkti za MySQL, koji se sada nude besplatno, i koji toliko znači i našim korisnicima i našim klijentima bi prestali da podržavaju MySQL. To bi nam otelo jako puno klijenata.

Možete li vi zamisliti MySQL bez PHP-a, Perl-a i sl ?? Bez MyPHPAdmin-a, MOODSS-a itd ???

Svi kursevi, forumi, news grupe, mailing liste, sve bi to nestalo.

Kada toga nema, i broj klijenata bi se drastično smanjio.

Čak smo i MySQL Cluster izdali sa GPL licencom iz tog razloga.

Mi smo Open Source iz sebičnih razloga !!!
Izvor: http://www.outsourcing-it.com/2006/1...evic-mysql-ab/
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 04. 10. 2007.   #44
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Zašto nema free verzije:

1. Što manje stvari u ovom trenutku moramo da podržavamo i održavamo to bolje. Vreme i resursi su nam ograničeni, a želimo da pružimo što bolju uslugu onima koji kupe activeCollab. To je ekipa koja nas trenutno zanima i gde nam je fokus - da oni budu zadovoljni...
2. Novi activeCollab je još uvek mlad i sa ograničenim brojem featurea. Teško je rastegnuti ih na više paketa, a da sami paketi imaju smisla i da ih korisnici prihvate.

Poenta je sledeća - besplatna verzija je SADA prevelik zalogaj. U budućnosti kada budem imali više resursa i više featurea da razvučemo na više smislenih paketa videćemo da podržimo i besplatnu verziju... Tako je ExpressionEngine uradio - posle neke tri godine rada na EE kada je cela stvar postala zrela, a oni čvrsto na zemlji, sa jakom bazom korisnika i zamašnom količinom novca u banci uzeli su i predstavili Core verziju (ograničen broj featurea, for individual and non-profit use). Kada im se učinilo da mogu da je izguraju ponudili su je korisnicima.

Ne obećavam da će biti besplatne activeCollab verzije u budućnosti, samo navodim jednu od opcija o kojima trenutno razmišljamo i razloge zašto smo napustili besplatnu verziju, čak i po cenu da nas razapnu u komentarima na netu.

Edit: Nemoguće je porediti MySQL i activeCollab. Druge su priče u igri, drugi ciljevi...

Poslednja izmena od Ilija Studen : 04. 10. 2007. u 21:50.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 10. 2007.   #45
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ja i dalje mislim da slušaš pogrešne ljude, a ako si ti sve to sam smislio... onda ništa

A ovo:
Citat:
100% komercijalno ima sledeće prednosti:

- Tim ljudi radi i održava projekta. To im je posao i plaćeni su za to. To rezultuje u velikom skoku u kvalitetu proizvoda. Ko se poigrao sa novom verzijom activeCollaba zna o čemu pričam.
- Bolja podrška - dokumentacija, video materijal, tutorijali, diskusije + klasičan helpdesk gde znate da će vam se neko javiti u roku od jednog radnog dana jer ste platili za to
- Nema muljanja - what you see is what you get. Nema skrivenih cena, besplatnih gluposti koje baš i nisu besplatne kada bolje pogledaš itd. To je jabuka i ona košta toliko.
je baš totalno bez veze i ne govori drugima ništa značajno, više zvuči kao alibi samom sebi. Ako si hteo "bolju podršku", "dokumentaciju"... onda si mogao da kažeš "besplatna verzija je besplatna a ako neko hoće bolju podršku i dokumentaciju treba da plati XXX ojroa... čega god". To je totalno legitimno i fer, ne verujem da bi se našao i jedan lik koji bi se požalio na to. Nema muljanja, nema skrivenih cena, besplatnih gluposti koje baš i nisu besplatne? hahaha... daj ne zezaj, i ti si onda odlučio da to popraviš na ovaj način? Meni sada ovo liči da ti prilično potcenjuješ inteligenciju ljudi. Ako ćemo iskreno, čak i prema tvojim postovima vidim da si se prilično promenio, postao si prilično arogantan, možda to ima veze sa ovim što očigledno podcenjuješ tuđu inteligenciju, ne znam.

Hajde ovako da postavimo priču. Uzme neko i postavi open source projekat kao "muka mi je od ovih što deru" i napravi buzz. Krene priča, ljudi zagrizu, nekim postane stalo i počinju da javljaju bugove, patcheve, security leaks (ilija, priznao to ili ne, ovu verziju nisam video, ali ono što si pustio inicijalno je bilo jako loše i o tome smo diskutovali još onomad)... i tako autor popravi sve, napravi nešto upotrebljivo (za ovo, kažem, moram da verujem na reč onima koji su videli tu novu verziju - ja nisam)... i onda kaže: "ok, ljudi, hvala lepo, bili ste sjajni, mnogo vas volim, ali od danas ću da naplaćujem licence".

Da sam koji slučajem bio korisnik AC, sigurno ne bih imao ništa lepo da kažem.

Da si od početka naplaćivao 5$... 2$... to bi bila druga priča... cena je porasla ljudi, sada je toliko. A ovako si krenuo od "sve je to naše" do "sve će to narod pozlatiti". Ali da si od početka krenuo da naplaćuješ, teško da bi imao toliko feedback i altruistički nastojenih pomoćnika, ne verujem da bi se trudili da bi ti na kraju napravio nešto što se prodaje. To je ono što sam prethodno pomenuo da mi se čini da je ovo potpuna izdaja celog community koji se napravio oko OPEN SOURCE projekta koji treba da bude konkurencija velikom zlom vuku kao što je BaseCamp. Napravio si po meni loš izbor, ne verujem da će te floskule da izvuku stvar.

A kada su napravio grešku, onda si se dodatno zakucao kada su smanjio cene koje su stare par dana. Iz greške u grešku.

^ To je moje mišljenje, a ti radi sa njim šta god želiš
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 05. 10. 2007. u 23:16.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje bluesman za poruku:
Staro 06. 10. 2007.   #46
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Blues, zahvaljujem sto si me spasao od nepotrebnog kucanja jer bih rekao vise-manje isto:

Pored toga, ima jos par katastrofalnih pretpostavki koje ovo mogu da vrlo brzo sahrane:

Citat:
besplatna verzija je SADA prevelik zalogaj. U budućnosti kada budem imali više resursa i više featurea da razvučemo na više smislenih paketa videćemo da podržimo i besplatnu verziju...
Ovo sa pretpostavkom da ce BITI vise resursa, para i ostalog. Ulazite u zonu rizika, za pocetak ste uspeli da ucinite da se oni koji su vam bili JEDINA komparataivna prednost postanu protivnici.

Iskreno receno, nadam se da gresim ali mislim da treba da ocekujete znacajno drugacije rezultate
__________________
HuxleyDev
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 10. 2007.   #47
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
Iskreno receno, nadam se da gresim ali mislim da treba da ocekujete znacajno drugacije rezultate
To sigurno.

Ali ne zbog samog prelaska na komercijalni model, vec zbog nacina na koji je to uradjeno. Web aplikacije su prelazile, prelaze i prelazice na komercijalni model, samo sto je to jaako pipava igra vrucim krompirima u koju ja, iskreno, ne bih smeo da ulazim... A plasim se da je u ovom slucaju odradjena dosta...povrsno.

Koliko sam ja ispratio, aC je do sad furao sustainability model koji je bio okrenut community-ju: troskovi odrzavanja i razvoja proizvoda su bili nadoknadjeni (da tako kazem) gradjenjem baze korisnika i "partnera" koji su saradjivali na razvoju i odrzavanju, cak i fork-ovali zarad zajednickog interesa u poboljsanju i produzavanju zivotnog ciklusa proizvoda.

Sada je sustainability model otisao u pravcu komercijalnog modela, gde vise ne postoji zajednicki interes, vec cisti, proracunati interes ljudi koji placaju licence ne samo za kvalitatan softver (jer takvih itekako ima besplatnih), vec za garantovanu podrsku, odrzavanje i value-added servise. A to me vraca na prvu recenicu - mislim da je to dosta povrsno odradjeno...

Citat:
Originalno napisao bluesman Pogledajte poruku
Da sam koji slučajem bio korisnik AC, sigurno ne bih imao ništa lepo da kažem.
Zasto?

Ja da kojim slucajem koristim aktivno aC i da smatram da je to dobar komad softvera ne bih imao nikakvih problema da platim licencu. Bez obzira sto je do sad bio free, i sto je communiry svojim zalaganjem doprinosio razvoju istog - testiranjem, doprinosom razvoju i savetima. Zauzvrat su dobijali 0.6, 0.7, 0.8, ili kako je vec islo. Hocu kvalitetan, upotrebljiv softver i nemam problem da ga platim.

Ali - problem nastaje u sledecem koraku. Ja sad placam licencu i pored upotrebljivog softvera zelim nesto mnogo bitnije. Vise se ne igramo bratskog community-ja, sad hocu bogatu dokumentaciju, zagarantovan SLA, training, consulting, brzo resavanje problema... A ako tu aC ne odigra igru, postace cupavo - u to sam siguran. Jer dobar support je mnogo vise od instaliranja HelpDesk softvera...

p.s. mislim da je bila velika greska "ubiti" free verziju u ovakvim okolnostima...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 10. 2007.   #48
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen Pogledajte poruku
Zašto nema free verzije:

1. Što manje stvari u ovom trenutku moramo da podržavamo i održavamo to bolje. Vreme i resursi su nam ograničeni, a želimo da pružimo što bolju uslugu onima koji kupe activeCollab.
Ispravi me ako gresim, ali nije li poenta free verzije upravo u tome da je ne podrzavas. A s obzirom da je po pravilu u pitanju isti branch aplikacije kao i paid verzija, jer su razlike uglavnom u modelu licenciranja i podrske - nema cak ni odrzavanja te verzije... Ne znam, mozda gresim...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 10. 2007.   #49
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

I?

Kakve su reakcije?
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 10. 2007.   #50
ylodi
član
Na probnom radu
 
Avatar ylodi
 
Datum učlanjenja: 19.03.2006
Poruke: 38
Hvala: 0
3 "Hvala" u 3 poruka
ylodi is on a distinguished road
Default

Složio bih se s Bluesmanom i ekipom, mislim da je napravljen pogrešan potez.

Komercijalizacija na ovaj način će možda, na kraće razdoblje, biti isplatljivija, ali gubi se na duže pruge. Jasno mi je da Ilija želi što prije monetizirati svoj izniman trud. Jebiga nismo mi na trulom zapadu gdje bi bez problema za ovakav projekt našao anđeoskog investitora s čijim bi sredstvima mogao ostvariti ono što namjerava i što si je zacrtao. Ali možda je trebao pronaći način da nastavi onako kako je počeo. Ovdje u threadu se dosta spominje besplatno ili nebesplatno, ali bit je u open sourceu, a to je...

Citat:
Open source is a development method for software that harnesses the power of distributed peer review and transparency of process. The promise of open source is better quality, higher reliability, more flexibility, lower cost, and an end to predatory vendor lock-in.
boccio je spomenuo ExtJS, on ima komercijalni model, ali je i dalje open source, samo što oni koji plaćaju malo prije od ostalih imaju uvid u razvojnu verziju. Ako pogledamo cijene onda vidimo da su one pristojne, ali na njihovom forumu nisam primjetio da se netko žali na njih.

Da li će ljudi kupovati nešto što mogu dobiti i koristiti besplatno? Hoće, jer žele da se Ext i dalje razvija i jer znaju da Jack i ekipa zaslužuju da ih se nagradi za tako izvrsni library. Bez obzira na Jackove kvalitete, Ext ne bi bio tako dobar bez svojeg trenutnog razvojnog modela. A na taj način Jack je napravio još jedan dobar potez, odabrao je svoje klijente. Da li bi vi radije imali klijente koji žele platiti za vaš produkt ili one koji će ga platiti jer im nije ostavljen drugi izbor?
ylodi je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
ActiveCollab i Chrome Mitrović Srđan Sva početnička pitanja 1 18. 11. 2009. 18:32
Kako je nastao activeCollab boccio Web aplikacije, web servisi i software 70 06. 11. 2008. 15:31
activeCollab alpha1 Ilija Studen Web aplikacije, web servisi i software 58 16. 08. 2006. 06:10


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:55.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.