DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 26. 02. 2010.   #1
zoki
član
Certified
 
Avatar zoki
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Serbia
Poruke: 57
Hvala: 2
8 "Hvala" u 7 poruka
zoki is on a distinguished road
Default Pitanje u vezi poreza za građane

Jel može neko da mi objasni.. u vezi plaćanja poreza... Ako fizičko lice prima wire transfer svakog meseca od firme iz inostranstva (honorarni rad), da li to fizičko lice treba da uplaćuje porez na SVAKI wire transfer, i koliko? Gde se to plaća, u poreskoj upravi?

ili to fizičko lice podleže onom: ako godišnje svi njegovi prihodi prelaze sumu od 12000 e, onda treba da plati 10% od razlike... Jel istina ovo?

Dakle, da li čovek treba da plaća porez na svaki wire transfer ili treba da sačeka godina da prođe i vidi da li spada u onu grupu koja prelazi 12k evra?

Čuo sam gomilu mišljenja, neki kažu da ne treba ništa, drugi kažu da treba, treći nisu sigurni... Svi vrte neke druge priče i niko ne može da mi kaže kako tačno treba da se radi.

Ajd, pa hvala unapred.
zoki je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 02. 2010.   #2
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

imas ovde uporedni prikaz troskova: http://www.mena.rs/kakopoceti/uporedniprikaz.html

Koliki su minimalni troskovi osnivanja i vodjenja firme? Bilo bi zanimljivo napraviti presek te dve krive i videti koja je to minimalna godisnja zarada da se isplati osnovati agenciju ?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 02. 2010.   #3
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Pošto Z.G. nije podnosio poreske prijave o obračunatom i plaćenom porezu po odbitku, izbegao je da plati porez na dohodak građana na ostale prihode u iznosu od 25,6 miliona dinara.
Istovremeno, nepodnošenjem poreske prijave za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak gradjana izbegao je da mu nadležni poreski organ utvrdi obavezu godišnjeg poreza na dohodak građana od 13,5 miliona dinara.
Blic
Iz ovog saopštenja se vidi da je optužen za utaju dva poreza.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 02. 2010.   #4
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Tako je. Na svaki prihod treba da se plati porez u roku od 15 dana. Onda se jednom godisnje svi prijavljeni prihodi sabiraju i placa dodatni porez ako se predje granica. Bez prijavljivanja pojedinacnih prihoda nemas na osnovu cega ni da platis taj godisnji.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 02. 2010.   #5
Mladjo
Mladen Milentijevic
Professional
 
Avatar Mladjo
 
Datum učlanjenja: 20.06.2007
Lokacija: Sweden
Poruke: 224
Hvala: 43
21 "Hvala" u 21 poruka
Mladjo is on a distinguished road
Default

u svedskoj u idealnoj situaciji racunamo da su svi prohosi registrovani. Mi sami odlucimo koliko cemo placati mesecno. Jednom godisnje stigne obracun da li smo preplatili pa nam vrate pare ili treba da doplatimo. Uglavno se dobije nazad po 1000 2000 eura.
Takodje sve sto se kupi za firmu, rad koji se plati se odbija od poreza.
__________________
Mladen Milentijevic
Mladjo je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 02. 2010.   #6
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

heh, jesu legalizovani homosexualni brakovi u Svedskoj, da se udam za tebe i preselim u Svedsku, pa da mi ne bude zao da i ja placam poreze drzavi

salim se naravno, da se ne osetis prozvanim, ja se to zezam na racuna ovih nasih uslova, jer nazalost kad ovoj ovde drzavi dam pare, svaki put mi stegne srce, jer znam kome time kupujem novog dzipa..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" ivanhoe za poruku:
Staro 26. 02. 2010.   #7
Mladjo
Mladen Milentijevic
Professional
 
Avatar Mladjo
 
Datum učlanjenja: 20.06.2007
Lokacija: Sweden
Poruke: 224
Hvala: 43
21 "Hvala" u 21 poruka
Mladjo is on a distinguished road
Default

Mnogo ima stvari u Svedskoj koje ne valjaju ali se nisam trudio da ih isticem kad se vec u Srbiji utrkuju kako da ih usvoje i nakaleme na nase lose. Ali cela logika je sledeca ako ja treba da platim drzavi recimo 10 000 eura poreza za ovu godinu ili mogu da za te novce kupim masine koje zahtevaju da otvorim jos jedno radno mesto onda ja uradim tako i sledece godine porez placamo i ja i moj radnik i jedna osoba manje je nezaposljena.
@ivanhoe zar ne bi i tebi bilo bolje da za neki deo tih para koje odvajas za porez kupis masine koje ce ubrzati tvoj rad, mozda ulozis u neku marketinsku kampanju i tako povecas obim svog posla. Vise posla tebi vise novca drzavi u daljnoj perspektivi. Ja definitvno nisam ekonomista ali ovakve stvari su sigurno stimulativne.
A za ove brakove, ne da su legalizovani nego i u crkvi mogu da se vencavaju sve zakonski
__________________
Mladen Milentijevic
Mladjo je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 03. 2010.   #8
aleck
član
Certified
 
Avatar aleck
 
Datum učlanjenja: 09.12.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 81
Hvala: 0
5 "Hvala" u 4 poruka
aleck is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao leonl Pogledajte poruku
u svedskoj u idealnoj situaciji racunamo da su svi prohosi registrovani. Mi sami odlucimo koliko cemo placati mesecno. Jednom godisnje stigne obracun da li smo preplatili pa nam vrate pare ili treba da doplatimo. Uglavno se dobije nazad po 1000 2000 eura.
Takodje sve sto se kupi za firmu, rad koji se plati se odbija od poreza.
Moja tetka živi u Švedskoj i pre 3 godine se desilo nešto što ću smatrati za reper šta znači normalna država, pa kad se desi u Srbiji e onda...

Nekakvom analizom je utvrđeno da joj je ne znam koliko godina greškom naplaćivano i računato više poreza nego što je trebalo - čini mi se čak 20 godina, nisam siguran.

To je otkrila sama država, tetka pojma nije imala. Saznala je tako što su joj poslali pismo izvinjenja i uplatili na račun nekih 80.000 švedskih kruna, što mu dođe skoro 9.000€.
__________________
AV
aleck je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 03. 2010.   #9
aleck
član
Certified
 
Avatar aleck
 
Datum učlanjenja: 09.12.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 81
Hvala: 0
5 "Hvala" u 4 poruka
aleck is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao zoki Pogledajte poruku
Jel može neko da mi objasni.. u vezi plaćanja poreza... Ako fizičko lice prima wire transfer svakog meseca od firme iz inostranstva (honorarni rad), da li to fizičko lice treba da uplaćuje porez na SVAKI wire transfer, i koliko? Gde se to plaća, u poreskoj upravi?
Ovo i mene zanima Da li se i kako plaća na honorar i ima li donjeg limita preko koga mora da se prijavi?

Drugo bitno pitanje: da li se u izdržavane članove domaćinstva može uračunati i sestra i kako se to određuje - po mestu stanovanja svakog pojedinačnog člana ili po bliskosti?
__________________
AV
aleck je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 03. 2010.   #10
zoki
član
Certified
 
Avatar zoki
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Serbia
Poruke: 57
Hvala: 2
8 "Hvala" u 7 poruka
zoki is on a distinguished road
Default

Evo sta sam saznao na ES-u:

Na svaki prihod, pa i kad ti stigne wire iz inostranstva treba da platis porez. U ovom slucaju wire transfer bi se vodio pod "ostali prihodi" i treba da platis 20% na 80% osnovice. npr:

Primio si 1000e
1000e - 20% = 800e, to je osnovica
20% na 800e jeste 160e
Dakle, treba da platis 160e za porez u ovom slucaju
Tvoj prihod u ovom slucaju jeste 1000e - 160e = 840e

Za placanje se koristi formular sa adrese: http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/obrasci/PP_OPO.pdf

E sad, pri svakom ovom placanju valjda treba da se plate doprinosi za PIO i zdravstveno, samo sto ne znam kako se obracunava.

Takodje na kraju godine treba da saberes sve svoje prihode (u ovom slucaju 840e) i ako to prelazi 3 mesecne plate * 12, onda treba da platis 10% na razliku izmedju sume tvojih prihoda i granice extra profita. Naravno ovde ne vaze samo prihodi od ovih wire transfera, vec SVI tvoji prihodi koji su "sa strane", a kojima moze da se udje u trag.

e sad, u ovo nisam 100% siguran, narocito za ovo na kraju... Bilo bi dobro ako neko zna tacno da kaze kako treba da se radi.

Ako je osoba u radnom odnosu u Srbiji, a sa strane radi freelancing i dobija wire od firme iz inostranstva svakog meseca, da li osoba treba da placa PIO i zdravstveno kada placa porez za ovo iz inostranstva sto dobija?

Poslednja izmena od zoki : 03. 03. 2010. u 09:51.
zoki je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
pitanje u vezi marketinga bocko Marketing i SEO 14 11. 04. 2010. 11:32
jedno pitanje u vezi preg_match... dejan86 Regular expression i htaccess 3 04. 07. 2009. 00:29
Pitanje u vezi apache log-a twix Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 5 10. 09. 2007. 03:47
Pitanje u vezi licence RATEL-a srlexic Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 6 12. 12. 2006. 15:39
Pitanje u vezi ASP.NET celawi Programiranje 2 11. 10. 2006. 20:48


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 22:40.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.