DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 24. 05. 2006.   #11
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
Kako saznati da li ima smisla ulaziti u taj posao? Pa maltene preostaje ono Cecino "osjećaj za filing". To je to, odnosno neka pasija iliti strast koju osjećate prema proizvodu, a opet ima bar jedna osoba (koja nije vaša majka ili žena) koja misli da takvo nešto ima prolaz. Jednostovno, osjetite to. Sada nekome je lakše da uz taj osjećaj nakalemi još i "U trećoj godini poslovanja moja firma će da ostvari zaradu od 300.000 EUR", ali suština je ista.
Znam ja za taj pristup koji ti predlazes, ima dosta (i to poznatih) ljudi koji to zastupaju, i donekle to ima logike, jer se time dobija na brzini sto je za web 2.0 jako bitno. Slicno kao sto se sugerise beta testiranje umesto quality assurance-a . Fora je izbaciti proizvod sto pre pa onda videti sta dalje sa njim..

Samo meni je takav pristup malo stran, mozda izbija na povrsinu to sto sam devica u horoskopu , ali meni se to cini kao vrlo rizican pristup.. Malo mi je previse kao u Muckama: Who dares wins Rodney, who dares wins
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 05. 2006.   #12
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Dragan Varagic:
Pogledajte malo primere http://www.bplans.com/sp/businessplans.cfm (ima tamo primer biznis plana za ISP firmu, Internet kafe i Web sajt), a bilo bi dobro ako još niste, skinite softver business plan pro i probajte ga. Kada pregledate ozbiljan biznis plan, shvatićete čemu on sve služi, naročito finansijska analiza.
Imam na hard disku negdje oko 50-tak PDF biznis planova preuzetih kroz taj softver. Između ostalih ima tamo biznis plan za fiktivnu kompaniju Web Applications Inc. Ima tu dosta zanimljivih stvari, pogotovo za ljude koji nisu familijarni sa pisanjem biznis plana. Ali kada se crta podvuče, sem ušminkanog dokumenta koji bih dobio ukoliko bih sledio njihovu metodologiju, ništa da kažem opipljivo i praktično. Npr. kako im izgleda analiza tržišta:

Citat:
4.0 Market Analysis
We expect to compete as a thriving company in the computer applications software industry.
Applications software are computer programs designed to accomplish user tasks, such as word
processing, graphic design, desktop publishing, inventory control, and more. The software
industry consists of three general market segments: application solutions, application tools,
and systems software. The software market has long been one of the computer industry's
fastest growing segments. Revenues for the worldwide software market reached $122 billion in
1997, up about 15% from 1996 according to estimates by IDC. Revenues continued to show
robust growth in 1998. IDC projects that revenues will grow at a compound annual rate of
approximately 12% for the next several years, surpassing $220 billion by 2002.
• Applications software includes programs that perform specific industry or business
functions. The worldwide market for applications software increased to $56 billion in
1997, a 17% rise over 1996, and is expected to grow 15% annually through 2001, to
approximately $98 billion.
• Application tools include data access and retrieval, data management, data
manipulation, and program design and development software. The worldwide
application tool software market grew 13% in 1997, to $31 billion. It should continue to
increase 12% to 13% annually, approaching $50 billion by 2002.
• System-level software comprises operating systems, operating systems enhancements,
and data center management. The worldwide market for system-level software
increased 13% in 1997, to $35.1 billion. This figure should exceed $53 billion by 2001,
based on an 11% compound annual growth rate (CAGR).
Applications software can be either developed by outside vendors and sold in packaged form,
or custom-made by users themselves. Many computer users don't have the time or desire to
write their own computer programs or to hire a software developer; they can choose from
thousands of quality packaged programs ready for use with little or no modification. The
proliferation of computers has increased the number of people who use computers relative to
those who can program them, increasing the packaged software's importance. Custom
software is tailored to the needs of a specific individual or organization.
Kao što se vidi, isključivo oslanjanje na prognoze istraživačkih kuća tipa Gartner, IDC, Forrester, BCG, itd. Što po meni nosi isti toliko rizik koliko i ne pisanje biznis plana u ranoj fazi. Mislim da je mnogo važnije da pripremite marketing plan, na taj način što ćete marketing plan posmatrati kao alat koji će vam pomoći da za sebe (a ne za investitora) odgovorite na neka ključna pitanja.

Citat:
ivanhoe:
Znam ja za taj pristup koji ti predlazes, ima dosta (i to poznatih) ljudi koji to zastupaju, i donekle to ima logike, jer se time dobija na brzini sto je za web 2.0 jako bitno. Slicno kao sto se sugerise beta testiranje umesto quality assurance-a . Fora je izbaciti proizvod sto pre pa onda videti sta dalje sa njim..
Malo taj Web 2.0 komplikuje stvari, aplikacije (kao i IT proizvodi) su postojale i davno prije Web2.0 i rađene su na takav kalup. Ne samo da se dobija na brzini, nego tu se radi i o eliminisanju nepotrebnog (imaju u Toyoti tu teoriju o tzv. pet otpada) i fokusiranju na bitne elemente.

Nije fora izbaciti proizvod što prije pa onda vidjeti šta dalje sa njim, otiđi na Emily Chang eHub pa vidi koliko zjapi proizvoda od kojih nema nikakve vajde, a koji su razvijeni u poslednjih 12 mjeseci

Više je tu bit da se objasni ljudima da startupi krenu da rade jedno, a završe na nečemu potpuno drugačije. Kolumbu je prvobitno krenuo u Indiju, Flickr je krenuo kao Web multiplejer igra, Blogger je krenuo kao softver za project managament, Microsoft je prvobitno pisao programske jezike, Apple je pravio integralna kola...

Jednostavno postoji taj aspekt totalnog zaokreta u neku drugu stranu, ali da bi došlo do tog preokreta, mora prvo da se preduzme prvi korak. Znači Kolumbo je morao prvo da krene put Indije, da bi završio u Americi. E sad bit filozofije o kojoj pričam jeste da se batali što više planiranja koje nije osnovana na realnim činjenicama i praksa je pokazala da su u najčešćem slučaju svjetlosnim godinama od pravih podataka.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Koliko vam blog pomaze u web dev/design biznisu? pRED e-Business 16 05. 03. 2009. 09:40
Prodajemo kul ime za sajt/blog o biznisu mungos Opušteno 165 05. 02. 2007. 23:30
Diplomatija (e-mail potezna strategija) mungos Opušteno 27 24. 10. 2006. 00:28
Strategija jednog ili vise brendova? Dejan Bizinger Marketing i SEO 6 25. 12. 2005. 09:06


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:44.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.