DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Web design, Layout, User Interface
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web design, Layout, User Interface Dizajn tehnike, user interface

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 12. 03. 2006.   #11
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

ja jednostavno ne mogu da se slozim sa ovim "likom" ......



ima ti pametnih stvari, (fot size/contrast) ali ostalo jednostavno ne stoji...
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 03. 2006.   #12
fuzzylogic
član
Na probnom radu
 
Avatar fuzzylogic
 
Datum učlanjenja: 12.03.2006
Lokacija: NY/Bg
Poruke: 32
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
fuzzylogic is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za fuzzylogic Pošaljite poruku preko AIM za fuzzylogic Pošaljite poruku preko MSN za fuzzylogic Pošaljite poruku preko Yahoo za fuzzylogic
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
subjektivno je kad gledas pojedine posetioce, ali ta definicija bi morala da se prosiri na "ono sto radi kako VECINA ocekuje", jer tebe ipak zanima da ti vecina korisnika bude zadovoljna. A verujem da mnogo vise ljudi smatra da je odgovarajuca boja za linkove plava, nego zuta na tufnice, zar ne ?
Ma, nisam bas najjasnije to rekao. Ne mislim da je "zuto na tufnice" usable zato sto je usable NEKOME TAMO (najcesce licno osobi koja je pravila sajt i nikom vise), vec da jednostavno ima tu dosta stvari koje nisu univerzalne. Naprimer nekome jezivo smetaju pop-up prozori koji se otvaraju da bi pokazali sliku u galeriji ili sta god, jer ne voli gomilu prozora. Nekom je to super jer ne mora da ide nazad na galeriju posle svake slike nego samo zatvori prozor.

Ali generalno, sve se svede na ono sam vec rekao, dok das korisniku nesto sto ce mu biti jasno kako radi cim pogleda, a da pritom radi relativno jednostavno, to je to. Usability. Ciribu-ciriba.
fuzzylogic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 03. 2006.   #13
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao Petar Marić
Ivanhoe, ti možeš da dodaš više referenca na klase u class atribut hmtl tag-a. [/code]
ma znam ja da mogu da imam vise klasa u jednom atributu, ali je to prilicno ograniceno... klase su zamisljenje kao selektori za CSS, a ne za skriptovanje... uzmi recimo da pravis js form validator i da za neko polje imas regExp filter (npr telefonski broj koji mora da bude u odredjenom formatu), kako ces to da zapises u class atribut? Moze da budzi nesto, ali zasto ako mozes da napises uslov kao recimo myfilter="neki-regexp" i da svakom ko pogleda html odmah bude jasno o cemu se radi... e sad time se krshi DTD dokumenta, i teoretski bi trebalo (kao sto su likovi sa A List Apart predlagali) da se napise custom DTD, ali standard specificira da browser treba da zanemari atribute koje ne prepozna (zbog kompatibilnosti sa buducim verzijama) tako da je ovo prilicno sigurno resenje...mada nije validno...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 03. 2006.   #14
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

oh... jakob strikes again

zanimljive konstatacije koje treba prihvatiti sa rezervom jer u ovom tekstu nije napomenuto nekoliko vaznih činjenica kao što su sama funkcija sajta kao i ciljna grupa kojoj je sajt namenjen. ovako je previše generalizovano.

sa istim efektom moglo biti napisano da sajt nikako ne bi trebao da ima plavi background zato što to smeta korisnicima koji su manijakalno depresivni.

Citat:
Ali generalno, sve se svede na ono sam vec rekao, dok das korisniku nesto sto ce mu biti jasno kako radi cim pogleda, a da pritom radi relativno jednostavno, to je to. Usability. Ciribu-ciriba.
word
xippi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2006.   #15
sirNemanjapro
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 31.03.2006
Lokacija: Trnava, Čačak
Poruke: 464
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
sirNemanjapro je ponekada pravio frku ranije
Default

Evo, prvi put u zivotu sam otisao na useit i umalo se ne slogirah. Procitah ovde da je tip nevidjeno popularan (i ako ga neki ne vole), i covek jos prica u usability-ju!!! Sajt mu izgleda kao da ga je radio u FrontPage-u '98-e!!

Ako je to covek od koga ja treba da naucim nesto o usability-ju, I pass!
sirNemanjapro je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2006.   #16
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao sirNemanjapro
Evo, prvi put u zivotu sam otisao na useit i umalo se ne slogirah. Procitah ovde da je tip nevidjeno popularan (i ako ga neki ne vole), i covek jos prica u usability-ju!!! Sajt mu izgleda kao da ga je radio u FrontPage-u '98-e! Ako je to covek od koga ja treba da naucim nesto o usability-ju, I pass!
Čekaj, možda ti imaš bolju precepciju i neka svrsishodnija rešenja, kao ovo www.cakucica.net npr., pa daj da vidimo.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2006.   #17
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao sirNemanjapro
Evo, prvi put u zivotu sam otisao na useit i umalo se ne slogirah. Procitah ovde da je tip nevidjeno popularan (i ako ga neki ne vole), i covek jos prica u usability-ju!!! Sajt mu izgleda kao da ga je radio u FrontPage-u '98-e!!
A i promasio si poentu - covek se ne bavi dizajnom vec usabilitijem, i to sa naucnim pristupom. Vecina preporuka mu je proistekla iz istrazivanja pa je potkrepljena konkretnim ciframa - npr. ako se uradi to i to, 25% vise korisnika ce odraditi postavljeni zadatak na sajtu.

Preporucujem da procitas sto vise odavde: http://www.useit.com/alertbox/
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2006.   #18
[nq]
web dude
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 912
Hvala: 46
24 "Hvala" u 21 poruka
[nq] is on a distinguished road
Default

Evo ja upravo zavrsavam njegovu knjigu "Dizajn funkcionalnih Web strana" i moram priznati da je zaista odlicna, iako je davno izdata (2000.).

Covek zaista zna o cemu prica, nije da se slazem sa svim sto sam procitao ali sa vecinom da. On je ipak ovde mnogo duze nego bili ko od nas.
[nq] je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2006.   #19
sirNemanjapro
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 31.03.2006
Lokacija: Trnava, Čačak
Poruke: 464
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
sirNemanjapro je ponekada pravio frku ranije
Default

Sve sto sam ja rekao jeste, da ako on prica o usabilityju a sajt mu izgleda kako izgleda (ja sam ucitao index i iskljucio) sumnjam da ce neko drugi ostati malo duze na istom.

Poceo sam da citam Alertbox i svidja mi se ovaj tekst o F sistemu pregleda stranica.

Ja nista nisam rekao koliko je covek strucan! Molim lepo. Da se ogranicimo. Ja sam rekao da mu je sajt ugly do zla boga.
sirNemanjapro je offline   Odgovorite uz citat
Staro 30. 05. 2006.   #20
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Citat:
Originalno napisao sirNemanjapro
ako on prica o usabilityju a sajt mu izgleda kako izgleda (ja sam ucitao index i iskljucio) sumnjam da ce neko drugi ostati malo duze na istom.
Pretpostavljam da ti svakodnevno koristiš Google zato što je tako lep.

Inače, dizajn Nilsenovog sajta je jedna od najižvakanijih tema u istoriji Interneta. 2003. je bilo i (nezvanično) takmičenje za njegov redizajn.

Poslednja izmena od jablan : 30. 05. 2006. u 15:58.
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Sinhronizacija baza [MSSQL 2005] dee SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 9 13. 09. 2009. 15:48
MSSQL 2005 Express i UTF-8 Nick SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 4 18. 09. 2006. 23:06
Gde podvući crtu sa prikazivanjem grešaka bluesman Programiranje 23 02. 08. 2006. 16:03
2005. g. 0.5 miliona EUR za oglašavanje u Srbiji Dragan Varagić Marketing i SEO 4 08. 05. 2006. 10:03
Sumiranje 2005 bluesman Opušteno 3 31. 12. 2005. 01:02


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:15.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.