DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 01. 2007.   #1
sirNemanjapro
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 31.03.2006
Lokacija: Trnava, Čačak
Poruke: 464
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
sirNemanjapro je ponekada pravio frku ranije
Default ECDL u Srbiji

Gledam sada, ne bas zanimljivi PCTV i cudim se koliko im je "neinteligentna" emisija. Hardware objasnjenja i mini-programcici su im ubitacni.
Devojka koja cita je ladno rekla "prenosnog flash stapica"!!! haha

Ok. To nije tema, tema je sto su po ko zna koji put predstavili "odela" ( da iza njih je bio Micros$oft logo, as always ) i novi standard koji moramo posedovati, da bi smo, jel, bili IT pismeni.

U pitanju je ECDL sertifikat za koji moze da se polaze u firmi koja se bavi "YUGOIMPORT-SDPR Representative of the Ministry of Defence and Defence Industry of the Republic of Serbia." ?!

Evo linkova o sertifikatima , a evo i cenovnik.

Imam dva pitanja sa kojima ne mogu da izadjem na kraj:
1) Vredi li ovo polagati?
2) Kako polagati za ovakav sertifikat kod firme koja se dici time da je IT epicentar Srbije, a sajt im je voilŕ FrontPage? ( Za mene je to ili olicje iditozima, ili zaista neznanja. )
sirNemanjapro je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2007.   #2
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Pre koju nedelju je dolazio čovek od svojih 50 ljeta i spamovao sa linkovima ka tim sertifikatima. Strašno me je iznervirao jer par stvari koje stvarno ne volim su spameri i šarlatanske škole računara koje samo šišaju ljude koji ne znaju šta da očekuju, a uslovljeni su da ih pohađaju jer misle da time sebi dižu šanse za dobijanje posla.

ECDL je još jedna u nizu navlakuša za uzimanje para ljudima koji žele da se "opismene".

Btw, sertifikati i ostala zvanja su potrebni kako bi se skinula odgovornost sa ljudi koji vrše zapošljavanja po firmama. Zamisli nekog prosečnog službenika prosečne HR službe u prosečnoj firmi koji treba da zaposli sys admina. Takav čovek jednostavno ne zna koga će zaposliti jer ne zna ni šta traži od kandidata pa će uzeti onoga sa najviše skraćenica u zvanju. Simple as that.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 17. 01. 2007. u 16:55.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2007.   #3
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Taj lik is SPDR je ovde spamovao par dana sa linkovima, vec sam pomislio da je i ovo nesto slicno.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2007.   #4
igors
član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 10.02.2006
Poruke: 46
Hvala: 1
1 "Hvala" u 1 poruci
igors is on a distinguished road
Default

Slatko sam se nasmejao kad sam otvorio gorepomenuti sajt. Inace firma koja sa poslednjih 10-15-ak godina zove Yugoimport-SDPR, se pre zvala samo SDPR - za one koje zanima sta to znaci evo resenja misterije "SDPR = Savezna Direkcija za Promet i Rezerve proizvoda sa posebnom namenom", i sluzila je za prodaju oruzja bratskim nam nesvrstanim (a bogami i ponekoj svrstanoj) zemljama. Ne mogu da zamislim nivo tih kurseva koji oni drze...
__________________
Failing to plan is a plan to fail.
igors je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 01. 2007.   #5
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Glavni cilj ECDL koncepta je da svi gradjani mogu do odredjene mere biti aktivni i korisni u informacionom drustvu. Zato on i jeste tako jednostavan, neko bi rekao i banalan, zato sto on i nije zamisljen da pomaze mladima koji traze prvi posao vec onima koji su u programima zastite u svojim zemljama, zakon u najvecem broju EU zemalja "misli" na starije od 50 godina i one koji su bez posla posle 10 godina u jednoj industriji. Drzave izdvajaju velika sredstva i zele da kvantifikuju obim i rezultate ulaganja u racunarsko opismenjavanje svojih zaposlenih i nezaposlenih gradjana. Da ne pominjem e-gov, gde su EU zemlje bile pre 10 a gde ce biti za 10 godina. Covek od 60 godina je 15-20 godina daleko od groba, a i oni moraju da imaju dokumente, podnose razne zahteve i molbe itd. Zato ECDL ima smisla jer je usmeren na stariju populaciju.

Sto se tice pitanja o upotrebljivosti programa i sertifikata u nasoj zemlji, mislim da samo praksa moze da da odgovor na ovo pitanje. Dok u EU imamo podskupove racunarski pismenih i racunarski nepismenih ljudi, u Srbiji su najvaznija dva podskupa - klasicno pismenih i klasicno nepismenih. Kad malo bolje razmislim, mozda vec sad imamo odgovor na ovo pitanje - u Srbiji 40% ljudi nije zavrsilo vise od osnovne skole, tako da po zakonima ovog sveta nema sanse dok su ti ljudi zivi da mi stignemo prosek EU u 2006 od nekih 60-70%.
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2007.   #6
sirNemanjapro
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 31.03.2006
Lokacija: Trnava, Čačak
Poruke: 464
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
sirNemanjapro je ponekada pravio frku ranije
Default

Statistika je zaista porazavajuca.

Znaci ovo moze da se stavi ad akta. Ja sam pomislio da je nesto vazno, posto su oko toga digli frku na PCTV. Cini mi se da postoje 2 Srbije ( © Boris Tadić ) sto se tice ITa generalno.

Od tih "poznatih" sto skakucu po tim promocijama ja nikada nisam video nekoga ko je zaista kompetentan. I ko je se zaista ogradio i rekao, "ej, ljudi to nije tako. Windows nije jedina stvar na svetu. Linux ne ubija ljude, ja ubijam ljude ( morao sam ). Open Office, Fedora, Firefox, Picasa... open youre eyes".

Moram da priznam nikako mi se nije dopalo kada sam video kako je, Bog da mu dusu prosti, premijer prof. dr. Zoran Đinđić tada potpisao dil sa Micro$oftom.

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
ECDL je još jedna u nizu navlakuša za uzimanje para ljudima koji žele da se "opismene".
200% si u pravu kada sam procitao cinjenice.
sirNemanjapro je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2007.   #7
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao eXciting
Moram da priznam nikako mi se nije dopalo kada sam video kako je, Bog da mu dusu prosti, premijer prof. dr. Zoran Đinđić tada potpisao dil sa Micro$oftom.
Nije problem MS, dokle god je on vise resenje nego problem. Vidi, kada se cela IT industrija usmerava na definisanje standarda koji bi bili rezultat zajednickog rada, (nerealno ocekivanog) konsenzusa ili (prakticno jedino moguceg) kompromisa, niko nama nije kriv sto je MS uspeo da neke svoje proizvode, u svom vlasnistvu, nametne kao de-facto standarde 10 godina pre. Naravno, ni MS nije blesav, menjaju Office i za uzvrat dobijaju podrsku i veoma aktivnu ulogu u mnogim WG i telima za standardizaciju.

BTW, svi smo ono usmereni na "bitke" koje se biju za standarde za video, audio i tome slicno, ali prava bitka se sada bije oko standarda u IT. HTML i "naslednici" su "male mace" za SOA i interoperability standarde. Sta tu rade online spin doktori, to covek ne moze da shvati dok ne zagrebe malo dublje. Sad kad bih napravio nazovi turnir, da vam dam 10 oblasti i da predvidite koji ce kandidati postati industrijski standardi, na osnovu onoga sto se pise na Web-u, ukljucujuci i najrespektabilnije izvore (coverxml i slicni), ne bi pogodili vise od 5-6. SAP i IBM se, recimo, cak nalaze u konzorcijumima dva i vise kandidata za jedan te isti standard. Ima jedan lep clanak iz CIO (www.cio.com) o tome ko je realni monopol u IT - MS ili SAP.
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2007.   #8
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 07.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

Off Topic:
moja firma uvela SAP.. osecam se onako... prosvetljeno...

zivoteeeeee!!!!....

__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2007.   #9
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 05.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ilija
Strašno me je iznervirao jer par stvari koje stvarno ne volim su spameri i šarlatanske škole računara koje samo šišaju ljude koji ne znaju šta da očekuju, a uslovljeni su da ih pohađaju jer misle da time sebi dižu šanse za dobijanje posla.
Znaš šta je još gore od tog? Kada se takve stvari dešavaju i u državnim ustanovama, koje su oduvek imale ime, a čija diploma je, zasluženo, uvek vredela. A čini mi se da je to čest slučaj.

Citat:
Originalno napisao eXciting
Moram da priznam nikako mi se nije dopalo kada sam video kako je, Bog da mu dusu prosti, premijer prof. dr. Zoran Đinđić tada potpisao dil sa Micro$oftom.
Zašto? Misliš da bi bilo mnogo bolje da je potpisao dil sa npr. Red Hatom? Koliko mi je poznato, oni skupo naplaćuju svoja rešenja i podršku za iste.

Evo, pratimo vesti, Red Hat treba da otvori predstavništvo u Srbiji, ako sam dobro razumeo. Da ne misliš da ga otvaraju.. onako? Da li bi ti otvarao predstavništvo negde, a da ne računaš na zaradu? Pitanje je samo ko je skuplji na kraju..

Ima još nešto, država gleda da zaradi. Ako firma kupuje softver, onda eto državi zarade od poreza na prodaju. A ako prodaje nema, tj. softver je besplatan, onda ni državi nema zarade. Tako da.. mislim da je to dosta kompleksno, zavisi kako i sa koje pozicije gledaš stvari.

A stvari možeš da posmatraš i ovako: ovde je jako razvijen posao tipa da imaš malu firmu koja pruža usluge održavanja mreža u drugim firmama (obično manjim, veće imaju svoje IT odeljenje). E sad, dok su Windowsi ovako svemoćni na radnim stanicama, svakako će za održavanje biti više posla, zbog virusa, zar ne? Znači, sa te strane, za tebe (ako bi imao takav ugovor o održavanju sa nekim firmama) je možda i bolje da je Windows u upotrebi - biće više posla, a tu opet država uzima svoj deo kad ti naplatiš uslugu održavanja, itd.

Čisto kao informacija, već sam jednom pomenuo tamo na ES-Advocacy forumu: MS je otvorio istraživački centar u okolini Beograda. Pazi: Redmond, Peking, Bangalore, San Francisco, Švajcarska, Irska i... Beograd!!! Kolika je to reklama za Srbiju i poziv drugim investitorima? Rekao bih, ogromna. I tako to ide - ti meni, ja tebi.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 18. 01. 2007. u 04:33.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 01. 2007.   #10
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Off Topic:
Citat:
Originalno napisao kodi
moja firma uvela SAP.. osecam se onako... prosvetljeno...
zivoteeeeee!!!!....
to ti je bre odlicno, sedi i uci da radis sa SAP-om, vrlo uskoro ce u Srbiji da nastane velika potrazanja za SAP konsultantima, a to su vrlo lepe pare...

__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
SEO/Copywriting u Srbiji Lalaland Marketing i SEO 30 18. 01. 2008. 20:19
e-poslovanje i u Srbiji skaarj e-Business 2 25. 06. 2007. 15:34
CRM u Srbiji Eniac e-Business 1 24. 06. 2007. 20:30
IT u Srbiji Dejan Bizinger e-Business 21 24. 12. 2005. 00:29


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:13.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.