DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 21. 02. 2007.   #1
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Question Jedno strucno (pravno) pitanje...

Ovako,...

Skoro sam radio sajt za jednu nemacku firmu. Na svim stranicama naravno na dnu izmedju linkova stoji Webmaster (& moj email). Nakon sto sam zavrsio sajt,... dobio sam obavestenje da sa svih stranica moram da sklonim moj email i bilo kakav link koji ima veze samnom.

Navodno, ja kao pojedinac koji se bavi web designom iz hobija, mogu to da radim sebi i drugovima, ali ne smem da radim/naplatim firmi?

Ja kao fizicko lice, ako napravim sajt, ne smem da naplatim ako nemam firmu?
(iako on recimo od svoje plate placa meni da uradim sajt recimo, ne uzima pare sa racuna firme)

Kaze mi da se sajt vodi na firmu i zbog toga na sajtu mora da pise ili njihovo ime ili ako je radila druga firma da moraju da imaju ugovor o izradi web sajta (ugovor o delu, m?)

On mozda ima ugovor o domenu & hostingu da se vodi na firmu, ali ne i na web prezentaciju, ne razumem, oni smeju da napisu da su radili sajt iako njihova firma nema registrovanu uslugu koja se odnosi na izradu web prezentacija, a ja koji sam radio nemam pravo da napisem da sam radio web prezentaciju jer bi onda oni morali da imaju ugovor i racun (+porez) placen. Sta ako je sajt recimo dobio?


Da ne duzim puno, ako neko ima iskustva u izradi sajtova stranim firmama, da li su imali problema, da li je ok ostaviti svoj potpis itd.

Hvala,
twix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2007.   #2
artur_dent
I think I'm a sofa...
Professional
 
Avatar artur_dent
 
Datum učlanjenja: 16.11.2005
Poruke: 438
Hvala: 9
28 "Hvala" u 25 poruka
artur_dent is on a distinguished road
Default

Realno ovako stoje stvari, ugovorom o delu - koji moze biti i usmeni inace, Ti proizvodjac sajta - inace ne obavezno pravno lice, garantujes da si ti napravio pomenti sajt da nisi koristio tudji kod i da sva prava za naredno koriscenje prodajes firmi ili pojedincu kojem si pomenuti sajt odradio.

Sto se tice linka na dnu stranice, u zavisnosti od samog ugovora. Ukoliko si prodao sva prava na resenje, lice kojem si prodao moze da menja resenje samim tim i da obrise tvoj link tj da stavi svoj, ukoliko drugacije nije regulisano ugovorom.

Eto tako. Samo da napomenem da sam ugovor nema veze sa samim nacinom placanja i naplate.
artur_dent je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2007.   #3
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

hm, pa oni moraju da imaju invoice na osnovu koga su tebi platili uslugu, to je sve. Ti imas pravo kao fizicko lice da njima posaljes invoice za pruzenu uslugu, kao sto rece artur, to se regulise ugovorom o delu...

A sta ce da pise na sajtu, to je izmedju vas, zavisi kako se dogovorite... ja licno ti ne bih dopustio da dodajes svoj link na sajt koji si pravio za pare, sem eventualno ako bi se dogovorili za nizu cenu ili ako si bas neka poznata zverka. Naravno u sourcu mozes da napises sta god zelis...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2007.   #4
oliver
expert
Expert
 
Avatar oliver
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 580
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
oliver is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver Pošaljite poruku preko Skype™ za oliver
Default

Ista stvar je i meni smetala u "pocetku", al' sam se malo stavio u njihovu poziciju pa skontao da ne bih ni ja dao da mi se potpise neki tamo Oliver. Nema tu neke velike mudrolije kad je u pitanju "uradis mi - platim ti". Ti odradis sajt, oni tebi plate, end of story.

S druge strane, niko ti ne brani da na svom sajtu u porfolio stavis link ka sajtovima koje si radio.

Cak i odgovara da mi drljaju po kodu, pa da me zovu da ispravim i onda uredno naplatim (jes' da do sad jos niko nije, evo godinama cekam ...mozda zato sto svi rade k'o sat )
__________________

oliver je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2007.   #5
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

Kôd:
<meta name="Author" content="Petar Petrovic" />
__________________
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 02. 2007.   #6
oliver
expert
Expert
 
Avatar oliver
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 580
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
oliver is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za oliver Pošaljite poruku preko Skype™ za oliver
Default

a ko to jos gleda (meta name="Author")?
__________________

oliver je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2007.   #7
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Default

Ma ne vredi, zvao me covek besan, zeli da obrisem sve informacije koje imaju veze samnom. Nece da potpise nikakav ugovor, kako kaze "nemoj mi praviti sada probleme"!

Da ne bih ispao ovca da sam radio nedelju dana bezveze, uzecu neku sumu za sajt,.. iako sam uzeo kaparu, red bi bio da mi isplati celu sumu.

Sta je tu je, u moj portfolio cu staviti da sam radio sajt, ali eto,... ja licno mogu da mu kazem necu da ti postavim sajt, ali sto sam onda koji moj radio? za bzvz.

Inace informacija za nerviranje: 26 strana + obrada 40 slika + flash galerija + kontakt forme + narucivanje = 350€
twix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2007.   #8
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Neki klijenti, narocito ako si outsorce-ovan, zahtevaju (cak i da potpises ugovor) da se tvoje licne informacije nigde ne pojavljuju na sajtu, ni u kodu, ni u meta tagu, cak da ne smes da ih stavis ni u portfolio. Ja sam imao nekoliko takvih situacija a tvoje je samo da odlucis sta ti je veci interes: cash or glory ?

Meni ovde nije jasno u cemu je tacno problem? On nece da plati uopste ili nece da plati dok ne sklonis svoje podatke?

Iskreno, i ja da platim neki sajt, insistirao bih da se skloni svaki link na strani tipa "design by ... " ili nesto slicno. Meni je to isto kao da kupis auto, pa zamislis da na braniku pise: dizajnirao Zika Pantic, sklapali Perica, Ljubisa i Dragisa ...
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2007.   #9
twix
Web designer
Professional
 
Avatar twix
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: New York
Poruke: 358
Hvala: 52
724 "Hvala" u 64 poruka
twix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskorotwix će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za twix
Default

Hoce da plati, ali bez ikakvih ugovora, bilo kakvih racuna, poreza itd, ali da moj nadimak ne stoji nigde. Znaci na sajtu nigde ne pise Designed by twix i slicno, vec samo medju linkovima tipa Impressum, Disclaimer, Sitemap stoji Webmaster (sa linkom na moj email). Znaci ne sme webmaster link da ima veze samnom, niti bilo gde na sajtu da ima bilo kakva kontakt informacija
twix je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 02. 2007.   #10
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Goran je u pravu,a ti kao sto sam ti rekao stavi sebe u sors ( cisto da imas potvrdu buducim klijentima ) ,a kada radis sledeci put definisi te statuse pravilno.

Ja se recimo ne potpisujem na svoje radove ( a resio sam da pocnem da se potpisujem ), i vrlo jasno dogovoram to pre samog pocetka posla.
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
jedno pitanje u vezi preg_match... dejan86 Regular expression i htaccess 3 04. 07. 2009. 00:29
jedno pravno pitanje zvonko Istine i zablude 11 19. 02. 2009. 23:49
Još jedno početničko....o .ME domenima dark_mark Sva početnička pitanja 1 16. 01. 2008. 01:35
Jedno brzo pitanje, script shutdown Ilija Studen PHP 4 06. 09. 2006. 20:07
Jedno lejmersko pitanje, 'itno! (javascript, grr) oliver (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 8 25. 10. 2005. 22:26


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:56.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.