DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Showroom i poslovne ponude > Web site, dizajn i multimedia
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web site, dizajn i multimedia Galerija web sajtova, recenzije i kritike. Svaka nova tema zahteva odobravanje pre prikazivanja

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 01. 2011.   #31
metaphysic
old school
Expert
 
Avatar metaphysic
 
Datum učlanjenja: 09.04.2009
Poruke: 465
Hvala: 80
72 "Hvala" u 46 poruka
metaphysic is on a distinguished road
Default

Према
Републички завод за информатику и интернет
постоје
СМЕРНИЦЕ ЗА ИЗРАДУ WEB ПРЕЗЕНТАЦИЈА
ОРГАНА ДРЖАВНЕ УПРАВЕ
В.3.0

Citat:
III.2 Графичко решење
Web презентације органа државне управе треба да имају
препознатљив визуелни идентитет. Ово се односи на
коришћење боја националне заставе за заглавља (највише 3
боје) и дизајн насловне стране, као и државних обележја (у
заглављу странице застава, грб, лого и адресни подаци
институције).

Приликом одабира графичког решења, треба узети у обзир следеће смернице:
 Коришћење једноставне тро-колонске или дво-колонске оквирне графике;
 Поравнање – justify или централно;
 Потребно је обезбедити прилагођеност резолуцијама 1024
x 768;
 Једноставна, прегледна решења.
 Стране треба да буду идентично приказане у свим најзаступљенијим Интернет претраживачима (web Browser);
 Графички елементи треба да буду оптимизовани за брзо учитавање
на свим врстама Интернет веза;
 Потребно је водити рачуна о резолуцији фотографија
(стандардном резолуцијом за web сматра се 150x200 до 200x250);
 Број банера, њихова графичка решења и величина, не смеју бити
такви да ометају примарну информативну функцију web
презентације.

Не препоручује се употреба:
intro-а, анимираних банера и било каквих анимација које трепере,
прозора који искачу без могућности контроле корисника (pop-up windows), било каквог дизајна који укључује треперење елемената web странице, будући да то умара све кориснике, а посебно шкоди особама са поремећајима у опажању, концентрацији, поремећајима вида, и могу да изазову епилептичке нападе и друге
тешкоће код особа склоних епилепсији.


Линк до оригиналног документа :
http://www.rzii.gov.rs/FileSystem/Si...e%20uprave.pdf
metaphysic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #32
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

^ Posto je na ovo vec ukazao i @zira...znaci nije slucajno , konkretno pitam ljude koji stoje iza projekta:

- da li ste znali za ovaj dokument?
- ako niste, da li vas je neko iz ministrstva uputio za njega?
- ako ste znali...zasto ga se niste pridrzavali?
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #33
SSpin
profesionalac
Qualified
 
Avatar SSpin
 
Datum učlanjenja: 30.03.2008
Poruke: 152
Hvala: 139
15 "Hvala" u 11 poruka
SSpin is on a distinguished road
Default

Kad smo već kod rzii, sajtić im je sasvim ok. Minimalan dizajn, boje "naše", pregledan...

http://rzii.gov.rs/
__________________
.:: biZbuZZ - IT Seminar ::.
SSpin je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #34
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Kad smo vec kod tog uputstva RZII, niko nije jos pomenuo, a nema ga ni u tom uputstvu, u delu reference i korisni linkovi, ko bas zeli da nauci kako se prave sajtovi za drzavnu upravu, neka prouci http://www.usability.gov/. Kao firma smo dali predlog za izradu novog sajta Skupstine Srbije na osnovu usability.gov standarda i preporuka, ali nismo prosli, procedura je bila namestena.
__________________
dooConsult

Poslednja izmena od oksite : 23. 01. 2011. u 12:21.
oksite je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" oksite za poruku:
Staro 23. 01. 2011.   #35
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Ivalex Pogledajte poruku
@vidak aj nemoj da njaris
Malo vaspitanja nije na odmet, zar ne?

Citat:
Originalno napisao Ivalex Pogledajte poruku
I ako nemas nista korisno da kazes onda cuti, bezpotrebno dizes prasinu.
... šta da ti odgovorim na ovo... ako ne razumeš sve što sam rekao to onda nije moj problem.

Citat:
Originalno napisao Ivalex Pogledajte poruku
Ono sto je smo ivanho i ja rekli je po meni jako korisno za ovaj projekat.
Narcizam je čudna bolja. Bilo je još korisnih komentara sem vaših.


Iskoristio bih ovaj post i pohvalio intenzivne napore mladih autora da se izvrši transfer sajta sa latiničnog na zakonski propisano pismo. Ako pogledate HTML kod videćete da je title meta tag uspešno transformisan u ćirilični oblik. Kako je ovo Beta faza, verovatno je da će se transformacija uspešno obaviti do izlaska prve stabilne verzije.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #36
Milos Micic
magla diler
Qualified
 
Avatar Milos Micic
 
Datum učlanjenja: 13.02.2007
Poruke: 168
Hvala: 69
18 "Hvala" u 13 poruka
Milos Micic is on a distinguished road
Default

Cek sad mi nije jasno ovo je pro bono projekat ili komercijalni? Za ministarstvo koje nas svake godine pravi ludim kako paypal samo sto nije stigao nego smo mi malo trziste, misle da smo blesavi pa ne mozemo da imamo prepisku sa nekim iz paypala zato nece da dodju u Srbiju i ne znamo za monopol u elektronskom transferu novca da ne govorim o ostalim stvarima kojih sam se nagledao u it poslovanju sa drzavom o cms-ovima koji su prodati za po 10k -15k eura a busni su ko sir...
Milos Micic je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Milos Micic za poruku:
Staro 23. 01. 2011.   #37
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

U vezi sa tim "beta", zasto sajt nije na beta.mtid.gov.rs i tamo dostupan "sporadi" crowdsourcing-a, dok je stari sajt dostupan na www.mtid.gov.rs. Ovako, nemam pojma da li je to "beta" zbog dizajna ili zbog dostupnih informacija na sajtu, i da li gradjani i sve druge strane mogu da rade posao i veruju sadrzaju dok je "beta". Mislim da je ovo najveci problem, mnogo veci neko neka limun zelena ili ciklama. S obzirom da je na projektu angazovano neocekivano veliki broj ljudi, da li je nekom, onako, usput, palo napamet da radi sajt koji je drugaciji od nekog welcome to Serbia ili njuz.net ili licnog bloga?

Sve se plasim da ne bude ono "pa, znam, Djole, meni su tako rekli (na sajtu)" kada stranka dodje u MTID, da ne bude ono "e, jesu ti tako rekli?".

I, konacno, ne mogu da verujem, iako vrlo cesto cujem ali nisam zeleo da prihvatim ta misljenja, da je situacija izgleda bas teska kada vise nema manevarskog prostora vec da se prihvataju i rade poslovi tamo gde je to vec daleko preslo granicu "dobrog ukusa". Gde je tender, gde je bio oglas, zasto se islo na direktno pogadjanje, da li ima sukoba interesa. Lepo ce svi na svojim blogovima da pokazuju prst na banke, provajdere, Telekom, EPS, NIS, ali kada treba ostricu usmeriti na nekoga koga znate ili ste poslom usmereni, onda je ok da sami sebi dodeljujemo nagrade, bez tendera pogadjamo poslove sa najboljim prijateljima i kumovima, itd. Ovde treba govoriti o mnogo vecim problemima od tamo neke sucmurasto zute ili "pozadine".
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" oksite za poruku:
Staro 23. 01. 2011.   #38
3banchi
branislav mandic mando
Wrote a book
 
Avatar 3banchi
 
Datum učlanjenja: 30.10.2009
Lokacija: NS
Poruke: 1.241
Hvala: 261
486 "Hvala" u 189 poruka
3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru3banchi ima spektakularnu auru
Default

Upitah nesto gore a odgovor sam uspeo naci na blogu jednog od autora:
Citat:
Ministarka Jasna Matić želela je da pokaže da sve može i drugačije, pa otuda i moj komentar da je u pitanju jedan drugačiji sajt.
Dizajn i vizuelni identitet

Kako se na kritike sajtova 90% ljudi hvata upravo za grafiku i ono što vidi, krenuću upravo od ovog, u opštem slučaju najmanje bitnog dela jednog sajta. Iako nisam preveliki fan veselih (da ne kažem vrištećih) boja na web-u, moram priznati da je ova neočekivana kolor šema zaista prijatna za oko. Nijanse plave, zelene i žute do boje kože jasno stavljaju do znanja da je na čelu ovog agilnog ministarstva ambiciozna žena sa puno ideja.

Sajt vizuelno, totalno iskače iz stereotipa jedne državne institucije i nalazi se na tankoj granici između veselog i prijatnog sa jedne i možda čak malo i neozbiljnog sa druge strane. Na ovaj po malo rizičan korak i dizajn koji predstavlja mač sa dve oštrice, odlučila se Ministarka koja se čekirala i na TweetUp-u i kojoj nove tehnologije nisu strane i za to skidam kapu. Kao što pomenuh, mnogo je bitnije ono što sajt sadrži (content is the king, je l’?) od onoga kako izgleda, a za ovaj sajt se može pričati o svemu osim da nije živ. U krajnjem slučaju, sve je stvar ukusa, pa su tako i prvi utisci na temu dizajna poprilično podeljeni.
Eto toliko o bojama i ko ih je osmislio, toliko o smernicama o vizuelnom izgledu sajtova drzavne uprave i ko ih je doneo i ko ih je pljunuo.
Toliko o narcisoidnosti jedne ministarke i njenim fotografijama na njenom sajtu. Toliko o potvrdi moje teze iznesene ranije.

Kome se ne svidja postojeca paleta boja neka saceka drugog ministra i drugu paletu boja prilagodjenu karakteru i naravi tog novog ministra.
Drugim recima ministri su tu da se sve prilagodjava i da se svi prilagodjavamo njima.
E sad, ako je to politika, kao sto mi je gore zamereno, onda se politika debelo umesala u izradu ovog sajta.
Ali ja ipak mislim da se ovde radi samo o neukusu u svakom pogledu.
__________________
...
Ej, živote, teško ovo jebote,
mani me se živote, ti ga nabijem!
3banchi je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" 3banchi za poruku:
Staro 23. 01. 2011.   #39
vidak
Banned
Expert
 
Datum učlanjenja: 29.09.2007
Poruke: 458
Hvala: 131
71 "Hvala" u 44 poruka
vidak is on a distinguished road
Default

da pridodam malo oko izgleda sajta, boja i narcisoidnosti....


Mladim i nedovoljno iskusnim stučnjacima u pokušaju na čelu sa gospođom Ministarkom treba čestitati na odlično izabranom izgledu sajta. Njihovo ministartstvo je najpozvanije, a i trebalo bi da bude najstručnije po pitanju informatičko vizuelnih odluka te će uskoro i ostala ministartstva krenuti Ministarkinim stopama. Tu leži snaga i harizma pomenute nam Ministarke.

Osim Ministarkine harizme treba pohvaliti i FANTASTIČAN uspeh mladog tima. Njihov uspeh BETA verzije sajta nadilazi i prevazilazi sva dosadašnja iskustva naše Web zajednice POSTIGNUTIM PAGERANK-OM OD 5/10 U BETA FAZI. Ja to nisam do sada video, verujem ni ostali. To samo pokazuje da smeo i odvažan pristup prolazi kod Google bolje nego ikakav content.
vidak je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 01. 2011.   #40
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Citat:
Dokument „Smernice za izradu web prezentacija organa državne uprave“, koji je izradio Republički zavod za informatiku i internet, usvojen je na sednici Vlade 23. decembra 2010. godine. U ovom, trećem izdanju dokumenta, akcenat je stavljen na sadržaj web prezentacija – u smislu usluga i informacija od javnog značaja koje jedan organ državne uprave treba da pruža putem svoje web prezentacije. A sve u cilju obezbeđivanja veće transparentnosti rada državne administarcije.

Smernice za izradu web prezentacija organa državne uprave
U pripremi trećeg izdanja svoj doprinos su dali Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo, Transparentnost Srbija, UNDP (United Nations Development Programme) u Republici Srbiji, kao i kancelarija Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Zaključkom Vlade 05 Broj 030-9680/210 svi organi državne uprave su zaduženi da u roku od šest meseci od donošenja ovog zaključka svoje nove ili već postojeće web sajtove usklade sa Smernicama za izradu web prezentacija organa državne uprave i o tome obaveste Republički zavod za informatiku i internet. Republički zavod za informatiku i internet će u roku od dva meseca od isteka ovog roka izvršiti ocenu usaglašenosti web sajtove sa Smernicama.

http://www.personalmag.rs/internet/s...rzavne-uprave/
Ne bih da se diskusija pretvori u nesto cemu nije mjesto ovdje, pogotovo ne na nekom licnom nivou, jer bi to zaista bilo neprimjereno. Osnovna primjedba je zasto u izradi sajta nisu postovane ove smjernice koje je su sami propisali, i u tom smislu odgovornost za to jeste na ministarstvu, a ne na ljudima koji su tehnicki ili organizaciono radili, ukoliko sam dobro razumio da je ovo bio zahtjev ministra. Ukoliko se toliko organizacija ukljucilo u izradu tih preporuka, Vlada glasala za to i izglasala kao obavezu, ne shvatam zasto se sada to ne postuje.

Ako ta uputstva nisu dobra, iskoristite ljude koji su bili ukljuceni u ovo ili jos bolje napravite siru raspravu o tome ili konkurs, neka se cak uradi predlozeni izgled kao template u nekoliko varijanti (sto bi opstinama, okruzima, manjim drzavnim organizacijama mnogo olaksalo). Koliko se sjecam, ovaj prijedlog je bio na nekoj "javnoj raspravi" i ako me sjecanje ne vara, cak sam i poslao neke prijedloge za ispravke prvog prijedloga tada.
__________________
Donesi.com SrediMe

Poslednja izmena od zira : 23. 01. 2011. u 22:31.
zira je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:36.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.