DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 08. 11. 2005.   #41
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Pazi, zato što nisam sedeo i vozio BMW ne treba da znači da ne znam da je bolji, brži, lepši od Yuga. Uostalom, video sam jako mnogo PHP skripti, što ozbiljnih OO rešenja (portovi Java projekata, kompleksne biblioteke...) što "skriptica" tako da mislim da mogu da vidim šta je dobar jezik

PS: http://www.klopkazapionira.net/index...31&content=279 Znači, nema bežanja i izvlačenja pričama tip: "A ja mislio da vi imate neke gotove komercijalne projekte koje ste prodali klijentima za XXXX eura". Nema diverzija

Citat:
šta rade moderatori?
Učestvuju Uključujući i admine.

http://www.rubygarden.org/ruby?RealWorldRuby

I sad se stvarno isključujem iz diskusije: Ruby, Python i slični, "egzotični" jezici su za ljude koji se ne zadovoljavaju prostim "Bitno da to meni radi posao", već od svog alata traže nešto (mnogo) više. Mislim da tu mašite poentu. Iskreno, mislim da je Ruby kvalitetniji jezik od PHP (jezik koji trenutno koristim). Teško da bilo kod vas može da me ubedi u suprotno (pod uslovom da ima želju za tim). EOD s moje strane.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #42
godza
Goran Radulović
Professional
 
Avatar godza
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 259
Hvala: 8
3 "Hvala" u 2 poruka
godza is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za godza Pošaljite poruku preko MSN za godza
Default

Citat:
(BTW, Petre, šta znači forkovati thread? )
pusti ti petra

Citat:
Da, znači nemate ništa, nikakva iskustva, a branite neke stavove bez konkretnih argumenata. Kada ste naveli: "brže, lepše, bolje", mislio sam da se radi o ličnim iskustvima, što je ovde jako bitno jer se radi o pro-zajednici u kojoj i očekujemo diskusiju sa argumentma.
nema tu mislio sam, nisam mislio.
Jes, to je pro zajednica, ali samim time sto je pro zajednica ne treba da bude zatvorena za nove tehnologije, koja naravno nema nikada dovoljno argumenata za raspravu kao neko reshenje koje je zastupljeno 10-tak godina. (sam rails je star negde oko 1god).

btw, cini mi se da sam samo ja naglasio da je 'brze, lepse', a 'bolje' si izmislio. To 'bolje' moze potvrditi samo godine upotrebe softwerskog resenja. Ovo brze i lepse si trebao da skontash iz onog kratkog filmica. Ako nisi, stvarno ne znam kako da ti pokusam objasniti kad nisi skontao ono sto je 'nacrtano' (nije flejm, niti te vredjam).

Btw, ja imam predrasude prema railsu, ali sam ih spoznao, i pokusavam da ih prevazidjem. Takodje obozavam c-oliku sintaksu, ali ne vidim zasto ne probati nove stvari.

Na pitanje zasto nemam par aplikacija pisanih u railsu, imam vrlo prost odgovor: Trenutno nemam vremena za experimentisanje, ali verujte da cim budem imao (u narednih par meseci) budite sigurni da cete vi biti prvi koji cete ih videti.

Takodje mislim da je bilo kakva rasprava na temu: php je bolji i obratno besmislena...
__________________
Never show weakness, the only pain that matters is the pain you inflict.

Poslednja izmena od godza : 08. 11. 2005. u 03:19.
godza je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #43
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Ilija, mašiš Goranovu poentu, čini mi se.

Stvar je u tome da --- zašto svi mi ne znamo/ne programiramo u Rubiju kad je stvar tako dobra? Zašto ti već nemaš par sajtova/aplikacija u istom?
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #44
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Zbog garda koji ste svi odmah zauzeli To je manje više opšti stav web developera (gard) i ja to ne mogu promeniti. Ako vam PHP4 radi posao samo napred. Ja mislim da može brže, bolje, kvalitetnije i da mi u tome Ruby može pomoći. Kome ću to da prodam, kako i za koje pare je već moj problem. Ima neko nešto protiv tog mog stava?

Kao što rekoh, vreme će pokazati.

http://scobleizer.wordpress.com/2005...proach-to-web/


Odoh da radim nešto (PHP5 )...
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #45
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Sretno sa Ruby-jem, a mislim da je ipak mudrije sačekati da isti postane popularniji --- nije baš da ćemo mi ostali da okasnimo ako ne krenemo sa učenjem istog još danas.

Ja bih tebi preporučio da ti pogledaš malo .NET, pogotovo pošto Microsoft od danas daje besplatno za skidanje i korišćenje Visual Studio Express 2005 (razne verzije), sa ograničenjem da besplatna verzija može da se skine do 06.11.2006. Kasnije se plaća $49.

Mislim da bi ti to bilo bolje utrošeno vreme.
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 10. 11. 2005. u 03:42.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #46
godza
Goran Radulović
Professional
 
Avatar godza
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 259
Hvala: 8
3 "Hvala" u 2 poruka
godza is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za godza Pošaljite poruku preko MSN za godza
Default

degojs, skroz ok predlog ...

da li je bollje ili nije, ne znam ... time will tell
__________________
Never show weakness, the only pain that matters is the pain you inflict.
godza je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #47
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Sto si ti neki tvrdoglav covek Ilija, bre

Nije ideja da te neko ubedi da ne radis Ruby, Buby, Lusy (LSD) od tolike price propustas da vidis sta pokusavam da ti kazem. Bre.

Nije niko zauzeo gard, pricamo... mislim da je tema dobra, i ne treba nista dirate, iako se malo rasplinula, tok price je zadrzan i lepo se razvija.

BTW, niko ne prica da li je PHP bolji od Roby ili obrnuto. Ja ni jednom recju to nisam spomenuo niti mi je padalo na pamet da poredim. Osim sto ne znam Ruby, nisam ni planirao da u ovoj temi poredimo mogucnosti jezika. Zato ne prekidaj pricu nego isteraj svoje ako mislis da si u pravu.

OT: Koj' se bre buni za moderatore? Sta fali temi? Jedna od boljih u kojima sam ucestvovao mesecima.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #48
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
godza
da li je bollje ili nije, ne znam ... time will tell
Ma pazi, nema "time will tell", jer .NET se već danas MNOGO traži, bar ovde. Ne znam kako je kod nas, ali verujem da je i tamo bolje da imaš bar osnovno poznavanje .NET-a nego Ruby-ja.

Da ne ispadne da ja guram nešto posebno .NET, isto bih rekao i za bilo koju popularniju tehnologiju (PHP, Java..) u odnosu na Ruby.

Kad Rubi postane popularniji.. knjigu u šake i to je to. Nije valjda da moraš već sad da kreneš i godinama studiraš da bi ga savladao osrednje, a ako moraš - pa onda je jasno zašto nije popularniji, zar ne?

Do tad, što reče bluesman, skoro da ucenjuješ klijenta vežući ga za sebe.. A to će verovatno da ti se obije o glavu, pre ili kasnije.
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #49
toxonics
programer
Na probnom radu
 
Avatar toxonics
 
Datum učlanjenja: 10.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 34
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
toxonics is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za toxonics Pošaljite poruku preko Skype™ za toxonics
Lightbulb

Citat:
Originalno napisao bluesman
Eto, voleo bih da napravim nešto sa Ruby, samo stvarno ne vidim ni jedan razlog zašto bih učio yet another language, samo zbog langugage.
A zašto ne bi učio jezik samo da bi ga naučio, možda ćeš posle toga drugačije gledati na programiranje u jeziku u kome sada radiš, možda se sve preokrene pa počnu naglo da traže RoR programere (a ako počnu verovatno će ih bar u prvo vreme plaćati više nego PHP programere). Ti baš često kažeš da si jako zauzet ali programiranje napreduje kao nauka i treba pratiti čisto da ne bi zaostajao za ostatkom sveta. Treba učiti i .NET i Ruby i Python i Haskel i sve ostalo (ko je čuo za jezik zvan Brain****), ako imaš vremena ne može da škodi a možda ti nekad i bude od koristi, a mislim da za ovakve stvari treba napraviti da imaš vremena.

Još nešto, kažete da će klijent odbiti da menja hosting i to je u principu tačno, takođe kažete da klijenti pojma nemaju šta je u stvari PHP ili .NET (većina ne zna ni zašto je nebo plavo). Pa zašto im onda ne predložiti nešto kao "možemo ovaj projekat uraditi u PHP-u, ali možemo uraditi u jednoj novoj tehnologiji (to "nova tehnologija" će se većini dopasti, ako je tehnologija dokazana naravno) što će nam omogućiti da radimo brže (ovo će im se takođe dopasti) pa će vam "Time to market" biti kraći, pa ćete pre moći da počnete da zarađujete (ovaj deo će obožavati), a i ova tehnologija će omogućiti lakše proširenje aplikacije u budućnosti itd.". Mislim da će klijenti u dobroj meri pristati ako argumente predstaviš kako treba, a ako ne pristanu radi se projekat u PHP-u i gotovo.

I na kraju još nešto ako ne budemo suptilno gurali klijente u nove tehnologije (koje valjaju naravno, a Ruby objektivno valja) večno ćemo radili sa klijentima koji će zahtevati Java aplete umesto flasha i AJAX-a, i <font> tagove umesto CSS-a, samo zamislite ta mračna vremena, brrrrrr...
toxonics je offline   Odgovorite uz citat
Staro 08. 11. 2005.   #50
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Poslednjih par postova puno "prazne priče". Evo probaću ovako, neka nam svi koji imaju ikakva iskustva sa RoR programiranjem ukažu na sopstvena iskustva i neka pokušaju da nas sve edukuju zašto je nešto bolje.

Recimo, neka neko kaže "ej, za ovu funkciju mi je trebalo 3 dana, a sada sam to odradio za 1" (kako? zbog čega? itd.). Samo nemojte opet sa "filmovima", jer to nam je već poznato, svi pratimo aktuelna dešavanja.
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Here we grow: Ilija Studen join 37signals mungos Linkovi 10 11. 05. 2007. 12:59
Ruby-Lang.org crews_adder Linkovi 0 19. 09. 2006. 18:23
Ruby mungos Programiranje 1 29. 06. 2005. 19:05


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:51.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.