DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 20. 06. 2010.   #221
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Meni su u poreskoj upravi rekli da ne treba da plaćam doprinose
(Moje tumačenje)
Prihodi od adsensa spadaju u ostale prihode i oporezuje se po čl. 85 st.1 t.13 zakona o porezu na dohodak građana po stopi od 20% umanjeno za 20% normiranih troškova. Ovi prihodi nisu od rada i stoga se na njih ne plaćaju doprinosi po bilo kom osnovu (na primer slični su prihodima od izdavanja pokretnih stvari u zakup).

Prihodi tipa freelance se oporezuje na isti način, a doprinosi se plaćaju u zavisnosti da li je lice već osigurano po osnovu zaposlenja.
Član 10 zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju:
Obavezno osigurana lica (u daljem tekstu: osiguranici), u smislu ovog zakona, jesu:
1) zaposleni (u daljem tekstu: osiguranik zaposleni);
2) lica koja samostalno obavljaju delatnost (u daljem tekstu: osiguranik samostalnih
delatnosti);
3) poljoprivrednici (u daljem tekstu: osiguranik poljoprivrednik).

Ako lice istovremeno ispunjava uslove za osiguranje po više osnova iz stava 1.
ovog člana, osnov osiguranja određuje se na taj način što postojanje osnova osiguranja
po prethodnoj tački isključuje osnov osiguranja iz naredne tačke.
---
U lica koja samostalno obavljaju delatnosti spadaju i freelancer-i (čl. 12 st.1 t.3 ZPIO - lica koja obavljaju poslove po osnovu ugovora o delu odnosno poslove po osnovu autorskog ugovora, kao i poslove po osnovu drugih ugovora, kod kojih za izvršen posao ostvaruju naknadu (u daljem tekstu: ugovorena naknada), a nisu osigurani po drugom osnovu)
Na isti način se (plaćaju za neosigurane / ne plaćaju za osigurane) doprinosi za zdravstveno osiguranje po članu 21 zakona o zdravstevenom osiguranju.

Poslednja izmena od Markok : 20. 06. 2010. u 12:12.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2010.   #222
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Clan 12. Zakon o Doprinosima:
Када осигураник остварује приходе по више различитих основа (радни однос, самостална делатност, уговори и др.), допринос за обавезно пензијско и инвалидско осигурање обрачунава се и плаћа по свим тим основима, до износа највише годишње основице доприноса, у складу са овим законом.

Dalje, ako nisi zaposlen u odredjenoj firmi a ona ti plati troskove puta, smestaja i slicno, duzna je i da plati I POREZ I DOPRINOSE na BRUTO sumu (otprilike koliko je kostao put toliko su i porez+doprinosi). Ovo sam siguran jer farmaceuti i doktori stalno idu preko firmi u kojima nisu zaposleni i dobijaju potvrde o placenim porezima i doprinosima za ta putovanja.
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2010.   #223
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Primenjuje se zakon koji uže definiše određenu oblast. Zakon o doprinosima uopšteno govori o svim doprinosima a zakon o PIO precizno.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2010.   #224
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Sinak... ja ti kazem sta se desava farmaceutima i doktorima - oni su zaposleni u jednoj firmi a druga je duzna da im placa doprinose kad ih vode na seminare po clanu 85. t. 13 bash. Em im to ulazi u godisnji i znam da u privatnim kucama moraju da posle na to dodatno sami plate godisnji porez jer vecina predje zbog tih seminara (iako ne dobije novac tu). (glupost ali je tako)
Ako mislis da si pametniji oh njihovih knjigovodja slobodno idi dalje ...

(a to sta su rekli u poreskoj - sta se sve culo, nije vredno pomena )

Poslednja izmena od alfaunits : 20. 06. 2010. u 13:56.
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2010.   #225
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Uglavnom i npr u rajfajzen banci mi rekose - da je porez za te vrste deviznih priliva zapravo oko 36% - znaci osnovica umanjena za 20% - 20% poreza i 22% za doprinose.

Naravno to ne znaci da je tacno ali je prilicno velika verovatnoca da je tako.

Tako da je u tom slucaju veoma losa situacija zaljude koji zaradjuju manje od reda velicine 1000E mececno pa im se ne isplati da otvore pausalnu agenciju npr.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2010.   #226
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Elem, ja imam na papiricu presudu vrhovnog suda koja potvrdjuje ono sto sam rekao .

Po n-ti put: Knjigovodje uglavnom boli prangija da se opterecuju i obracunavaju onako kako im je najlakse. Kvalitet im se obicno krece od ljutog ocaja do vrlo loseg.

Jedino validno misljenje je misljenje ministarstva, a to kako "pametne knjigovodje" misle je obicno drugacije. Cak sam doziveo da cujem da knjigovodja konstatuje "jes da imas misljenje, ali nije bas to tako.. Bolje da platis".

Citat:
oni su zaposleni u jednoj firmi a druga je duzna da im placa doprinose kad ih vode na seminare po clanu 85. t. 13 bash
Koji se za taj period odbijaju od obracuna u maticnoj firmi. Malo nakaradno resenje, ali sta nije nakaradno u ovoj zemlji.

@buksula:

Ne ocekuj da ces u banci dobiti pouzdane informacije o porezima jer to NIJE njihov posao. Cak i tamo gde to jeste njihov posao, kao sto je poreska, dobices polovicne informacije i uglavnom netacne.

Poslednja izmena od McKracken : 20. 06. 2010. u 19:54.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2010.   #227
alfaunits
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 28.05.2010
Poruke: 296
Hvala: 4
36 "Hvala" u 30 poruka
alfaunits is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
Elem, ja imam na papiricu presudu vrhovnog suda koja potvrdjuje ono sto sam rekao .
Daj papiric... sa vidnim pecatom da moze da se proveri. Ne zezam, ako imas nesto tako korisno, podeli... znacice nam i bice mi drago da nisam u pravu.

Citat:
Koji se za taj period odbijaju od obracuna u maticnoj firmi. Malo nakaradno resenje, ali sta nije nakaradno u ovoj zemlji.
Kako se odbijaju od obracuna u maticnoj firmi??
Imam gomilu konkretnih slucajeva gde ljudi ne prelaze 10.000e bruto platom, ali uz nekoliko seminara predju 20.000e (navodne zarade) i onda moraju da prijave godisnji porez i plate ~200e.
alfaunits je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 06. 2010.   #228
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Sorry, nakon nekih losih iskustava ne dajem svoje 'artije na javni uvid.

Opet, dobar knjigovodja je onaj koji treba da da detalje, vise informacija na sajtovima ministarstva finansija i ministarstva rada. Nazalost, vrlo je tesko naci nekoga koje spreman da razmislja i spreman da ratuje
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 06. 2010.   #229
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
Jedino validno misljenje je misljenje ministarstva, a to kako "pametne knjigovodje" misle je obicno drugacije. Cak sam doziveo da cujem da knjigovodja konstatuje "jes da imas misljenje, ali nije bas to tako.. Bolje da platis".
Naravno. Isto tako sve to lepo pise i u zakonu a tacno je i misljenje poreske uprave srbije takodje. Oni imaju call centar koji radi svaki dan.

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
Ne ocekuj da ces u banci dobiti pouzdane informacije o porezima jer to NIJE njihov posao. Cak i tamo gde to jeste njihov posao, kao sto je poreska, dobices polovicne informacije i uglavnom netacne.
Valjda visina poreza i doprinosa nije tolika nauka pa da to niko ne zna. Drugo nisam pitao - nego su mi predlozili - kao tako mi je povoljnije (zato sto sam im doneo primer cek na 100$ - a za tolika mesecna primanja to i jeste najpovoljnija opcija).

Dakle nije njihov posao ali se ponekada trude da predloze najbolju opciju za placanje poreza za svog klijenta.

Poslednja izmena od buksula : 21. 06. 2010. u 01:26.
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 06. 2010.   #230
buksula
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 03.05.2007
Poruke: 568
Hvala: 40
51 "Hvala" u 30 poruka
buksula is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao McKracken Pogledajte poruku
Elem, ja imam na papiricu presudu vrhovnog suda koja potvrdjuje ono sto sam rekao .
Na osnovu kog zakona je ta presuda ?
buksula je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Naplata Adsense - vaše uplate su trenutno zadržane! ljtruba Sva početnička pitanja 8 07. 09. 2010. 11:03
Gde se Placa Porez buksula e-Business 1 06. 03. 2010. 13:22
Zakup servera u EU i porez? LiquidBrain Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 9 16. 01. 2010. 21:50
porez - ugovor o posredovanju dali83 e-Business 4 16. 08. 2009. 20:25
Affilate i porez. Ima li ko konkretan odgovor? markos e-Business 18 15. 08. 2009. 18:57


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 11:33.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.