DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 25. 01. 2007.   #21
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne znam koliko je "pametno" da vodimo ovakvu diskusiju, ja imam prilično loša iskustva sa nekim ljudima, uglavnom početnicima, kada je plaćanje u pitanju. Jedan prijatelj koji je držao veliku hardversku firmu u Srbiji, batalio je i prodao je jer su mu išli na živce "programeri" u Srbiji, sada prodaje uređaje za prečišćavanje vode i sav je debeo i srećan (oćelaivio je dok je zapošljavao "programere"). Baš danas smo pričali o tome i definisali nekoliko tipičnih situacija:

- Početnik traži 1500 eur platu jer programeri u americi uzimaju po $50 na sat (obično dodaju kako su se jutros čuli sa ortakom tamo koji već ima 2 ferarija) ali pošto su početnici, neće $50 nego je dovoljno i $25 na sat.

- Početnik, zaposleni, žali se da mu je mala plata, a ono što je radio u firmu u radno vreme, da je sam radio mogao je da naplati (bar) 1000 eur. Pa možda i bi, ali teško da bi on taj posao dobio na osnovu nepostojećih referenci, a osim toga radi ga 2 meseca, onaj ko to naplati 1000 eur obično tako nešto spiči za 2 nedelje. A to što radi na velikom projektu zahvaljujući tuđim referencama i stiče iskustvo na osnovu tuđeg znanja i truda - to je "irelevantno", to se ne računa.

- Početnik dobije veliku platu, ali pošto radi za stranca ima 2 podslučaja:

-- razvlačiće koliko može dok ne dobije prvu platu, a onda će da javi da neće više da radi. Tako da ništa nije uradio za mesec dana a dobio platu - on je presrećan.

-- mučiće i sebe i druge, a onda će da nestane od jednom i ne možeš više da ga dobiješ ni mailom ni telefonom, shvatio je da je zagrizao preveliki zalogaj, ali je on "programer" i nikada neće pristati da to prizna. Kada ga ortaci pitaju "šta je bilo sa onim strancem?" obično kaže "ma dao sam im otkaz, moroni, nemaju pojma...." ili nešto slično.

Tako da, ovakve priče samo raspiruju maštu ljudi, na kraju, neka ide u "ameriku" pa neka tamo radi za tih čuvenih $50, ja obično prokomentarišem takve priče u fazonu "... i tako su mrmoti zavijali čokoladu..."

Ko u Srbiji naplati sajt srpskoj firmi 1500 eur, taj može da računa kao da je američkoj firmi uzeo 5000 eur.

Opet, juče sam bio na sastanku u vezi nekog web sajta, kada sam pitao "kako to da tako ozbiljna firma nema svoj web sajt", priča mi čovek da ga je zapalio neki "programer" koji mu je uzeo 50% avans za sajt i umesto roka od 3 meseca, doneo mu posle 6 meseci poluzavršen sajt na CD-u i još tražio ostatak para. Čak su i do suda došli. Kaže da mu se smučio web sajt i da je godinama napušavao svakoga ko mu ponudi da mu radi sajt. A onda ga je "prošlo" i kontaktirao mene, pa sada ja treba da mu titram kao budala da pokažem da nisu svi isti.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 25. 01. 2007. u 01:38.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2007.   #22
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

pa dobro, mozes tako da kukas i na poslodavce... ja sam radio jedno vreme za coveka koji naplati britancima 260 funti programer dan, a ovde java programera (sa nekim iskustvom, ne pocetnika) plati 3.5 evra na sat, na crno naravno, i bez da ima ikakve dodatne troskove oko toga... i naravno da ljudi beze glavom bez obzira iz firme, ali njega boli uvo jer smo mi jeftina radna snaga, smatra da uvek moze da nadje nove ljude da ih exploatise... e sad zadnjih par meseci cujem da mu slabo ide posao, zali se kako ne moze da nadje dobre ljude...

tako da je dzabe kukati, trzisna privreda... imas potraznju i imas ponudu, i tako se formiraju cene, sve ostalo je nebitno... niti ti moras da platis nekog vise nego sto mislis da zasluzuje, niti neko mora da radi za manje para nego sto misli da zasluzuje... i svi (ne)srecni
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 25. 01. 2007. u 03:16.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2007.   #23
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Hoću samo da kažem da mnogo ljudi čita ovakve stvari i postaju izrazito nerealni sa zahtevima jer "tamo neko uzima mnogo više nego što oni imaju". Nisam kukao ni na koga posebno, već ističem problem koji nastaju zbog nerealnih zahteva ili precenjivanja svojih mogućnosti.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2007.   #24
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

ma da, skapirao sam sta si rekao, i slazem se, ali zapravo je to problem tog nekog ko sebe precenjuje, on nece dobiti posao...tebe eventualno moze da iznervira, nista vise...

kad doticni ne dobiju 10 poslova za redom onda ce da spuste loptu, jer ce da shvate realnu situaciju na trzistu rada... ali generalno mnogo ljudi sebe precenjuje, pogledaj samo audicije za Idola..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2007.   #25
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
kad doticni ne dobiju 10 poslova za redom onda ce da spuste loptu, jer ce da shvate realnu situaciju na trzistu rada... ali generalno mnogo ljudi sebe precenjuje, pogledaj samo audicije za Idola..
Nece, veruj mi...

Inace, licno sam solidno alergican na ovakve teme... ne znam zasto, ali uvek kad citam ovako nesto (jos od ES-a) imam osecaj kao da se nalazim u kafani i slusam price o milionima i milijardama... prilicno nezdravo. Neko dodje i kaze da pravi 25e/sat, odma se njih 10 smori sto naplacuju 10e, padne im elan, tripuju kako su ovce i slicno...
Bem li ga, neko ko zaista pravi 25e/sat pa na gore, znaci ne da ga je dvaput u zivotu usralo, nego da bar 4-5h dnevno, 5-6 dana nedeljno radi po toj satnici bi mesecno trebalo da mlati minimum 3000 evra. Jer tu upada i par usputnih projekata sa nizom satnicom koje prejebe dok kazes keks, i sl. U prevodu, da vozi BMW X5, ima pristojnu gajbu i dosta dobru pricu u svojoj okolini...

Sve ostalo ispod toga je onako...bljaks...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2007.   #26
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Problem je što se previše ljudi trpa tamo gde im nije mesto.

Naša dev zajednica je mala i nemamo svetski poznate developere koji tuku jake satnice. Realnost se vrti od 10 do 20e sat za iskusniju ekipu, ali to ne znači da je to maksimum koji može da se ostvari.

Svako ko je skenjan zato što radi za 10 ili 15e kada pročita da neko drugi zarađuje 50e treba da se zapita šta to njemu nedostaje da bi mogao da traži i dobije te pare. Iskustvo, reference, buzz, lokacija, karizma, muda da traži takve sume (lupi i ostane živ)?

O ovoj ekipi koja očekuje da posle 2 semestra slušanja Jave ili 15 godina iskustva u Cobolu može da dobije posao od 1500 eura mesečno dok se gazde satiru da donesu dovoljno posla ne treba trošiti reči. Najveća beda je što je neko uložio svoje vreme da pročita njihov CV i eventualno ih intervjuiše.

Citat:
Originalno napisao boccio
Inace, licno sam solidno alergican na ovakve teme... ne znam zasto
Zato što si poslodavac Dok jednom ne smrkne drugom ne svane. Svaki programer (dobar i loš) bi hteo da zarađuje 5000 eura, dok svaki poslodavac hoće da programeri traže što manje para.

Sve mi se čine da će da bude kako ja kvarim omladinu, ali to uopšte nije cilj. Poenta je da se u Srbiji mogu zaraditi lepe pare od programiranja ako dovoljno uložiš u sebe... Samo treba biti realan, vredan i uvek ići napred. Ne možeš da očekuješ ništa veliko ako uložiš malo.

Edit: manja iskravka naših narodnih umotvorina

Poslednja izmena od Ilija Studen : 25. 01. 2007. u 20:50.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2007.   #27
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Čitam i kapiram da ima istine u svačijem postu do sada, tj. mogu da se složim barem sa nečim što je svako ovde napisao. I sa Ilijom koji kaže da višim cenama odbija "sitnu ribu", jer uvereno znam i tvrdim da ima naših ljudi - što dizajnera, što developera - koji ostvaruju cenu 25+ eura/h. Takođe kapiram i Boccia koji kaže da ako si u tom "društvu" to znači da si filthy rich, što zaista ima smisla. Kapiram da je istina negde između jer stvari retko kada budu crno-bele kad se određuje cena sata ili honorara.

Ja lično jesam radio i "za eksere" kad se moralo (svoj prvi interfejs sam naplatio 80e), radio sam kasnije i čitave sajtove za 70e, ali bilo je i projekata iz kojih sam izvukao i 1k+ e (ne bih da postavljam tačne cifre).

Mislim da je cena od 15e/h sasvim ok za čoveka koji dobro radi svoj posao (profi), ovde u tj. iz Srbije. Cena od 10e/h je za čoveka koji je sasvim solidan, ali ima još uvek da uči. Ruku na srce, za domaćeg klijenta mislim da nisam nikada naplatio radni sat više od 10e, ali kada radim za strance ne idem ispod 20e/h.

Lično uvek gledam da izvagam sve faktore kada se odlučujem za iznos honorara i da obe strane budu zadovoljne. Mirno spavam jer nikad nikog nisam odrao, 'fala bogu ni mene nikada nisu ispucali za keš.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2007.   #28
boccio
šegrt
Professional
 
Avatar boccio
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: nbgd
Poruke: 427
Hvala: 27
14 "Hvala" u 8 poruka
boccio is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Zato što si poslodavac
Nije Ilija, veruj mi. Nemam ja frku od kinte, niti pravim palatu na robovima. To zna svako ko me poznaje. Ovde je rec o necemu potpuno drugom, a to je:
a) kafansko frljanje
b) polovicna istina

A u tvom slucaju, u pitanju je opcija pod B. Satnica je jako nezgodna stvar za igru, skoro kao statisticka anegdota o mesu, kupusu i sarmi. Pametni developeri biju 20-30e na sat, pa i jace, ali kvaka je sto ne kazu na koju foru. Ja dok sam bio freelancer tukao sam mozda i vise, ali nikad nisam prihvatao projekat koji moram da radim from the scratch. Fokusiras se na odredjene stvari za koje imas gotove biblioteke i frameworks, bidujes realnu cenu, a tebi treba 8x manje vremena jer imas pola gotovo, a pola treba da "tailor"-ujes potrebama klijenta. Voila - eto satnice od 30e. Ali da bi dosao do toga treba ti gomila iskustva, gomila kilometraze po 5e/sat i ogromna biblioteka kvalitetnog i reusabilnog koda. A taj "detalj" se obicno zanemari kad se prica "ja tucem 30e/sat", plus sto se zanemari da se skoro NIKAD ne radi svakodnevno po toj ceni.

Mislim, ja sad mogu da se pojavim i opusteno pricam da radim za $100/sat. Kako? Prosto, customeri koji dolaze na Vivvo traze customizacije, ja ih redom quote-ujem na $35/hr, i dajem kao deliverable customizirani Vivvo za koji sam potrosio 10 sati rada. Racunica? Skupa licenca + cust. rate + paljenje taksimetra... eto $100/hr.

Ali ja ne mogu iskreno da kazem da bijem toliko, jer ne radim svakodnevno za taj rate (inace bih i ja setao BMW X5, a ne Peugeot 306 kome opet treba da menjam $#%!$% silen blok ), plus ukalkulisi minuli rad koliko je meni trebalo da dodjem to takvog Vivvo-a, para/vremena potrosenih za konstantan razvoj i klijenata koji ce da plate to... Bottom line, nisu stvari bas tako proste, i nezahvalno je frljati se ciframa tek tako.

Samo to kazem, nista vise, i nemam nameru ikog da spustim ili uvredim...
__________________
Vivvo CMS
Samo za male pare se mnogo radi.
boccio je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2007.   #29
Bojan Zivanovic
profesionalac
Professional
 
Avatar Bojan Zivanovic
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pančevo - Pariz
Poruke: 287
Hvala: 6
8 "Hvala" u 8 poruka
Bojan Zivanovic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Bojan Zivanovic
Default

Citat:
Originalno napisao boccio
Nece, veruj mi...
odma se njih 10 smori sto naplacuju 10e, padne im elan, tripuju kako su ovce i slicno...
Ne mora da bude tako..
Ja sam npr. sasvim srecan sa svojih 10e, kad budem vredeo 25e, uzimaću 25e i lepo.
Previše ljudi precenjuje svoje sposobnosti, treba biti realan.
__________________
The knack of flying is learning how to throw yourself at the ground and miss.
Bojan Zivanovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 01. 2007.   #30
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

100% ste u pravu da ništa nije crno ili belo. Često se radi fiksno po projektu, krpe se neki stari projekti gde obično naplatiš samo set izmena itd. Freelance je čudna rabota - sve je stvar komprimisa i smanjenja rizika. Takođe, glupo je za očekivati da imaš 8h efektive 6 dana nedeljno i da to koristiš ka osnovicu za računicu.

Ali to uopšte ne menja okvirne satnice. Kao što rekoh, to je moje viđenje i kao kod svega uvek ima odstupanja. Negde ćeš napltiti više, negde manje u zavisnosti od situacije (domaći ili strani klijent, prvi projekat kod potencijalno dobrog klijenta gde hoćeš da skupiš bonus poene itd).

Poslednja izmena od Ilija Studen : 25. 01. 2007. u 21:29.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Cena.rs stOrm Web site, dizajn i multimedia 27 28. 10. 2010. 22:25
Cena banera kickloop e-Business 7 23. 07. 2010. 12:07
Jel postoji pravilnik rada foruma? AG.RS Sva početnička pitanja 8 18. 01. 2010. 23:08
pazite na posledice dugog rada za racunarom! flash_back Opušteno 3 04. 09. 2009. 18:46
14-dec: Seminar o javnosti rada RATEL valeksic Komunikacije 2 08. 12. 2006. 02:08


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:58.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.