DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 04. 2006.   #1
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default Python

evo da podelim moje odushevljenje sa vama
evo ja vec 10 dana chitam, testiram... i ne mogu da verujem...
jednom rechju odushevljen sam!!!!!

-Prilichno je brz
-Postoji sasvim solidan kompajler za WiNdow$ (py2exe)
-isprogramirati GUI u wx je sasvim izvodljivo (ne mora chovek da bude Guru, cak i ne treba nikakav designer..moze uz dobar tutor sve iz koda)


i tako bih mogao do jutra da nabrajam..
mozda je ovo samo pochetno odushevljenje...ali juche sam uhvatio sebe da programiram onoliko brzo koliko kucam...

sintaxa je veoma laka..
indent mi se chinio kao bauk ..
medjutim trebalo mi je chitavih 20 minuta da zaboravim na to

(uostalom koristim ga i u php-u)

moj glavni razlog za prelazak je taj shto mi je trebao neki malo jachi jezik, a multithread je bio veliki plus za tip aplikacija koje ja radim
(network monitoring, gde se javljaju veliki delay-i pri poll-ovanju rezultata sa udaljenih rutera etc..)

shta da vam kazem..
ako ikad imate prilike.. probajte obavezno !
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 04. 2006.   #2
Gruja
Dejan Grujic
Professional
 
Datum učlanjenja: 29.09.2005
Poruke: 380
Hvala: 9
64 "Hvala" u 40 poruka
Gruja is on a distinguished road
Default

Koji IDE koristis?
Meni Python bas i ne lezi, posto dolazim iz strogo tipiziranog sveta (Java i C#) gde se oslanjam na kompajler da mi pohvata sto je moguce vise gresaka. U pythonu nema te pomoci, a zbog toga nije lako ni napraviti dobar intelisense, bez kog ne mogu da zivim. Na indentaciju sam se navikao, mada mi je ponekad pravio nevidjene probleme kad kopiram par linija iz dokumentacije gde su koristeni spejsovi, a u mom kodu tabovi. U editoru izgleda isto a njemu je skroz razlicito.
Verujem da je onima koji prelaze sa drugog skript jezika lakse da se naviknu, meni je koristan najpre za sitne kucne poslove.
Gruja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 04. 2006.   #3
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

poshto cu raditi neke app's za win koristm SPE (mislim da je win only)
ima divnu osobinu da proverava indent (moras da vidish da bi razumeo )

i da, prilichno je brz.
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 04. 2006.   #4
Dragi Tata
dinosaurus
Master
 
Avatar Dragi Tata
 
Datum učlanjenja: 29.12.2005
Lokacija: Nova Engleska
Poruke: 636
Hvala: 79
263 "Hvala" u 66 poruka
Dragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoroDragi Tata će postati "faca" uskoro
Default

Python je lep jezik za učenje programiranja. Ima lepu sintaksu i logičan je.

Samo mi nije jasno gde nađoste da je brz? Meni deluje jako sporo, a i neka merenja koja sam vršio potvrđuju utisak. Sa čime ga poredite pa vam izgleda brz?
Dragi Tata je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 04. 2006.   #5
kodi
133t
Master
 
Avatar kodi
 
Datum učlanjenja: 08.01.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 714
Hvala: 16
37 "Hvala" u 28 poruka
kodi is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za kodi
Default

Citat:
Originalno napisao Dragi Tata
Python je lep jezik za učenje programiranja. Ima lepu sintaksu i logičan je.

Samo mi nije jasno gde nađoste da je brz? Meni deluje jako sporo, a i neka merenja koja sam vršio potvrđuju utisak. Sa čime ga poredite pa vam izgleda brz?

pa napisao sam da je "prilichno brz"

toliko sam prochitao o nekoj njegovoj sporoci, da nisam znao shta da ochekujem.
Naravno da je sporiji od C++, ili jave ali ne neshto narochito

ovde ima speed test:

http://twistedmatrix.com/~glyph/rant...n-vs-java.html
kodi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2006.   #6
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Kada su skript jezici u pitanju, pojam "brzina" se uglavnom koristi za oznacavanje vremena koje je potrebno da se vec prevedeni kod samo izvrsi, sto ce reci da nije bitno (sa ove tacke gledista) koliko dugo se ucitava i prevodi odredjeni kod.
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 29. 04. 2006.   #7
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

python moze da koristi "prekompajliran" kod, tako da vreme prevodjenja ne igra neku prakticnu ulogu, vecina "testova" to potpuno zanemaruje...

Ipak ostaje cinjenica da je C++ brzi za vecinu taskova od bilo kog skript jezika (mada ne puno). S druge strane C je brzi od C++, a Fortran je brzi od C-a, a tu je i assembler... ali sumnjam da ce neko zaista da tvrdi da je bolje raditi u asembleru nego u perlu, php, ruby ili pythonu
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 05. 2006.   #8
Petar Marić
Python Ambassador
Master
 
Avatar Petar Marić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 602
Hvala: 28
27 "Hvala" u 17 poruka
Petar Marić će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Petar Marić
Default

Saznao sam 2 stvari u ovom semestru:
1. Borland C++ Builder 6 je nekompatibilan sa samim sobom (kompajler/linker - dokumentacija)
2. Gorespomenuti je uzas za pisanje generickih AI programa (fuzzy pretraga bilo cega po bilo kojoj kombinaciji kriterijuma) - ali tu je i sam C++ kriv zbog potrebe za silnim plumbing-om.
__________________
Python Ambassador of Serbia
Petar Marić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 07. 2006.   #9
Dejan Rajic
novi član
 
Datum učlanjenja: 24.02.2006
Poruke: 4
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Dejan Rajic is on a distinguished road
Default

xmmm lepa tema..

zadnjih par nedelja istazujem sve vezano za python radi izrade dilpomskog rada u njemu - i u pocetku sam se isto tako osecao kao kodi.. medjutim kasnija razocaranja su me spustila dosta...

covek se odmah navuce na sintaxu - nema sta - najlaksi jezik za rad sto se tice sintaxe kombinuje najbolje iz C-a i basica otprilike

sto se tice rada u konzoli postoji masa biblioteka ali ne toliko dokumentacije i primera (php je tu na primer extra bolji da ne kazem godinama ispred) ali ipak za tu svrhu se pokazao kao jako lepo resenje sto potvrdjuje popularnost za skripting na linuxu itd..

postoji mogucnost pravljenja gui-ja ugradjenom Tkinter bibliotekom ili preko wxWidgets-a cak postoje i open source IDE-i kao i komercijalne varijante (open source Boa constructor, SPE, PythonCard) medjutim dosta tu fali da bi se moglo meriti sa java netbeansom na primer ili bilo kojim Delphi-like bilderom

ono sto je posebno zanimljivo a sto postoji godinama jeste Jython namenjen upravo otklanjanju ovog GUI problema - to su biblioteke koje omogucuju importovanje java paketa i njihovo koriscenje - time se dobija mogucnost koriscenja java klasa za pravljenje GUI-ja pre svega a pisanje ostatka aplikacije u netipiziranom jeziku sto u mnogome olaksava i ubrzava izradu aplikacije

medjutim sve ove napredne mogucnosti jos nisu dovoljno iskoriscene ili bar ne na dovoljnom nivou da to sve izgleda kao sa pocetka kodijeve price.. - mnogi python projekti i/ili alati su napusteni (ili stopirani do daljnjeg) vec godinama neki napreduju ali nekako to sve deluje nedovoljno fokusirano da bi se nosilo sa ostalim popularnim platformama i resenjima... mada ima jako puno potencijala..

to je neki moj utisak..
Dejan Rajic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 11. 07. 2006.   #10
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

A sto nisi uzeo za diplomski neki ogavniji jezik, npr kao sto je Perl? U njemu je sve odvratno (sintaxa posebno) dok ne prodje period privikavanja, a onda podlegnes carima istog, i onda dodjes na to da sve ostale scripting jezike poredis sa njim...
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Perl vs Python Ivan Programiranje 33 15. 08. 2007. 14:13
Python programmer wanted :) nixa Poslovne ponude i zapošljavanje 0 21. 07. 2006. 03:35
python:django novi python web framework nesh Web aplikacije, web servisi i software 12 30. 03. 2006. 00:22
Python friendly provajderi nesh Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 0 11. 10. 2005. 14:51


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 18:23.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.