DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 24. 09. 2005.   #1
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default Buzz, buzz, buzz...

U zadnje vreme par stvari pravi veliki buzz u web development svetu:

1. AJAX
2. Ruby on Rails
3. Web 2.0 koncep

Za prva dva mogu slobodno da kažem da su preduvani, dok se za treći nisam baš nešto preterano interesovano (nedostatak slobodnog vremena i blaga nezainteresovanost upravo zbog preterane povezanosti sa prepumpanim AJAXom). Razlozi:

1. AJAX je samo kršteni skup tehnologija koje odavno imamo na raspolaganju. Doduše, GMail je prva takva web aplikacija koja je ušla u mase, ali ga ni Google nije zvao AJAX. Iskreno, ovaj tip buzza mi se nikako ne sviđa.

2. Ruby on Rails nije ništa drugo do fino osmišljenog frameworka pisanog u finom i moćnom, objektno orijentisanom skipt jeziku. 37signals je negde rekao da je David (autor Railsa) kreirao novo zvanje ("Rails developer"). How stupid is that???

Vaše mišljenje.

Iskreno, čim čujem da se neko hvali da pravi Ajax i RoR aplikacije odmah ista osoba dobija sledeći "tag": noob si dok ne dokažeš suprotno (većina nikad ne dokaže suprotno).
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2005.   #2
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Kad se već govori u buzzwords, top 10 u poslednjih pet godina:

1. xml
2. google
3. blog
4. css
5. wiki
6. rss
7. flickr
8. ajax
9. ruby on rails
10. web 2.0

+ bonus 11: long tail

Juče sam se na: http://www.devprotalk.com/showthread.php?t=120 raspisao o nekim aspektima ove priče.

Ja ne vidim ništa loše u tome što je ranije poznati skup tehnologija dobio novo ime AJAX i postao ultra popularan, da smo došli u fazu jedna nova AJAX App na svakih 12h. Uprkos tome recimo što dobar dio Ajax aplikacija ne koristi XML, ova priča je ovih dana doživjela nevjerovatne razmjere i to po mom skromnom mišljenju može samo iznjedriti nešto dobro.


Stanje tržišta je jednostavno takvo da se očekuje sledeća velika stvar. Imali smo Netscape i dot-com, danas imamo Google i Web 2.0 (dot-com 2.0 kako bi mnogi željeli). Poslednje dvije najbolje stvari na sceni su Gmail i Flickr. Onda su se svi složili da bi tako trebale da izgledaju aplikacije nove generacije. Ajde da damo tom pristupu ime, i rođen je AJAX. Ajde svi da sada kažemo da je to novi Web, naka se zove Web 2.0, uprkos tome što bi to mogao biti i Web 7.0, ali ajde de. Imamo dva buzzworda. Onda u priču uleće Jason Fried i 37signals koji imaju aplikacije za saradnju malih timova svima znane kao Basecamp i Bakpack. A imaju i Davida, koji je inače upao u firmu tako što je onomad Fried iskalkulisao da mu se neda učiti PHP nego će ipak o svom trošku angažovati čovjeka sa strane, i famozni RoR. RoR olakšava razvoj Ajax aplikacija, ajmo svi da ga koristimo. Normalno da ova poslednja priča nije tako dobro prošla, jel ipak je suludo koristiti RoR radi RoR-a. (vidi čita se 'rora'

Web 2.0 stoji čvrsto kao koncept sledeće velike stvari. Gmail i Flickr služi kao primjer. Stotine i hiljade malih timova radi na svojim AJAX aplikacijama i potajno se nadaju da će napraviti nešto superdobro, sledeći Google. U nedostatku ideja šta je to sledeće dobro, u fazonu trenutne američke korporativne GTD (Get Things Done) filozofije, radi se na mini app koje će da zadovolje neke jednosatvnije stvari. A podrazumijevano je da te stotine i hiljade malih timova sa članovima razbacanim širom Amerike i svijeta kao platforumu za međusobnu saradnju koriste 37Signals Basecamp i 37Signals Backpack, sve sa redovno plaćenom mjesečnom članarinom. Ipak se okreće
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2005.   #3
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Niko nije rekao da je AJAX loš, niti da je Ruby on Rails loš. Ovakve stvari definitivno dobro dođu da malo protresu sve odreda pošto se samo tržište uspavalo u CSS fazonu (svi sajtovi liče jedni na druge).

Samo me pomalo iritira frka koja se diže oko njih. Tipa: "Ja koristim AJAX, ja sam cool" a čovek ne zna ni kad, ni gde, ni kako da koristi JS na pravi način.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2005.   #4
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Samo me pomalo iritira frka koja se diže oko njih. Tipa: "Ja koristim AJAX, ja sam cool" a čovek ne zna ni kad, ni gde, ni kako da koristi JS na pravi način.
Pa uzmi bilo kojih od buzz riječi koje sam pomenuo u prošlom postu i vidjećeš da je ista stvar. Nema to veze sa aktuelnom tehnologijom, već sa ljudima. A kicoša imaš u svakoj industriji.

Što se ovih AJAX kulera tiče, njih je bar lako izbiti. Yebeš AJAXovca koji ga koristi duže od mjesec dana a nema gotovu aplikaciju
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2005.   #5
noviKorisnik
Dejan Katašić
Wrote a book
 
Avatar noviKorisnik
 
Datum učlanjenja: 10.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.017
Hvala: 129
86 "Hvala" u 43 poruka
noviKorisnik će postati "faca" uskoro
Default

Šta me prozivaš?
noviKorisnik je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2005.   #6
DejanVesic
old school
Professional
 
Avatar DejanVesic
 
Datum učlanjenja: 15.06.2005
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 448
Hvala: 21
70 "Hvala" u 46 poruka
DejanVesic će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
1. AJAX je samo kršteni skup tehnologija koje odavno imamo na raspolaganju. Doduše, GMail je prva takva web aplikacija koja je ušla u mase, ali ga ni Google nije zvao AJAX. Iskreno, ovaj tip buzza mi se nikako ne sviđa.
Ono što mene blago iritira je što za svaku "AJAX" aplikaciju bilo ko ko pretenduje na high-end tržište (banke i slični klijenti koji sebi ne mogu da dozvole luksuz da odbiju i jednog trenutnog/potencijalnog klijenta) mora da obezbedi kompletno funkcionalnu non-JS pure HTML verziju. (o da, velike kompanije itekako znaju da odseku / "pročiste" kod vaše aplikacije tako što ubiju ceo JS deo).

Tako se desi da vreme koje se uštedi pisanjem "AJAX" verzije itekako potroši na non-AJAX strani; izgleda da treba težiti nekakvoj mešavini koja će super raditi i kada je JS enabled i kada ne; pametan način / framework (za ASP/ASP.NET na server strani) još ne nađoh.
__________________
http://www.vesic.org | Blog: http://www.vesic.org/blog/ | Fina kolekcija programa: http://www.vesic.org/programi/
DejanVesic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2005.   #7
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Citat:
Šta me prozivaš?
eee, ajde... odkud znam da si ti u AJAX fazonu :-)

Citat:
DejanVesic:
Ono što mene blago iritira je što za svaku "AJAX" aplikaciju bilo ko ko pretenduje na high-end tržište (banke i slični klijenti koji sebi ne mogu da dozvole luksuz da odbiju i jednog trenutnog/potencijalnog klijenta) mora da obezbedi kompletno funkcionalnu non-JS pure HTML verziju. (o da, velike kompanije itekako znaju da odseku / "pročiste" kod vaše aplikacije tako što ubiju ceo JS deo).
1. Zar upravo banke nisu te koje često za svoje Web app uglavnom biraju samo jednu specifičnu platformu i specifičan brauzer, odnosno MSIE 5.5 ili MISIE 6?

2. AJAX radi u svim modernim brauzerima, odnosno IE6, Firefox i Safari, eventalno poslednja Opera. Dalje, poznata je praksa nekih velikih firmi, tipa SAP, da za svoja rješenja zahtjevaju uvijek najnoviju verziju brauzera. A svi znamo od kada datira IE6, tako da... ne svatam poentu.

Jedino postoji taj problem IE6 SP2 gdje je Microsoft najmjerno (kao radi sigurnosti) pobrljavio neke stvari sa JS koje su bez problema radile u ranijim verzijama (5.5, 5 i evenutalno 4.x)
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2005.   #8
DejanVesic
old school
Professional
 
Avatar DejanVesic
 
Datum učlanjenja: 15.06.2005
Lokacija: Novi Beograd
Poruke: 448
Hvala: 21
70 "Hvala" u 46 poruka
DejanVesic će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
1. Zar upravo banke nisu te koje često za svoje Web app uglavnom biraju samo jednu specifičnu platformu i specifičan brauzer, odnosno MSIE 5.5 ili MISIE 6?
Ako misliš na naše banke, onda možda i to ne sve. Strane banke itekako vode računa o svojoj publici.

Citat:
Originalno napisao mungos
2. AJAX radi u svim modernim brauzerima, odnosno IE6, Firefox i Safari, eventalno poslednja Opera. Dalje, poznata je praksa nekih velikih firmi, tipa SAP, da za svoja rješenja zahtjevaju uvijek najnoviju verziju brauzera. A svi znamo od kada datira IE6, tako da... ne svatam poentu.
Ako klijent isključi JavaScript, ili company firewall očisti JavaScript iz HTML-a pre nego što dođe do browsera onda:

- Nema JavaScripta, nema AJAX-a

pa tvoja AJAX aplikacija neće raditi.

Prosto.
__________________
http://www.vesic.org | Blog: http://www.vesic.org/blog/ | Fina kolekcija programa: http://www.vesic.org/programi/
DejanVesic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2005.   #9
zekica
Filip Milivojević
Certified
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Pirot (Nis), Serbia, Serbia and Montenegro
Poruke: 51
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
zekica is on a distinguished road
Default

Ja mislim da bi AJAX (ili kako ga već zvali) treba da omogući veću fleksibilnost i brzinu web aplikacija. Zato ovaj skup tehnologija treba da uđe i u mainstream web aplikacije, i zloupotreba JavaScript-a ne bi trebala da bude kao argument protiv korišćenja istog.

A onim korisnicima, koji su isključili JavaScript, treba omogućiti rad na sajtu na klasičan način. Uz dobar razvojni framework, ovako nešto ne bi trebalo da predstavlja neki veliki problem i može povećati vreme izrade sajta za maksimalno dva puta (često i mnogo manje), a to je po meni opravdano u većini slučajeva.
zekica je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2005.   #10
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao zekica
A onim korisnicima, koji su isključili JavaScript, treba omogućiti rad na sajtu na klasičan način. Uz dobar razvojni framework, ovako nešto ne bi trebalo da predstavlja neki veliki problem i može povećati vreme izrade sajta za maksimalno dva puta (često i mnogo manje), a to je po meni opravdano u većini slučajeva.
Pokušavam da smislim kako bi se na jednostavan način rešio ovaj framework i ne vidim baš jednostavno rešenje. Dupljanje kontrolera, detektovanje da li je JS uključen i "obaveštavanje" skripte da nema JS podrške preko GETa, document.write() koda koji "uključuje" AJAX podršku i slično mi padaju na pamet, ali to sve treba prilično dobro osmisliti i rešiti.

Eto je jedna dobra JS tema
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Gmail Buzz twix Web aplikacije, web servisi i software 50 18. 10. 2011. 17:53
Predizborni Buzz na 13 TV kanala pcigre Opušteno 4 01. 02. 2008. 00:52
Ako voliš buzz... Dragan Babić Linkovi 0 13. 01. 2006. 02:50


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 01:22.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.