DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > Marketing i SEO
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Marketing i SEO Marketing tehnike i Search Engine Optimization

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 24. 12. 2005.   #1
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default Strategija jednog ili vise brendova?

Koje je vase misljenje da li je bolje (sto se tice Interneta) ici na strategiju jednog brenda ili vise brendova? Kada je dobro ici na strategiju jednog brenda a kada na multi-brending strategiju?

Za ovo pitanje me je inspirisala poruka na blogu Jason Calacanis-a. Za one koji ne znaju, tip je su-osnivac Weblogs, Inc. kojeg je nedavno kupio AOL za 25 miliona USD.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 24. 12. 2005. u 15:37.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2005.   #2
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Strategija jednog brenda. To rade Yahoo i Google, za razliku od Microsofta (koji cini sta cini, cini mi se, zato sto su i sami ljudi u MS svesni da im treba cudo) Sem ako se vec ne kupi brend (Urchin, Flickr) koji je jako dobar. Zato nemamo vise Merimu i Deltabanku a imamo Jelen Pivo. Mora da se proceni kvalitet marke, I da li samo marka daje prednost. Ako ne, onda se gasi. Isto vazi i offline. Ono sto cini MS je, medjutim, ocajnicki potez, jer MS po internet prisustvu ne moze da se meri sa Yahoo! i Google. Nova marka uvek mora da se reklamira i stvara iznova.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2005.   #3
Dejan Bizinger
Moderator
Wrote a book
 
Avatar Dejan Bizinger
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.165
Hvala: 71
175 "Hvala" u 58 poruka
Dejan Bizinger će postati "faca" uskoroDejan Bizinger će postati "faca" uskoro
Default

Meni se bas posebno i ne svidja strategija jednog brenda. Sve me to asocira na monopol. Pogotovo mislim da kada poznata kompanija kupi, takodje, poznatu kompaniju ne bi trebala da menja ime. Na primer, po meni je bolje da se Urchin i dalje zove Urchin a ne Google Analytics. Kao sto je napisano na pomenutom blogu, bilo bi glupo da Yahoo! preimenuje Flickr u Yahoo! Photo Sharing ili Upcoming.org u Yahoo! Events. Vise mi se svidja da se tzv. servis sa generickim imenom da na besplatno koriscenje nezahtevnim korisnicima a da ime koje je vec brend ne menja ime i da ta usluga bude ponudjena zahtevnijim korisnicima koji zele da tu uslugu plate.

Zar Merima i dalje nije Merima, samo Henkel Merima? Mislim da nema potrebe po svaku cenu menjati ime vec dobrog brenda, dovoljno je negde u uglu napisati Flickr - A Yahoo! company ili Member of...

Razlicite kompanije imaju razlicite strategije po pitanju svojih brendova, neke koriste jedan brend, neke vise a neke kombinovano. Mislim, ne mora se staviti nista ispred Sprite-a, Fante i Schweps-a pa svi znaju da je to deo Coca-Cole. Ili koliko ljudi je culo za Unilever? U svakom slucaju mnogo manje nego sto oni imaju broj potrosaca za svoje brendove.
__________________
Flirtic.rs - social dating baziran na testovima i anketama | Karike.com - upoznaj nove osobe

Poslednja izmena od Dejan Bizinger : 24. 12. 2005. u 22:06.
Dejan Bizinger je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 12. 2005.   #4
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Tacno je, to moze asocirati na monopol ali ne moze se izbaciti "common sense" koji je kljucan u rasudjivanju u biznisu. Iskreno te pitam Dejane, kao menadzer Credit Suisse ili Dresdner Bank kupujes Komercijalnu Banku AD Beograd i da li ces promeniti ime ili ne? Sto se brenda online tice, on je jaci od brenda offline u takvim slucajevima zbog imena domena, SEO i ostaloga sto domen cini kvalitetnim ili ne.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2005.   #5
kai
profesionalac
Professional
 
Avatar kai
 
Datum učlanjenja: 21.06.2005
Poruke: 292
Hvala: 12
29 "Hvala" u 11 poruka
kai is on a distinguished road
Default

Čak i kada je internet u pitanju, mislim da se ne bi smelo generalizovati, već da u mnogome zavisi od konkretnog slučaja, iako mi je lično bliža multibranding strategija.
kai je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2005.   #6
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

"Sve generalizacije su pogresne"

Delta - OINteza transformacija nije poreklom od loseg brenda Delta banke vec veze sa ostatkom Delta holdinga. Sa drugre strane Credi Agricole koje je vlasnik Meridian Banke je indirektno kupila jos jednu domacu banku i tuda gura drugi brend na istom trzistu. Ocigledno dobar primer stratifikacije trzista.
McKracken je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 12. 2005.   #7
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Ovo sam napisao u članku na temu multi-brendinga
http://www.pretraga.co.yu/razvoj/raz..._multibranding

"Smisao multi brendinga jeste u mogućnosti nezavisne promocije raznorodnih brendova koji se obraćaju različitim ciljnim grupama, a u slučaju Interneta, cilj je i dobiti veći broj kvalitetnih rezultata pretraživanja na pretraživačima. Kompanije koje ulažu sredstva u promociju različitih brendova mogu uspešno proširiti svoje promotivne aktivnosti u online okruženje, obzirom da je osnovna karakteristika multi-branding strategije jeste separatna promocija različitih brendova (sve što je potrebno raditi za jedan sajt, u ovom slučaju se radi za veći broj sajtova, što poskupljuje troškove promocije)."

Da li će firma ući u razvojanje različitih brendova najviše zavisi od strateškog postavljanja pojedinačne organizacije prema razvoju raznorodnih proizvoda. Postoje hiljade primera rešenja jednog ili više brendova (Nike, Lexus...). Po mom mišljenju, nema pogrešnog izbora, radi se o opredeljenju managementa.
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Svrha i efekti korišćenja interneta za unapređenje brendova kod nas Ratko__ Marketing i SEO 16 10. 08. 2009. 00:58
Nacionalna strategija za informaciono društvo oliver78 Obaveštenja, predlozi i pitanja 3 05. 10. 2007. 09:44
Diplomatija (e-mail potezna strategija) mungos Opušteno 27 24. 10. 2006. 00:28
strategija u biznisu v.marko e-Business 11 24. 05. 2006. 22:06


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 17:45.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.