DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Zatvorena tema
 
Alati teme Način prikaza
Staro 11. 04. 2007.   #11
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Kao sto rekoh, provereno je u praksi, na stolu imam jedan takav ugovor koji NIJE overavan u sudu i izdrzao je na sudu.

SVAKA forma ugovora je moguca i nema nikakve veze sa knjigovodjom.

Mesas pojmove.


Kao pravni primer postoji cak i jedanugovor o pusenju. Radi se o opkladi i pravno je valjan (provereno)

Poslednja izmena od McKracken : 11. 04. 2007. u 23:23.
McKracken je offline  
Staro 11. 04. 2007.   #12
Dušan Dželebdžić
Nekad bio ddz
Expert
 
Avatar Dušan Dželebdžić
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 590
Hvala: 88
402 "Hvala" u 51 poruka
Dušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dušan Dželebdžić Pošaljite poruku preko Skype™ za Dušan Dželebdžić
Default

Ne mora da znači da je knjigovođa upućeniji u poslove od advokata. Poznajem prilično upućene advokate, i prilično neupućene knjigovođe

Pravno valjan ugovor != ugovor primenljiv u praksi. Svašta može da bude pravnosnažno, a neprimenljivo.

Ne treba ti advokat da bi overio ugovor. Ne treba ti advokat da bi sastavio ugovor. Ne treba ti knjigovođa da bi procenio da li je ugovor moguć. Pomaže, ali ne treba.

Overeni ugovor je lakše dokazati na sudu, ali to ne znači da ugovor mora da se overava, i da u protivnom ne važi. Čak je i usmena forma ugovora dokaziva.

Nije mi namera da te ismevam zbog toga što u ovu materiju nisi u potpunosti upućen, niti mislim da developeri treba da barataju pravnim terminima. Ali ako si već nešto lupio, dozvoli nam da te ispravimo bez da nas praviš ludacima.

I još jedna sitnica: ne kaže se ništavan ugovor, nego ništav. Nemoj da shvatiš ovo kao atak na tvoju pismenost, jako malo ljudi koristi ispravan izraz, samo sam želeo da ti skrenem pažnju na to.

A sad za one koji su preskočili celu poruku: za flame već postoji odgovarajuće mesto, nemojmo ga praviti gde mu mesto nije. Ja stvarno ne osećam potrebu da menjam tvoje stavove, misli šta god želiš, ali dozvoli i drugima da misle drugačije. Možda su u pravu.
__________________
Converting dead links into hyperlinks since 1996.
Dušan Dželebdžić je offline  
Staro 12. 04. 2007.   #13
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Ne znam sto vama smeta moje misljenje? Svako je imao razlicita iskustva pa na osnovu istih iznosi zakljucke.

Citat:
Originalno napisao ddz
Overeni ugovor je lakše dokazati na sudu, ali to ne znači da ugovor mora da se overava, i da u protivnom ne važi.
Ako je lakse dokazati overen ugovor zasto ga onda ne overiti? Ovo je cista logika stvari.

Citat:
Originalno napisao ddz
Čak je i usmena forma ugovora dokaziva.
Ko moze dokazati na sudu ono sto smo se nas dvoje dogovorili u 4 oka?

Citat:
Originalno napisao ddz
Ne treba ti advokat da bi overio ugovor.
Ovo niko nije rekao i ne znam zasto opet flejmujes kada sam to napisao jednom. Jedinica.

Citat:
Originalno napisao ddz
Ne treba ti advokat da bi sastavio ugovor.
Nijedna ozbiljna firma nece sastaviti ugovor bez advokata. Jos jedna jedinica.

Citat:
Originalno napisao ddz
Ne treba ti knjigovođa da bi procenio da li je ugovor moguć. Pomaže, ali ne treba.
Ako pomaze zasto se ne obratiti za pomoc? Sa tri jedinice se vec ponavlja.

Citat:
Originalno napisao ddz
Nije mi namera da te ismevam zbog toga što u ovu materiju nisi u potpunosti upućen, niti mislim da developeri treba da barataju pravnim terminima. Ali ako si već nešto lupio, dozvoli nam da te ispravimo bez da nas praviš ludacima.
Prilicno sam upucen u materiju a nisam ni developer. Ja nikog nisam nazvao ludakom a ako sebe smatras istim onda to nije moj problem.

Ako ne umes da vodis diskusiju onda je zaobidji molim te jer si ispao totalni padobranac.

@ddz: Ja nisam neki klinac nad kojim mozes da se istrises prema tome pokazi malo postovanja prema clanovima. Ako nisi sposoban za diskusiju onda imas veliki problem.
__________________

jasmanac je offline  
Staro 12. 04. 2007.   #14
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Citat:
Sa druge strane, ako ugovor izmedju dva lica (fizicka) nije overen u sudu on nema nikakvu pravnu tezinu to jest nije moguce isti iskoristiti na sudu ako dodje do spora.
Da podsetim: ovo gore napisano je potpuno netacno sto bi ameri rekli misleading.
McKracken je offline  
Staro 12. 04. 2007.   #15
Dušan Dželebdžić
Nekad bio ddz
Expert
 
Avatar Dušan Dželebdžić
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 590
Hvala: 88
402 "Hvala" u 51 poruka
Dušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoroDušan Dželebdžić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko MSN za Dušan Dželebdžić Pošaljite poruku preko Skype™ za Dušan Dželebdžić
Default

1) Može a ne mora
2) Uglavnom svedocima
3) http://www.devprotalk.com/showpost.p...77&postcount=2
4) Pričamo o fizičkim licima, vidi subject
5) Knjigovođa pomaže baš koliko i advokat, ili pravni referent u nekoj firmi... ili student štreber... ne znam što si se zalepio za knjigovođu

Ako je ukazivanje na tvoje greške istresanje, onda izvini, nije mi bila namera. Trudio sam se da pišem neutralnim tonom. Daj mi još keca iz vladanja, pa da mogu da odem na spavanje, već je kasno.
__________________
Converting dead links into hyperlinks since 1996.

Poslednja izmena od Dušan Dželebdžić : 12. 04. 2007. u 00:50.
Dušan Dželebdžić je offline  
Staro 12. 04. 2007.   #16
Taurus
Banned
 
Datum učlanjenja: 27.03.2007
Poruke: 6
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Taurus is on a distinguished road
Default

Guys, take it outside.
Taurus je offline  
Staro 12. 04. 2007.   #17
[nq]
web dude
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 912
Hvala: 46
24 "Hvala" u 21 poruka
[nq] is on a distinguished road
Default

A jer se to overavanje u sudu placa i koliko (okvirno?), iza sebe imam tek tri ugovora ali nijedan nije bio overavan... Jer moraju biti prisutne obe strane?
[nq] je offline  
Staro 12. 04. 2007.   #18
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Potrebno je da obe strane budu prisutne (sto je ideja overavanja)

Taksa zavisi od vrste i vrednosti ugovora.

jeL, jeL ...
McKracken je offline  
Staro 12. 04. 2007.   #19
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

I meni je juce knjigovodja rekla da ugovor nista ne vredi dok se ne overi u sudu. Zato se svi kupoprodajni ugovori za stan obavezno overavaju da ti se nebi pojavio stari vlasnik jednog dana da trazi svoj stan nazad.

A sto se tice takse, ona zavisi od vrednosti, recimo kada overavas kupoprodajni ugovor za stan, vrednosti recimo 80 000 eur, taksa je negde oko 30 000 dinara, zavisi od cene koja pise na ugovoru. Sto se tice ovih poslovnih ugovora - nisam siguran, ne verujem da je mnogo, opet mi je logicno da zavisi od cifre koja pise na ugovoru. I moraju sve strane da budu prisutne (2 ili vise, koliko god pise u ugovoru).
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline  
Staro 12. 04. 2007.   #20
McKracken
Siva eminencija
Grand Master
 
Avatar McKracken
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Lokacija: Belgrade
Poruke: 930
Hvala: 192
259 "Hvala" u 129 poruka
McKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auruMcKracken ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za McKracken
Default

Opet knjigovodje sa svojim pogledom na svet, strasno.

Sledeci put kad ti stigne racun za mobilni, ti ga baci jer nije vazeci dok se ne overi u sudu


Inace kad su nekretnine u pitanju razlog obaveznog overavanja je mnogo prozaicniji

"Kada se overavaju kupoprodajni ugovori potpisnici su dužni da pripreme najmanje dva primerka ugovora. Jedan primerak overenog ugovora dostavlja se **Upravi prihoda ** opštine na kojoj se nepokretnost nalazi, drugi primerak ostaje arhivi suda, a svi ostali overeni primerci ugovora dodeljuju se strankama u broju primeraka koji je njima potreban. "

Tacnije, nisi nimalo zasticeniji od prethodnog vlasnika vec su samo poreznici na vreme obavesteni.


Odrzivost ugovora se moze proveriti na samo jedan nacin, a to je kada dodje do sudjenja i vlo lako se moze desiti da ugovor napisan na trulim gacama i potpisan u prisustvu dva svedoka bude odrziviji od fancy odstampanog i overenog "sabranog dela"

Poslednja izmena od McKracken : 12. 04. 2007. u 18:36.
McKracken je offline  
Zatvorena tema



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Affiliate i fizicka lica bane06 Marketing i SEO 10 09. 12. 2010. 12:27
Isplate fizickih lica cvele e-Business 11 24. 04. 2010. 04:23
Najjednostavniji oblik pravnog lica? DejanVesic e-Business 54 16. 01. 2007. 20:57
skiciranje lica kaizen Linkovi 19 01. 09. 2006. 20:57
27.3 izmedju 9 - 10.30 nestade 1gb protoka ? [nq] Opušteno 6 30. 03. 2006. 13:44


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:53.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.