DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 25. 11. 2006.   #1
Miloje Sekulic
smetalo blebetalo
Master
 
Avatar Miloje Sekulic
 
Datum učlanjenja: 04.09.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 723
Hvala: 48
60 "Hvala" u 39 poruka
Miloje Sekulic će postati "faca" uskoro
Default buducnost ce biti digitalna

Negde u ovo doba prosle godine u sklopu analiza prethodne (2005) i najava ya narednu (2006) godinu Lazar Dzamic mi je poslao tekst cija je poruka: "Buducnost ce biti digitalna"

Cini se da stvari idu u tom pravcu sudeci prema raspravama koje se o uticaju interneta na klasicne medije vode na devprotalku i na osnovu sve vece zainteresovanosti klasicnih medija da udju u eru interneta.

Nova aktivnost B92 govori u prolog tvrdnji iz naslova?

Sta mislite, ulazimo li konacno u digitalnu eru?

Miloje
Miloje Sekulic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 11. 2006.   #2
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Sjećam se tog vizionarskog Džamićevog teksta. Da bi era bila digitalna, mislim da treba preći sa kilometarskih rasprava na djela. Za konkretna djela i dalje imamo ogroman manjak u ljudskom faktoru.

Samim tim ako nam naredne tri godine budu realno radne godine (sa mnogo krvi, suza i znoja), 2010. bi smo mogli svi mi uživati u čarima digitalne ere. Ne baš kao UK danas, ali bi svijet oko nas bio mnogo digitalniji
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 11. 2006.   #3
blogowski
Pušelja Predrag
Professional
 
Avatar blogowski
 
Datum učlanjenja: 12.08.2005
Lokacija: Strasbourg, France
Poruke: 339
Hvala: 22
40 "Hvala" u 13 poruka
blogowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za blogowski Pošaljite poruku preko Skype™ za blogowski
Default

Citat:
Sta mislite, ulazimo li konacno u digitalnu eru?
Misliš na Srbiju ili ... ?

Šala mala naravno,
mislim da što se Srbije tiče prvo mi kao glasačako telo (mislim na celu populaciju u Srbiji), a zatim i vlast za koju smo glasali, treba prvo da odluči da li je za progres (relativna stvar ) ili monopol. Naravno ovde pričam samo što se telekomunikacija tiče. Jednom kada ljudi koji odlučuju o vođenju države odluče da monopola NE SME biti u telekomunikacijama, ceo proces evolucije prema digitalnom vremenu će se jednostavno sam nametnuti i ući u sve pore društva.

Za sada ne mislim da je Srbija ušla u digitalnu eru, za razliku od država koje su shvatile prednosti koje taj način napredka nosi. Kao što su recimo smanjenje administrativnih troškova kako građanina tako i same države, povećanje produktivnosti u svim sferama industrije, mogućnosti kvalitetnog i brzog informisanja, čuvanje prirode od industrijskog zagađenja tehnologijom iz 19og ili 20og veka itd... da ne nabrajam dalje pošto mislim da je svima ovde jasno koliko prednosti nosi digitalna tehnologija.

A da li postoje mane ? Pa naravno, ima ih puno. Ne mogućnost laganja i prevari na izborima (ili bar smanjenje na jedan pristojan minimum), Ne mogućnosti da radnik na auto putu zaradi neku crkavicu tako što će da pelješi i državu i korisnike tog auto puta, ne mogućnost da kada mi treba internacionalna krštenica za 2 sata, da službenik u opštini stavi u džep XX dinara, ne mogućnost da nas država brani od informacija o raznim tamo nekakvim zagađenjima koje mogu da nas smore ako ih slučajno čujemo itd.... Kao i gore o prednostima i ovde znam da su svima sve mane poznate.

Ma kakva bre digitalna era na modemu od 56K

Poslednja izmena od blogowski : 25. 11. 2006. u 15:12.
blogowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 11. 2006.   #4
Eniac
troll mode
Wrote a book
 
Avatar Eniac
 
Datum učlanjenja: 06.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.034
Hvala: 56
69 "Hvala" u 46 poruka
Eniac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za Eniac Pošaljite poruku preko MSN za Eniac Pošaljite poruku preko Skype™ za Eniac
Default

Skoro mi je drug dosao iz Londona i tamo vazi trend zatvaranja posta. Sve se placa preko mobilnog telefona ili preko Interneta, tako da se administrativni poslovi zavrsavaju mnooogo lakse nego ranije. Mada je kod njih to uvek bilo lakse, oni i njihov que :P

E sad koliko je realno cak i zamisliti tako nesto u Srbiji, ako uzmemo u obzir srpski mindset :P Imam osecaj da neki ljudi jednostavno boluju od toga da cekaju u redu, pogotovu penzioneri, ne znam sto, da li je to kao neki dodatni vid socijalizacije ili sta vec. Sa druge strane imamo i nesto mladje ljude koji gaje odredjenu dozu straha prema svemu digitalnom, pogotovu ako uzmemo u obzir sve te americke zastrasujuce filmove o Internetu i kradji preko istog , te se radije odlucuju da prodju kroz strasne celjusti birokratije nego li da sednu za komp i plate sta vec sve.

Postoje koraci napred, npr posredstvom Meridian Banke moguce je poplacati sve racune preko neta, a verujem i preko drugih eBanking sistema, ali sa druge strane ne znam koliko je sve to ispromovisano medju "normalnim" ljudima gde mi ne spadamo :P
Da li je mozda potrebno stampati neke brosurice o tome i sl... Mozda neki tip edukacije sto je dosta skupo, a i pitanje je koliko drzava ima u svemu tome interesa.

Ako se postavi pitanje kad, verujem da to vise zavisi od smene generacija, nego li od monopola Telekoma (ali opet trebalo bi i ovo promeniti)...
Eniac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 11. 2006.   #5
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

samo mali dodatak:
u bugarskoj skoro svi moji prijatelji (ukljucujuci i one koji nisu iz IT sektora) placaju racune putem interneta
postoji lokalni web serviz za placanje (epay.bg) koji ima opciju da stavish nekog trgovca (mob. operator, isp, struja, voda .....) i onda mu mesechno placas ili fixed ammount ili onoliko koliko on potrazi - naravno mozes uraditi tako da se placanje vrsi automatski, kao i da je potrebno tvoje odobrenje.
takodje isti sajt, je odskoro uveo micropayment medju samim korisnicima sistema, te tako pomogao webmasterima koji su do sad koristili SMS sisteme za naplatu usluga (kod kojih je jedva nekoliko procenata stizalo do webmastera).

generacijska podela opet postoji, ne zato sto ljudi vole da stoje u redovima :P nego sto neki nemaju komjuter / internet / poverenja u isti ..

Od skora se pojavila i konkurencija, tako da ce stvari biti samo bolje

inace, banaka koje nemaju online banking mislim da vise nema
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 11. 2006.   #6
Aleksandar Marković
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 06.10.2006
Poruke: 95
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
Aleksandar Marković je za sada nepoznatih kvaliteta
Default

licno smatram a u vezi Srbije i "digitalnog" - da dok god se ne uvede ministarstvo za IT ili ne prosire nadleznosti postojecoj ...agencji ili ... sva ta prica o digitalnom u Srbiji biti vise bas sporadican izuzetak nego pravilo
__________________
http://www.akcenat.info
Aleksandar Marković je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 11. 2006.   #7
zark0vac
Rade Joksimović
Professional
 
Datum učlanjenja: 27.10.2006
Poruke: 220
Hvala: 0
1 "Hvala" u 1 poruci
zark0vac is on a distinguished road
Default

To placanje dazbina ima koliko ja znam u svim bankama da ti automatski svakog meseca od plate odvoje i sa ili bez tvog odobrenja plate racune. Ja sam razmisljao pre nekih 6 meseci o tome sto kod nas toga nema, cak sam krenuo da pisem biznis plan da ga predocim telekomu, elektrodistribuciji etc. ali sam odustao iz tog razloga sto sam cuo da banke to mogu da rade automatski, a s'obzirom koliko ljudi imaju racune u bankama i poverenje ljudi za internet, projekat nije zaziveo.
zark0vac je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Ovo je trebao biti PHP6! Ilija Studen PHP 7 10. 08. 2008. 21:29
INTERNET MARKETING (bliska buducnost) glaspodrinja.com Marketing i SEO 84 15. 05. 2007. 00:25
Digitalna svetska elita u Minhenu - DLD 07 Dejan Bizinger Opušteno 3 28. 01. 2007. 22:12


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 15:53.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.