DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 23. 09. 2012.   #1
spezia
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 21.05.2010
Lokacija: Nis
Poruke: 54
Hvala: 24
450 "Hvala" u 10 poruka
spezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished road
Default Prednost Dupala u odnosu na wordpress

Dosta sam citao kako je Drupal mocan framework, kako je bolji od Wordpress-a, kako se u njemu rade ozbiljni projekti...

Radio sam wordpress na nekoliko projekta, Drupal nisam radio.

Primetio sam da ima dosta slicnosti, npr hooks, nacin pisanja plugin-a, slicno se instaliraju i odmah dobiju admin deo, klasicni CMS-i...

Wordpress nije vise app samo za blog, dosta komplikovianih sajtova se radi u njemu, u zadnje godinu - dve. Ima oko 20 000 plugina za sve i svasta. Prosto je tesko napisati plugin a da to vec nema.. Ima svoj framework, svoje funkcije wp_mail, wp_title, itd, svoju obradu gresaka...

Nije mi jasno kako je to Drupal bolji i mocniji od wordpress-a?? Koja je to osnovna razlika i mogucnost pa se drupal uzima kao bolje resenje? Ja na prvi pogled ne vidim jasnu razliku.

Najbolje bi bilo da se javi neko koji je radio app u oba CMS-a... I nemoj neko da se javlja sa pricom da je wordpress samo za blog a drupal za portale.
spezia je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2012.   #2
agvozden
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 16.02.2006
Poruke: 129
Hvala: 25
15 "Hvala" u 14 poruka
agvozden is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za agvozden
Default

wp i jeste pre svega za blogove jer mu je to i osnovna ideja. pored toga što ima gomilu dodataka ima i odličnu dokumentaciju, reklo bi se bolju od svih ostalih takmaca.
međutim, korišćenjem previše dodataka sajt se prilično uspori, često komponente ometaju jedna drugu. može se svašta napraviti u wp-u, ali ostaje pitanje koliko to ima smisla.
drupal ima svoj način rada i više je frejmvork nego cms. takođe je dobro dokumentovan, ima dosta dodataka koji znaju da naprave problem, ali je lakše napisati dodatak nego u wp-u.

koji je bolji... hm, da li je bolji wv od mercedesa, a većina opet vozi golfa, neko audi, neko reno...
rekao bih da je to više stvar ukusa i ličnih sklonosti nego objektivno merilo.

koliko sam ukapirao inicijator teme nije rekao da je wp najboji na svetu, ali se to naslučuje. pitanje - zašto misliš da je wp najbolji?
__________________
moj blog | moj veb sajt | moj gradic | moj region
agvozden je offline   Odgovorite uz citat
Staro 23. 09. 2012.   #3
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Wordpress je napravljen da bude blog engine, a onda su ga budzili da od njega naprave CMS. Sa uvodjenjenm custom post types je postao upotrebljiv, ali i dalje to zahteva dosta hakovanja, pluginova, itd..

Drupal je od pocetka radjen da bude za generalnu upotrebu
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2012.   #4
spezia
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 21.05.2010
Lokacija: Nis
Poruke: 54
Hvala: 24
450 "Hvala" u 10 poruka
spezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished roadspezia is on a distinguished road
Default

Citat:
koliko sam ukapirao inicijator teme nije rekao da je wp najboji na svetu, ali se to naslučuje. pitanje - zašto misliš da je wp najbolji?
Ne , ne...

Ja sam koristio WP na nekoliko projekata a Drupal nisam. Kada sam pokusao preko google da nadjem bitnu razliku, nalazio sam stare teme : "WP je samo za blog, a Drupal pravis portale". Sto je uvodjenjem custom post type to malo prevazidjeno... Jer sam gledao dosta slozene sajtove u WP, da ne poverujes da WP to moze.

Razlog pokretanje teme: Danas se igrom slucaja (u firmi) bavim CodeIgniter-om. Ali mi je zelja da dodatno usavrsavam jedan CMS. Dvoumio sam se izmedju WP i Drupala. Evo sta znam:

WP : nekako mi je simpatican, mnogo vise sajtova se vrti na njemu nego na Drupal (znaci da je popularniji), dobra dokumentacija, imam i nesto iskustva (pisanje plugina, tema, ...)

Drupal: svi ozbiljniji programeri se nekako bave bas tim - Drupalom (pa cak imamo i Balkan samit i slicno) - sto govori da nije slucajno, od sledece verzije podrzace symfony -> znaci prati neki moderan pravac, prica se da je framework bolji od wp...

Zajednicko: oba su populatrni CMS-i, imaju slicnu filozofiju, hooks, admin deo, pisanje plugina (verovatno oba imaju nekog zajednickog pretka sumnjam da kradu ideje jedan od drugog)... itd, itd

Po ovoj prici vidim da su dosta slicni a opet se pravi razlika: e pa ovo je Drupa, to je framework.
Ja sam samo hteo da vidim jasno tu razliku zasto je Drupal drugaciji od Wordpress. (tacnije da li je u 2012 ?? ). Kada mislim razliku, mislim na mogucnosti a ne: ovaj podrzavace simfony a ovaj ne, ovaj ima wp_error ovaj ne, i sl....

Zato sam napomenuo da je bolje da se javi neko ko koristi oba pa realno da oceni.
spezia je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2012.   #5
webarto
expert
Grand Master
 
Avatar webarto
 
Datum učlanjenja: 11.04.2010
Poruke: 998
Hvala: 141
959 "Hvala" u 153 poruka
webarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished road
Default

I jedan i drugi su smeće, Drupal malo manje, zajedno sa tim trećim što radiš (hint: CI)... rekao si realno
__________________
Github // LinkedIn // PHP // ZCE // Stackoverflow PHP // Site5 Web Hosting
webarto je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2012.   #6
nn.nn
nobody
Expert
 
Avatar nn.nn
 
Datum učlanjenja: 19.04.2007
Poruke: 537
Hvala: 14
705 "Hvala" u 106 poruka
nn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoronn.nn će postati "faca" uskoro
Default

^ Predlog?
nn.nn je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2012.   #7
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

Skoro je Twitter Inc. tražio Drupal developere.. Samo da nađem..

Da, evo http://twitter.com/jobs/positions?jvi=oB9pWfwP

U principu, ocene da je nešto smeće ili nije su u rangu klinca od 6 godina. Po kom kriterijumu je smeće?

I jedna i druga platforma iza sebe imaju projekte vredne najmanje par milijardi dolara što je više nego dovoljna činjenica da su uspele na tržištu.

Tako da koju god platformu da odabereš nećeš pogrešiti jer postoji ogromno tržište i za jednu i za drugu.

Moj savet je Drupal jer kod klijenata ima ozbiljniju percepciju nego WP. Kada se pomene WP klijenti uglavnom smatraju da se posao može odraditi za par sati pa samim tim su budžeti manji. Ovo je samo moje mišljenje tako da nemoj uzeti zdravo za gotovo. Uvek ima izuzetaka.
__________________


Poslednja izmena od jasmanac : 24. 09. 2012. u 21:19.
jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2012.   #8
webarto
expert
Grand Master
 
Avatar webarto
 
Datum učlanjenja: 11.04.2010
Poruke: 998
Hvala: 141
959 "Hvala" u 153 poruka
webarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished roadwebarto is on a distinguished road
Default

Predlog? Šta fali "čistom" PHP?

Zašto bih koristio Drupal ili WP i ograničavao se na lošu arhitekturu i spor code?
Šta to nudi što nije trivijalno za isprogramirati?

Ako su ti milijarderski projekti high traffic mislim da su oplakali tu odluku, i da im je to postao tehnički dug, isto kao što je PHP za Facebook. Twitter traži za nešto drugo, jer nemaju veze sa PHP. A kad kažem smeće, global, static, eval, mysql_, i svi ostali anti-patterni na sve strane... Mnogi su zaradili bogatstvo na WP/Drupal, i ako ništa, prodavaće se ako nešto dobro napraviš. Jednostavno, to nije za aplikacije/projekte u pravom smislu te reči, već za blogove i prezentacione siteove (WP) ili neke general purpose (Drupal), ima izuzetaka, ali većinski je tako.
__________________
Github // LinkedIn // PHP // ZCE // Stackoverflow PHP // Site5 Web Hosting
webarto je offline   Odgovorite uz citat
Staro 24. 09. 2012.   #9
kickloop
Mister
Master
 
Avatar kickloop
 
Datum učlanjenja: 25.11.2007
Poruke: 626
Hvala: 114
641 "Hvala" u 96 poruka
kickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskorokickloop će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za kickloop
Default

Webarto pa šta je problem u tome ako se WP korosti za blog, drupal za nešto treće i neki framework da ti olakša život za nešto četvrto. Ti pojmiš stvari kao da svi mi biramo projekte i da su budžeti neograničeni a zahtevi ozbiljni pa imamo tu slobodu da biramo platforme po osnovu - koja je najbolja iz svakog aspekta.

Čovek verovatno pita šta bi bilo najbolje rešenje u odnosu na ponudu/potražnuju, šta se najlakše uči, sa čime se najjednostavnije radi za neke pristojen projekte od 500 do 1000, 2000 eura. Ne pita kako da napiše novi Facebook ili Twitter.

@Spezia moj savet ti je da se držiš WP-a i CI (ako već imaš nekog iskustva) jer ćeš to najlakše prodati i naplatiti - ako ti je to cilj. Ako ti je cilj da budeš nindža onda poslušaj Webarta i radi sve pjehe.
__________________
When you assume, you make an ass out of u and me
kickloop je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" kickloop za poruku:
Staro 24. 09. 2012.   #10
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

@webarto Ajd ponovo pročitaj koje pitanje je spezia postavio pa ćeš videti o čemu se zapravo ovde diskutuje.

Po toj nekoj tvojoj "logici" http://smashingmagazine.com je verovatno oplakao svoju odluku isto kao i recimo http://techcrunch.com, http://news.blogs.cnn.com, http://blog.ted.com/ ili pak http://perezhilton.com/

Sva sreća pa svet funkcioniše po nekim drugim principima.
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 23:15.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.