DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 06. 06. 2009.   #81
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

Kao neko ko na UO RNIDS nije glasao za odobravanje ovakve kampanje, ne mogu da govorim u odbranu usvojenog koncepta, ali ima nekoliko stvari u ovom threadu koje traže odgovore i pokušaću da ih ponudim:

Pre svega, kao što sam to već rekao ranije u ovom threadu, smatram da je najsvetliji momenat RNIDS u ovoj epizodi to što su direktor i drugi članovi UO ipak izašli u javnost, uključili se u diskusiju i ponudili neke odgovore. Svest o tome da zauzimanje stava o nekom pitanju povlači za sobom i visok stepen odgovornosti prema javnosti, nije kvalitet koji se često viđa danas u Srbiji. Samo sa takvim pristupom u radu, RNIDS ima šanse da dalje napraduje.

Što se tiče nabavki: iako nije javno preduzeće, svi u RNIDS su svesni specifične pozicije koju organizacija ima i jedan od prvih dokumenata koje je UO RNIDS doneo pre dve godine bio je Pravilnik o načinu raspolaganja finansijskim sredstvima i sprovođenju postupka nabavki. O tome sam više puta već pričao, ali nije na odmet da ponovim. Dakle, ovaj dokument, poput istih pravila drugih sličnih organizacija, uvodi tri nivoa vrednosti nabavki i tri procesa koji se primenjuju u svakom od slučajeva. Prvi nivo (vrednost posla do 200.000 din) podrazumeva slobodu direktnog ugovaranja od strane direktora. Drugi nivo (vrednost posla od 200.000 do 500.000 din) podrazumeva sprovođenje zatvorene ili otvorene nabavke od strane direktora uz pribavljanje tri ponude. Treći nivo (vrednost posla preko 500.000 din) podrazumeva obavezno sprovođenje otvorenog postupka javne nabavke (tender), isključivo na osnovu odluke upravnog odbora. Dakle, upravni odbor se pita samo za nabavke većih vrednosti, dok je ugovaranje poslova radi dnevnog obavljanja poslova organizacije povereno direktoru. Iz ovoga svako može da zaključi da visina ugovora i način izbor firme koja je osmislila ovu kampanju spada u prvi gore opisani slučaj.

Što se tiče toga da li fond, kao zakonski regulisana forma organizovanja, jeste ili nije neprofitna organizacija, mislim da nema smisla diskutovati, jer sve jasno piše u zakonu. Dakle, nedvosmisleno jeste i RNIDS u potpunosti poštuje sve zakonske odredbe i ograničenja u tom smislu. Takođe, RNIDS ide i dalje od zakonskog minimuma, recimo donoseći detaljna pravila i planove za obezbeđivanje javnosti rada, angažovanjem revizorske kuće za proveru finansijskog poslovanja svake godine itd. RNIDS je, naravno, uvek otvoren za bilo koju inspekciju/sudski organ/ICANN/itd. koji bi proverili poslovanje RNIDS, ako postoji sumnja u bilo kakvu neregularnost u poslovanju. Štaviše, i preko ovih foruma svako zainteresovan može da dobije više informacija o radu RNIDS iz prve ruke, nego o detaljima rada bilo koje druge organizacije u Srbiji. Ja ovo ne smatram kao nešto posebno, nego kao osnovni standard rada RNIDS i drago mi je da smo uspeli da se izborimo za uspostavljanje jednog takvog sistema.

I na kraju par reči, hladne glave, na uvek uzavrelu temu sukoba interesa. Interesi su ono što pokreće svet. Različiti ljudi sa različitim interesima se okupljaju u organizacije poput RNIDS, sa ciljem usaglašavanja zajedničkih interesa, kako bi svi zajedno napredovali u oblasti delovanja organizacije. Potpuno isključivanje određene interesne grupe iz rada organizacije nikada ne može da obezbedi napredak, jer se iz priče isključuju oni koji su direktno zainteresovani za njen dalji napredak, a balans se formalno prebacuje u korist ostalih interesnih grupa. Dodatno, što je još opasnije, delovanje isključene interesne grupe prebacuje se iz "legalnih" (vidljivih) i "ilegalne" (teško uočljive) tokove, što stvara još širi prostor za korupciju. Zato je od presudne važnosti za opstanak svake organizacije tipa RNIDS da pravilima o internom funkcionisanju obezbedi najmanje 1) zastupljenost različitih interesa u skupštini, 2) učešće u radu skupštine na principima efikasnosti i ravnopravnosti, 3) podelu odgovornosti uz obezbeđivanje visokog nivoa javnosti u procesu donošenja odluka. Jedino istrajan rad na primeni svega pomenutog, od strane članova RNIDS i delovanja šire javnosti, može da pomogne RNIDS u sprečavanju negativnih efekata sukoba interesa.

Što se tiče mog stava o kampanji: činjenica jeste da intrigira (da ne kažem oštro polarizuje) javnost, ali to je moralo da bude suptilnije upakovano, imajući u vidu specifični položaj RNIDS kao organizacije. Dizajn je svakako morao da bude inventivniji, a sadržaj sajta bogatiji i korisniji za krajnje korisnike. U najmanju ruku, sadašnji sajt je mogao da prođe kao verzija 1, koja bi se dalje uobličavala, a ne da se takva lansira u javnost.

Pročitao sam sve poruke poslate do sada u ovom threadu i "zahvalio" sam se nekim autorima, koji su čini mi se pogodili u središte problema. Ja sam lično izvukao pouku iz ove epizode i nije mi problem da kažem na čemu ću insistirati u bližoj budućnosti (mada sam na tome insistirao i do sada... nadam se većem razumevanju kod ostalih članova UO nakon reakcije stručne javnosti na ovu kampanju): svi segmenti narednih kampanja RNIDS (osmišljavanje kampanje, dizajn materijala, usluge oglašavanja itd.) moraće da budu spojeni u jedinstveni projekat, što će omogućiti da se, osim direktora, u proces osmišljavanja kampanje i poruka koje RNIDS upućuje javnosti uključi i UO (kao telo koje ima najveću odgovornost za delovanje RNIDS, posle Skupštine, naravno). Dakle, kampanja će morati da bude detaljno isplanirana i osmišljena, nabavke usluga javne, a efekti mereni pre i posle. Meni je lično žao što tako nije urađeno od početka, ali jedini način da dobijemo bolji RNIDS, jeste da mrdnemo guzu i delujemo konstruktivno u okviru same organizacije. Sve drugo, čini mi se, ne vodi nas bliže nekom rešenju... Za razliku od YU NIC, kada nije postojao način da se pozitivne promene sprovedu u nekom razumnom vremenskom periodu, sa RNIDS imamo takvu šansu.

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
4 članova zahvaljuje smarkovic za poruku:
Staro 06. 06. 2009.   #82
Dragan Varagić
Moderator
Master
 
Datum učlanjenja: 07.08.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 631
Hvala: 25
76 "Hvala" u 50 poruka
Dragan Varagić će postati "faca" uskoro
Default

Ne znam zašto, ali Slobin odgovor deluje konstruktivnije od većine prethodnih

Svakako, skrenuta pažnja se može kanalisati i učlanjenjem u RNIDS, obzirom da "svako domaće pravno lice može biti član" - http://www.rnids.rs/sr/node/56
Dragan Varagić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 06. 2009.   #83
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
Ne znam zašto, ali Slobin odgovor deluje konstruktivnije od većine prethodnih

Ne znam zasto ali Slobin (od)govor deluje kao i u proteklih 6-7 godina. Niko nije direktno kriv, niko nije odgovoran, sve je to za dobro interneta u Srbiji, izvucicemo pouke, promenicemo, potrudicemo se....sve u buducem vremenu. Hebem mu misa pa stvarno delujes i govoris kao da si na politickoj sceni Srbije godinama sticao iskustvo...
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 06. 2009.   #84
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Slobo, da li ce i kada RNIDS zaustaviti/povuci ovi kampanju na doradu na osnovu "reakcija strucne javnosti" ili ljudi trebaju jos da reaguju?

Cuo sam vec paralelu sa prosutim mlijekom, nego kampanja se moze zaustaviti.
__________________
Donesi.com SrediMe

Poslednja izmena od zira : 06. 06. 2009. u 19:23.
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 06. 2009.   #85
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

@Stellanova
Nije mi jasno kako bilo kome može da bude nejasno ko je odgovoran u vezi sa bilo kojom odlukom RNIDS, kad je to očigledno: direktor i upravni odbor (imena su dostupna na sajtu organizacije). Ono što vidim jeste da se dotični ne skrivaju od odgovornosti, već aktivno učestvuju u diskusiji, nude objašnjenja, daju obrazloženja svojih stavova, i siguran sam da će to imati efekat na dalji tok dešavanja po ovom pitanju.

Što se tiče onoga što sam ja pričao i radio tokom proteklih 6-7 godina, možda deluje dosadno (nenasilne metode rada obično nisu preterano zanimljive), ali pogađa u srž problema, daje trajna rešenja i ne podrazumeva isključiva rešenja (win-lose/lose-lose a.k.a. "krv na sve strane" rešenja). Rezultat toga su značajni pomaci u radu nacionalnog registra domena, u odnosu na situaciju koju smo imali sa sa YU NIC duže od 10 godina.

Izvini, ali meni više deluje da tvoj nastup u ovoj temi ima obeležja diskusija koje gledamo svaki dan na domaćoj političkoj sceni.

@zira
Ja sam i pre nego što je kampanja puštena u javnost dao predlog da se to odloži za par nedelja, kako bi se poruke, izgled i sadržaj sajta bolje upakovali. Predložiću to i na sledećem UO početkom naredne nedelje, a da li će biti nekih promena pod uticajem ovih diskusija -- videćemo.

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 06. 2009.   #86
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Ne bih da sirim diskusiju ali vrlo vrlo je diskutabilno pricati o "pomacima" u sferi internet domena u Srbiji ako uzmemo vreme koje je bilo potrebno za to. Hebote pa vi se hvalite nekim stvarima u 2009. godini koje su ne normalne, nego podrazumevajuce za sferu interneta u svetu danas.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 06. 2009.   #87
smarkovic
Slobodan Marković
Qualified
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 153
Hvala: 67
86 "Hvala" u 30 poruka
smarkovic će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za smarkovic
Default

He, he ...e, moj Stellanova, *ništa* u Srbiji se ne podrazumeva. Ili kao što je rekao pre par godina jedan pametan čovek:

"...i to nikakva nije garantovana stvar - da smo mi osvojili demokratiju, da idemo u ekonomske reforme, da idemo prema Evropi. To nije garantovana stvar. To je šansa koja može da bude prokockana sutra... Ono što mene pomalo pogađa i boli je što ne osećam u našem društvu svest o tome. Što ne osećam svest o vanrednosti situacije. Što ne osećam jedan pozitivan naboj, gde ljudi kažu - istorijska je šansa, možemo da uspemo, imamo veliki rizik da ne uspemo, moramo da svu energiju uložimo; ne pitam kolika mi je plata, ne pitam da li ću da spavam, ne pitam da li ću tri puta dnevno da jedem; ako imam 30 godina, mogu da radim 14 sati, mogu da spavam četiri sata i mogu dve godine da poklonim svojoj zemlji... nema toga u dovoljnoj meri."
-- Zoran Đinđić, prvi dan proleća 2002.

No, da ne širimo temu...

Pozdrav,
Sloba
smarkovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 06. 2009.   #88
blogowski
Pušelja Predrag
Professional
 
Avatar blogowski
 
Datum učlanjenja: 12.08.2005
Lokacija: Strasbourg, France
Poruke: 339
Hvala: 22
40 "Hvala" u 13 poruka
blogowski is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za blogowski Pošaljite poruku preko Skype™ za blogowski
Default

Citat:
Originalno napisao smarkovic Pogledajte poruku
Ili kao što je rekao pre par godina jedan pametan čovek:
Znas sta bi uradio taj covek da je na mestu odgovornih u RNIDS-u? Jednostavno ugasio taj sajt, napravio tri puta bolju kampanju i izvinuo se svima

A ovde treba da se ceka da je UO jbt sastane i raspravi hocemo li necemo.. Pa Dzizus, posle ovakvog feedbacka od ljudi koji zive od weba, odgovoran za ovo (ako zna sta je odgovornost) bi morao odmah da stopira kampanju pa tek onda da se raspravlja da li je kampanja OK ili ne...

Mislim kapiram te skroz Slobo, i tvoje stavove koji smiruju "hladne glave" i dobro je da takvih ljudi ima. Samo se ovde presla neka "granica" i po meni su ljudi ljuti sa razlogom.

A dok god ne pocne da se odgovara za svoje postupke, nece biti ni kredibiliteta. Ako niko za ovu brljotinu ne snosi odgovornost, koji kredibilitet daje RNIDS. Pa jbt. 99,9% ljudi koji zive od weba kaze da je ovo kur***, kako tom NEKOM ko je odgovoran za ovo ne sine da mozda, ali MOZDA postoji mogucnost da se zajebao??

moram i da editujem poruku Ovo je sve bilo retoricko jer znam da i ti to znas

Poslednja izmena od blogowski : 06. 06. 2009. u 23:40.
blogowski je offline   Odgovorite uz citat
Staro 06. 06. 2009.   #89
oksite
Damir Trninic
Expert
 
Datum učlanjenja: 22.04.2006
Poruke: 463
Hvala: 42
63 "Hvala" u 44 poruka
oksite će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao smarkovic Pogledajte poruku
"...ne pitam kolika mi je plata, ne pitam da li ću da spavam, ne pitam da li ću tri puta dnevno da jedem; ako imam 30 godina, mogu da radim 14 sati, mogu da spavam četiri sata i mogu dve godine da poklonim svojoj zemlji... nema toga u dovoljnoj meri."
-- Zoran Đinđić, prvi dan proleća 2002.
Stvarno ne bih da sirim, ali sve nam se ovo i dogadja zbog ovog nacina razmisljanja. Pokojni premijer je u svojoj jednacini zaboravio da doda samo 5 minuta za razmisljanje, da je to uradio, svima bi bilo bolje. Ogresio se o mnoge mlade, postene i strucne ljude, a mislim da ni sam nije bio svestan toga, kada je rekao kako njemu trebaju samo ljudi koji skacu po tri stepenika. I tako je ta evolucija posle Milosevica donela prve kengure tipa Kolesar, a posle toga smo videli samo naprednije modele galamdzija, samoreklamara i lazova.

Secam se i onog okruglog stola pre desetak godina u Domu omladine, kada sam vam lepo rekao u diskusiji kud zurite, sto sve mora za mesec dana koliko sve vi dali okvir za inicijativu. I sta sad, desetak godina kasnije, ko je bio u pravu? Pa izgleda ni ja ni vi. Jasno je zasto vi niste bili u pravu. Sada je jasno zasto ja nisam bio u pravu. Tada mi je trebalo biti jasno da vi nemate sanse da napravite rezultat ni za 100 godina, a ne godinu, koliko sam ja predlozio. Zelim.rs je najbolji dokaz. Jedni isti ljudi se vrte i sistemski sjabavaju svaku sansu za napredak i kvalitetan rezultat.

Naravno, tebe bas ne vidim kao najveci problem u toj grupi, ali sam siguran da si svestan da si deo neuspeha koji se zove uredjenje Internet domena u Srbiji.
__________________
dooConsult
oksite je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2009.   #90
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Znaci poverite svojim pajtasima svakom po 10 poslova u vrednosti 200 000 i to je kao u redu.

Lopov ne krade koliko hoce, lopov krade koliko moze i na nacin koji moze.

Odoh iz ove diskusije.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
.RS - Redovan sex se nastavlja, ovaj put sa developerske strane zira Web aplikacije, web servisi i software 35 13. 06. 2009. 00:23


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:16.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.