DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 01. 02. 2010.   #1
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default Mobile development frameworks

ili kako im je vec ime
kao nekome ko se do sada bavio iskljucivo web developmentom, interesantni su mi razni javascript frameworks za razvoj mobilnih aplikacija

isti su cesto i cross-platform, te zato i jos interesantniji

imamo na forumu spomenut jedan nas (kako bese link?), a evo jos jedan koji sam nasao
http://phonegap.pbworks.com/Roadmap

koristite li neki, dajte jos koji framework

edit: evo ga nas, od srdjana:
http://sharpoid.com/

Poslednja izmena od robi-bobi : 01. 02. 2010. u 11:49.
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 02. 2010.   #2
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Imaš i sledeće

http://www.appcelerator.com
http://rhomobile.com
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" srdjan za poruku:
Staro 01. 02. 2010.   #3
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

jel koristio neko neki od navedenih za konkretan projekat, pa da moze da nam prenese kratak osvrt za i protiv?

Srdjane pretpostavljam da si ti ispitao pazljivo konkurenciju, sta po tvom misljenju valja i ne valja?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 02. 2010.   #4
milan.scepa
net&coffee
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 22.05.2009
Poruke: 19
Hvala: 13
6 "Hvala" u 3 poruka
milan.scepa is on a distinguished road
Default

Ja sam svojevremeno trazio neki koji podrzava sve platforme (Android, iPhone, Symbian, Blackberry, Windows Mobile ...) ali takvog nema.
milan.scepa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2010.   #5
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Post

@ivanhoe, sva tri navedena valjaju

Phonegap app je prava web-aplikacija koja se otvara u browseru, sa "bridgeom" ka objektima za GPS, kameru i sl. Slično kao što imaš ActiveX koji pristupa resursima "ispod" browsera.

Rhomobile liči na Sharpoid, ili obrnuto Imaš kod u Ruby-ju koji se zajedno sa formama (HTML) kompajlira u bytecode, koji se potom izvršava unutar Ruby VM. Forme se prilagodjavaju native kontroli i postižu "native look". Kad se naidje na odgovarajući tag, na Androidu kreira android.widget.EditText, na BB kreiraš net.rim.device.api.ui.component.TextField.

Titanium od aplikacije i resursa kreira kompletan Android (IPhone, ...) source projekta, koji šalje serveru, a klijentu (developeru) se vraća buildovana app koju može da isproba u lokalnom emulatoru. On je i najprijatniji za oko i ono što sam ja testirao radi lepo.

E sad... ovo su sve projekti dosta ljudi, u koje su uloženi milioni, a Sharpoid je one-man-show iz spavaće sobe. Slede neke razlike i zašto su u moju korist

1. Svi navedeni kreiraju upakovane aplikacije za distribuciju, sa Holy Grail "kako zeznuti paragraf 3.3.2 IPhone SDK Agreementa", koji kaže da ne možeš da koristiš kompajlirani skript... zlo zvano Flash, C64 BASIC, ...

Sharpoid može da downloaduje bytecode, ali i da kompajlira downloadovan ili ukucan source. Ovo je definitivno prednost, ali po cenu pristupa IPhone AppStore. I dalje je moguće kreirati "blanko" aplikaciju i hardcodirati bytecode, čime se postiže ista stvar kao za Rhomobile, čije app umeju da prolaze u AppStore.

Tumačenje 3.3.2 je zbog nedavne promene "AND u OR" prilično labavo i, koliko sam ja pratio diskusije na netu, zavisi od toga na koju nogu je ustao Apple inženjer koji tog dana radi review... Zato ja nisam prevelik IPhone entuzijasta kad je moj projekat u pitanju, iako ne bi bio problem napraviti IPhone port jednostavno mi se to ne radi jer mislim da je to sve zajedno velika nepravda

2. Runtime je popriličan, Hello World za Titanium je 1.3MB, za Rhomobile kažu slično. Hello Sharpoid sa sve kompajlerom < 100 KB

3. Sva tri su namenjena web-programerima. Postoje i ljudi koji nisu web programeri i ne poznaju HTML/CSS/Ruby/... Sharpoid više liči na Visual Studio forme ili čak Delphi nego web programiranje. Ovo je delimično subjektivna stvar, a osim toga ciljna grupa mi obuhvata i casual programere.

Kôd:
var x = new XMLHttpRequest();
x.onReadyStateChange = function (e)
{
  if (x.status == 200)
    console.msgBox("OK", x.responseText, true);
  else
    console.msgBox("Status " + x.status, x.responseText, true);
};

var username = console.read("Unesi Twitter korisnicko ime");
if (username)
{
  var password = console.read("Unesi Twitter lozinku");
  if (password)
  {
    var tweet = console.read("Unesi novi tweet");
    if (tweet)
    {
      var url = "http://twitter.com/statuses/update.xml?status=" + tweet.urlEncode();
      x.open("POST", url, true, username, password);
      x.send(null);
    }
  }
}
4. Jednostavnije testiranje... ukucaš gornji source, klikneš na RUN. Ispraviš source, klikneš RUN. Ovi navedeni imaju nekoliko slojeva izmedju programera i izvršnog programa, što sve zajedno radi, ali ovo je definitivno lakše i brže.

5. Jednostavan alat. Radiš u desktop IDE-u ili na web-sajtu. Treba vremena i rada da to postane dopadljivo na oko, ali već sad se može isprobati kako radi. Prisustvo source-a u aplikaciji takodje omogućuje i source level debugger.

6. Jednostavnija distribucija. Kad je source ispravan, klikneš "objavi", gotovo. Imam neke interesantne ideje na ovu temu koje neću sad da ureknem.

7. Nekoliko načina rada: console (npr. telnet), canvas (tetris), ui (twitter). Kad radiš web-aplikaciju imaš samo web-aplikaciju.

8. Lakše portovanje. Portuje se VM, JS objekti i Sharpoid API za platformu. Samim tim nije ograničeno na telefone: možeš praviti Sharpoid app za .NET MF. Nisam preveo na C, ali trebalo bi da radi mega-brzo sudeći po .NET portu.

Mogu se praviti desktop aplikacije, netbook aplikacije (npr. kad se pojave Android netbuci) i tako...

Veoma bitno za mobile priču: ni jedan od "velikih" ne radi na JavaME, sigurno zbog obima runtimea. Iako nemaju takav buzz, novi Sony, Samsung ili LG teško da se mogu nazvati "dumb phone". Osim toga to je i dalje najrasprostranjenija platforma. Sharpoid radi na JavaME sasvim lepo.

9. Jeftinije. Rhomobile ima prilično skupe komercijalne licence, Titanium takodje ima u planu.

10. Nije open source - ovo je da me ne bi drndali na forumu kad krenem da naplaćujem :P

@milan.scepa, nije toliko problem podržavati sve navedene, koliko je problem razlika u mogućnostima svake od navedenih. Pogledaj matricu sa phonegap ili Rhomobile. Aplikacija koja bez izmena podržava sve navedene verovatno nije previše komplikovana.

Mislim da je "code once, run everywhere" pogrešan pogled na stvar, nije uvek radilo ni kod Jave, a kamoli kod ovako različitih uredjaja. Ako ti to treba uvek imaš mobile web.

Moja vizija sa Sharpoidom je napraviti Turbo Pascal za mobilne sa ultra jednostavnom distribucijom, mogućnostima sličnim "velikim" frameworcima + neke stvari vezane za poslovnu primenu. Da možeš da napraviš i Tetris i "mobilno knjigovodstvo".

Programiranje mobilnih treba da bude fun, a moje dosadašnje iskustvo, iako veoma interesantno, retko kad je bilo fun...
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
3 članova zahvaljuje srdjan za poruku:
Staro 02. 02. 2010.   #6
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Uh, što ne volim kada neko napiše ovoliki post, interesuje me da pročitam ali nemam vremena za toliko čitanja
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2010.   #7
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

kraća verzija: poslaćeš mi fakturu jednog dana
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2010.   #8
MorenoArdohain
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar MorenoArdohain
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.437
Hvala: 37
131 "Hvala" u 82 poruka
MorenoArdohain će postati "faca" uskoroMorenoArdohain će postati "faca" uskoro
Default

@srdjan, mozda je malo offtopic, ali ja sam pokusao da se igram sa tvojim sharpoid-om, i probao da ucitam neke od aplikacija koje imas tamo na sajtu. Medjutim, uvek mi izbaci samo Compile OK posle klika na "Testiraj"..?
__________________
Năo quero mais seguir um só caminho
MorenoArdohain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2010.   #9
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

^ Da... pravilnije bi bilo da se zove "provera" (syntax check) jer to jedino i radi (probno kompajliranje u appletu). Ovo je da se ne bi desilo da učitaš neispravnu aplikaciju u telefon.

Startovanje se radi u telefonu (ili emulatoru) nakon "objave" ispravne verzije.

Moguće je i startovanje online, na canvasu tog istog testnog appleta, ali to još nije uradjeno...
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2010.   #10
milan.scepa
net&coffee
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 22.05.2009
Poruke: 19
Hvala: 13
6 "Hvala" u 3 poruka
milan.scepa is on a distinguished road
Default

@srdjan zahvaljujem ti na "dugackom" postu i objasnjenjima.

Nadam se da ces ti meni uskoro ispostaviti fakturu
milan.scepa je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
PHP frameworks, again robi-bobi PHP 115 22. 02. 2011. 21:07
PHP tim (web development) agena Poslovne ponude i zapošljavanje 0 02. 11. 2010. 17:56
Frameworks i SEO martinluter Web aplikacije, web servisi i software 17 03. 08. 2010. 13:00
Frameworks performance arena: Symfony vs Rails vs Django Petar Marić Programiranje 5 21. 07. 2006. 14:46
PHP Development cvele Poslovne ponude i zapošljavanje 0 02. 03. 2006. 15:18


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 19:23.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.