DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Poslovanje, održavanje i marketing > e-Business
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

e-Business Elektronsko poslovanje, e-Commerce, poslovanje uopšteno. Sponzor: www.poslovnaznanja.com

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 09. 05. 2009.   #21
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Zavisi kako gledas na to, ja sam recimo na Naslovima bio ukupno mozda 5 puta u zivotu zato sto imam sajtove sa kojih se informisem i to je to. E sad ima ljudi koji zele sve da pregledaju i vide ko sta nudi ali opet oni najbitniji i najrelevantniji nece biti besplatni, ja zaista ne vidim kakvu zaradu moze da ima jedan news agregator ako samo naplacuje reklame...ne samo u Srbiji, vec uopste. Kad kazem zarada onda mislim na vise od plate full time IT strucnjaka jer to onda znaci da je sajt one man show sto opet znaci da od toga korist mogu da imaju 3-4 osobe na nivou Srbije sto je nista...
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2009.   #22
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Nisam bas ubedjen da ce ljudi pohrliti da se pretplate na online novine. Mora postojati neka ekskluzivnost da bi se to desilo - za vesti, dnevne novine ne verujem. Casopisi su nesto drugo.

Opet, sa druge strane postoji primer u nasem okruzenju gde postoji pretplata i to vec niz godina, sto ce reci da im taj koncept donosi vecu korist nego zarada od reklama. U pitanju je http://www.dnevniavaz.ba/ - najpopularnije novine iz federalnog dela BiH. Koncept je - udri po interesenatnim, senzacinalistickim i skakljivima temama i na net pusti deo clanka da se masa navuce pa neko ce i da plati.

Moje misljenje je da ce idalje postojati i besplatne stampane novine kao 24sata ili kako vec, kao i placene. Neki mediji ce uvesti pretplatu za online izdanja ali siguran sam veliki broj njih nece.

EDIT:
Sad pogledah taj sajt - klikom na par nasumicnih clanaka vidim da su prikazani celi. Eto toliko o tom konceptu - i oni su izgleda odustali. No videcemo, vreme ce pokazati.

Poslednja izmena od Markok : 09. 05. 2009. u 22:00.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2009.   #23
Dzordz
Diskutabilni diskutant
Wrote a book
 
Avatar Dzordz
 
Datum učlanjenja: 09.04.2006
Lokacija: Brno
Poruke: 1.113
Hvala: 36
103 "Hvala" u 74 poruka
Dzordz is on a distinguished roadDzordz is on a distinguished road
Default

Kako do sada niko nije pomenuo odnos zvuk i šum.

Milion i po agregatora blogova idi mi dođi mi. Svako ko može da napravi dobar sadržaj i privuče posetioce to treba i da naplati. Ukoliko WSJ, CNN, BBC ili neko drugi misli da može da napravi dovoljno dobar sadržaj da bi ga neko platio tako i treba da bude.

Ja prvi volim da citam lepo složene prelomljene magazine više nego blog postove.
Dzordz je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2009.   #24
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
Misli se na sajtove novinskih kuca, dakle zaradjuju prodajom novina.
Pa ako pratiš razvoj situacije, trenutno su upravo štampani mediji u krizi i ceo ovaj tekst je inspirisan time da novine propadaju lagano i da se sve seli na web a sad treba videti kako web što bolje unovčiti. Zarađuju oni i od weba, nigde ne piše da ne zarađuju od weba, samo piše da akcionari nisu zadovoljni tim što se zarađuje od weba.

Citat:
Govoris o specijalizovanim sajtovima koji nemaju veze sa onim sto je napisano u prvoj poruci. Govori se dakle o pocetku naplate na NEWS sajtovima
Naravno da ima veze sa onim što je napisano u poruci. Ti pod NEWS sajtovima smatraš samo one koji imaju i štampano izdanje?! Evo čak i u Srbiji postoje e-novine.com koje recimo izlaze samo na netu i u kojima možeš da saznaš i stanje na berzi i šta se dešava u Iraku. Takvih sajtova u svetu je puno, zar ti misliš da samo NYT zna šta se dešava u Iraku?! Pretplatiš se na AP ili Reuters vesti i imaš uvek sveže informacije na svom sajtu.

I što TechCrunch i Perez Hilotn nisu news sajtovi, nego šta su?! Specijalizovani jesu, ali to upravo pokazuje da će se za svaku nišu naći neki dovoljno dobar sajt koji će i dalje nuditi besplatan sadržaj podjednakog kvaliteta kao i onaj koji WSJ i ostali budu naplaćivali.

Svaka roba ima kupca, ja ne sumnjam da će WSJ imati puno pretplatnika, ali daleko od toga da će free content da odumre u sledećih 20 godina.

Edit: A news agregatori nemaju ama baš nikakve veze sa ovom temom, ne znam kako ste to uspeli da ubacite u ovu diskusiju.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2009.   #25
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
Pa ako pratiš razvoj situacije, trenutno su upravo štampani mediji u krizi i ceo ovaj tekst je inspirisan time da novine propadaju lagano i da se sve seli na web a sad treba videti kako web što bolje unovčiti. Zarađuju oni i od weba, nigde ne piše da ne zarađuju od weba, samo piše da akcionari nisu zadovoljni tim što se zarađuje od weba.
Pratim ja razvoj situacija ali ti ne razumes da su novine samo sredstvo za prenosenje robe koju proizvode novinske kuce (roba su informacije). Internet je postao dovoljno dostupan da se predje na drugo sredstvo za prenos robe koji je neuporedivo isplativije i sa neuporedivo manjim troskovima distribucije i pripreme.

Citat:
Ti pod NEWS sajtovima smatraš samo one koji imaju i štampano izdanje?! Evo čak i u Srbiji postoje e-novine.com koje recimo izlaze samo na netu i u kojima možeš da saznaš i stanje na berzi i šta se dešava u Iraku. Takvih sajtova u svetu je puno, zar ti misliš da samo NYT zna šta se dešava u Iraku?! Pretplatiš se na AP ili Reuters vesti i imaš uvek sveže informacije na svom sajtu.

I što TechCrunch i Perez Hilotn nisu news sajtovi, nego šta su?! Specijalizovani jesu, ali to upravo pokazuje da će se za svaku nišu naći neki dovoljno dobar sajt koji će i dalje nuditi besplatan sadržaj podjednakog kvaliteta kao i onaj koji WSJ i ostali budu naplaćivali.

Svaka roba ima kupca, ja ne sumnjam da će WSJ imati puno pretplatnika, ali daleko od toga da će free content da odumre u sledećih 20 godina.
Ne nego samo one koji sami prizovde informacije tj. imaju svoje novinare, svoje urednistvo i komplet redakciju.

Besplatnihh sajtova na svetu je puno ali oni ce polako nestajati sto se tice news contenta jer prosto se polako prelazi na drugi vid prenosenja robe (informacije), sa papira na net.

Free content ce uvek biti prisutan ali ce relevantnost istog biti marginalizovana...
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2009.   #26
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
...prenosenje robe koju proizvode novinske kuce (roba su informacije).
Mislim da je ovde pravis krupan previd. Veliki deo sadrzaja novina su agencijske vesti, a manji deo kreira redakcija.

Zapravo - novine su te koje delom prestaju biti potrebne. Onaj koji stvarno kreira sadrzaj - agencije ili pojednici su potrebni u svakom modelu poslovanja

Kao sto je neko vec rekao i sajt sa besplatnim pristupom moze da se pretplati na agencijske vesti + deo sopstvenog sadrzaja i da pozitivno posluje sa prihodima od reklama

Poslednja izmena od Markok : 09. 05. 2009. u 22:11.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2009.   #27
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Mislim da gresis. To je mozda u Srbiji slucaj mada ni za to nisam siguran. Kupi Novosti, Politiku ili recimo Ekonomist pa pogledaj.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2009.   #28
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Citat:
Originalno napisao STELLANOVA Pogledajte poruku
Pratim ja razvoj situacija ali ti ne razumes da su novine samo sredstvo za prenosenje robe koju proizvode novinske kuce (roba su informacije). Internet je postao dovoljno dostupan da se predje na drugo sredstvo za prenos robe koji je neuporedivo isplativije i sa neuporedivo manjim troskovima distribucije i pripreme.
Evo ti onda po toj tvojoj analogiji još jednom, pa neću više... Taj proizvod, "informaciju", nije tako teško proizvesti koliko ga je u vreme novina bilo teško i skupo distribuirati i zato novine nije mogao da pokrene svako. Sada svako ko "proizvede" informaciju može lako da je distribuira putem Interneta i tu se pravila igre u potpunosti menjaju naspram onoga na šta je g. Rupert navikao i to je poenta cele priče.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2009.   #29
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Citat:
. Taj proizvod, "informaciju", nije tako teško proizvesti koliko ga je u vreme novina bilo teško i skupo distribuirati i zato novine nije mogao da pokrene svako.
Nije tako niti sam bilo gde rekao da je tako.

Rekao sam da je distribucija novina, prelom, stampa i ostalo veoma velik trosak jer je sve to samo distribucija robe koju proizvode novinske agencije, kako sada treba kresati troskove a povecati profit to je najjednostavnije uraditi promenom distribucije finalnog proizvoda tj. informacije a ova kriza dolazi kao kec na 11 da to sve opravda...


Citat:
Sada svako ko "proizvede" informaciju može lako da je distribuira putem Interneta i tu se pravila igre u potpunosti menjaju naspram onoga na šta je g. Rupert navikao i to je poenta cele priče.
Gresis, poenta cele price je sto niko Mileusnicu nece platiti za vest koju je on objavio i napisao vec ce platiti Rupertu, kao sto niko nece verovati Mileusna Pressu vec NYT-u. Jasnije?

Poslednja izmena od STELLANOVA : 09. 05. 2009. u 22:29.
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 09. 05. 2009.   #30
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 20.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Jeste, jasnije mi je što te bluesman stalno proziva za trolovanje.
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Može li se zarađivati od stvaranja web sadržaja u Srbiji? istok e-Business 244 10. 05. 2011. 14:46
Naplata na Internetu Ilija Studen e-Business 18 11. 11. 2006. 16:26
Warez sadržaji na forumu dinke Obaveštenja, predlozi i pitanja 17 10. 07. 2006. 20:54


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:27.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.