DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Web aplikacije, web servisi i software
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web aplikacije, web servisi i software Frameworks, web servisi, programi, plugin-ovi, ekstenzije korisni za razvoj web sajtova. Sponzor: vivvo

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 02. 04. 2012.   #1
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default mobiles web app

Naisao sam ovdje na temu, ali je ona otisla u drugom smjeru (native vs cross-platform something).

mene zanima konkretno...

ima li tko kakva iskustva sa razvojem web aplikacija za mobilne uredjaje? ako da, je li koristio koji framework? ako da, koji?

do sada sam naisao na par, od kojih sam probao jedino jquery-mobile. (probao znaci - par dana gledao primjere i skucao pokoju stranicicu, ali nista sto bi se moglo nazvati ozbiljnim)

sad mi pak treba nesto sto moze razvit financial times mobile app.

ima li tko iskustva? koji framework je good enough?

hvala
pozdrav
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2012.   #2
srdjan
xyz
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 25.10.2006
Poruke: 893
Hvala: 87
346 "Hvala" u 163 poruka
srdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu aurusrdjan ima spektakularnu auru
Default

Nedavno sam otkrio www.codiqa.com

Disclaimer: nisam mobile web dev pa ne mogu da komentarišem kvalitet koda, standarde i sl.

Ali ovo tako lepo radi, da razmišljam da postanem full korisnik. Kod sebe vidim primenu za:

a) brz wireframing i shareovanje klijentima ideja za UI,
b) razvoj web stranica koje se prikazuju u native aplikacijama kroz WebView.
srdjan je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje srdjan za poruku:
Staro 03. 04. 2012.   #3
tasmaniski
profesionalac
Professional
 
Datum učlanjenja: 08.11.2010
Poruke: 211
Hvala: 68
78 "Hvala" u 32 poruka
tasmaniski is on a distinguished road
Default

Bavim se razvojem web sajtova/aplikacija za mobile. Radimo tako da se Web optimizuje za vise telefona/rezolucija, dakle web u backendu je klasican PHP kod, a front se pravi u 3,4 verzije i u zavisnosti na kom mobilnom se otvara web ucitava se odredjena verzija.
Treba da pocnemo da radimo verziju i za JQuery mobile i ta verzija bi se ucitavala iskljucivo za neke novije modele... to je neko moje iskustvo da mozes da dobijes najsiru pokrivenost.
tasmaniski je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" tasmaniski za poruku:
Staro 03. 04. 2012.   #4
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

Citat:
Originalno napisao srdjan Pogledajte poruku
Nedavno sam otkrio www.codiqa.com

Disclaimer: nisam mobile web dev pa ne mogu da komentarišem kvalitet koda, standarde i sl.

Ali ovo tako lepo radi, da razmišljam da postanem full korisnik. Kod sebe vidim primenu za:

a) brz wireframing i shareovanje klijentima ideja za UI,
b) razvoj web stranica koje se prikazuju u native aplikacijama kroz WebView.
Ovo vrlo zanimljivo izgleda. Slicna stvar kao i http://www.umbrellasdk.com/index.htm (take a tour). Ono sto mi je zanimljivo kod tvog linka je da je u pozadini jquery mobile. vrlo mi se svidio taj framework. Sam SDK mi po sebi nije toliko zanimljiv, ali u kontekstu ovog sto kazes 'brz wireframing i shareovanje klijentima ideja za UI,' - to je fantasticna opcija! tako da cu odmah otvorit profil i probat to malo.

Ono sto je zapravo moje pitanje jest - da li jQuery Mobile ili Sencha ili nesto trece?...odnosno, koji bi bili neki pros/cons svakog.
Sto me najvise 'brine' jesu performanse i ponasanje u stvarima koje glume native applikacije. Recimo, page transitions, podjela jednog html-a na vise logickih cjelina (pages u kontekstu jQuery Mobile-a), kako to radi na zivim primjerima, je li upotrebljivo, itd itd...jer, u sustini, to je i razlog radi kojeg bi se covjek odlucio za neki mobile web app framework. sve ostalo ide i obicnim javascriptom/jquery-jem.
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2012.   #5
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

Citat:
Originalno napisao tasmaniski Pogledajte poruku
Bavim se razvojem web sajtova/aplikacija za mobile. Radimo tako da se Web optimizuje za vise telefona/rezolucija, dakle web u backendu je klasican PHP kod, a front se pravi u 3,4 verzije i u zavisnosti na kom mobilnom se otvara web ucitava se odredjena verzija.
Treba da pocnemo da radimo verziju i za JQuery mobile i ta verzija bi se ucitavala iskljucivo za neke novije modele... to je neko moje iskustvo da mozes da dobijes najsiru pokrivenost.
Ovo je smjer kojim cu i ja morati ici. Doduse, nece biti 3,4 verzije nego za sada dvije: iPhone - iPad. Ali ista spika - backend isti a frontend u par verzija.

Jeste li gledali neki drugi framework osim jQuery Mobile? I ako da, zasto ste se odlucili bas za njega?
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2012.   #6
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

ja sam se u poslednjem projektu koji radim odlucio za sencha touch bas zbog razloga da ne radim frontend u vise verzija. jedina druga opcija koja valja je backbone.js + jq mobile, mada u ovom trenutku sencha touch radi brze od te kombinacije

sa druge strane ogroman minus za ST2 predstavlja nedostatak dokumentacije tako da je potrebno buljati po primerima da bi se nasao primer funkcionalnosti

a da, ako senchu uzimas u obzir pomiri se sa time da ti treba mac posto je sdk za win totalno sjeban
xippi je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" xippi za poruku:
Staro 03. 04. 2012.   #7
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

Citat:
Originalno napisao xippi Pogledajte poruku
ja sam se u poslednjem projektu koji radim odlucio za sencha touch bas zbog razloga da ne radim frontend u vise verzija. jedina druga opcija koja valja je backbone.js + jq mobile, mada u ovom trenutku sencha touch radi brze od te kombinacije
vise verzija front-enda mi je prakticno zahtjev korisnika (drugacije ce izgledati na iPhone/iPad) tako da tu nemam neki izbor.

na osnovi toga, pretpostavljam, jquery mobile je neki put.

Citat:
Originalno napisao xippi Pogledajte poruku
a da, ako senchu uzimas u obzir pomiri se sa time da ti treba mac posto je sdk za win totalno sjeban
ocito vise ne uzimam
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 03. 04. 2012.   #8
xippi
xippster
Master
 
Avatar xippi
 
Datum učlanjenja: 16.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 681
Hvala: 102
138 "Hvala" u 84 poruka
xippi će postati "faca" uskoroxippi će postati "faca" uskoro
Default

ajd da se nadovezem malo, osnovna razlika izmedju jqma i senche je sto uz senchu dobijes kompletnu mvc platvormu dok ovde to moras da izvedes upotrebom jos neceg (po meni je backbone najkul). takodje mi se cini da je da je samo pravljenje panela (nesting i ostalo) u novoj senchi jednostavnije nego u jqm od kako su promenili extjs sintaksu u verziji 4. takodje mape i takve stvari su intergisane u senchi i to radi mnogo glatkije nego recimo jqmaps

preporuka ti je da pogledas sam, je inace zagovaram jqm ali je u ovom konkretnom projektu koji radim sencha mnogo prikladnija

inace onaj sdk sluzi da pokupi iz sencha appa sav potreban js i da ga zapakuje u jedan fajl spreman za produkciju, tako da mozes da razivijas app i konacan proizvoid samo zapakujes preko mac masine. u tom istom slucaju moras sam da dodajes kontrolere i ostalo jer ne mozes da koristis autogenerate. to sve pricam jer sam na linuxu

Poslednja izmena od xippi : 03. 04. 2012. u 18:17.
xippi je offline   Odgovorite uz citat
2 članova zahvaljuje xippi za poruku:
Staro 03. 04. 2012.   #9
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

vrijeme je za posao...
krecem s jquery mobile pa cemo vidjet kud cu izbit.

hvala svima!
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 05. 04. 2012.   #10
desireco
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Cikago
Poruke: 70
Hvala: 60
184 "Hvala" u 8 poruka
desireco is on a distinguished roaddesireco is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za desireco Pošaljite poruku preko MSN za desireco
Default

Ja sam koristio jquery mobile, lepo radi. Sve sto je xippi rekao, ista iskustva imam. Drago mi je da ima ljudi koji koriste backbone, to je ovde veliki hit. Ja sam licno fan spinejs-a koji je na neki nacin verzija backbone-a ali generalno volim taj pristup.

Citat:
Originalno napisao xippi Pogledajte poruku
ajd da se nadovezem malo, osnovna razlika izmedju jqma i senche je sto uz senchu dobijes kompletnu mvc platvormu dok ovde to moras da izvedes upotrebom jos neceg (po meni je backbone najkul). takodje mi se cini da je da je samo pravljenje panela (nesting i ostalo) u novoj senchi jednostavnije nego u jqm od kako su promenili extjs sintaksu u verziji 4. takodje mape i takve stvari su intergisane u senchi i to radi mnogo glatkije nego recimo jqmaps

preporuka ti je da pogledas sam, je inace zagovaram jqm ali je u ovom konkretnom projektu koji radim sencha mnogo prikladnija

inace onaj sdk sluzi da pokupi iz sencha appa sav potreban js i da ga zapakuje u jedan fajl spreman za produkciju, tako da mozes da razivijas app i konacan proizvoid samo zapakujes preko mac masine. u tom istom slucaju moras sam da dodajes kontrolere i ostalo jer ne mozes da koristis autogenerate. to sve pricam jer sam na linuxu
desireco je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 12:37.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.