DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 20. 09. 2007.   #51
Alkion
book-keeper
Certified
 
Avatar Alkion
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 53
Hvala: 1
7 "Hvala" u 4 poruka
Alkion is on a distinguished road
Default

Ha kakva tema, mi pricamo o karoseriji i opremi a Liquid i ostali vire ispod haube

Vidi
Mnogo je zayebano imati u posedu sve te podatke.
Stvar je stala jer je procurelo da jedan deo informacija curi negde u druge zamlje.
Opasnost lezi u tome, da neko dodje i ponudi tvom sinu nastavak skolovanja u zemljama EU jer je na osnovu baze, procenio da ima osnova za ulaganje u njega.
Odliv mozgova
Preteran strah ili ne, to je bila tema.
Drugo, ko cuva te informacije?
Pipavi deo informacija, vec imas u Republickom zavodu za statisiku i prikupljni su preko popisa, raznih licnih dokumenata, MUP ... ali je jasno definisano ko ima pristup tip podacima i kome se daju u pisanoj ili elektronskoj formi.
Ima jos toga tu, pominjane su sekte, politicke partije, CIA, KGB ...
Sa roditeljima je dosta zayebano komunicirati
Trece, softver jeste kabast i lose uradjen.
Sve nesto tabujes izmedju nekih prozora, drndas po nekim menijima
U principu ono sto ja uradim za 60 min u mom programu tamo mi treba 120.

Kvaka je sto nije jasno definisano KO VRSI UNOS PODATAKA, OCENA ... SVEGA
Ne zna se jer ministarstvo nece da plati coveka koji ce to da radi.
Po sistematiziji rada, ne postoji osoba koja to treba da radi.
Podrska je u nama susednoj i prijateljskoj BIH.
Mozes misliti.
BTW, Admin sifru sam razbio za 10 minuta sto nije predvidjeno da se desi uopste.

Sto ja sve ovo pricam?
1. Skole ce baciti pare na druge programe
2. Sve podatke ce morati ponovo da unose onda kada neko odluci da uozbilji ovo

Evo ti jedan primer zasto je to sve dupli posao.
Ti kada pripremas osmake za kvalifikacioni ispit za upis u srednju skolu, ti moras odstaviti ministarstvu ocene za svakog ucenika od V-VIII razreda i gomilu drugih podataka u elektronskoj formi iz EIS-a (ELEKTRONSKI INFORMACIONI SISTEM)
Taj program, koji salje ocene roditeljima, mora generisati i gore navedeni izvestaj, ostampati diplomu ...
Radi li sve to on?
Sumnjam

Pritom, nemojte zaobilaziti cinjenicu da je NASTAVNI KADAR INFORMATICKI NEOBRAZOVAN i da u njega treba da se ulaze.
Nije to bas tako lako kao sto mislite.

Corava su to posla, ja da ti kazem
Alkion je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #52
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao nixa Pogledajte poruku
Pedja malo si idealista , i malo ne poznaješ tematiku bankarskih sistema.

Nije Dinkić uveo ništa, već je samo iskoristio već postojeće standarde ( inter bankarsko poslovanje , berzansko poslovanje .. itd itd .. ) , kao što nije Dinkić izmislio IBAN ...
Nisam ni u jednom trenutku rekao da je on to izmislio, nego da je tako organizaovao bankarski sistem. U detalje nisam ulazio jer su nebitni za ovu diskusiju, samo sam ukazao na princip kako se pristupilo resavanju problema, kao sto ni tvoja opaska neme veze sa ovom diskusijom.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #53
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Pa pokušavaš da spojiš nespojivo. To je moja poenta.
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2007.   #54
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Umesto ovoga što si napisao, mogao si napisati i da lupam. Imalo bi istu vrednost.

Mogu da prihvatim da grešim ako probaš da mi objasniš u čemu grešim, a na ovakve opaske je teško diskutovati, pa diskusije nece ni biti.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2007.   #55
pkrstic
profesionalac
Qualified
 
Avatar pkrstic
 
Datum učlanjenja: 06.09.2007
Lokacija: Zrenjanin
Poruke: 109
Hvala: 21
11 "Hvala" u 11 poruka
pkrstic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao noviKorisnik Pogledajte poruku
Hm, podaci u dnevniku su isključivo lični i odnose se na pojedinačne učenike. Možeš recimo da predstaviš konačni uspeh kao transparentni podatak, ali tekuće dnevničko stanje je strogo lična kategorija (je li, dobije ti dete keca iz muzičkog u nekom trenutku i za to sazna cela planeta, bez veze).
Ocene ucenika su javna stvar i svaki nastavnik/profesor mora da prilikom upisa ocene u dnevnik javno saopsti ocenu pred celim razredom i da je obrazlozi. Podaci kao sto su adresa i telefon (koji su se nalazili na shotovima) mogu se smatrati tajnim u ovo slucaju. Zena mi je nastavnik i sa njom sa razgovarao o ovome, prakticno bilo ko moze da dodje i da trazi da vidi ocene za nekog ucenika.
pkrstic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2007.   #56
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Citat:
Originalno napisao pkrstic Pogledajte poruku
prakticno bilo ko moze da dodje i da trazi da vidi ocene za nekog ucenika.
Nije ovo baš sasvim tačno. Mesec dana pred kraj školske godine ocene se ne pokazuju roditeljima. Verovatno da bi se izbegli pritisci. Nisam siguran da li je to regulisano zakonom ili internim pravilnikom, ali u borskoj gimnaziji je tako.
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2007.   #57
VojaT
novi član
 
Datum učlanjenja: 25.09.2007
Poruke: 5
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
VojaT is on a distinguished road
Default

...Pokušao sam da pročitam celu temu, ali sam malo žurio, pa sam možda prevideo neki detalj...
Ako se dobro sećam, jedan od načina sprečavanja direktnih "poseta" određenoj (php) stranici je i "HTTP_REFERRER" varijabla, a po ovome što vidim... Jel grešim?
VojaT je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 09. 2007.   #58
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

Neki browseri ne salju http referrer parmetar... tako da to bash i nije validno...
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 27. 09. 2007.   #59
pnedic
novi član
 
Datum učlanjenja: 27.09.2007
Poruke: 1
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
pnedic is on a distinguished road
Default

Reply na komentar novinara ICT-a (Hrvatska). - Sorry nisam se jos uhodao u sistem rada ovog blog-a. Pa ide:

Citat novinara:
Bit će još gore kad se Primorac nabrije na istu ideju pa počne slične bedastoće uvoditi u Hrvatsku na vjerovatno još nesigurniji način. Ajde, bar ću imati tema za Bug i Lider da malo i prosvjetu ošibnem. :/
....

Bravo majstore, treba ovo da se procuje !!! Ja se nadam da ce i Bg novine ovako nesto da objave.
Ko je pravio pomenuti site ? Pa pravio neko ko je sedi u skupstini a proglasio se "programerom".

Poslednja izmena od pnedic : 27. 09. 2007. u 10:07.
pnedic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 17. 10. 2007.   #60
Alkion
book-keeper
Certified
 
Avatar Alkion
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 53
Hvala: 1
7 "Hvala" u 4 poruka
Alkion is on a distinguished road
Default

Evo da iskopam ovu temu iz bunara
Mislim da je ovaj link donekle krucijalan za razumevanje nekih detalja
http://www.mps.sr.gov.yu/code/navigate.php?Id=441

Citat:
1. Стварање јединственог, интегрисаног и конзистентног система протока података везаних за образовање на територији Републике Србије

2. Обезбеђење потребних података и информација свим интересним групама везаним за образовање и то на следећим нивоима:

· Школе

· Општине

· Регионалне школске управе Министарства

· Министарство централни ниво

· Свим заинтересованим лицима и институцијама ван образовног система

ШТА ЋЕ ПРОЈЕКАТ ЗНАЧИТИ ЗА ОБРАЗОВАЊЕ

Од пројекта се очекује да допринесе унапређењу управљања свим ресурсима у систему образовања – повећању ефикасности и ефективности образовног система, кроз ефикасно управљање следећим активностима:

* Планирање мреже школа,

* Планирање потребног наставног и ненаставног особља,

* Финансијско планирање,

* Праћење и контрола постигнућа ученика и резултата рада школа,

* Брже, ефикасније обављање свакодневних административних и финансијских активности од школа до Министарства,

* Максимално смањење попуњавања и коришћења папирних форми обаразаца на свим нивоима,

* Генерисање велиог броја извештаја (стандардних и ad hoc),

* Упоређивање резултата рада школе по многим сумарним образовним и пословним индикаторима,

* Упоређивање стања образовања код нас са стањем у другим земљама (према различитим индикаторима),

* Остварење аналитичких могућности за једноставно издавајање, селекцију и преношење података у: програме за рад са радним табелама, програме за статистичку анализу података, програме за финансијске симулације, програме за подршку одлучивању као и за једноставну примену различитих генератора извештавања.
Alkion je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
koja je ova aplikacija (dnevnik.hr video player) Nemanja Avramović Sva početnička pitanja 1 10. 04. 2008. 02:19
Korporativna sigurnost/security researcheri LiquidBrain e-Business 43 21. 06. 2007. 09:05
Sigurnost i poslovna politika... LiquidBrain Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 11 06. 05. 2007. 01:25
ptt i sigurnost nixa Opušteno 5 23. 03. 2007. 15:50
Firefox i sigurnost Ilija Studen Web aplikacije, web servisi i software 43 04. 03. 2006. 23:24


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:51.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.