DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 01. 01. 2007.   #21
dee
Domagoj Horvat
Expert
 
Avatar dee
 
Datum učlanjenja: 24.07.2006
Lokacija: Zagreb
Poruke: 502
Hvala: 22
10 "Hvala" u 8 poruka
dee is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za dee
Default

Off Topic:
Ilija, mozes li ovaj primjer izdvojit u poseban topic, da covjeku ne umlacujemo ovdje, i malo ga detaljnije objasnit? sta tu sta i kako radi?
__________________
postoje ludosti bez kojih je nemoguce ljudsko dostojanstvo
dee je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 01. 2007.   #22
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Peca
I voleo bih da vidim primenu tih komplikovanijih template klasa na sajtovima gde je veliki hits.
Koliko znam, Flickr koristi Smarty i to ga koriste baš do daske - skoro sve napredne mogućnosti, ne koriste ga kao prosto insertovanje vrednosti promenljivih u HTML kod. Domaći primer je Romance-Cafe, takođe Smarty. Hit na performanse koji template engine unosi je često neznačajan - manji od greške u logici gde imaš koji query viška ili pak loše rešene indekse na tabelama koje često koristiš.

Pad performansi postoji, ali on je smešan. Par desetina (stotina?) puta je manji nego recimo odluka da ne koristiš opcode cache.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 01. 01. 2007. u 17:08.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 01. 01. 2007.   #23
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

zapravo ako se koristi Smarty cache, onda perfomanse mogu da se solidno poboljsaju za vecinu stranica, jer se sluze prakticno staticne strane (zavisi naravno koliko delova strane je namesteno da se ne keshira..).
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 01. 2007.   #24
Berislav Lopac
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 18.11.2006
Poruke: 140
Hvala: 0
16 "Hvala" u 10 poruka
Berislav Lopac is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao bluesman
Interesantno je da su najveći protivnici templates oni koji ih nisu nikada ozbiljno koristili, ako su ih uopšte i probali ili su samo pročitali neki tekst negde, pa se "slažu" odnosno veruju na reč.
Dušo draga, moje iskustvo je upravo obratno. Osobno sam istražio desetke template enginea, osobno sam napisao dva-tri, dok nisam shvatio da nijedan od njih nema smisla.

Da se razumijemo -- nemoj molim te miješati raspravu o tome trebaju li templatei uopće s raspravom o tome trebaju li templatei imati svoju vlastitu sintaksu ili pak koristiti PHP.

Stvar je vrlo jednostavna:

a) templatei su odlična stvar i treba ih apsolutno koristiti
b) nijedna sintaksa templatea osim samog PHP-a nema smisla

Dalje diskusije više nema. Ionako ćete svi kad-tad doći do istog zaključka.
Berislav Lopac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 01. 2007.   #25
_blob_
novi član
 
Datum učlanjenja: 30.12.2006
Lokacija: Kula
Poruke: 6
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
_blob_ is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Berislav Lopac
Dušo draga, moje iskustvo je upravo obratno. Osobno sam istražio desetke template enginea, osobno sam napisao dva-tri, dok nisam shvatio da nijedan od njih nema smisla.

Da se razumijemo -- nemoj molim te miješati raspravu o tome trebaju li templatei uopće s raspravom o tome trebaju li templatei imati svoju vlastitu sintaksu ili pak koristiti PHP.

Stvar je vrlo jednostavna:

a) templatei su odlična stvar i treba ih apsolutno koristiti
b) nijedna sintaksa templatea osim samog PHP-a nema smisla

Dalje diskusije više nema. Ionako ćete svi kad-tad doći do istog zaključka.
Ok, sve je to lepo,
ali niko mi jos nije odgovorio na to kako bez templejta elegantno resiti
banded reports (sa header, footer i detail bandovima, sumama, prosecima, brojanjem) itd itd..

jedna dobra templating klasa to resava sa par linija koda i prostim templejtom,
a ako se samo koristi html templejt sa php kodom u sebi umesto templating klase onda tu ima dosta da se kodira...

zar nije sustina OOP u encapsulation i code-reusability ?


poz
UncleBlob
_blob_ je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 01. 2007.   #26
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao _blob_
ali niko mi jos nije odgovorio na to kako bez templejta elegantno resiti
banded reports (sa header, footer i detail bandovima, sumama, prosecima, brojanjem) itd itd..
Ne sećam se kada sam imao taj problem, a da ga nije bilo moguće rešiti pomoću par elementarnih funkcija i naredbi.

Report alati po meni nemaju previše smisla za webdev zbog dinamike jezika i prirode browsera. Osoba koja intenzivno radi na generisanju izveštaja može napisati par funkcija, eventualno klasu za baratanje izveštajima, ali ne vidim zašto bi tako nešto bilo sastavni deo template enginea.

Neke stvari iz desktop development sveta jednostavno gube smisao na webu (kao i obrnuto).
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 01. 2007.   #27
Aleksandar.Ilic
old school
Expert
 
Datum učlanjenja: 30.04.2006
Poruke: 464
Hvala: 39
48 "Hvala" u 28 poruka
Aleksandar.Ilic is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Berislav Lopac
b) nijedna sintaksa templatea osim samog PHP-a nema smisla
Dalje diskusije više nema. Ionako ćete svi kad-tad doći do istog zaključka.
to isto tvrde religiozni propovednici:
Citat:
postoji samo jedna istina, i to ona moja
I aj objasni nama neukima koji jos nismo progledali, na osnovu cega mozes tako nesto da tvrdis. PHP jeste bio "template" jezik, ali vise nije. Njegova sintaxa nije savrsena, i iskreno, jeste komplikovana, jer ga ima mnogo: stotine funkcija i ostalih gluposti.

Na primer, meni za moje projekte, savrseno odgovara sto templete engine (smarty) nema istu sintaksu kao php, i to sto mogu da kontrolisem sta implementator dizajna ima na raspolaganju.

Mislim da je bluesman to pomenuo, ali sta kad ja zelim da omogucim krajnim korisnicima da menjaju templejte (npr. kroz admin panel)? I zamisli reguje se nekako neki zlonamerni korisnik. Sve ce da ti pobrise...
Ako ti je odgovor da napravim parser sa explicitno dozvoljenim F-ijama i slicno, onda bi mi bilo bolje da uzmem template engine koji nema php sintaxu. I onda tvoja izjava prestaje da vazi...
__________________
Vesti sa juga --- BizBuzz
--- Vas mali oglas
Aleksandar.Ilic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 01. 2007.   #28
_blob_
novi član
 
Datum učlanjenja: 30.12.2006
Lokacija: Kula
Poruke: 6
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
_blob_ is on a distinguished road
Default

ma da, sve su to vrlo pompezne tvrdnje tipa :
"ja znam da sam u pravu, a vi, ko vam je kriv kad niste... shvaticete jednog dana..."

ja uopste ne tvrdim da sam u pravu, samo tvrdim da je po meni templating ipak potreban, zato sto ja zelim da klasa sve radi za mene... kada je jednom napisem necu nista vise da programiram.

to je deklarativno programiranje: kazes klasi STA DA RADI, ne i KAKO DA RADI.

to je mozda malo preuvelicavanje, ali ima smisla... ja necu da u templejtu programiram u PHP-u.
tu samo spucam LOGIKU i podatke a templating klasa napise PHP kod.

po meni je to dodatni nivo apstrakcije koji malo uspori stvari ali olaksa meni zivot. (danasnja serverska snaga sve to moze lepo da proguta...)

kome to ne odgovara.. postujem i razumem.
meni je tako lakse...
ali ako sutra shvatim da nisam bio u pravu, odmah prihvatam ono sto je bolje... nema tu sujete... covek (programer) mora uvek da uci i da ispravlja greske koje je juce pravio...

ali govoriti "vi svi nemate pojma, ja sam upravu..." to je stvarno prepotentno...

..
a sto se tice toga da dizajneri moraju da uce templating sintaxu, to po meni nije potrebno...
oni samo dizajniraju HTML, a programer ubacuje template logiku u templejt...
(dodaje skrivene tagove, tokene, petlje itd)
to je po meni pravi pristup... to nikako ne treba da radi dizajner...
..

uglavnom, ja nastavljam svojim zacrtanim putem: ubacicu caching u svoju templating klasu kao i jos neke stvari.
podici cu sajt sa nekim sarenim lepim primerima da demonstriram mogucnosti klase...

ako neko hoce da se ukljuci u razvoj neka se javi...

siguran sam da ce klasa koristiti svima nama koji su jos u pecinskom dobu i koriste templating engine...

ne zelim da to bude konkurencija Smarty-ju vec alternativa...

sto se tice ovog topika:
moram da priznam da je ovaj forum vrlo ozbiljan i da je diskusija konstruktivna bez vredjanja i nepotrebnog prepucavanja...
svaka cast ljudi!
mislim da cu da oladim EliteSecurity do daljnjeg (bar sto se tice PHP-a)...

zasto za ovaj forum nisam pre saznao.? apelujem na moderatore da popularizuju forum kod domacih developera (i iz regiona) na ovaj ili onaj nacin...

poz
Uncle Blob
_blob_ je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Traži se, profesionalna programerska tvrtka PHP5/MySQL/smarty template engine/ jurman Poslovne ponude i zapošljavanje 0 19. 02. 2007. 12:22
Domaci Direktorijumi ? [nq] Marketing i SEO 9 06. 09. 2006. 23:13
Smarty za PHP5 bluesman PHP 5 08. 08. 2005. 23:19
Xtra lite AJAX color picker WinterMute (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 8 04. 07. 2005. 10:15


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 21:42.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.