DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Web design, Layout, User Interface
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web design, Layout, User Interface Dizajn tehnike, user interface

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 12. 12. 2005.   #21
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao Ilija Studen
Za fluid ima mesta, ali to je definitivno manjina projekata. Svako ko navodi fluid kao rešenje automatski pokazuje da nije baš mnogo radio sa klijentima pošto realni projekti uglavnom podrazumevaju dizajn fiksne širine (u manjem broju slučajeva maksimalne širine). Čak ima dosta slučajeva gde je i visina fiksirana, posebno ako dizajner dolazi iz Flash sveta.
I posle bude neko napada Iliju

Prvo i najmanje bitno, ne kaže se "fluid" nego "liquid", čisto zbog terminologije i referenci da ne bude zabune.

Drugo, ovo što si rekao za klijente i realne projekte si toliko lupio da ne mogu a da ne pomislim da nisi isprobavao u praksi ovo ili ovo. )

Ja ne znam kakve si ti klijente imao, ali ne samo da ne mogu da se setim ni jednog koji je zahtevao fiksnu sirinu nego je čak vecina tražila da bude 100% width.

Najveći je problem što je izuzetno teško napraviti liquid design koji se neće raspadati i izgledaće korektno u svim (glavnim) rezolucijama. Zato dizajneri idu linijom manjeg otpora i proglašavaju takav metod "glupim" ili slično i pribegavaju nice and easy "fixed width design".
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!

Poslednja izmena od bluesman : 12. 12. 2005. u 13:50.
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #22
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

sta ja znam... ja sam uradio mozda 2 fixed layouta ikad. uvek idem na neku kombinovanu varijantu, npr. sidebar apsolutne sirine a ostatak liquid, ili takve kombinacije. inace najvise volim elastic, on je keva, npr. sada na dnevniku (koji je down BTW) imam elastic sa sidebarom koji je fiksne sirine.

samo da napomenem da ^ovaj layout i nije za neku preporuku . dosta sam se namucio dok ga nisam napravio kako valja, a opet nije ispao kako sam originalno zeleo, a hteo sam da na 1024 ekran bude podeljen po savrsenoj vertikalnoj polovini--sto je za 800x600 bilo neprihvatljivo. jebiga, kompromis, najveca ***** mamu mu jebem... mrzim kompromise.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #23
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Što se tiče liquid design, samo još da dodam da su se sve ove varijacije na tu temu pojavile baš iz tog razloga što je jako teško napraviti uspešan liquid design. Pribegava se raznim tehnikama:

- različiti CSS u zavisnosti od browsera
- različiti CSS u zavisnosti od rezolucije
- upotreba javascript-a za dinamičko prikazivanje/sklanjanje manje bitnih sadržaja
- ne mogu sada da se setim ničega više

Evo ja upravo na poslednjem projektu (privremeno je na http://muvanje.romance-cafe.net/ ) radim liquid design (ovo je samo početna faza, samo layout) i priznajem da mi se raspada u IE kada se smanji browser window, ali nije ništa što ne može da se reši, uz pomoć malo trikova i hackova.

Insistiranje na fiksnoj širini je maltretiranje korisnika, naročito onih sa većim rezolucijama. Ljudi kupe bolje monitore i kartice da bi mogli da browsuju u 1600x1200 i da im sve stane na jedan screen, a onda neko dođe i napravi im fiksno 500px širinu pa se čovek zapita što je bacao pare na hardware...

Što se liquid UI design tiče, to je osnova uspešnog UI, pogledajte samo svoj OS (bilo koji), 95% softwera kao i komplet OS UI je tzv. liquid. Zašto bi bilo drugačije i na web-u. Pa i sam browser je "liquid".

Još jedna stvar: neko reče da statistika može da zavara jer malo ljudi stvarno iskoristi svu širinu i visinu svog ekrana. Potpuno tačno, jako pun ljudi nema maximizovane prozore, pa iako vam statistika pokaže da on gleda vaš sajt u 1024x768, on u stvari ne koristi više od 900 piksela efektivne širine. Samim tim, raditi "fiksni" dizajn ciljan za određenu rezoluciju je vrlo "tricky business", što reče neko "things are not as they seems"
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #24
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Fluid, liquid - omaška.

Ti radiš dizajn za sebe, meni daju da sasečem i popeglam šta naprave i uvek je fixed width. Jednostavno je tako. Koliko se sećam, bar zadnjih 5 je bilo fixed za 800x600. Pošto imaš veliki monitor verujem da ti je malo glupo da praviš 800x600 fixed pa guraš liquid varijante pošto vidiš na šta liči na većim rezolucijama. Ja opet ne volim liquid (mrzim duge linije teksta, proređenost sadržaja i sve što uz to ide).

Sad opet kad pogledam (pošto preispitujem svoj stav), mislim da su prošlom godinom dominirali fixed i elastic layouti, bar u onom delu koji je mene zanimao i koji pratim. Treba pogledati arhive:

* http://cssvault.com/
* http://www.cssbeauty.com/
* http://www.stylegala.com/

Ima jako malo istinskih liquid sajtova ako se ne varam (možda grešim, nisam brojao).

PS: Očigledno nam se ne poklapaju klijenti (kako po tipu layouta tako i po verziji PHPa koja im odgovara)

Poslednja izmena od Ilija Studen : 12. 12. 2005. u 15:32.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #25
shoba
profesionalac
Qualified
 
Avatar shoba
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 165
Hvala: 0
3 "Hvala" u 3 poruka
shoba is on a distinguished road
Default

Kad je o prilagodjavanju rezolucijama rec ja sam u poslednje vreme najblizi kompromisnom resenju (kad je moguce).

|<- za800x600px ->|<-dopuna do 1000px->|

fiksna sirina

Pa tako 800x600-ovci vide celinu, a oni sa 1000px sablonom imaju pun ekran!
__________________
Natalna karta
shoba je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #26
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Ti radiš dizajn za sebe
Ne, ja radim za pare.

Citat:
Ima jako malo istinskih liquid sajtova ako se ne varam (možda grešim, nisam brojao).
Grešiš, a i da ne grešiš, objasnio sam ti razlog tome. Svi najveći i najpopularniji sajtovi se "šire i skupljaju"
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #27
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

ja radim i za eksere, kako kad...
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #28
mungos
Knowledge base
Wrote a book
 
Datum učlanjenja: 09.06.2005
Poruke: 1.123
Hvala: 26
319 "Hvala" u 22 poruka
mungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished roadmungos is on a distinguished road
Default

Evo da se i ja uključim. Default na kućnoj mašini mi je 1280x1024, lično kao korisnik ne volim liquid, jerbo mojim očima jednostavno smeta kada se tekst proširi čitavom horizontalom ekrana. Sjećam se da je Zeldman na više mjesta citirao da je optimalna veličina za korektno praćenje teksta negdje između 400px i 500px horizontale, s čim se i sam slažem.

U poslednje vrijeme se pojavilo dosta zanimljiv liquid CSS rješenja, ali ja ih i dalje najčešće gledam tako što podesim prozor brauzera onako kako meni odgovara, odnosno smanjim ga.
mungos je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 12. 2005.   #29
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Citat:
Sjećam se da je Zeldman na više mjesta citirao da je optimalna veličina za korektno praćenje teksta negdje između 400px i 500px horizontale
neka istrazivanja pokazuju da je to izm. 10-12 reci, to je kao optimalno za citanje. to je vezano i za uzrast ako se ne varam... ne mogu da se setim gde sam to procitao.
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 13. 12. 2005.   #30
Goran Aničić
Moderator
Expert
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 538
Hvala: 10
40 "Hvala" u 20 poruka
Goran Aničić će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao mungos
Evo da se i ja uključim. Default na kućnoj mašini mi je 1280x1024, lično kao korisnik ne volim liquid, jerbo mojim očima jednostavno smeta kada se tekst proširi čitavom horizontalom ekrana. Sjećam se da je Zeldman na više mjesta citirao da je optimalna veličina za korektno praćenje teksta negdje između 400px i 500px horizontale, s čim se i sam slažem.
Citat:
Originalno napisao Dragan
neka istrazivanja pokazuju da je to izm. 10-12 reci, to je kao optimalno za citanje. to je vezano i za uzrast ako se ne varam... ne mogu da se setim gde sam to procitao.
Puno je razloga i faktora, "za" i "protiv", a jedan od najbitnijih je svakako ciljna grupacija.
Uticaj dužine reda ekranskog teksta na "čitljivost" i rezultati samog istraživanja
__________________
..................................
Kompjuterski e-zine
Personal magazin
..................................
Blogovi
Svakodnevnica Auto blog
Goran Aničić je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
[REŠENO] moj prvi web site radakon Sva početnička pitanja 4 19. 05. 2011. 13:14
Design Police ReLaX Linkovi 0 19. 01. 2008. 14:43
How Much Should a Design Cost? Aleksandar Marković Linkovi 3 24. 10. 2006. 14:48
Geekiest site design, ever! Petar Marić Opušteno 11 19. 04. 2006. 18:21
On screen colour picker za Win bojan_bozovic Web aplikacije, web servisi i software 7 12. 02. 2006. 17:41


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:55.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.