DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > PHP
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

PHP PHP aplikacije, Smarty, PEAR

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 17. 09. 2009.   #11
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

stvar je u tome sto sam resio da prenapisem moj base (nije framework)
da reorganizujem malo stvari, sakupljalo se tu godinama ponesta a nema se uvek vremena da se skocka
nije samo to, naravno, tokom vremena shvatim da neke stvari mogu i bolje
itd itd

pa rekoh pre nego krenem, da overim kakvo je stanje
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2009.   #12
agvozden
profesionalac
Qualified
 
Datum učlanjenja: 16.02.2006
Poruke: 129
Hvala: 25
15 "Hvala" u 14 poruka
agvozden is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za agvozden
Default

Lično, koristim svoj framework (koji je u stvari CMS).

Nekako mi se Kohana čini rešenjem u kome bih mogao da se oprobam. Ono što je problem kao i kod CI jeste nedostatak imena koje stoji iza toga, a to zanči da se ne zna dokle će to kao projekat da živi.

Zend je nešto što ima ime (brand), ali je ogroman, za neke stvari spor, za učenje težak... Malo me je iznenadilo što kažete da ima razlike u minnor verzijama... Ali je logično rešenje sa menadžerske strane.
agvozden je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2009.   #13
jasmanac
Knowledge base
Wrote a book
 
Avatar jasmanac
 
Datum učlanjenja: 24.06.2005
Poruke: 1.109
Hvala: 76
390 "Hvala" u 53 poruka
jasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskorojasmanac će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za jasmanac Pošaljite poruku preko MSN za jasmanac Pošaljite poruku preko Skype™ za jasmanac
Default

CI ce sigurno dugo trajati jer nije od juce. Pogotovo sto ispred sebe ima odlican komercijalni proizvod koji su velike narodne mase prihvatile i cija ce v2 biti kompletno uradjena u CI.
__________________

jasmanac je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 09. 2009.   #14
holodoc
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 27.11.2007
Poruke: 71
Hvala: 10
12 "Hvala" u 11 poruka
holodoc is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao jasmanac Pogledajte poruku
CI ce sigurno dugo trajati jer nije od juce. Pogotovo sto ispred sebe ima odlican komercijalni proizvod koji su velike narodne mase prihvatile i cija ce v2 biti kompletno uradjena u CI.
Iako nisam neki preterani ljubitelj PHP framework sistema ako bih mogao da izdvojim neki od njih za neki od svojih projekata CodeIgniter bi verovatno bio u najužem izboru. Čak štaviše koristio sam ga u nekoliko projekata rekao bih srednje veličine i moram da priznam da se veoma dobro pokazao. Izuzetna brzina, "out of the box" princip instalacije i relativno dobra podrška zajednice su neki od bitnih faktora koje po meni idu u prilog ovom sistemu. Ono što ipak mislim da će možda predstavljati problem svetloj budućnosti CIa je njegova arhitektura koja je previše orijentisana ka PHP "četvorci". U jednom delu korisničkog uputstva stoji tekst, citiram
Citat:
"CodeIgniter will run on PHP 5. It simply does not take advantage of any native features that are only available in that version."
što po meni predstavlja veliki nedostatak. Iskreno nisam imao previše vremena da se pozabavim kako se CI snalazi sa novom PHP 5.3 verzijom ali mogu zamisliti da ogromna količina "repova" iz arhaične "četvorke" neće povoljno uticati na budućnost ovog frameworka ukoliko se razvojni tim ne potrudi da pronađe način da počne da iskorišćava prednosti novih verzija PHPa. Ne bih ni da pokušavam da zamislim kako bi izgledala kombinacija sadašnje arhitekture CIa i PHP 6.0.

Kada smo se već dotakli teme framework sistema mogu da se "pohvalim" da sam od ostalih imao prilike da probam CakePHP i da se detaljnije pozabavim ZendFrameworkom. Prvi mi se jednostavno nije svideo zbog "pečenja" skriptova iz konzole kao i donekle konfuznog OOP modela. Što se tiče "Zend Frameworka" u njega sam polagao najviše nade ali posle intenzivnog upoznavanja sa ovim razvojnim okruženjem jednostavno sam odustao. Naime, iako ima poprilično dobar i fleksibilan OOP model Zend je po meni previše bloatovan framework koji uz to zahteva da aplikacije pisane u njemu budu dodatno optimizovane pre nego što se postave na produkcione servere. Stvar koja je konačno prevagnula na stranu odluke da dobro razmislim pre nego što ikada Zend razmotrim kao opciju za neki ozbiljan projekat je prevelik stepen neozbiljnosti razvojnog tima koji iz revizije u reviziju neprekidno menja koncepciju nekih bitnih stavki frameworka. To bukvalno znači da se pojavljuju situacije u kojima aplikacija pisana u prethodnoj verziji frameworka mora da se ispravlja da bi funkcionisala sa novom verzijom. Da su u pitanju razlike u punim verzijama onda bih i razumeo ali raditi ovakve stvari u revizijama je po meni smešno i veoma neozbiljno.

Naravno to ne znači da Zend treba potpuno izbaciti kao opciju jer postoje situacije kada je njegovo učenje neophodno s obzirom da postoje kompanije koje u svojim PHP sektorima zahtevaju poznavanje Zend Frameworka. Da li je to dobro ili nije je stvar koju moraju same kompanije da razmotre ali svakako ne smeta upoznati se sa načinima na koje Zend implementira neke stvari iz samog PHPa (design patterni itd.)

Poslednja izmena od holodoc : 21. 09. 2009. u 17:11.
holodoc je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 10. 2009.   #15
mnicic
Drug clan ;)
Certified
 
Avatar mnicic
 
Datum učlanjenja: 15.03.2007
Lokacija: Kragujevac (i Vrnjacka Banja)
Poruke: 55
Hvala: 14
3 "Hvala" u 3 poruka
mnicic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za mnicic Pošaljite poruku preko Skype™ za mnicic
Default

Ja sam gledao par frameworkova i odlucio da malo dublje oprobam CodeIgniter. Ima relativno dobar (i opsiran) help. Zajednica na forumu je Ok, takodje.
Ono sto bih kod njega izdvojio je da se brzo moze poceti sa razvojem, jer za upoznavanje CI "sistema" nije potrebno mnogo vremena. A druga stvar je to da se sve klase mogu vrlo lako prosiriti.

Ima solidne helpere i biblioteke. Izdvojite dan-dva po par sati i probajte.
__________________
Ugodno surfovanje,
Pravac.com - Knjige- Vremenska prognoza - Oglasi - Ćirilica u latinicu
mnicic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 10. 2009.   #16
zidoo
profesionalac
Qualified
 
Avatar zidoo
 
Datum učlanjenja: 17.03.2006
Poruke: 109
Hvala: 9
15 "Hvala" u 10 poruka
zidoo is on a distinguished road
Default

Ja stvarno ne vidim svrhu tih frameworka... programiram u PHP-u vec 4-5 godina i nikada nisam osjetio potrebu da koristim tako nesto.

Svi ti framevokovi gore nabrojani u biti vise odmazu nego sto pomazu, da bi se neka komplikovana stvar uradila jednostavno neke druge stvari se zato koplikuju do boli. Bas nekidan pomazem prijatelju i on radi sa tim Prado fw, znaci katastrofa.

Da uhvati nesto GET metodom, obradi, povuce iz baze i izvrti treba more sintakse tipa
Kôd:
$x = $nesto->drugo->pa_trece->mozda->jelTako();
$app->core->modul->moj->driver->db->query->fetch->fino($x);
Uopsteno koji god FW uzmem izgleda super, u manualu je sve jednostavno, ljepo, kad krenes da radis i zatreba ti neka bezveze stvar shvatis da dok odradis fino treba da se odbijes...

Jel ima neko ovde iskusan (iskusniji od mene, bar) da koristi neki FW u nekom zivom, vecem projektu i da je zadovoljan? Da kaze realne prednosti (mozda neko parce koda, daj kod jebes pricu)... U zadnje vrijeme svi bruje o frameworku ovom onom, a ja idalje koristim neki svoj FW koji je u biti skup od 5-6 klasa i organizacija direktorija ...
zidoo je offline   Odgovorite uz citat
Staro 21. 10. 2009.   #17
mnicic
Drug clan ;)
Certified
 
Avatar mnicic
 
Datum učlanjenja: 15.03.2007
Lokacija: Kragujevac (i Vrnjacka Banja)
Poruke: 55
Hvala: 14
3 "Hvala" u 3 poruka
mnicic is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za mnicic Pošaljite poruku preko Skype™ za mnicic
Default

Nisam koristio navideni FW, ali u CI-u je to sto si pitao relativno prosto.

A GET je recimo $this->input->get();

Pozivanje neke f-je koja radi sa bazom: $this->db->get_my_entry();

Ne znam, ali moje subjektivno misljenje je da je CI vrlo dobra stvar. Razloge sam naveo u prethodnoj poruci, a naveli su ih i drugi iznad.

Sto se primene CI-a tice, evo liste ko ga sve koristi: http://codeigniter.com/projects/
__________________
Ugodno surfovanje,
Pravac.com - Knjige- Vremenska prognoza - Oglasi - Ćirilica u latinicu
mnicic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #18
void
novi član
 
Datum učlanjenja: 21.10.2009
Lokacija: usa
Poruke: 2
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
void is on a distinguished road
Default

Za timski rad je svakako bolje koristiti poznati framework. Lakse je naci programera koji ima iskustva sa recimo Zendom, nego ga priucavati da koristi nekakvu kucnu sklepaniju sa losom (ako uopste postoji) dokumentacijom, i kodom sumnjive kvalitete.

Za ovo se naravno racuna da pricamo o tipicnim web aplikacijama osrednje velicine. Ako ste bas naumili da pravite novi facebook , onda verovatno imate i kapital za par dobrih inzenjera.

Sto se tice CodeIgnitera, licno mi se ne svidja iz nekoliko razloga:
- php 4
- EllisLab - pogledajte samo njihov ExpressionEngine, slobodno bubreg da prodate ako zelite da platite sve features koje nudi. To pokazuje stav ove firme.
- spor razvoj

Mnogo vise mi se dopada Kohana, fork CI-a. PHP5, poprilicno dobra dokumentacija, dobra licenca, dosta dobrih modula koji mogu da ubrzaju razvoj tipicne web aplikacije, itd. Mana: previse brzo prave ogromne izmene na projektu, tako da nakon par meseci morate iznova pravite kompletan projekat ako zelite biti up to date.

Mislim da bi bilo vredno spomenuti jos ova dva fw-a:
- Yii
- Recess!
void je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #19
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

A zend? Jel koristi neko njih, posto koliko vidim svi preferiraju CI/kohanu ?

Navodno je Zend postao daleko brzi u zadnjih par godina i znam da se neki njihovi moduli koriste na mnogim velikim projektima (samo moduli bez ostatka FW), ali nemam nikakvog licnog iskustva sa Zendom, osim malo igranja u lokalu...
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 22. 10. 2009.   #20
robi-bobi
expert
Grand Master
 
Avatar robi-bobi
 
Datum učlanjenja: 05.10.2005
Lokacija: Sofia, Bulgaria
Poruke: 805
Hvala: 222
958 "Hvala" u 68 poruka
robi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu aururobi-bobi ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za robi-bobi
Default

prado je posebna prica
to je nesta kao .NET na PHP nacin (tako su mi objasnili neke mega nelogicnosti)

imas klas za sve
za tabelu
za input
za input tipa reset
i sve to sa sobom nosi plusove i minuse
kao ideja, nije to skroooooz lose, ali je (meni) muka pisati u tako necemu

zend je postao "previse enterprise" za moj ukus

stoji to sto zidoo kaze za PHP FW: sve je lepo dok ti ne zatreba nesto custom

posto imam drugare koji pisu u drugim jezicima i tamo koncepcija FW-a postoji vec neko duze vreme, pitam sta tamo rade. odgovore oni meni:
pa nista, not supported feature
robi-bobi je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Mobile development frameworks robi-bobi Web aplikacije, web servisi i software 11 13. 09. 2010. 21:10
Frameworks i SEO martinluter Web aplikacije, web servisi i software 17 03. 08. 2010. 13:00
Frameworks performance arena: Symfony vs Rails vs Django Petar Marić Programiranje 5 21. 07. 2006. 14:46


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 16:00.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.