DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Istine i zablude
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Istine i zablude Sve što ste ikada želeli da znate o ... a niste smeli da pitate, ili niste imali koga da pitate ili vas je neki "znalac" opasno slagao :)

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 07. 06. 2008.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Poražavajuća istina

Sad sam se setio, pre nekoliko dana sam saznao podatke o pismenosti u Srbiji pa sam još onda hteo da pokrenem priču o tome, ali ne znam zašto nisam. Pričam po sećanju, nemam ispred sebe podatke, ali mislim da sam tačno zapamtio:

4% stanovnika Srbije je totalno nepismeno, u smislu da uopšte ne prepoznaje slova niti može samostalno da se potpiše.

20% stanovnika Srbije nema završenu ni osnovnu školu, na šta obavezuje zakon, što direktno znači da je 1/5 ljudi u Srbiji direktno prekršila zakon.

24% stanovnika Srbija ima završenu samo osnovnu školu.
------------------ kada se podvuče crta to je
48% stanovika Srbije

Strašno, zar ne?
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2008.   #2
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

pa i jedno logično objašnjenje za trenutno stanje društva u kojem živimo ...
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2008.   #3
mileusna
Super Moderator
Knowledge base
 
Datum učlanjenja: 21.03.2006
Lokacija: Kragujevac
Poruke: 1.878
Hvala: 291
1.345 "Hvala" u 355 poruka
mileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobarmileusna je jednostavno dobar
Default

Evo ti da ne pričaš napamet:

Citat:
Više od polovine odraslih građana Srbije je, kada je o stepenu obrazovanja reč, u rasponu od nepismenih do nesvršenih srednjoškolaca - 3,5 odsto stanovništva je nepismeno, 6,5 odsto ljudi nikada nije išlo u školu, 22 odsto državljana nema kompletno osnovno obrazovanje, a 24 odsto Srba nema završenu srednju školu.
http://www.b92.net/info/vesti/index....&nav_id=298374
http://www.mtsmondo.com/news/world/text.php?vest=96993
mileusna je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" mileusna za poruku:
Staro 07. 06. 2008.   #4
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

zanimalo bi me da vidim ovo kros-refrencirano sa geografskom lokacijom, jer nesto cenim da postoje crne rupe na mapama kad je obrazovanje u pitanju, pa bi bilo zanimljivo videti gde su..
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2008.   #5
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Pa ne znam... ako uzmemo u obzir da Srbija ima jednu od najstarijih populacija u Evropi, i da veliki broj starijih ljudi na selu spada u tu kategoriju nepismenih ili jedva pismenih...
Voleo bih da prvo vidim starosnu strukturu, jer zaista ne vidim problem ako je od tih 20% nepismenih većina (recimo) preko 60god i živi po nekim ruralnim krajevima gde im slova i ne koriste preterano.
Mislim, baš bi me čudilo da nije tako jer provereno znam da i deca po najzabačenijim homoljskim selima idu u školu, a istovremeno tamo ne možeš da nađeš pismenog starca ili staricu.

Edit: sad pogledah linkove koje je ostavio mileusna. Istraživanje stvarno zvuči grozno, ali ako bi se uzela u obzir starosna struktura mislim da bi zvučalo sasvim drugačije. A ima i drugih nejasnih podataka. Šta znači na primer: "Godišnje u Srbiji ostane nepopunjeno 10.000 slobodnih mesta u srednjim školama, iako je to školovanje besplatno...?" Da ima višak mesta ili da deca neće da idu u srednju školu?
Ili:"Srbija, sa oko 3,8 odsto bruto nacionalnog dohotka odvojenog za oko pola miliona đaka, spada među zemlje s najnižim izdvajanjem za obrazovanje u Evropi...?" Koliko đaka imaju zemlje sa kojima se upoređujemo? Ako u proseku imamo manje dece, zvuči logično da manje novca izdvajamo (dobro, baš duplo manje verovatno nemamo, ali opet mi dosta podataka nedostaje da bih ovo istraživanje prihvatio kao ozbiljno).
__________________
RainDog

Poslednja izmena od borstale : 07. 06. 2008. u 11:39.
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2008.   #6
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Zakon o obaveznom osnovnom obrazovanju postoji sigurno jos od 60-tih godina proslog veka (ako ne i duze), sto samo znaci da se u Srbiji taj zakon ne postuje duze od 50-tak godina. Sve u svemu, neke sluzbe tu nisu uradile domaci zadatak (socijalno, policija, sudstvo), sto me i ne cudi jer realno politicarima i celokupnom drzavnom aparatu mnogo vise odgovara polupismeno stanovnistvo.
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2008.   #7
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Citat:
Originalno napisao dinke Pogledajte poruku
realno politicarima i celokupnom drzavnom aparatu mnogo vise odgovara polupismeno stanovnistvo.
Uh bre, meni ovo zvuči kao preterivanje. Aj da i prihvatim da nekome smetaju visokoobrazovani, ali osnovna škola osim elementarne pismenosti (za koju nikako ne vidim razloga da nekome smeta) i ne pruža bog zna šta.
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2008.   #8
Misko
Milorad Tošić
Certified
 
Avatar Misko
 
Datum učlanjenja: 12.04.2006
Lokacija: Niš
Poruke: 87
Hvala: 1
4 "Hvala" u 4 poruka
Misko is on a distinguished road
Default

Mislim da je Dinke u pravu... lakše je kontrolisati polupismene ljude...npr. samo im obećaš traktor ako glasaju za tvoju stranku i ne sekiraš se kako ćeš da prođeš na izborima ... Naravno ovo ne prolazi kod pismenih ljudi koji su naučeni da saslušaju obe (sve) strane pre nego donesu zaključak... sad but true!
__________________
http://blog.webex.rs
Misko je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2008.   #9
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Misko Pogledajte poruku
Naravno ovo ne prolazi kod pismenih ljudi koji su naučeni da saslušaju obe (sve) strane pre nego donesu zaključak... sad but true!
Precenjuješ pismene i podcenjuješ nepismene. Često su pismeni veće ovce od ovih drugih koje život tera da se non-stop dovijaju.

Neke od najzanimljivih "prostih" inovacija dolaze baš od nepismene ekipe, samo što se o tome malo zna. Šta misliš kako nepismeni koriste mobilne telefone (ili telefone uopšte)? A koriste ih s vremena na vreme

PS: Naravno da je svaka generalizacija suvišna, ali to što neko ne zna stvari koje društvo smatra osnovnim apsolutno nije bitno. Znam primer gde čovek nije znao razliku između neto i bruto recimo, a već je bio težak 20M funti koje je sam zaradio. Na kraju ga je prijatelj povukao u stranu na sastanku i objasnio mu, da se više ne "blamira" pred ljudima koji rade za njega

Poslednja izmena od Ilija Studen : 07. 06. 2008. u 15:18.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 07. 06. 2008.   #10
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Citat:
Originalno napisao Misko Pogledajte poruku
lakše je kontrolisati polupismene ljude...npr. samo im obećaš traktor ako glasaju za tvoju stranku i ne sekiraš se kako ćeš da prođeš na izborima
Misliš da osnovna škola nešto tu menja? Ako je završio osnovnu teže ćeš da ga zajebeš? Ne bih rekao.
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
MS SQL & mySQL syncro? Istina ili laz? misk0 SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net 1 30. 07. 2006. 10:28


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:46.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.