DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > DevProTalk > Opušteno
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Opušteno Trenutak za pauzu - Ćaskanje. Sponzor: blogodak

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 19. 09. 2007.   #41
Alkion
book-keeper
Certified
 
Avatar Alkion
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 53
Hvala: 1
7 "Hvala" u 4 poruka
Alkion is on a distinguished road
Default

Uf, odosmo u sistem skolstva

Ne mozes porediti banke i skole.
Zamisli da Societe general ima u svakoj expozituri razlicit softver.
U toj konstelaciji, skole su zapravo expoziture Ministarstva prosvete i Ministarstva finansija, ako gledamo na odlazne informacije.
Dakle, potreban je jedinstven sistem koji ce objediniti sve potrebne informacije.
Sto se tice korupcije, ovde cak imas vise mogucnosti za to, jer tvorac tog softvera moze otici kod direktora i dati mu % od ukupne cene.

Zasto sve ovo pricam?
Zato sto je EIS predvidjen da bude upravo to o cemu pricamo
On objedinjuje kadrovsku, ucenicku, finansijsku strukturu iz koje kasnije proizilazi generalni plan.
Tu je i predvidjeno informisanje roditelja preko e-maila, sms-a ...

Zato govorim da je sve ovo lov u mutnom i da ce doci samo dopis iz ministarstva, SKIDAJ SVE TO i INSTALIRAJ OVO
Kao sto je Dinkic jednim delom sredio stanje sa obracunom zarada u prosveti.

Ja tim aplikacijama ne predvidjam svetlu buducnost
Osim ako ne propadnu svi planovi vezani za EU
Onda, yebi ga, nije ni bitno
Alkion je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2007.   #42
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Niej ti dobro poredjenje. Ne moras zamisljati, vec jeste tako: iznad svih banaka ima Narodna banka. Sve banke njoj polazu racune i sve tranakcije prolaze kroz Narodnu banku. Narodna banka nikome ne uslovljava softver, vec samo uslovljava protokol po kojem se podaci razmenjuju.

Isto tako moze da funkcionise i prosvetni inforamcioni ssitem. Dovoljno je definisati kako se radi razmena podataka, odnosno, u ovom slucaju slanje podataka Ministarstvu. Koji i kakav program ce svaka skola da koristi uopste ne mora da bude propisano niti bitno, sve dok svaka skola podatke isporucuje na nacin kako je to propisano.

Takav pristup moze da dovede samo do toga da programa bude vise, a sa konkurencijom oni ce da budu kvalitetniji i jeftiniji.

Ne treba zaboraviti da u ovakvom sistemu mogu da budu sve skole, a ne samo drzavne.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2007.   #43
Alkion
book-keeper
Certified
 
Avatar Alkion
 
Datum učlanjenja: 11.10.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 53
Hvala: 1
7 "Hvala" u 4 poruka
Alkion is on a distinguished road
Default

He he

Pedja, banke imaju potpuno drugu vlasnicku i organizacionu strukturu u bankarskom sistemu od skola koje su u sistemu obrazovanja.
Direktor Nacionalne banke Grcke nije radnik Narodne banke, ali direktor skole jeste radnik Ministarstva prosvete.
Komercijalna banka vazi za banku koja ima dobru strukturu, jer je pokupila kadar iz nekadasnjeg SDK (sluzbe za platni promet)
Ali Narodnu banku, zabole da li Komercijalna banka obracunava peske ili preko abakusa, i koliko imaju zaposlenih i kakva im je interna organizacija rada.

Dakle, ide Ministar > Pomocnici > Nacelnici uprava > Direktori skola
Dakle, mi smo JEDNA FIRMA
OSNOVNO OBRAZOVANJE JE JEDNA FIRMA
Svi imamo isti program rada, svi imamo istu strukturu i sve treba da bude po ustaljenom planu i programa rada koji se donosi svakog septembra.
Ne vidim zasto bi skola u Beogradu angazovala Pexim a skola u Uzicu MB soft?
Nema logike
Ne znam da li me razumes,
ALI SOFTVER VEC POSTOJI, ja sam ga instalirao i popunjavao sam ga jednim delom.
Isao sam vec na 2 seminara u cilju upoznavanja rada i funkcionisanja tog sistema.

Problem je Ministarstvo prosvete koje nikada nema dobrog ministra za razliku od Zdravstva.
Za sadasnjeg ministra kazu da je vredan i temeljan. ajde da to vidim, iskreno se nadam.

Za one koji misle da je ovo Off topic, varaju se, ovo je jako vezano za pocetak teme.
Tu se vracamo na ono , da se ne zna ko puca a ko skuplja caure.
Sve dok se ne pojavi neki dinkic i lupi sakom o sto
Alkion je offline   Odgovorite uz citat
Staro 19. 09. 2007.   #44
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Slazem se sa Alkionom.

Manca copyrights

STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #45
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Wink

Citat:
Originalno napisao ednevnik Pogledajte poruku

Sto se tice pitanja i losih upita za tekuce baze na nasem serveru prosledjeno je php administratoru, koliko vidim radi se o losem sql upitu bez nekih razloga za veliku brigu, da li je zelja bila da se vide sve skole na serveru ?

Sandra
Veruj mi da tu ima velikih razloga za brigu...
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #46
STELLANOVA
expert
Master
 
Avatar STELLANOVA
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Lokacija: EU
Poruke: 609
Hvala: 47
51 "Hvala" u 37 poruka
STELLANOVA će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za STELLANOVA Pošaljite poruku preko AIM za STELLANOVA Pošaljite poruku preko MSN za STELLANOVA
Default

Ajd vec kad kritikujes daj razlog konkretno zasto mislis tako, ovo je cista glupost da kazes :

"Veruj mi da tu ima velikih razloga za brigu..."

ako znas nesto onda kazi zasto tako mislis a ne da napises da bi napisao....
STELLANOVA je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #47
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

Pa recimo cela struktura baze moze da se mapira na osnovu tog propusta... A samim tim mogu i da izvicem podatke iz baze vezane za autentifikaciju, koristeci union izraze. A cak ni nemora union moze jedan obican select...

primer:
id = (select 1 from blabla)

gde blabla, predstavlja ime tabele...
btw. nije ovo full disclosure pa da se toliko raspishemo...
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #48
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

Citat:
Originalno napisao Alkion Pogledajte poruku
Svi imamo isti program rada, svi imamo istu strukturu i sve treba da bude po ustaljenom planu i programa rada koji se donosi svakog septembra.
Postoje i privatne skole, i koliko znam sve skole imaju nekakvu slobodu da se same organizuju sve dok ispunjavaju zadate standarde.

Citat:
Ne vidim zasto bi skola u Beogradu angazovala Pexim a skola u Uzicu MB soft?
Zato sto obe firme mogu da unose inovacije u softver ali su uvek uslovljene konkurentnoscu izmedju sebe. To je najbolji podstrek da se dobije dobar softver.

Iskustvo je odavno pokazalo, da ako se nekome da iskljucivo pravo da radi neki posao, taj posao ce biti radjen traljavo i samo u onim okvirima da se ispostuju minimalni zahtevi.

Treba ipak imati uvidu da je svaka skola zasebna jedinica i deo lokalne zajednice, te da ima svoje specificnosti i razlicite prioritete.

Citat:
ALI SOFTVER VEC POSTOJI, ja sam ga instalirao i popunjavao sam ga jednim delom.
Isao sam vec na 2 seminara u cilju upoznavanja rada i funkcionisanja tog sistema.
Da a ja sam vec cuo primedbe na taj softver, ljudi koji treba da ga koriste, a koji nemaju nikakvu mogucnost da uticu na to da se stvar prilagodi njihovim potrebama.

Poenta moje price je u tome da nije dobar princip da se softversko resenje zasniva na jedinstvenom softveru, vec na standardizovanim protokolima. Ako se sistem zasniva na softveru postaje zavisan od njega, ako se zasniva na protokolima, softver postaje samo alat i moguce ga je promeniti u bilo kom trenutku.

Ni ja ne mislim da svaka skola treba da razvija svoj softver, ali imati dva - tri velika igraca na tom polju bi bilo nadasve zdravo i korisno.

Dinkic je upravo to uradio u bankarskom sistemu: definisani su protokoli za medjubankarsko poslovanje, potpuno nezavisno od bilo kakve platforme i bankama je prepusteno da same odaberu resenje. To je upravo pozitivno delovalo na brzinu razvoja odgovarajuceg softvera i njegov kvalitet.
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #49
LiquidBrain
Milan Cvejic
Wrote a book
 
Avatar LiquidBrain
 
Datum učlanjenja: 05.09.2006
Lokacija: Beograd
Poruke: 1.241
Hvala: 32
73 "Hvala" u 56 poruka
LiquidBrain će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Yahoo za LiquidBrain
Default

Off Topic:
Kada se vec pominju toliko ti standardi bankarskih resenja, jel ima neko ili mozda zna gde se moze naci ta specifikacija?
__________________
http://weevify.com
LiquidBrain je offline   Odgovorite uz citat
Staro 20. 09. 2007.   #50
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

Pedja malo si idealista , i malo ne poznaješ tematiku bankarskih sistema.

Nije Dinkić uveo ništa, već je samo iskoristio već postojeće standarde ( inter bankarsko poslovanje , berzansko poslovanje .. itd itd .. ) , kao što nije Dinkić izmislio IBAN ...

Elem, idealističko posmatranje situacije je nemoguće.
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori



Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
koja je ova aplikacija (dnevnik.hr video player) Nemanja Avramović Sva početnička pitanja 1 10. 04. 2008. 02:19
Korporativna sigurnost/security researcheri LiquidBrain e-Business 43 21. 06. 2007. 09:05
Sigurnost i poslovna politika... LiquidBrain Web Hosting, web serveri i operativni sistemi 11 06. 05. 2007. 01:25
ptt i sigurnost nixa Opušteno 5 23. 03. 2007. 15:50
Firefox i sigurnost Ilija Studen Web aplikacije, web servisi i software 43 04. 03. 2006. 23:24


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 10:45.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.