DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

SQL baze podataka - Sponzor: Baze-Podataka.net MySQL, MSSQL, Oracle, Access, ODBC. Ako imate problem brže i preciznije ćete dobiti odgovor ako priložite strukturu tabela ili skript koji kreira tabele i puni ih test podacima umesto što to problem opisujete samo rečima. Sponzor: Baze-Podataka.net - Blog o bazama podataka

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 02. 02. 2006.   #41
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Koji "automatizam" moze da ti generise ovakav query ? Verovatno moze, ali moras da se ubijes i da potrosis gomilu vremena da izdefinises relacije, views... kako god ih zoves.
Pa to jeste view. I za njega cu da dobijem klasu, a njega cu naravno prethodno sam da ili dizajniram vizuelno ili napisem. Pa nece bas alat da mi pogadja misli. E ako si to trazio, pa toga jos nema
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2006.   #42
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Ne znam da li sam ja umoran ili ti? Naravno da nisam očekivao da mi pogađa misli, upravo sam ti pričao o vremenu potrošenom za definisanje svih parametara, views, kako god, i kažem da za mnogo kraće vreme, možeš da napišeš ovaj query (naravno, pod uslovom da znaš sql siguran sam da mnogi idu na te "layere" i "generatore" baš iz razloga što ne znaju SQL)
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2006.   #43
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Jesi radio nekad aplikaciju koja radi sa pacijentima, bolestima, nalazima, simptomima, tretmanima, epidemijama i slično?
Pu - pu - pu, ne daj Bože

Nisam ali sam radio sa kladionicama, znaš ono 1-1, 1-x, 1-2, ... pa golovi prvo poluvreme, pa golovi kraj, pa tačan rezultat... pa prvi daje gol, pa korneri, pa ...

Ali ovo tvoje zvuči kao idealan slučaj za lepo normalizaciju, ali nećemo o tome sada.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2006.   #44
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Odustajem, jer mislim da ne razumes viewe uopste:
Citat:
upravo sam ti pričao o vremenu potrošenom za definisanje svih parametara, views, kako god, i kažem da za mnogo kraće vreme, možeš da napišeš ovaj query
Ama covece taj query JESTE view.

Ajd sad da pitam: jesi li pravio view u nekoj bazi? Nisi. Da jesi, znao bi da je to sto si otkucao, taj query, isto ono sto bi otkucao u nekoj bazi i sacuvao tamo kao npr. "view1". I onda mozes recimo SELECT * FROM VIEW1 WHERE..


Inace, kod mene je 22:15, bice da si ti umoran
__________________
Commercial-Free !!!
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2006.   #45
degojs
I'm a PC too.
Wrote a book
 
Avatar degojs
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Kanada
Poruke: 1.354
Hvala: 82
130 "Hvala" u 89 poruka
degojs će postati "faca" uskorodegojs će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Ali ovo tvoje zvuči kao idealan slučaj za lepo normalizaciju, ali nećemo o tome sada
Znas, sad si vec i bezobrazan (tipa znam ja da to moze bolje iako pojma nemam o cemu se tamo radi, ni da li je vise ljudi ukljuceno koji imaju bas mnogo iskustva i slicno, ni da li su merene performanse, ni da li je radjena normalizacija pa *denormalizacija* /znas li zasto se radi denormalizacija?/, itd).

Ebi ga, al malo zajebavas
__________________
Commercial-Free !!!

Poslednja izmena od degojs : 02. 02. 2006. u 07:02.
degojs je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2006.   #46
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Onda i pričamo o istoj stvari. Ostaje da vidimo kako ivanhoe radi ovo isto
kul je ovaj JSP...
Mada ovaj tvoj priemr je vise zgodan zbog validacije forme, nego sto je nesto velika usteda oko inserta...a koliko je meni u znanju ni jedan DB abstraction za php4 ne nudi nista na ovu foru...

a sto se tice toga kako ja to radim, ja uglavnom koristim php i mada ima u php-u brdo gotovih klasa za validaciju, ja to obicno radim od slucaja do slucaja, jer mi retko treba vise od 10-tak polja po formi, a za to copy&paste radi posao... a sem toga ionako neka malo slozenija pravila kao validaciju email-a, CC-a ili zip kodova moras da pises rucno...

a sam insert sam vec jednom pisao, otprilike ovako:

PHP kôd:
$err_arr validate(); //validacija forme
if( !is_array($err_arr))
      
$db->insert('ime_tabele'$_POST); // insert 
umesto $_POST moze bilo koji hash kome su kljucevi imena polja u bazi...tvoje java resenje jeste krace i lepse, ali nije to bas tako strasno komplikovano ni ovako...naravno da moram da obradim 50+ polja po formi verovatno bi mi dobro dosao neki Pear DB_Data_Object ili Propel ili vec neka teska artiljerija...


i da se razumemo nemam ja nista protiv fancy DB abstraction layera, bas naprotiv ja bih rado da uzmem da koristim neki dobar (jer ovo sto ja koristim datira jos iz php3 i sigurno moze bolje da se odradi), ali mi smeta kod vecine sto su preglomazni, a pritom pola opcija koje nude mi ne trebaju. Ja bih neki jednostavan, brz, a funkcionalan... koristiti ove postojece na obicnim sajtovima je kao voziti porshea po beogradu, neces moci da primetis neku realnu prednost, osim sto je fancy i trosi vise..

Cisto kao mali primer moje logike, na sajtu AdoDB Lite mozete da vidite benchmarke koji pokazuju da je AdoDB oko 5 puta sporiji od cistog mysql-a (bez akceleratora, ali to je uobicajen slucaj)... a plus zauzme nekih 700KB memorije samo kad se includuje...to nije bas zanemarljiva stvar, priznacete?
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2006.   #47
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao ivanhoe
DB abstraction za php4 ne nudi nista na ovu foru...
CakePHP bi trebalo da ima relativno kompletno implementiran ActiveRecord sa validatorima što znači da se generisanje i validacija formi rade (polu)automatski. U Railsu (Cake je pravljen po uzoru na njega) je sve automatizovano tako da je pitanje koliko su phpnut i kompanija (CakePHP dev tim) dogurali u portovanje.

U Propelu (PHP4 i PHP5 generator) imaš mogućnost setovanja validatora (sprečavaju insertovanje / update objekta sa neispravnim svojstvima), ali ne i podršku za automatsko generisanje / procesiranje formi. To moraš sam da implementiraš ili možeš da "pokradeš" neko gotovo rešenje kao što je Symphony na primer.

Citat:
Originalno napisao ivanoe
ali mi smeta kod vecine sto su preglomazni, a pritom pola opcija koje nude mi ne trebaju
Slažem se. Zato i volim Rails... Uzeli su less everything pristup tako da je sam framework nezagađen. Ima ono što ti treba i nešto sitno preko. Tu se staje... Kamo sreće da ekipa koja radi Propel prihvati ovaj pridtup.

Čak iako sam nezadovoljan kvalitetom mnogih PHP5 rešenja ipak branim stav da je pametnije koristiti ovakve biblioteke nego se igrati sa čistim SQLom kod svih složenijih projekata. Za sitne stvari quick and dirty, za ozbilnije zna se...

---

Pošto je bluesman izjavio da većina koristi ovakve biblioteke kako ne bi morali da koriste SQL iz razloga što ga ne znaju (ovu izjavu u najmanju ruku smatram netačnom) evo malo istorije.

Prvi Windows programeri su morali da znaju Win32 API u dušu da bi radili. Pišu ljudi koji su radili u to vreme da je to jedan izuzetno komplikovan i smoran posao. Nisam probao tako da moram da im verujem na reč. Kako je vreme prolazilo, tako su alati sazrevali da bi danas koristio proste drag and drop metode za kreiranje formi, gotove biblioteke za rad sa prozorima i kontrolama itd itd itd. Sam API retko ko koristi, sve se radi kroz wrappere. Možda grešim u nekim detaljima, nisam se bavio programiranjem u to vreme tako da mogu da pričam iz prve ruke. Samo želim da istaknem da se programiranje razvija u tom smeru da skraćuje vreme koje programer treba da uloži u prljav, vodoinstalaterski posao (jer SQL to uglavnom jeste) i omogući mu da se više koncentriše na konkretan problem koji treba da reši, stvari unikatne za projekat.

Slična stvar se desila i sa SQLom na ozbiljnim platformama (.NET, Java, Delphi...), a polako niču projekti koji portuju rešenja sa tih platformi (Propel je u suštini PHP verzija Torque projekta) ili osmišljavaju i implementiraju nova na "neozbiljnim" platformama.

---

Ne znam da li da pokazujem jedan jednostavan Rails primer pošto mislim da je kod njega iskorišćen jedan od lepših pristupa? ActiveRecord je stvarno lepo napravljen.

Poslednja izmena od Ilija Studen : 02. 02. 2006. u 09:03.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2006.   #48
zextra
Boris
Grand Master
 
Avatar zextra
 
Datum učlanjenja: 01.12.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 775
Hvala: 5
156 "Hvala" u 2 poruka
zextra is on a distinguished roadzextra is on a distinguished road
Default

Off Topic: Retko dobra diskusija. thumbs up!
__________________
"It’s important to have goals when you pet. Otherwise you’re just rubbing another mammal for no reason." - Scott Adams
zextra je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2006.   #49
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Citat:
Originalno napisao degojs
Odustajem, jer mislim da ne razumes viewe uopste:

Ama covece taj query JESTE view.

Ajd sad da pitam: jesi li pravio view u nekoj bazi? Nisi. Da jesi, znao bi da je to sto si otkucao, taj query, isto ono sto bi otkucao u nekoj bazi i sacuvao tamo kao npr. "view1". I onda mozes recimo SELECT * FROM VIEW1 WHERE..

Inace, kod mene je 22:15, bice da si ti umoran
Možda ja ali možda i ti . Naravno da znam šta su views, na to sam i mislio ali očigledno se ne razumemo. Hteo sam da upitam šta ti dobijaš time što definišeš posebno relacije da bi generisao view-ove na koje potrošiš više vremena, pa onda ih koristiš tako "definisane" u odnosu na jednostavno izvršenje querija. Ne vidim nikakvu uštedu.

Vidi, one jednostavne query-je ja obično nazivam "hleb i mleko". Zato sam i pravio klasu koja će da mi taj proces automatizuje. Sve što je iole komplikovanije (obično i gotovo isključivo su to SELECT) mora da se piše ručno. Ono što pokušavam da kažem da ne postoji način da se proces automatizuje, najbolje što možeš je poluautomatski, znači jednostavno - automatski, komplikovano - ručno. Samim tim pada u vodu cela priča o automatizmu čitavog procesa. A izvlačiti čitav arsena teške artiljerije zbog "hleba i mleka" po meni nije optimalno rešenje.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 02. 02. 2006.   #50
Pedja
Predrag Supurović
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 24.01.2006
Lokacija: Užice
Poruke: 791
Hvala: 3
200 "Hvala" u 12 poruka
Pedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished roadPedja is on a distinguished road
Default

bluesmane, mislim da bi morao svoje tvrdnje da potkrepis time sto ces tu tvoju biblioteku da stavis u attachment
Pedja je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Koji font koristite u editoru? bluesman Programiranje 53 22. 10. 2009. 00:53
Koji tekst editor koristite i zašto? Milos Vukotic Opušteno 133 04. 06. 2009. 01:27
koji JS menu koristite? dootzky (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 6 17. 11. 2006. 22:32
Koji AV software koristite dinke Opušteno 22 12. 03. 2006. 07:05
Koji framework koristite? Ilija Studen PHP 3 19. 06. 2005. 19:25


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 14:39.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.