DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > Programiranje
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Programiranje Java, Perl, VB, ASP, .NET, C, C++, Pascal, Delphi Sponzor: VIP izazov 3

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 18. 06. 2009.   #1
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default Glavni krivac je "software"

Nisam mogao da izdržim, moram da prokomentarišem ono što sam čitao jutros u Blicu. Svi ste verovatno čuli za onu devojčicu koja je umrla iako su je lekari u domu zdravlja Novi Beograd 2 puta slali kući kao "ma to je neki virus", a bilo je dovoljno da pogledaju rezultate analize krvi da vide da nije "neki" nego vrlo opasan - bakterijski meningitis. Devojčica je na kraju pala u komu i nekoliko dana kasnije umrla a roditelji optužuju lekare u domu zdravlja i onda nastaje rašomonijada.

Na kraju je pronađen krivac: software.

Naime, "software koji su koristili nije dobar" pa lekari nisu videli rezultate zbog nekih neslaganja u datimuma (2 puta sam čitao tu rečenicu a i dalje mi je nejasno šta je stvarno bio problem i zašto je software krivac).

Nisam uspeo da nađem članak na sajtu blica, verovatno će se pojaviti kasnije u toku dana, ali je vrlo interesantno kako su lakari našli glavnog krivca. A interesuje me da li je softwer možda procenio da je u putanju "virus" umesto "bakterijskog meningitisa", za one koji se baš ni malo ne razumeju u to, to je toliko velika razlika da je i studentu medicine nemoguće da pogreši ako ima rezultate leukocitarne formule, a tretmane virusne i bakteriološke infekcije je potpuno drugačiji. Verovatno je i za to kriv software.

Možda je stvarno loš software, ne znam, ... ali to je tako lamerski izgovor da nemam reči.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 06. 2009.   #2
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

^ mukice, šta su oni radili do pre 10 godina kada nije bilo softvera.

Mi smo jedina zemlja u Evropi koja nema ni jednu i slovima ni jednu osudu za lošu praksu ....

Strašno
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" nixa za poruku:
Staro 18. 06. 2009.   #3
jablan
VD IT Direktora
Invented the damn thing
 
Avatar jablan
 
Datum učlanjenja: 08.06.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 2.118
Hvala: 503
1.307 "Hvala" u 282 poruka
jablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamenjablan je pravi dragi kamen
Default

Ma kakav softver, jasno je ko dan da ljudi izbegavaju da preuzmu odgovornost, čak mislim da je bilo i falsifikovanja dokumentacije radi toga i sve u svemu dosta materijala da neko zaglavi u zatvoru (o obavljanju profesionalne prakse da i ne govorimo).

Što je najgore, ko zna koliko ovakvih i sličnih slučajeva još prođe nezapaženo. Baš sam ovih dana iz prve ruke svedok lekarskog nemara, sva sreća te postoji Vikipedija i drugi sajtovi sa medicinskom tematikom, a i u familiji imam lekare koji daju sugestije, mogu misliti kako prolaze manje informisani pacijenti i roditelji...
jablan je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 06. 2009.   #4
Mr.Paja
profesionalac
Professional
 
Avatar Mr.Paja
 
Datum učlanjenja: 22.06.2005
Poruke: 279
Hvala: 14
30 "Hvala" u 19 poruka
Mr.Paja is on a distinguished road
Default

Evo i texta > http://www.blic.rs/hronika.php?id=97746
Mr.Paja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 06. 2009.   #5
Mr.Paja
profesionalac
Professional
 
Avatar Mr.Paja
 
Datum učlanjenja: 22.06.2005
Poruke: 279
Hvala: 14
30 "Hvala" u 19 poruka
Mr.Paja is on a distinguished road
Default

Mislim da je u ovome srž "problema" :

Citat:
U ovoj ustanovi kažu da su u dogovoru sa Gradskim sekretarijatom za zdravstvo pokušali da reše taj problem i da su zbog toga raskinuli ugovor sa firmom „Microsys”, koja je vlasnik programa „Helia”. Rukovodstvo Doma zdravlja navodi da im je grad obećao da će dobiti novi program i navode da problem s informacionim sistemom nije uticao na lečenje bolesnika.
... neko opet treba da uzme svoj procenat ..... e Srbijo
Mr.Paja je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 06. 2009.   #6
ivanbj
član
Certified
 
Datum učlanjenja: 15.01.2009
Poruke: 50
Hvala: 2
3 "Hvala" u 2 poruka
ivanbj is on a distinguished road
Default

Srž problema je da je "software kriv", ali da to "nije uticalo na lečenje bolesnika".

Pa šta sad, jel kriv il nije kriv...
ivanbj je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 06. 2009.   #7
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

Meni je ovaj članak i dalje totalno nejasan, jedva razumem o čemu pričaju.

Kaže "navode da problem s informacionim sistemom nije uticao na lečenje bolesnika. "

a dete umrlo, navodno, zbog softwera i zbog toga su raskinuli ugovor? Kako onda "nije uticalo na lečenje bolesnika"?

I ovo mi je nejasno:

Citat:
Tvrdnje udruženja „Majka hrabrost” da su rezultati analize krvi od 24. 4. 2009. godine dostavljeni lekaru 11. 5. 2009. nisu tačne, jer uput od 24. aprila nije realizovan, a uzorci krvi uzeti za analizu 11. maja, kada je dete došlo u Dom zdravlja, urađeni su odmah
Pa šta i da je dostavljeno 24.4? Još je i gore ako je dostavljeno na vreme - to onda znači da lekar nije razlikovao virusnu infekciju od bakteriološke. To je tek onda velika greška lekara.

Ja sam stvarno zabrinut za svoj zdrav razum. Ili moram da se odem na dugačak odmor ili je ovaj članak namerno toliko nejasno da mi zvuči samo kao običan brainwash da se skine odgovornost. Što nerazumljivije - to je lakše "objasniti" da je kriv software a ne lekar koji od 24. 4 do 11.5 (više od 2 nedelje) nije mogao da prepozna da li je virusna ili bakteriološka infekcija.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 06. 2009.   #8
dinke
Super Moderator
Invented the damn thing
 
Avatar dinke
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Poruke: 2.371
Hvala: 370
701 "Hvala" u 194 poruka
dinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamendinke je pravi dragi kamen
Default

Kao "strucnjak" za hematologiju da dodam da se nijedan rezultat leukocitarne formule uradjen masinski ne smatra validnim sve dok se ne uradi rucno brojanje. Ne samo zato sto su nasi aparati krs vec i zato sto se nikada ne radi bazdarenje tako da im se generalno ne moze verovati. A sto se tice razlike izmedju broja granulocita kod virusne i bakterijske infekcije, to cak verujem cak i studenti prve godine medicine znaju.

Inace posto mi je zena lekar nazalost znam dobro kako se zavrsava med. fakultet, dobija posao, specijalizira itd. Kome nije jasno kako to funkcionise moze da odgleda video i sve ce mu se samo kasti

Off Topic: Mislim da ovo ipak treba da ide u opusteno
__________________
Caught in a Web|Blogodak
With great power comes great responsibility!
dinke je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 06. 2009.   #9
Milos P
novi član
Na probnom radu
 
Avatar Milos P
 
Datum učlanjenja: 10.10.2007
Poruke: 13
Hvala: 1
0 "Hvala" u 0 poruka
Milos P is on a distinguished road
Default

Devet meseci sam sluzio civilno u biohemijsko-hematoloskoj labaratoriji jednog od Beogradskih domova zdravlja (nije gore ponemuti DZ u pitanju). Treceg meseca (09.2008.) mog sluzenja su dobili software koji sluzi za evidentiranje izvrsenih usluga korisniku zdravstvenog osiguranja da bi se isti troskovi naplatili od RZZO-a, taj program (MERC mislim da je verzija 1.x) je toliko ocajno uradjen da je nakon odredjenog broja unesenih pacijenata pucao da je moralo da se radi ispocetka sto je veoma iritirajuce za onog ko vrsi evidentiranje. Da ne bi bilo sve kao slag na tortu je bila nepotpuna baza korisnika RZZO-a tako da se neki pacijenti morali peske ubacivati sto je citav proces evidentiranja oduzimalo po par minuta za svakog korisnika. Naravno da se vodila i papirna evidencija.

Kao sto je Dinke u poruci rekao aparati na kome se rade analize su stvarno losi, u labaratoriji gde sam sluzio bila tri aparata koja su radila (dva hematoloska Mindray i CD i jedan biohemijski Hitachi) ne mogu da se setim da je bilo duzeg perioda od recimo 14 dana da majstor nije dolazio da neki od njih pogleda/popravi, a da ne govorim o sitnijim intervencijama koje su skoro svakog dana radile laborantkinje. Cak sam naucio i da tumacim rezultate analiza i sta koja od njih pokazuje, makar nesto pozitivno.

Tako da je moguce da je program koji je u tekstu pomenut kao krivac los, ali to nikako ne moze da posluzi odgovornim ljudima (lekarima) za eventualne greske.
__________________
info.in.rs
Milos P je offline   Odgovorite uz citat
Staro 18. 06. 2009.   #10
Markok
expert
Expert
 
Datum učlanjenja: 14.11.2008
Lokacija: Srbija
Poruke: 539
Hvala: 142
129 "Hvala" u 67 poruka
Markok će postati "faca" uskoroMarkok će postati "faca" uskoro
Default

Kad vidim da se oglasava majka hrabrost to mi odmah stvara sumnjicavost, oni su potpuno pristrasni.
Oni za mene nemaju nikakav kredibilitet. Ja vrlo dobro da su materijalni uslovi loši i da je osoblje ponekad neljubazno, ali to pto je neljubazno ne znači da svoj posao ne radi dobro.

Jedini relevantan, objektivan, merljiv pokazatelj za kvalitet porodilišta u Srbiji u odnosu na evropu je smrtnost majke i detata. Srbija se nalazi, ako se dobro secam na 8 mestu po niskoj stopi u evropi. Recimo zemlja na sedmom mestu je Švajcarska. Srbija nije ni približno bogata kao druge zapadne zemlje ali je po objektivnim rezultatima u rangu sa njima. To je činjenica, o tome se ne može polemisati. To su objektivni rezultati.

Što se tiče meningitisa u Srbiji će svake godine umreti 5-10 dece.Većina lekara se nikada u životu neće susresti sa tom bolešću i neće znati da prepozna simptome. To je statistika.

Poslednja izmena od Markok : 18. 06. 2009. u 18:44.
Markok je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
301 redirkecija "dinamickog" URLa na "dinamicki" URL mb_sa Regular expression i htaccess 7 02. 07. 2008. 20:21
Karakteri "&" i "=" i XMLHttpRequest Milos Vukotic Regular expression i htaccess 18 01. 10. 2007. 16:16
If IT really is a "profession", what is our "pro bono" contribution as IT pros? oksite e-Business 26 12. 01. 2007. 12:18
"Telekom Slovenije" preuzeo "Blic.net" za 390.000 evra Aleksandar Marković Komunikacije 2 23. 12. 2006. 15:23


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 04:04.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.