DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web development i web aplikacije > (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

(X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS Client scripting tehnologije, Dynamic HTML, Cascading Stylesheets, XML i standardi

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 12. 02. 2006.   #1
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default Relevantni browseri

misk0 je u ovoj temi potegao pitanje o tome koji su browseri relevatni pri testiranju i za koje treba obezbediti potpunu funkcionanost (pošto je 100% cross browser sajt nemoguće ili jako teško postići)?

Da zaboravimo teoriju i da se vratimo na praktičnost. Za koje browsere stvarno obezbeđujete potpunu funkcionalnost?

Poslednja izmena od Ilija Studen : 12. 02. 2006. u 16:59.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #2
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Moje skromno misljenje:

IE 5, IE 5.5, IE 6
Opera 7.5 i 8.x
Mozilla Gecko (pozeljno od 1.21 jer je to zadnja MacOS 9 verzija)
MSIE/Macintosh ako se radi o sajtu koji nije srpski, jer dosta ljudi koristi bas IE na MacOS9 ili OSX zbog e-banking sajtova. Za sajt okrenut SCG posetiocima moze da se zanemari, i moze da se testira recimo od FF 1.0 - Gecko 1.75
NN4 moze da se zanemari, medjutim, mora da se ima u vidu da na zapadu u firmama ljudi cesto ne mogu da koiste drugi browser na prepotopnim PC-jima.

U principu, valjan layout ce raditi u svemu. Nema razloga ne uzeti solidnu osnovu za sajt, npr CSS layout proveren u NN4 i MSIE 5/Mac.

EDIT: Jos, sto je sajt veci i poseceniji, to bolje da ima podrsku za prepotopne browsere. Ako imate 20000 uniqa dnevno 0.1% korisnika prepotopnog browsera X mu dodje 20 ljudi, potencijalnih kupaca, ili ljudi koji ce preneti informacije o vasem sajtu rodbini, prijateljima. Dobro je da se bar nesto prikaze, a ne da se ne prikaze nista.

Poslednja izmena od bojan_bozovic : 12. 02. 2006. u 17:09.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #3
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

ček .. nisi pomenuo mobile/handlet uređaje ... znači Opera mobile , IE za PPC itd ...
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #4
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

@Nixa

tacno. Veliki sajt (recimo Yahoo! ali on je i najveci, ipak, bilo koji veoma veliki sajt) stvarno dobija ako su podrzani mobilni i pocket uredjaji - ne samo IE za PPC i Opera Mobile, vec i Nokia,SonyEricsson,Motorola i Samsung browseri trebaju da rade. To, medjutim, najcesce moze da se postigne samo postavljanjem posebnogh sajta za mobilne uredjaje (koji vuce iste podatke iz baze)
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #5
nixa
Nikola Denić
Sir Write-a-Lot
 
Avatar nixa
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 3.694
Hvala: 160
458 "Hvala" u 164 poruka
nixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu aurunixa ima spektakularnu auru
Pošaljite poruku preko Skype™ za nixa
Default

pa ne baš ... uglavnom je isto ..samo drugi podaci u css-u ... svi danas podržavaju xhtml ... wap is dead
__________________
Do not ask yourself what the world needs. Ask yourself what makes you come alive, and then go do that. Because what the world needs is people who have come alive
nixa je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #6
Dragan Babić
Designer guy
Wrote a book
 
Avatar Dragan Babić
 
Datum učlanjenja: 06.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 1.373
Hvala: 55
42 "Hvala" u 22 poruka
Dragan Babić će postati "faca" uskoro
Pošaljite poruku preko Skype™ za Dragan Babić
Default

Ja optimizujem (na slepo) inicijalno za:
IE6
FF
Najsvežija Opera

onda kada završim layout, gledam da radi do IE5.5win i starije Opere, ostalo u zavisnosti od ciljne grupe.

Ako može jedna digresija u vidu pitanja. Sa kolikom tačnošću se može tvrditi da su korisnici Opere ažurni po pitanju apdejta tog svog browsera? To jest da li ima puno korisnika koji bauljaju webom sa šesticama i sedmicama?
Dragan Babić je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #7
bojan_bozovic
expert
Master
 
Avatar bojan_bozovic
 
Datum učlanjenja: 20.12.2005
Poruke: 730
Hvala: 0
0 "Hvala" u 0 poruka
bojan_bozovic is on a distinguished road
Default

Sestica nema nesto, ali sedmica ima, i to su problematicne verzije ispod 7.5x. Racunaj da su manje azurni od FF korisnika, koji vecinom odmah prelaze na noviju verziju. Npr. 7.5x Opera je odlican browser uz zackoljicu da ima problem sa XMLHttpRequest. Ako sam ja zadovoljan tom sedmicom (i kupio ad-free), i nisam tehnicki potkovan, racunaj da necu da skinem 8.51

Off Topic:
Za nas koji se bavimo web-om potpuni monopol bi bio najbolji - jedan browser na svim platformama - bas bilo koji

Poslednja izmena od bojan_bozovic : 12. 02. 2006. u 18:08.
bojan_bozovic je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #8
borstale
A joint a day
Master
 
Avatar borstale
 
Datum učlanjenja: 16.08.2005
Lokacija: Bor
Poruke: 728
Hvala: 170
47 "Hvala" u 30 poruka
borstale će postati "faca" uskoroborstale će postati "faca" uskoro
Pošaljite ICQ poruku za borstale
Default

Citat:
Originalno napisao bojan_bozovic
Ako sam ja zadovoljan tom sedmicom (i kupio ad-free), i nisam tehnicki potkovan, racunaj da necu da skinem 8.51
Pa sad, to važi za tebe, ali obzirom da je većina korisnika nonIE browsera pomalo zealotski nastrojena, ja bih rekao da se uglavnom skidaju najnovije verzije (osim ako se ne podigne prašina zbog nekog značajnog propusta).
__________________
RainDog
borstale je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #9
Ilija Studen
Direktor Kombinata
Invented the damn thing
 
Avatar Ilija Studen
 
Datum učlanjenja: 07.06.2005
Poruke: 2.669
Hvala: 44
119 "Hvala" u 64 poruka
Ilija Studen će postati "faca" uskoroIlija Studen će postati "faca" uskoro
Default

Citat:
Originalno napisao Dragan
Ja optimizujem (na slepo) inicijalno za:
IE6
FF
Najsvežija Opera

onda kada završim layout, gledam da radi do IE5.5win i starije Opere, ostalo u zavisnosti od ciljne grupe.
Ista priča. Zato sam rekao da se manemo teoretisanja i priča da testiramo u svim browserima znanim čovečanstvu već da navedemo browsere u kojima stvarno testiramo...

Ja ne testiram u browserima za mobilne uređaje recimo, ali se držim proverenih pristupa ("pravilan" markup) pa ti browseri ne bi trebalo da imaju problema osim ako ne bi probali da se prave kao screen browseri i počnu da renderuju kompletan CSS (koji nije optimizovan za njih). Takođe, ignorišem IE5 (čistu 5icu, ne IE5.5) i iz tehničkih razloga Safari (nemam Mac ).

Poslednja izmena od Ilija Studen : 12. 02. 2006. u 21:07.
Ilija Studen je offline   Odgovorite uz citat
Staro 12. 02. 2006.   #10
Zero-Cool
profesionalac
Qualified
 
Avatar Zero-Cool
 
Datum učlanjenja: 13.06.2005
Lokacija: Novi Sad
Poruke: 185
Hvala: 9
16 "Hvala" u 12 poruka
Zero-Cool is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko Skype™ za Zero-Cool
Default

Pa ja sam tako misku i rekao 2-3 browsera i to je to. I po meni su glavni IE6, FF i Opera, sto se ostalog tice, to samo letimicno predjem pa ako se bas jako puno razlikujem pokusavam da nadjem kompromisno resenje (zvano hacks) ali ako ne moram tome da pribegavam, onda to nikako ne radim.
__________________
Mess with the best die like rest!!!
Zero-Cool je offline   Odgovorite uz citat
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
html standard i browseri shoba (X)HTML, JavaScript, DHTML, XML, CSS 3 03. 08. 2005. 03:54
Browseri sa Gecko engine bluesman Web aplikacije, web servisi i software 1 20. 06. 2005. 01:41


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 08:09.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.