DevProTalk

Forumi IT profesionalaca
web development, web design, e-business, SEO


Idite nazad   DevProTalk > Web dizajn i usability > Web design, Layout, User Interface
Želite da se reklamirate ekskluzivno na ovoj poziciji? Javite se

Web design, Layout, User Interface Dizajn tehnike, user interface

Odgovori
 
Alati teme Način prikaza
Staro 25. 10. 2009.   #21
ivanhoe
Ivan Dilber
Sir Write-a-Lot
 
Avatar ivanhoe
 
Datum učlanjenja: 18.10.2005
Lokacija: Bgd
Poruke: 5.320
Hvala: 104
2.344 "Hvala" u 583 poruka
ivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svimaivanhoe je ime poznato svima
Pošaljite poruku preko Skype™ za ivanhoe
Default

@mixa: donekle se slazem sa tobom, ali kad ucis da vozis ne ucis prvo kako radi elektronsko ubrizgavanje i sta je Mekferson vesanje s poprečnim ramenima, niti ti odmah objasne kako se koristi rucna kad vozis kroz sneg, nego ti kazu ovo je volan, ovo je gas, ajde sad vozi po poligonu napred-nazad narednih 10 casova da udjes u stos...

skolovanje o kome ti pricas je ok na fakultetu, gde ucis ceo semestar jedan jezik, pa se krene od kulina bana i detaljno se sve prelazi. Kurs je IMHO tu da te nauci nesto prakticno i brzo, a onda dalje imas internet, imas knjige, ili imas u krajnjoj liniji drugi kurs..ak te interesuje vise naucices, i to mnogo lakse nego da nisi slusao kurs, jer ipak imas osnovu i neku ideju sta je sta... ako te ne zanima nista vise, onda znas ono sto si naucio na kursu, mozda ti samo to i treba (i bas zato kurs treba da uci konkretne korisne stvari, a ne neke hipoteticke teorijske price)
__________________
Leadership is the art of getting people to want to do what you know must be done.

Poslednja izmena od ivanhoe : 25. 10. 2009. u 03:36.
ivanhoe je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 10. 2009.   #22
Mixa032
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 23.01.2009
Poruke: 14
Hvala: 0
3 "Hvala" u 3 poruka
Mixa032 is on a distinguished road
Default

Da na taj vid skolovanja sam i mislio, studiranje, srednje skole

U pravu si, zato je i tesko naci balans izmedju korisnih stvari koje treba da se predaju na kursu i prakticnog znanja koje treba da steknes.
Ipak, najveci problem u kursu, kao sto si i sam rekao jeste da kratko traje, tako da je gotovo nemoguce, obraditi detaljno ono sto je u programu kursa, a kamoli nekim predavanjem skrenuti paznju koje su to oblasti koje jos trebaju da se znaju

Kao sto si vec konstatovao, vecina skola ima kurs "web design" pa onda tu za dva meseca stave html, css, js, php, flash, i jos ko zna sta tako privuku ljude, a krajnji rezultat sto se tice prenesenog znanja je ocajan.

Praksa je pokazala da u dosta slucajeva oni koji su isli na kurs imaju samo sertifikat i nista vise...

Zalosno mi je da vidim nekoga ko je zavrsio kurs npr Office a razmislja se kako da centrira text u wordu, i sl.

Kada bi mogao, voleo bi da vidim statistiku, koliko polaznika tog osnovnog kursa za web dizajn kasnije nastavlja time da se bavi. Verujem da bi to bio neznatan procenat, sto znaci da problem negde postoji i treba traziti gde.
Mixa032 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 10. 2009.   #23
CyberCat
Maja Vasić
Na probnom radu
 
Avatar CyberCat
 
Datum učlanjenja: 21.11.2008
Poruke: 28
Hvala: 9
3 "Hvala" u 3 poruka
CyberCat is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za CyberCat Pošaljite poruku preko Skype™ za CyberCat
Default

Citat:
Originalno napisao Mixa032 Pogledajte poruku
Kao sto si vec konstatovao, vecina skola ima kurs "web design" pa onda tu za dva meseca stave html, css, js, php, flash, i jos ko zna sta tako privuku ljude, a krajnji rezultat sto se tice prenesenog znanja je ocajan.
Ne bih se složila s tobom. Kurs je tu da ti u sažvakanoj formi prenese osnovna znanja koja kasnije nadograđuješ. JS, PHP i Flash ne idu u osnovnu obuku, jer je to suviše informacija za početak.

Citat:
Originalno napisao Mixa032 Pogledajte poruku
Praksa je pokazala da u dosta slucajeva oni koji su isli na kurs imaju samo sertifikat i nista vise...

Zalosno mi je da vidim nekoga ko je zavrsio kurs npr Office a razmislja se kako da centrira text u wordu, i sl.
Onda nisu izabrali dobru školu
Veliki broj polaznika koji su kod mene završili kurs su nastavili da se bave izradom sajtova ili su makar napravili svoj sajt jer im je to i bio povod da dođu na kurs.

Citat:
Originalno napisao Mixa032 Pogledajte poruku
Kada bi mogao, voleo bi da vidim statistiku, koliko polaznika tog osnovnog kursa za web dizajn kasnije nastavlja time da se bavi. Verujem da bi to bio neznatan procenat, sto znaci da problem negde postoji i treba traziti gde.
Prvi problem je nivo znanja polaznika a drugi koliko je on kasnije spreman da nadograđuje ono što je naučio.

Odosmo predaleko...

Moje pitanje se odnosilo na to šta mislite šta obuka za početni nivo i za napredni nivo treba da sadrži - koje oblasti?
__________________
Dnevnik jedne Cyber mačke
CyberCat je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 10. 2009.   #24
bluesman
Goran Pilipović
Sir Write-a-Lot
 
Avatar bluesman
 
Datum učlanjenja: 18.05.2005
Lokacija: Beograd
Poruke: 5.450
Hvala: 288
1.247 "Hvala" u 446 poruka
bluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušatibluesman je osoba koju treba slušati
Pošaljite ICQ poruku za bluesman
Default

U pravu si, sve zavisi od toga ko te uči i kakav je program. Mislim da za osnovni kurs ne treba ništa više od HTML, CSS (ne sve jer to može da bude poseban kurs za sebe) i priprema slika (osnovne photoshop opcije "save for web" i objašnjenje formata). To je osnova svega i sve ostalo je nadogradnja ovoga.

Ali mi se čini da pričamo o radionicama, pretpostavljam da se misli na ljude koji se već bave time pa im treba neko naprednije znanje.
__________________
Goran Pilipović a.k.a. Ugly Fingers Bradley f.k.a. bluesman
I don't always know what I'm talking about but I know I'm right!
bluesman je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 10. 2009.   #25
Mixa032
novi član
Na probnom radu
 
Datum učlanjenja: 23.01.2009
Poruke: 14
Hvala: 0
3 "Hvala" u 3 poruka
Mixa032 is on a distinguished road
Default

Da ne razvodnjavamo suvise pricu, slazem se sa bluesmanom

Za pocetak HTML/CSS i malo obrade slika, mogu da se naprave sasvim pristojne web stranice za pocetak. Pogledajte sao neke od css galerija.

Za napredne korisnike specijalizovani kursevi kao sto sam vec pomenuo u nekim od ranijih postova i to je to
Mixa032 je offline   Odgovorite uz citat
Staro 25. 10. 2009.   #26
novii
profesionalac
Qualified
 
Avatar novii
 
Datum učlanjenja: 12.09.2007
Lokacija: Apatin
Poruke: 105
Hvala: 31
9 "Hvala" u 6 poruka
novii is on a distinguished road
Pošaljite ICQ poruku za novii
Default

U osnovnom kursu obavezno da se objasne termini koji se koriste. HTML, HTTP, FTP, da se ljudima objasni sta je server i koja je njegova uloga. To bi se moglo objasniti za jedan cas, ali jednostavno pocetnici ni to ne znaju, ili su samo culi za neke termine, dok su im neki nepoznati. Oni znaju na primer sta je domen, ali im je nepoznata razlika izmedju TLD i lokalnih domena. Velikoj vecini ce adresa 127.0.0.1 biti sasvim nejasna i nepoznata, a ostali koji su i culi za nju nece znati zasto se ona bas koristi.

Ovo sam naveo samo za pocetni kurs.
__________________
Dozvolite nam pristup informacijama i slobodu odlučivanja
Novii blog < > Poljoprivredni forum
novii je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 10. 2009.   #27
CyberCat
Maja Vasić
Na probnom radu
 
Avatar CyberCat
 
Datum učlanjenja: 21.11.2008
Poruke: 28
Hvala: 9
3 "Hvala" u 3 poruka
CyberCat is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za CyberCat Pošaljite poruku preko Skype™ za CyberCat
Default

Slažem se sa bluesmanom za početak, obuka koju sam držala je i obuhvatala sve što si pomenuo, s tim da je sada vrlo teško nekoga za 2 nedelje naučiti nečemu što će moći praktično i da koristi jer CSS u suštini jeste jednostavan ali treba iskustva i dosta rada da bi se layout napravio pomoću njega.
Mislim da bi radionice mnogo bolje prolazile i nudile kvalitetnije znanje jer bi se delile po temama i od slušalaca zahtevale određeno predznanje bez ikakvih kasnijih obaveza ili sertifikata.
Volela bih da držim radionice ali bih isto tako volela i da sama budem slušalac odnosno učesnik na naprednom kursu. Najveći problem je u tome što ih NEMA. To je i pokrenulo celu ovu priču.
Sigurna sam da ima mnogo naših developera koji bi moli da drže razne radionice. Opet problem - organizacija. Možemo o tome više saznati od kolega iz Hrvatske.
__________________
Dnevnik jedne Cyber mačke
CyberCat je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 10. 2009.   #28
zira
Vladan Zirojević
Grand Master
 
Datum učlanjenja: 09.06.2006
Lokacija: Beograd/Trebinje
Poruke: 903
Hvala: 106
183 "Hvala" u 82 poruka
zira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auruzira ima spektakularnu auru
Pošaljite ICQ poruku za zira Pošaljite poruku preko Skype™ za zira
Default

Citat:
Originalno napisao CyberCat Pogledajte poruku
... s tim da je sada vrlo teško nekoga za 2 nedelje naučiti nečemu što će moći praktično i da koristi jer ...
Pojma nemam kako to funkcionise, ali da li je to sa 2 nedjelje bas toliko bitan uslov pa da predstavlja problem? Zasto ne napraviti efikasan program, pa onda optimalno procijeniti trajanje obuke, a ne posto-poto pokusavati ispuniti taj vremenski uslov?
__________________
Donesi.com SrediMe
zira je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 10. 2009.   #29
CyberCat
Maja Vasić
Na probnom radu
 
Avatar CyberCat
 
Datum učlanjenja: 21.11.2008
Poruke: 28
Hvala: 9
3 "Hvala" u 3 poruka
CyberCat is on a distinguished road
Pošaljite poruku preko MSN za CyberCat Pošaljite poruku preko Skype™ za CyberCat
Default

Dve nedelje sam navela jer toliko traje obuka (ustvari trajala je) u školi u kojoj predajem. Sada imam neke druge ideje baš zbog obima gradiva koje je potrebno savladati. Duža obuka jednako viša cena jednako nula zainteresovanih. To je poenta. Kraće obuke sa targetiranim polaznicima podeljenim po nivou predznanja su potpuno nova dimenzija učenja ovog zanata. A to se na kraju svodi na radionice.
Cela ova diskusija me navodi na zaključak da ih kod nas nažalost nema. Što ne znači da se to neće promeniti. Ja ću prva to da promenim ako niko nije zainteresovan
__________________
Dnevnik jedne Cyber mačke
CyberCat je offline   Odgovorite uz citat
Staro 26. 10. 2009.   #30
Leftfield
član
Certified
 
Avatar Leftfield
 
Datum učlanjenja: 11.10.2009
Lokacija: Budva
Poruke: 83
Hvala: 14
19 "Hvala" u 17 poruka
Leftfield is on a distinguished road
Default

Za dve nedjelje? Mozda naj kao sto je rekao bluesman, CSS i Html (float, cross-browrsing, padd, margins, reset...) sa osnovama PS-a tipa PSD2HTML (gridovi, safe colors, slicing und saving). Pripremiti im neke cheatsheet-ove i vjezbe.
__________________
Intervjui | SEO
Leftfield je offline   Odgovorite uz citat
"Hvala" Leftfield za poruku:
Odgovori


Alati teme
Način prikaza

Pravila pisanja
Možete ne započinjati nove teme
Možete ne slati odgovore
Možete ne slati priloge
Možete ne izmeniti svoje poruke
vB kôd je Uključen
Smajliji su Uključen
[IMG] kod je Uključen
HTML kôd je Isključen
Pogledajte forum

Slične teme
Tema Početna poruka teme Forum Odgovori Poslednja poruka
Pitanje za dizajnere: Što "Horizontal tracking: 200 ems" znaći ? misko_ Web design, Layout, User Interface 5 01. 04. 2009. 17:53
Rainfall Daffinson zapošljava vrhunske Web interfejs dizajnere mungos Poslovne ponude i zapošljavanje 20 22. 08. 2007. 11:35
Designers toolbox - Za grafičke dizajnere Mr.Paja Linkovi 0 26. 07. 2007. 13:24


Vreme je GMT +2. Trenutno vreme je 20:59.


Powered by vBulletin® Verzija 3.6.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright © DevProTalk. All Rights Reserved.
Mišljenja, saveti, izjave, ponude ili druge informacije ili sadržaji nastali na Sajtu su vlasništvo onoga ko ih je kreirao, a ne DevProTalk.com, tako da ne morate da se oslanjate na njih.
Autori poruka su jedini odgovorni za ovakve sadržaje. DevProTalk.com ne garantuje tačnost, kompletnost ili upotrebnu vrednost informacija, stavova, saveta ili datih izjava. Ne postoje uslovi pod kojima bi mi bili odgovorni za štetu ili gubitak koji je posledica bilo čijeg oslanjanja na nepouzdane informacije, ili bilo kakve informacije nastale kroz komunikaciju između registrovanih članova.
Web sajt može sadržavati linkove na druge web sajtove na Internetu ili neke druge sadržaje. Ne kontrolišemo niti podržavamo te druge web sajtove, niti smo pregledali bilo kakve sadržaje na takvim sajtovima. Mi nećemo biti odgovorni za legalnost, tačnost ili prikladnost bilo kog sadržaja, oglasa, proizvoda, usluga ili informacije lociranim na ili distribuiranih kroz druge web sajtove, niti za bilo kakvu štetu nastalu kao posledica takvih informacija. DevProTalk.com drži i čuva druga prava vlasništva na web sajtu. Web sajt sadrže materijale zaštićene copyright-om, zaštitne znakove i druge informacije o pravu vlasništva ili softver. Članovi mogu poslatu informacije zaštićene pravima vlasništva njihovih nosilaca i ona ostaju zaštićena bez obzira da li su oni koji prenose te informacije to naveli ili ne. Osim informacija koje su u javnom vlasništvu ili za koje dobijete dozvolu, nemate pravo da kopirate, modifikujete ili na bilo koji način menjate, objavljujete, prenosite, distribuirate, izvršavate, prikazujete ili prodajte bilo koju informaciju zaštićenu pravima vlasništva. Slanjem informacija ili sadržaja na bilo koji deo DevProTalk.com, Vi automatski dozvoljavate i predstavljate garanciju da imate pravo da dozvolite DevProTalk.com ili članovima DevProTalk.com bespovratnu, kontinualnu, neograničenu, globalnu dozvolu da koriste, kopiraju, izvršavaju, prikazuju i distribuiraju takve informacije i sadržaje i da iz takvih sadžaja koriste bilo koji deo u bilo koje svrhe, kao i pravo i dozvolu da koriste gore navedene sadržaje. Svi zaštitni znakovi (trademarks), logotipi, oznake usluga, firme ili imena proizvoda koji se pominju na ovom web sajtu su vlasništvo kojim raspolažu njihovi vlasnici.